علائم مریضی قلبی در زنان؛ ۵ نشونه ای که باید جدی بگیرین 

علائم مریضی قلبی در زنان؛ ۵ نشونه ای که باید جدی بگیرین 

ژوئن 29, 2018 0 By edame

 

طبق اعلام مرکز کنترل و جلوگیری از مریضی آمریکا، مریضیای قلبی دلیل اصلی مرگ زنان آمریکاییه. این نشون می ده که از هر چار مرگ و میر، یک مورد با مریضی قلبی در ارتباطه (این آمار واسه مردها هم صدق می کنه و پس نباید مرگ و میر بر اثر مریضیای قلبی رو واسه مردها ندیده تصور). اما متأسفانه تنها ۵۴ درصد از زنان متوجه این موضوع هستن. پیشگیری و کاهش خطر دچار شدن به مریضیای قلبی مسئله بسیار مهمیه. در این مقاله می خواهیم با علائم مریضی قلبی در زنان بیشتر آشنا شیم. همراه ما باشین.

 

تا به حال از خود پرسیده اید که مریضی قلبی چه نوع مریضی ایه؟ مریضی قلبی به هر مریضی مربوط به قلب گفته می شه، و فقط سکته قلبی رو در برنمی گیرد.

سوزان اشتاینباوم، رئیس بخش سلامت قلب زنان در مؤسسه ی قلب و عروق بیمارستان لنوکس هیل نیویورک و مؤسس اتحادیه ی جهانی سلامت و تغذیه می گه: «مریضی قلبی بیشتر به خاطر گرفتگی رگا یا همون تصلب شرایین رخ می ده، اما باید دونست که قلب از چار بخش تشکیل شده و مریضی قلبی می تونه هر کدوم از این بخشا رو درگیر کنه».

«جدا از رگا، قلب از دریچهایی تشکیل شده که ممکنه سفت یا شل باشن. ، مشکل در رسانش الکتریکی رو هم باید درنظر داشت که ممکنه ضربان قلب رو خیلی سریع، خیلی کنه یا دارای ضربانای اضافه نشون بده. درنهایت میوکارد (عضله ی قلب) و پریکارد (آبشامه ی قلب) هم ممکنه متورم، خیلی کلفت یا خیلی نازک شن».

از پایه قلب ممکنه به خیلی از مشکلا گرفتار شه و در زندگی واقعی، شرایط و اتفاقات اون طور که در فیلما و سریالای تلویزیون نشون میدن، یهویی رخ نمی ده. بعضی از خانوما شاید تا زمانی که به سکته مغزی یا قلبی دچار نشن، اصلا متوجه علائم مریضی قلبی خود نشن. خیلی از خانوما هم نمی دونن که علائم مریضی قلبی چیه. اگه شمام جزو اون دسته از افراد هستین که علائم مریضی قلبی رو نمی دونین، به دنبال این پنج نشونه بگردید و اونا رو سرسری نگیرید.

۱. تنگی نفس

بعضی وقتا دچار شدن به تنگی نفس در آخرین پله ی ساختمان به این معنیه که باید بیشتر ورزش کنین یا داروهای مربوط به آلرژی بخورین. بقیه مواقع، این تنگی نفس یکی از علائم مریضی قلبیه. سوزان اشتاینباوم توضیح می ده: «قلب باید به اعضای مختلف اکسیژن برسونه و وقتی به تنگی نفس می افتین، یعنی اینکه قلب در ارسال اکسیژن به سراسر بدن با مشکل روبرو شدن.»

با پیشرفت مریضی قلبی، مشکلات تنفسی تا جایی پیشرفت می کنن که نمی تونین حتی دراز بکشین؛ مریضی قلبی راه عبور هوا رو بسته می کنه. اگه شمام با تنگی نفس دست و پنجه نرم می کنین یا تنگی نفس تون به دلیل آلرژی و مصرف داروهای مربوط بهش نیس، بهتره با دکتر خود مشورت کنین.

۲. احساس سنگینی روی قفسه سینه

احساس سنگینی یا درد قفسه سینه که با نام آنژین هم شناخته می شه، همراه با تنگی نفس، یکی از شایع ترین علائم مریضی قلبیه. این درد و ناراحتی هم، به خاطر دریافت نکردن اکسیژن کافیه.

انگار بالای سینه تون رو فشار میدن؛ در بعضی از خانوما این احساس طوریه که انگار غذای داخل معده شون هضم نشده. اگه هر کدوم از این احساسات رو تجربه می کنین و میدونید که دلیل دیگری جز مریضی قلبی نمیتونه داشته باشه، باید خیلی سریع به دکتر یا اورژانس مراجعه کنین.

۳. دردهای تصادفی در اعضا و جوارح

سوزان اشتاینباوم ادامه می ده: «اما بعضی از خانوما که به مریضی قلبی گرفتار هستن، اصلا در قفسه سینه ی خود دردی حس نمی کنن. درعوض، در شکم خود درد حس می کنن. یه سریای دیگه هم در فک یا حتی گردن خود احساس درد دارن. خانوما می تونن این دل درد رو با دل پیچهای مربوط به عادت ماهیانه اشتباه بگیرن. اما اگه معمولا دل درد نمی گیرین و یهو این درد، فعالیتای روزمره تون رو پریشون می کنه، احتمال داره که از ناحیه قلب تون باشه و باید خیلی سریع به دکتر مراجعه کنین.

۴. بی حسی دستا و پاها

بی حسی و بی حسی بازوها و پاها همراه با سردی و درد، می تونه نشونه ای از این باشه که به این نواحی از بدن خون و اکسیژن کافی نمی رسه. کم کم، نرسیدن خون کافی به این اعضا می تونه به اعصاب آسیب برسونه، از پایه هر حسی که در دست وپای خود دارین، با سلامت اعصاب مرتبطه. اگه می ببینن که درد یا بی حسی دست و پا توجیهی نداره باید بدونین که مشکل از قلب تونه.

۵. تپش قلب

تا به حال قلب تون به اصطلاح لرزیدهه؟ این لرزش همون تپش قلب یا آریتمی قلبه. به این معنا که قلب شما یا داره خیلی سریع می تپد یا در تپش دچار بی نظمیه. می تونین خیلی راحت اونو حس کنین.

در افرادی که به مریضی قلبی گرفتار هستن، تپش قلب نشونه وجود مشکلی در دریچهای قلبی یا حتی سیستم رسانش الکتریکی اینه؛ گرچه که تپش قلب همیشه نشونه ای از وجود مریضی قلبی نیس. سوزان اشتاینباوم می گه: «بیشتر مواقع از مراجعانم می شنوم که میگن درست قبل از خواب این احساس به سراغ شون میاد و البته دیری هم نمی پاید. این نوع تپش قلب معمولا به دلیل مصرف زیاد کافئین، یا کمبود آب بدن یا حتی استرسه. گرچه، اگه تپش قلب بیشتر از چند دقیقه طول بکشه یا همراه با بقیه علائم مریضی قلبی باشه که در این مقاله نام برده شد، باید فورا به دکتر مراجعه کنین.