نگرانید کودک‌تان به خودش آسیب بزند؟ پس بخوانید!

نگرانید کودک‌تان به خودش آسیب بزند؟ پس بخوانید!

سپتامبر 20, 2019 0 By مدیر کل

آسیب

مطالعه ای که در دانشگاه آیووا انجام شده نشون می دهد، صحبت هایی که والدین با بچه ها بعد از آسیب دیدن می کنن، به اونا کمک می کنه بعدا از خطر دوری کنن. در این تحقیق معلوم شد واکنشی که بیشتر والدین بعد از زمین خوردن بچه ها در اتاق اضطراری نشون میدن اینه: ” دیگه این کار رو نکن!”. با این حال، اگه دلیل آسیب دیدن کودک، پیشامدهای محیطی باشه مثلا ترک خوردگی در پیاده رو یا چاله ای در راه، احتمال این که بچه ها رو به بیشتر با احتیاط بودن دعوت کنن و مراقب باشن بیشتره، و اگه سن فرزندشون بالاتر باشه، به اون کمک می کنن تا بفهمه به چه دلیل این شرایط خطرناک بوده. در این تحقیق هم اینکه معلوم شد والدین دخترها رو خیلی بیشتر تشویق به با احتیاط بودن در آینده می کنن تا پسرها.

محققان می می گن این نوع مکالماتی که والدین با بچه های شون بعد از یه آسیب جدی دارن به بچه ها در داخلی کردن ارزش های ایمنی کمک می کنه، مثل روند چگونگی پرورش شعور و تفکر در بچه ها. سرپرست این تحقیقات، جودی پلامرت می گوید:” با اینحال که والدین معمولا فکر می کنن بچه ها اصلا گوش شنوایی واسه این صحبت ها و مکالمات ندارن، اما در طول زمان به بچه ها کمک می کنه این ندای کوچیک رو در اون طرف ذهن شون پرورش داده و مانع اونا از انجام کارای خطرناک می شه. وقتی بچه ها خیلی کوچیک هستن، والدین با مراقبت دقیق و سختگیرانه از اونا در برابر آسیب مواظبت می کنن.

به گفته الیزابت اونیل، در آخر بچه ها به استقلال می رسند و نیاز دارن در دنیای بیرون باشن تا چیزایی رو خودشون کشف کنن. والدین باید راهی خوب پیدا کنن تا به بچه های شون یاد بدن چیجوری موقعیت های جدید رو مدیریت کرده و پیش برن، موقعیت هایی که ممکنه خطرناک باشن. ما فکر می کنیم مکالمات، راهی مهم و تعیین کننده در این روند هستن. اما والدین نباید تصور کنن فقط چون بچه ها در اتاق اضطراری زمین می خورند، درس های شون رو درباره خطرات اون موقعیت فراگرفته ان. بزرگسالان بعضی وقتا به اشتباه فکر می کنن بچه می فهمد چه اتفاقی افتاده و به چه دلیل افتاده، اگر این طور نیس. صحبت والدین در مورد حوادث می تونه واسه کودک به درد بخور و اثر داشته باشه.

چیجوری با فرزندان خود رفتار کنیم؟

اشتباهات مالی خونواده های ایرونی

تربیت بچه