نکات مهم قبل از خواستگاری

نکات مهم قبل از خواستگاری

سپتامبر 20, 2019 0 By edame

Marriage proposal

طرح شما واسه اولین جلسه خواستگاری چیه؟ می خواین با گل برید یا بدون گل و خودتون نقش گل رو اجرا می کنین؟ چه کسائی رو با خودتون می برید؟ تک و تنها می رید یا با کل اقوام تون؟

می خوایم از مرحله بسیار شیرین و هیجان انگیز اولین جلسه خواستگاری صحبت کنیم. اول از آقاپسرها، یعنی آقادامادها شروع می کنیم که در این موقع به حضور یه آبجی زرنگ و چابک واسه انجام هماهنگیای لازم  با خونواده عروس نیاز دارن.

خونواده پسر با در نظر گرفتن شناختی که از شرایط فرهنگی و اجتماعی خونواده دختر دارن ممکنه در جلسه اول خواستگاری با خود گل ببرن یا نبرن. اگه خونواده پسر نمی دونن که در جلسه اول باید گل ببرن یا نه، بهتره این کار رو به دو دلیل بکنن: اول این که اگه خونواده دختر انتظار آوردن گل رو داشته باشن ولی اینجور کاری انجام نشه ممکنه اون رو به حساب بی احترامی یا دست کم گرفتن خود بذارن.

دوم این که در هر شرایط فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی اگه در اولین جلسه گل برده شه اثر روانی خوبی روی خونواده دختر داره. (حتی اگه خواستگاری به آخرسر نرسه.)

گل، چه رنگش خوبه؟

وقتی تصمیم گرفتید از حجم جیب، کیف یا حساب بانکی تون کم بکنین و از گل فروش محله تون یا محله دخترخانم گل بخرین؛ هر گلی با هر رنگی که دوست داشتین، نخرید. بهتره گل صورتی رنگ (علامت زندگی و زندگی)، از یه نوع و به تعداد فرد باشه تا دسته گل زیباتری درست شه.

اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین حواستون باشه از باغچه منزل یا همسایه گل نچینید. مواردی پیش اومده که خونواده پسر از گلای باغچه منزل استفاده کردن. امکان داره خونواده دختر اینجور کاری رو حمل بر بی احترامی کنن.

حتی اگه قراره از گلای باغچه منزل استفاده شه، باید همراه با چند گل دیگه در گل فروشی به صورت دسته گلی قشنگتر تزیین و بعد برده شه. خوبه خونواده عروس وقتی گل رو دریافت می کنن اون رو تو یه گلدان بذارن و در همون اتاقی که خونواده پسر پذیرایی می شن، در برابر دید اونا بذارن.

کی بیاد، کی نیاد؟!

خاله بیاد یا عمه؟ کدوم خواهرتان در مراسم حضور پیدا کنه؟ تکلیف مادربزرگ چیه؟ اگه همسر داداش بزرگ تر بیاد، همسر داداش کوچیک تر شاید ناراحت بشه و …

به طور کامل درکتون می کنیم، ولی دقت کنین که حتما تصمیم عاقلانه ای بگیرین چون رفتارها و کیفیت حضور در اولین جلسه خواستگاری خیلی با اهمیته. در کشور ما رسمه در نوبت اول، خانوما که معمولا مادر پسر عضو اصلی اوناس همراه با یه یا دو دخترش، خاله داماد یا یکی از خانمایی که شاید بزرگ تر فامیله در مجلس خواستگاری حاضر می شن.

بعضی وقتا در بعضی خونواده ها به دلیل آشنایی و رفت و اومدی که از قبل داشتن یا به دلیل داشتن نسبت فامیلی، در همون نوبت اول، پدر و پسر هم همراه مادر می رن.

بعضی مادران هم همراهی یه خانمی رو که روابط نزدیکی با خونواده عروس داره، بهتر می دونن. بهتره خانمایی که به خواستگاری می رن از بردن عروسای خونواده، دخترخانمای مجرد کم سن و سال و بچه ها دوری کنن؛ چون که معمولا عروسای خونواده اول به مقایسه خودشون با دخترخانم که شاید در آینده «جاری» اونا می شه، می پردازن و این موضوع ممکنه در آزمایش اونا از شرایط عروس تاثیر بزاره. دخترخانمای مجرد کم سن و سال قدرت موشکافی کامل فضای خواستگاری رو ندارن.

بچه های کوچیک هم ممکنه عملی بکنن یا حرفی نابجا رو در شرایط نامناسبی بزنن که مشکل ساز شه. بعضی وقتا در بعضی خونواده ها به دلیل آشنایی و رفت و اومدی که از قبل داشتن یا به دلیل داشتن نسبت فامیلی، در همون نوبت اول، پدر و پسر هم همراه مادر می رن.»در شماره بعد درباره لباس مناسب خواستگاری و راه هایی واسه کاهش اضطراب می نویسیم. عروس خانوما هم منتظر باشن تا به اونا بگیم وقتی خواستگارها زنگ خونه رو به صدا در آوردن، اونا کی در رو باز کنن!

عروس خانوما یادتون باشه

  1. خواستگاری حتماً باید بعد از ظهر باشه ( ۷-۴ بعد از ظهر).
  2. لباس سنگین و خیلی با احترام باید بر تن کرد.
  3. پدر و مادر یا جانشینان اونا حتماً باید در منزل باشن و نبود شرکت اونا علامت یه جور مقاومته. حضور بچه ها کلاً ممنوعه.
  4. نباید از شیرینی تر استفاده کرد و یه بشقاب کوچیک شیرینی خشک نقلی روی میز یا محل پذیرایی قرار داده می شه و یه ظرف میوه قابل خوردن، طوری که بدون آب ریزی، کثیف شدن سر و صورت باشه مثل نارنگی، کیوی، گیلاس، آلبالو، زردآلو و … و نه میوه هایی مثل انار، هندوانه، خربزه، پرتقال، گریپ فروت، آناناس، یه نوشیدنی مناسب فصل و فرهنگ مثل چای، قهوه، شیر قهوه، نسکافه، آب میوه مثل آب پرتقال یا شربت معمولی هم باید واسه پذیرایی آماده باشه. دستمال واسه تمیز کردن سر و صورت و دستا، سطل زباله، وسایل قابل دسترس، نزدیک و جای راحت واسه شستن لازمه.
  5. عروس خانوم آینده باید حتماً واسه دقایقی حضور پیدا کنه و غیبت کامل اون علامت بدیه.
  6. وقت جلسه اول خواستگاری محدوده. از ۴۵ دقیقه تا یه ساعت. معمولا کمتر و بیشتر از اون نتیجه بخش نیس. همیشه صحبتای مهم در فرصت نه خیلی کوتاه و نه زیاد ارائه می شه.
  7. در جلسه اول خواستگاری درباره عقد، مهریه، مسائل اقتصادی و مادی هیچ صحبتی نمی شه و خیلی خوبه که محیط خوشحال و دوستانه باشه.

ازدواج سالم چیجوریه؟

مهارتای ازدواج موفق چیه؟

بازنشر تبیان خواستگاری