نگاه کردن به دختر هنگام خواستگاری تا چه حد جایز است؟

نگاه کردن به دختر هنگام خواستگاری تا چه حد جایز است؟

سپتامبر 20, 2019 0 By مدیر کل

ازدواج marriage

فقها و علمای دینی واسه نگاه به نامحرم در جلسات خواستگاری چهار شرط رو گفتن…

رابطه زن و مرد نامحرم در اسلام با ظرائف و حساسیتای بسیاری همراه س و همیشه در قرآن کریم و احادیث ائمه اطهار(ع) مسلمانان از نگاه و صحبت با نامحرمان برحذر داشته شدن. قرآن کریم در آیه ۵ سوره مائده و آیه ۲۵ سوره نساء زنان و مردان رو از ایجاد روابط دوستانه و غیرضروری با جنس مخالف منع کرده و از همین رو باید در مسأله رابطه با نامحرم بیشترین دقت و توجه رو به خرج داد.

اما خواستگاری یکی از وقتی هاییه که آدم واسه انتخاب همسر و همراه آینده خود ناگریز از نگاه و صحبت با نامحرم می شه، پس باید در این هنگام به نفس خود مسلط بوده و از حد و حدود آشنایی و روابط قبل از ازدواج آگاه باشه. فقها و علمای دینی واسه نگاه به نامحرم در جلسات خواستگاری چهار شرط رو گفتن، اول اینکه به قصد لذت و ریبه نباشه، دوم براى آگاهى از وضع جسمانى اون باشه، سوم مانعى از ازدواج در میان نباشه و آخر اینکه احتمال بده که دختر اون رو رد نمى کنه. اما نگاه کردن به دختر در زمان خواستگاری تا چه حدی مجاز و شرعیه؟ جواب مراجع عظام تقلید رو در این مورد با هم می خونیم:

امام خمینی(ره) و آیت الله خامنه ای:

کسی که می خواهد با زنی ازدواج کنه واسه اطلاع و باخبر شدن از اون می تونه به صورت، دست، مو و خوبی ها اون بدون قصد لذّت نگاه کنه ـ هر چند قهراً لذّت انجام بشه ـ مشروط بر اینکه اول اینکهً اطلاع و آگاهی قبلی نداشته باشه و دوم اینکهً علم نداشته باشه که به اون جواب ردّ میدن.

آیت الله مکارم شیرازی:

سؤال: اینکه خواستگاران جور واجور درخواست کنن که دختر مورد نظر خود رو با لباس نازک ببینن، این موضوع واسه پسری که از دختران زیاد خواستگاری می کنه چه حکمی داره؟ واسه دخترائی هم که در برابر خواستگاران زیاد قرار می گیرن چیجوریه؟

جواب: درخواست خواستگاران واسه مشاهده دختران مورد نظر با لباس نازک شرعاً مانعی نداره ولی این کار فقط در صورتی مجازه که دو طرف بر مسائل دیگه ازدواج توافق کرده باشن نه این که پسران بلند شن و اندام نیمه برهنه دختران زیاد رو به عنوان خواستگار ببینن.

آیت الله بهجت:

نگاه کردن مرد به صورت زنی که می خواهد با اون ازدواج کنه جایزه، به شرط اینکه بدونه که مانع شرعی از ازدواج با اون نیس و احتمال هم بده که زن ازدواج رو قبول می کنه و احتمال بده که با این نگاه کردن اطلاع تازه ای پیدا می کنه. و با این شرایط، نگاه کردن فقط واسه این مرد جایزه، با اینکه چند مرتبه باشه، بلکه اینجور نگاه کردنی واسه جلوگیری از نزاع بعد از عقد، مستحب هم هست و اجازه زن هم در اون لازم نیس، و طبق اظهر نگاه کردن به مو و خوبی ها دیگه اون زن هم با همین شرایط جایزه. و وجهی داره که زن هم بتونه به مردی که می خواهد با اون ازدواج کنه با شرایطی که گفته شد نگاه کنه.

آیات عظام تبریزى و سیستانى:

تنها مى تونه به دست و صورت، پاها، مو و مقدارى از بدن (مانند گردن و بالاى سینه ) دختر نگاه کنه.

آیت الله صافى:

طبق احتیاط واجب، فقط به صورت و دستا تا مچ اکتفا کنه.

آیت الله نورى همدانی:

مى تونه به دست و صورت، پاها، مو و مقدارى از بدن (مانند گردن و بالاى سینه ) دختر نگاه کنه و اگه نتونه از خصوصیات بقیه بدن، از روى لباس آگاهى پیدا کنه، نگاه به تموم بدن جایزه.

به چه دلیل دعا کردن به درگاه خدا رو فراموش می کنیم؟

بدترین و شرورترین آدم ها رو بشناسین!

بازنشر باشگاه خبرنگاران خواستگاری