نگاهی عمیق‌تر به سفره هفت سین

نگاهی عمیق‌تر به سفره هفت سین

سپتامبر 20, 2019 0 By مدیر کل

7sinدر سفره سبز هفت سین که روی زمین پهن می شه، باید کتاب مقدس(قرآن)، آب، سبزه، سنجد، سمنو، تخم مرغ، ماهی، شمع(آتیش دان) و… باشه.

دکتر فاطمه ، در مورد سفره هفت سین گفت: سفره نوروز حتما باید روی زمین ودر پناه سپندار مزد، ایزد زمین پهن شه و روی سفره هم وسایل و خوراکی هایی قرار می گیرد.

ایشون اضافه کرد: در دوره ساسانی حبوبات رو می کاشتند واسه این که ببینن که کدوم یکی از حبوبات بهتر رشد می کنه تا در سال آینده اون محصول رو بکارند. معمولا گندم کاشته می شد، به خاطر این که گندم سرور غلاته.

این محقق در ادامه گفت: آتشدان باید در سفره باشه که روی اون اسفند می ریزن- کتاب مقدس (قرآن)- ظرف آب “نماد ایزد آب، بانو آناهیتا”- نون که روی اون می نویسند “افزون باد”- شیر “یادآوری دوران شیرخوراگی آدم”- تخم مرغ “نماد زایندگی” که در حدود یه قرن پیش تخم مرغ رو روی سطح آیینه می گذاشتن به خاطر این که ایرانیان باستان به فکر بودن که زمین روی شاخ گاوه و وقتی که گاو تکون می خورد سال تحویل می شه.

ایشون اضافه کرد: سیب “نماد زایایی”- سنجد مهمه که چون بوی برگ اون محرک عشقه- پول “نماد برکت”- سپند روی آتیش بوی خوش ایجاد می کنه- سمنویی که از جوونه گندم جفت و جور می شه- ماهی “نماد ماه هوت و اسفند ماه” .

جهانپور در مورد روز سیزدهم بهار گفت: عدد ۱۲ عددی مهم در باورهای اسلامی و ایرانیه وایرانیان به فکر بودن که در هر سال در اول پریشونی بعد نظم و پریشونی هست که این پریشونی آخر سیزدهمه.

ایشون اضافه کرد: در روز سیزدهم مردم بیرون می روند و بعد از ظهر با باران باریده شده به خونه هاشون باز می گردند. سیزدهم هر ماه رو تیر روز می نامند (تیر “ایزد باران” است) که دراین روز به بیابان می روند، خیرات می کنن آتیش درست می کنن و واسه باران دعا میکنن.

این محقق در آخر گفت: جشن واژه ایه واسه نیایش که در این مراسم مردم آتیش درست می کنن و خیرات می دادن.

ایسنا