نگه داشتن مدفوع چه عوارضی دارد؟

نگه داشتن مدفوع چه عوارضی دارد؟

سپتامبر 20, 2019 0 By مدیر کل

Toilet paper

نگه داشتن مدفوع در شرایط اضطراری شایدً واسه هرکسی پیش آمده اما شاید کمتر کسی به مشکلات نگه داشتن مدفوع واسه سلامت فکر کنه.

به گزارش آلامتو و به نقل از مجله سلامت؛ خوب هر انسانی به اجابت مزاج نیاز داره اما وقتی که به دفتر کاری خود می رید و با افراد مهم قرار دارین تلاش می کنین اجابت مزاج خود رو به تاخیر بندازید و اون رو نگه دارین. نگه داشتن مدفوع به وقتی که بدن به دفع اون نیاز داره علاوه بر اینکه حس ناراحتی رو بوجود میاره می تونه باعث بروز مشکلاتی در بدن شه و سلامت اون رو به خطر بندازه. اصلا خوب نیس که مدفوع خود رو به خاطر کار یا بقیه موارد نگه دارین. در این مقاله به شما نشون میدیم که با نگه داشتن مدفوع چه اتفاقی در بدن روی میده. پس همراه ما باشین.

وقتی که به اجابت مزاج نیاز دارین:

وقتی که مدفوع به مقعد می رسه، سیگنالایی رو به مغز می فرسته و میگه که باید مکان مناسبی واسه دفع مدفوع پیدا شه. با اینکه زمانبندی و تکرر دفع مدفوع هرکی فرق داره اما این موضوع ممکنه بعد از خوردن غذا یا نوشیدن یه فنجون قهوه اتفاق بیفته. کافئین موجود در قهوه باعث تحریک روده می شه.

بعد از دو ساعت:

معمولا نگه داشتن مدفوع کار سختیه. باید عضلات موجود رو سفت کنین تا بتونین مدفوع خود رو واسه یه مدت نگه دارین. در دو ساعت اول، فشاری در شکم خود احساس می کنین. بعضی از افراد اون رو با گرفتگی و درد شکمی توصیف می کنن. یعنی، نگه داشتن مدفوعی که باید دفع شه، باعث ایجاد حس ناراحتی و در بعضی از موارد نفخ در شکم می شه.

بعد از شش ساعت:

بدن شما کم کم روی مدفوع تاثیر می ذاره. در این مرحله، ممکنه حس اورژانسی بودن دفع مدفوع رو نداشته باشین اما این موضوع بدین خاطر نیس که مدفوع به صورت جادویی پنهون شده. اینجور شرایطی وقتی ایجاد می شه که بدن دچار یبوست می شه.

بعد از ۱۲ ساعت:

هر چقدر مدت زمان باقی موندن مدفوع در بدن بیشتر و طولانی تر شه، سفت تر و محکم تر می شه. در این مرحله، ممکنه متوجه باد کردن شکم خود شید. فشاری روی شکم ایجاد می شه. هرچقدر مدفوع سفت تر و محکم تر شه، دفع اون سخت تر هستش. ممکنه خونریزی و حتی پارگی کوچیکی رو در ناحیه مقعد تجربه کنین.

اگه مدفوع خود رو بازم نگه دارین:

من هیچوقت نشنیده ام که فردی بخواد مدت زمان طولانی مدفوع خود رو نگه داره اما در بعضی از بزرگسالان نگه داشتن دراز مدت باعث سفت تر شدن زیادتر از اندازه اون می شه. اگه اینجور اتفاقی روی دهد، واسه بهبود شرایط ممکنه به ملین یا بقیه موارد نیاز داشته باشین. اگه می خواین با اینجور شرایطی روبرو نشید، بهتره هر وقت که بدنتون به دفع مدفوع نیاز داشت این کار رو انجام بدین. اما اگه نتونستید بدون این دست اون دست کردن بعد از سیگنالای بدن به اجابت مزاج بپردازید؛ تلاش کنین اولویت بالاتری واسه اون قائل شید و هرچه سریع تر مدفوع رو از بدن دفع کنین.

خواص مدیتیشن واسه پوست و زیبایی

امتیازات مدیتیشن

مجله سلامت