نکاتی مهم در برق انداختن آشپزخانه

نکاتی مهم در برق انداختن آشپزخانه

سپتامبر 20, 2019 0 By مدیر کل
یکی از مهم ترین قسمت های خونه، آشپزخانه س، خانوم های خونه دار قسمت خیلی از وقت خود رو در اون می گذرونن و مهم ترین نگرانی خاطر اونا هم تمیز و بهداشتی بودن این بخش از خانه س.

واسه تمیز و ضدعفونی کردن سطوح و وسایل خونه مانند اجاق گاز، وان حموم، سرویس بهداشتی ، شیشه، باز کردن لوله های ظرفشویی، سفید کردن و پاک کردن لکه های روی پارچه و البسه، تمیز و براق کردن وسایل فلزی و نابود کردن بوهای نامطبوع، اجناس متنوعی در فروشگاه ها عرضه می شه که خیلی از اونا شامل مواد شیمیایی زیان آور هستن.اینجا با بعضی از اجناس ساده موجود در خونه واسه تمیز کردن آشنا می شید.

سرکه سفید، مناسب ترین تمیزکننده با خاصیت ضدعفونی کنندگی ملایم، واسه سطوح جورواجور مانند کابینت ها، پیشخوان، بدنه داخلی و خارجی یخچال، اجاق گاز و ماشین لباسشوییه. سرکه از خود اثری روی سطوح به جای نمی گذارد و بوی اون هم پس از مدت کوتاهی از بین می رود.حدود یه چهارم لیوان سرکه رو تو یه لیوان آب حل کنین و اون رو روی سطوح مورد نظر اسپری کنین و با دستمال خشک پاک کنین. اضافه کردن مقداری از گیاهان معطر یا عصاره طبیعی اونا به سرکه رو هم امتحان کنین تا ضمن تمیزی، از بوی خوش اونا هم لذت ببرین.

پاک کردن چربی در آشپزخانه

واسه پاک کردن روغن و چربی، مواد غذایی تازه ریخته شده روی اجاق، پاک کردن لکه های چربی داخل فر و شیشه اون، مخلوطی از مقدار مساوی جوش شیرین و نمک پودر با کمی آب جفت و جور کنین و با مالش از طریق دستمال نرم، نقاط مورد نظر رو پاک کنین.
لکه های چربی قدیمی تر و چسبیده به اجاق، نیاز به زمان بیشتری دارن.واسه پاک کردن اونا مقداری جوش شیرین رو با کمی آب به صورت خمیر درآرین و روی نقاط مورد نظر بمالید و پس از چند ساعت با دستمال نرم و مرطوب تمیز کنین.
هم اینکه واسه چربی و غذای سوخته و چسبیده به کف ظروف، اونا رو با آب داغ خیس کنین و روی اونا مقدار کافی جوش شیرین خشک بپاشید. پس از یکی دو ساعت مواد سوخته خیلی راحت از ته ظرف جدا می شه. روش سریع تر واسه جدا کردن غذای سوخته از کف قابلمه های غیرآلومینیومی اینه که مقداری آب در قابلمه بریزین و به اون یکی دو قاشق غذاخوری جوش شیرین اضافه کنین و روی اجاق، به مدت کوتاهی به جوش بیارین. دقت کنین که این روش واسه ظروف آلومینیومی پیشنهاد نمی شه چون می تونه باعث خوردگی این نوع ظروف شه.

 

تمیز کردن چربی سینک ظرف شویی

مخلوطی از مقادیر مساوی نمک پودر با جوش شیرین جفت و جور کنین و با کمی آب اون رو به صورت خمیر درآرین .با این خمیر و با کمک یه دستمال نرم، سینک ظرف شویی رو تمیز و براق کنین. اگه رسوب سفید آهکی به جامانده از آب شستشوی ظروف، منظره بدی به ظرف شویی استیل شما داده، آخر شب یه دستمال یا هوله کاغذی رو روی محل های مورد نظر پهن کنین و اون رو با سرکه خیس کنین و صبح روز بعد، با آب بشورید. اگه فرصت صبر کردن ندارین، خمیری از سرکه و نمک پودر درست کنین و با اون رسوب رو بسایید تا به طور کامل پاک شه. هم اینکه نصف لیموترش تازه آغشته به نمک پودر هم واسه ساییدن و براق کردن سینک ظرف شویی استیل مناسبه.

 

ضدعفونی کردن تخته خرد کردن گوشت

تخته خرد کردن گوشت و مرغ حتی پس از شستشو با آب و صابون هم می تونه به سرعت به محل افزایش میکروب ها تبدیل شه. واسه ضدعفونی کردن کامل این سطوح و نابود کردن باکتری های خطرناک، پس از شستشو با آب و صابون یا مایع ظرف شویی، اول اون رو با سرکه و بعد با آب اکسیژنه رقیق اسپری کنین.

جرم گیری کاشی و سرامیک

واسه جرم گیری و تمیز کردن رسوبات آهکی و صابونی کاشی و سرامیک، از مخلوط سرکه یا آب لیمو و کمی نمک پودر، خمیر نرمی جفت و جور کنین و اون رو روی کاشی و سرامیک بمالید و پس از حدود نیم ساعت با آب بشورید و یا اینکه یه دستمال نرم رو در سرکه یا آب لیمو خیس کنین و روی اون کمی پودر نمک بپاشید. با مالش این دستمال روی سطح سرامیکی، اون رو تمیز و پرداخت کنین و بعد از تموم شدن کار، آب بکشین. هم اینکه می تونید مقداری جوهرلیمو پودر شده مخلوط با مقدار مساوی نمک رو روی یه دستمال نرم و مرطوب ریخته و مانند روش یاد شده استفاده کنین.

تمیز کردن شیشه و آینه

واسه تمیز کردن شیشه و آینه اول روزنامه های قدیمی رو واسه تمیز کردن شیشه ها نگاه دارین. تجربه نشون داده که واسه تمیز کردن شیشه ها، روزنامه مرطوب شده ضمن ارزون تر بودن، شیشه ها رو در مقایسه با دستمال های پارچه ای بهتر تمیز می کنه.
شستشوی شیشه ها در برابر تابش مستقیم آفتاب موجب باقی موندن لکه روی شیشه ها می شه. پس واسه کسب نتیجه بهتر تلاش کنین شستشوی شیشه ها رو در نور غیرمستقیم آفتاب یا در سایه انجام بدین. یه چهارم تا نصف لیوان سرکه رو تو یه لیتر آب ( چهار لیوان ) حل کنین و با روزنامه مچاله شده یا دستمال خیس شده در اون، شیشه های خونه رو تمیز کنین.
یه چهارم تا نصف لیوان الکل رو در حدود یه لیتر آب حل کنین و به اون چند قطره مایع ظرف شویی اضافه کنین. واسه تمیز کردن شیشه و آینه در خونه از راه یاد شده استفاده کنین. این نکته مهم رو یادتون نره که در صورت به کار گیری الکل صنعتی، این محلول رو از دم دست کودکان و افراد ناآگاه دور نگاه دارین.

 

تمیز کردن ظروف شیشه ای، چینی و لعابی

واسه پاک کردن رسوبات به جا مونده از آب داغ و چای و قهوه و تمیزی و درخشندگی هر چی بیشتر ظروف شیشه ای، چینی و لعابی، خمیری از سرکه یا آب لیمو و نمک پودر جفت و جور کنین و اون رو روی سطوح داخلی و خارجی اونا بمالید و پس از حدود یه ساعت آب بکشین.

این نکته رو هم بدونین که اضافه کردن کمی سرکه به آب مورد استفاده واسه آب کشی ظروف شیشه ای مانند استکان و لیوان، موجب تمیزی و شفافیت بیشتر می شه.

 

تمیز کردن و باز کردن لوله ظرف شویی

واسه پاک کردن بقایای چربی و مواد غذایی در لوله ظرف شویی و جلوگیری از گرفتگی اون، هر چند گاه یه کتری آب جوش داخل اون بریزین یا اینکه مخلوط مساوی نمک و جوش شیرین رو در سوراخ ظرف شویی بریزین و یه کتری آب جوش به اون اضافه کنین. هم اینکه واسه رفع گرفتگی لوله تخلیه ظرف شویی، مقداری جوش شیرین و نمک رو به نسبت مساوی مخلوط کنین و در سوراخ سینک بریزین و بدون این دست اون دست کردن مقداری سرکه به این مخلوط اضافه کنین و در حد امکان راه آب رو به مدت کوتاهی ببندین. پس از یه مدت، کار رو با ریختن یه کتری آب جوش کلکشو بکنین. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که از ریختن مواد چرب و روغن داخل ظرف شویی دوری کنین چون این کار علاوه بر تجمع چربی در لوله های تخلیه آشپزخانه، موجب گرفتگی این لوله ها در خونه شما یا خونه های زیرین آپارتمون های دیگه می شه و دردسرهای زیادی واسه شما و مخصوصا دیگه همسایه ها جفت و جور می کنه.

 

 

جرم گیری سماور

واسه پاک کردن رسوبات آهکی به جامانده از آب داغ در کتری و سماور، سرکه و آب رو به نسبت مساوی مخلوط کنین و اون رو واسه دست کم نیم ساعت در داخل کتری یا سماور بجوشونین، بعد با ساییدن از طریق سیم ظرف شویی، رسوبات نرم شده رو جدا کنین، یا اینکه محلول آب و سرکه رو پس از جوشوندن، واسه حدود یه شب تا صبح بذارین تا رسوب حل شه. هم اینکه می تونید دو تا سه قاشق غذاخوری جوهرلیمو رو در هر لیتر آب حل کنین و با روش یاد شده استفاده کنین.

تکنیکای خونه داری راسخون