علائم فیبروم رحم، شکل های مختلف، روش های تشخیص و علاج این مریضی "

علائم فیبروم رحم، شکل های مختلف، روش های تشخیص و علاج این مریضی "

ژوئن 29, 2018 0 By edame

 

فیبروم رحم توده ای غیرعادیه که در رحم رشد می کنه. بعضی وقتا این توده ها بسیار بزرگ می شن و باعث درد در ناحیه شکمی می شن. باعث می شن که عادت ماهیانه بسیار دردناک باشه. در مواردی که توده ها خیلی بزرگ نباشن، درد و نشونه خاصی ندارن. دلیل ایجاد فیبروم رحم نامشخصه و بیشتر وقتا این توده ها سرطانی نیستن. فیبروم رحم در زنان شایعه و معمولا هیچ گونه درد و نشونه خاصی نداره. همراه ما باشین تا با جزئیات بیشتر این مریضی آشنا شید.

 

شکلای مختلف فیبروم رحم

فیبروما می تونن درون یا روی رحم قرار بگیرن:

۱. فیبروم داخلی

این نوع فیبروم شایع ترین حالت فیبروم رحمه و در دیواره ماهیچه ای رحم به وجود میاد. فیبروم داخلی می تونه بزرگ شه و باعث کشیدگی و بزرگ شدن رحم بشه.

۲. فیبروم ساب سِروز

این دسته از فیبروم رحم هم در خارج از اون شکل می گیرن و رشد فیبروم باعث می شه، یک طرف رحم بزرگ تر به نظر بیاد.

۳. فیبروم ساقه دار (پدانکولیت)

وقتی فیبروم ساب سروز، قانون ای باریک و دراز پیدا می کنه، به فیبروم ساقه دار تبدیل می شه.

۴. فیبروم ساب موکوزال

فیبروم ساب موکوزال هم در سطح میانی ماهیچه رحم (میومتریوم) رشد می کنه. این دسته از فیبروما به کم ایجاد می شن، اما درصورت به وجود اومدن باعث دردهای عادت ماهیانه و خون ریزی زیادی می شن. مشکلاتی هم در بارداری فرد به وجود میارن.

دلیل ایجاد فیبروم رحم چیه؟

دلیل ایجاد فیبروم رحم خیلی مشخص نیس، اما دلایلی هست که احتمال اتفاق اون به توضیح زیره:

 • هورمونا: استروژن و پروژسترون هورمونایی هستن که از تخمدانا تولید و ترشح می شن. این هورمونا کمک می کنن تا بعد از هر عادت ماهیانه پوشش رحمی از نو ایجاد شه که احتمال وجود فیبروم رو در رحم رو بالا می بره.
 • سابقه خانوادگی: اگه مادر، خواهر یا مادربزرگ شما دچار فیبروم رحم باشه، احتمال اتفاق فیبروم رحم در شمام هست.
 • بارداری: بچه دار شدن و بارداری باعث افزایش میزان استروژن و پروژسترون در بدن می شه. فیبروم رحم در بین بارداری امکان تولید و بزرگ شدن داره.

چه کسائی درمعرض دچار شدن به فیبروم رحم هستن؟

 • خانومای باردار؛
 • افراد با سابقه خانوادگی در این مورد؛
 • افراد بالای ۳۰ سال؛
 • افراد با نژاد آمریکایی-آفریقایی؛
 • افراد دچار اضافه وزن.

علائم و نشونه های فیبروم رحم

علائمی که فیبروم رحم در بدن ایجاد می کنه، تا حدود زیادی به اندازه و موقعیت قرار گرفتن اون در بدن وابسته. اگه فیبروم خیلی کوچیک باشه یا فرد در زمان یائسگی به سر ببره، شاید وجود فیبروم رحم با هیچ نشونه ای همراه نمیشه. فیبروما در بین یائسگی یا بعد از اون کوچیک و منقبض می شن.

نشونه های کلی وجود فیبروم رحم به این صورته:

 • خون ریزی شدید با وجود لختهای خون در فاصله ها یا هنگام عادت ماهیانه؛
 • کمر درد یا ناراحتی و درد در ناحیه لگن؛
 • افزایش درد موقع عادت ماهیانه؛
 • درد موقع آمیزش جسمی؛
 • عادت ماهیانه ای که طول بکشه؛
 • احساس فشار در شکم؛
 • تورم و بزرگ شدن شکم.

روش تشخیص فیبروم رحم

واسه انجام آزمایشای لازم در ناحیه لگن باید به دکتر متخصص زنان مراجعه بشه. این آزمایش موقعیت، اندازه و شکل رحم رو آزمایش و معاینه می کنه. ممکنه انجام آزمایشای دیگری هم لازم باشه:

۱. سونوگرافی

در سونوگرافی از امواج صوتی با فرکانس بالا استفاده می شه تا تصویر درون رحم روی صفحه نمایش گر ظاهر شه. این تصویر به دکتر کمک می کنه تا موقعیت داخلی رحم رو خوب ببینه و وجود فیبروم رو بررسی کنه. سونوگرافی واژینال هم یه جور از سونوگرافیه که مبدل سونوگرافی در درون واژن قرار میگیره و می تونه تصاویر دقیق تری از درون رحم نشون بده.

۲. ام آرآی از ناحیه لگن

به کمک تصویرسازی مغناطیسی (M.R.I) میشه از همه نقاط تخمدان، لگن و رحم تصویربرداری کرد.

درمون فیبروم رحم

درمانی که پزشکان متخصص واسه فیبروم رحم تجویز می کنن، به سن، وضعیت سلامت عمومی فرد و اندازه فیبروم بستگی داره. ممکنه در بعضی از موارد از علاجای ترکیبی استفاده شه.

۱. داروها

واسه کوچیک کردن فیبروم و تنظیم میزان هورمونای ترشح شده میشه از بعضی داروها در روند درمون فیبروم کمک گرفت. آگونیستای هورمون آزادکننده در گنادوتروپینا، مثل لوپرون، باعث افت سطح استروژن و پروژسترون می شه. درنهایت هم به قطع قاعدگی و کوچیک شدن فیبروم میرسه. یه سریای دیگه از روشای درمانی هم به کنترل خون ریزی و کاهش درد به دلیل فیبروم رحم کمک می کنن، ولی موجب کوچیک شدن اون نخوان شد. به مثالای زیر توجه کنین:

 • وسیله درون رحمیِ آی یو دی که باعث ترشح هورمون پروژستین می شه؛ پروژستین یه جور پروژسترون ساختگیه؛
 • داروهای آروم بخش ضددرد و ضدالتهابی مثل ایبوپروفن که به نسخه نیاز ندارن؛
 • قرصای ضدبارداری.

۲. جراحی

درصورت وجود چندین فیبروم در رحم یا فیبرومی که بزرگ شده، از جراحی موسوم به میومکتومی استفاده می شه. این جراحی نیازمند ایجاد برشی بزرگ روی شکمه تا به دلیل اون فیبروم رو خارج کنن. این جراحی می تونه از راه لاپاراسکوپی هم انجام بشه.

در بعضی موارد وقتی هیچ یک از روشای درمانی جواب گو نیستن، عمل هیسترکتومی انجام می شه. در این عمل، رحم به طورکلی خارج می شه و دیگر امکان بارداری وجود نداره.

۳. روشای کم تهاجمی جراحی

در این روشای جراحی به انجام برشای کمتری نیازه و از اشعها واسه درمون و مراحل جراحی استفاده می شه. در این روش، فرد گرفتار به فیبروم درون دستگاه ام آرآی دراز می کشه و خیلی ساده، دکتر درون رحم رو معاینه و مشاهده می کنه. بعد به کمک اشعهایی با فرکانس بالا، فیبروم شکسته می شه و ازبین میره.

از بقیه روشای کم تهاجمی میشه به میولیسیس اشاره کرد. در این روش جریان یا لیزر الکتریکی باعث کوچیک شدن فیبروم می شه. کریومیولیز هم روش دیگریه که به دلیل اون فیبروم منجمد و ثابت می شه. در روش جراحی انقباض آندومتر هم وسیله مخصوصی در رحم قرار میگیره که دیواره رحم رو با جریان الکتریکی، آب داغ، ریزامواج و گرما ازبین می بره.

انتظارات در بلندمدت

درمون و مدارا با فیبروم رحم به اندازه، موقعیت و شرایط جسمی هر فرد بستگی داره. بعضی وقتا بعضی در زمان بارداری دچار فیبروم می شن و بعضی هم با وجود فیبروم باردار می شن. درهرحال با مراجعه به موقع و درمون درست میشه از مشکلات و مشکلات به دلیل فیبروم آزاد شد.