علائم سکته مغزی چیه و چیجوری میشه به فرد آسیب دیده کمک کرد؟ 

علائم سکته مغزی چیه و چیجوری میشه به فرد آسیب دیده کمک کرد؟ 

ژوئن 29, 2018 0 By edame

 

سکته مغزی زمانی رخ می ده که جریان خون رسانی به مغز پریشون شه. این اتفاق ممکنه به دلایل متفاوتی رخ بده. فشار خون و کلسترول بالا، دیابت، فیبریلاسیون دهلیزی (از شایع ترین شکلای مختلف آریتمی قلبی) و اضافه وزن یا زندگی کم جنب و جوش می تونن در بروز سکته مغزی نقش داشته باشن. وقتی فردی دچار سکته می شه، رسیدگی فوری بهش حیاتیه. شما چقدر درباره علائم و نشونه های سکته ی مغزی میدونید؟ میدونید این نشونه ها می تونن در زنان و مردها متفاوت باشن؟ در این نوشته به علائم سکته مغزی و اینکه در برخورد با اون چیکار باید کرد می پردازیم.

اگه فکر می کنین خودتون یا فردی دیگر داره سکته می کنه باید به سرعت کمک پزشکی بگیرین. هرچه مراقبت سریع تر شروع شه، احتمال بازیابی آسیبا و درمون کامل بیشتره.

پیش از هر کاری با اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرین

وقت رو واسه پیدا کردن دکترتان تلف نکنین. خودتون رو به واحد درمانی اورژانس برسونین تا کادر درمون بتونن تعیین کنن مشکل شما سکتهه یا نه، و اینکه میشه اونو با داروهای ضد لخته درمون کرد یا نه.

سکتهای به دلیل مشکل خون رسانی (ایسکمی) عادی ترین نوع سکتها هستن. سکته مغزی ایسکمیک در زمانی رخ می ده که لخته ی خون، رگ خونی ای رو که به مغز میره بسته یا تنگ کرده باشه. سکتهای ایسکمی رو میشه با داروهای ضد لخته که فعال کننده ی بافتی پلاسمینوژن (tissue plasminogen activator) نامیده می شن درمون کرد. اما سکتهای هموراژیک که بر اثر پارگیِ رگ خونی و نشت خون به داخل مغز اتفاق میفته رو نمیشه با داروهای ضد لخته درمون کرد.

سی تی اسکن مغز می تونه بروز و نوع سکته رو مشخص کنه. افرادی که میشه واسه درمون اونا از داروهای ضد لخته استفاده کرد باید در فاصله سه ساعته از زمان تجربه اولین علائم، تحت درمون قرار بگیرن تا از اثرات سوءِ سکته در اونا کم کرده شه. به همین دلیله که باید در برخورد با این علائم سرعت عمل داشته باشیم.

شایع ترین علائم سکته مغزی

چه جوری بفهمیم کسی دچار سکته مغزی شده؟ اینجا به عادی ترین علائم مشترک سکته مغزی در زنان و مردها اشاره می کنیم:

۱. بی حسی و ضعف

فرد ممکنه در صورت، بازو یا پا احساس بی حسی و بی حسی رو تجربه کنه. معمولا این ضعف در یک طرف بدن تجربه می شه. ممکنه در دور دهن احساس بی حسی کنین.

۲. مشکل در صحبت

ممکنه واسه حرف زدن مشکل داشته باشه. فرد ممکنه بریده بریده حرف بزنه و قادر به بیان روشن کلمات نباشه یا به کلی توانایی حرف زدن نداشته باشه.

۳. گیجی

فرد ممکنه مات و مبهوت شده و متوجه گفته های بقیه نشه.

۴. مشکل در بینایی

دوبینی یا مشکل در دیدن با یک یا هر دو چشم ممکنه فرد رو تحت اثر بذاره. در این وضعیت انگار سایه ای روی دید یک چشم ایجاد می شه.

۵. سرگیجه و مشکل تعادل

ممکنه فرد احساس کنه سرگیجه داره و در حفظ تعادل یا هماهنگی با مشکل روبه رو می شه.

۶. سردرد

ممکنه دچار سردرد یهویی شید، سردردی که شما رو غافلگیر می کنه. سردرد شدید می تونه با استفراغ همراه شه.

انجمن ملی سکته مغزی امریکا می گه که یک راه خوب واسه متوجه شدن علائم سکته در فرد دیگر اینه که «سریع» (F/A/S/T) فکر کنین.

  • صورت (Face): ببینین که وقتی از فرد می خواید لبخند بزنه یک طرف صورتش پایین افتاده یا نه.
  • بازوها (Arms): وقتی می خواید دو دست خود رو بالا ببره یک دست به طرف پایین کشیده می شه؟
  • صحبت (Speech): کلمات رو روشن ادا می کنه یا گفتارش بریده بریده و ناواضح شده؟
  • زمان (Time): زمان رو از دست ندین؛ اگه هر یک از علائم بالا رو مشاهده کردین. سریع تر واسه آزمایش به واحد درمانی اورژانس مراجعه کنین. هر چه سریع تر درمون شروع شه خطر آسیبای دائمی کمتر هستش.

علائم سکته مغزی مختص زنان

زنان ممکنه به هر یک از علائم بالا که در هر دو جنس مشترک هستن دچار شن، اما می تونن مجموعه علائم خاص خود رو که یهو ایجاد می شن هم تجربه کنن:

  • سکسکه؛
  • تهوع؛
  • درد در قفسه ی سینه؛
  • تنگی نفس؛
  • افزایش ضربان قلب یا نامنظمی ضربان قلب؛
  • غش کردن یا از دست دادن هوشیاری.

به یاد داشته باشین که ممکنه فرد دچار سکته شده باشه اما همه این علائم رو در کنار هم تجربه نکنه. از طرفی تجربه هر یک از این علائم به معنی بروز سکته نیس. بعضی وقتا اینجور علائمی می تونه به دلیل میگرن یا مشکلات دیگر باشه. با این حال شما باید به اورژانس مراجعه کنین و معاینه شید. با توجه به عواقبی که تخشیص خودسرانه به دنبال داره شما هیچوقت تشخیص رو به خودتون نخواهید سپرد.

نحوه کمک به فردی که دچار سکته مغزی شده

مشاهده ی سکته ی یک آدم ترسناکه، اما حفظ خونسردی می تونه جون اونا رو نجات بده. هیچکی نمی خواد عزیزی رو قربونی سکته ببینه. اما اگه در اینجور موقعیتی قرار گرفتید مهمه که از قبل واسه واکنشِ سریع آماده باشین:

پس از بروز سکتها توجه به زمان لازم و بسیار مهمه. هر چه فرد زودتر به مرکز درمانی برسه پزشکان با احتمال بیشتری میتونن جریان خون به ناحیه تحت اثر قرار گرفته رو بازیابی کنن که این کار سلولای مغزی رو از مرگ نجات می ده. هر چه سلولای مغزی بیشتری نجات پیدا کنن شانس درمون بالاتر هستش.

تموم علائم سکته مغزی رو بدونین

علائم خاص سکته مغزی رو بشناسین تا بتونین اونا رو تشخیص بدین. هر مشکل یهویی در بینایی، تلکم (چه بریده بریده حرف زدن چه پرت و پلاگویی)، و ضعف در یک طرف بدن نشونه هایی هستن که در سکته اتفاق می افتن. گیج شدگی، از دست دادن توجه و سردرد هم می تونه با سکته همراه باشه. اگه مشکوک به سکته هستین معاینه شید. صبر نکنین که علائم به خودی خود از بین برن.

با اورژانس پزشکی ۱۱۵ تماس بگیرین

وقت رو با تلفن زدن به اعضای خونواده، دوست یا دکترتان تلف نکنین. مهمه که بی معطلی از علاجای موجود واسه سکته استفاده کنین تا شانس درمون کامل زیاد شه. با اورژانس تماس بگیرین. مهم نیس اگه معلوم شه علائم شما به دلیل سکته نبوده.

کنار فردی که دچار سکته شده بمونین

موقع کمک رسانی به فردی که سکته کرده شما باید مطمئن شید که آسیب جدیدی به قربونی وارد نشه. همراه مریض بمونین تا زمین نخورد یا به هر راه دیگری به خودش آسیب نرسونه.

چند نکته رو یادداشت کنین

زمان اتفاق سکته رو در جایی یادداشت کنین. دانستن این زمان بعدا بسیار مهمه. فهرستی از داروهایی که فرد مصرف می کنه تهیه کنین. همین طور دوز مصرفی داروها رو اگه میدونید قید کنین. این فهرست رو همراه خود به بیمارستان بیارین. اگه امکان داره داروها رو هم همراه تون به بیمارستان بیارین.

به فرد سکته کرده دارو یا غذا ندین

گرچه بیشتر سکتها به دلیل بسته شدن رگا هستن، بعضی سکتها هم به دلیل خونریزی به دلیل پارگی رگا به وجود بین. در اینجور وضعیتی، دادن قرصی مثل آسپپرین وضعیت مریض رو خیلی بد تر می کنه.

آرامش خود رو حفظ کنین

گرچه کار سختیه اما مهمه که خودتون رو آروم کنین و به قربونی سکته مغزی اطمینان بدین که همه چیز درست میشه. سعی کنین تمرکز تون رو روی شرایط حفظ کنین و به خودتون یادآوری کنین که دارین هر چه از دست تون برمیاد انجام میدید. به مریض اطمینان بدین جایی نخواهید رفت و کمک در راه.

خوشبین باشین

وقتی قربانیان سکته مغزی کمک لازم رو دریافت کنن اکثرشان به اندازه ای که به خونه برگردن و زندگی جداگونه شون رو ادامه بهبود پیدا می کنن. حتی اگه بعضی علائم دائمی در اونا به وجود بیاد.

خوبه بدونیم فردی که دچارِ سکته مغزی شده معمولا در اول علائم شدیدتری رو تجربه می کنه و پس از اون علائم رو به درمون می رن، بعضی وقتا این درمون بسیار سریع اتفاق میفته. امیدهای بسیاری به درمون هست. حفظ آرامش و درست فکر کردن در روبرو شدن با سکته می تونه واقعا کمک کننده باشه.

منبع : everydayhealth-help everydayhealth-signs