نقش روده‌ها در عملکرد متافورمین در درمان دیابت

نقش روده‌ها در عملکرد متافورمین در درمان دیابت

سپتامبر 20, 2019 0 By edame

داروی دیابت Diabetes-Drug

اگر گرفتار به دیابت هستین یا افراد گرفتار به دیابت رو می شناسید، شک نداشته باشین نام داروی متافورمین رو شنیده اید. متافورمین اولین داروییه که واسه کنترل قند خونِ افراد گرفتار به دیابت نوع ۲ تجویز می شه و از بدن در برابر مشکلات جانبی به وجود اومده بوسیله دیابت در دراز مدت دفاع می کنه. محققان و پزشکان اثرات و عملکردهای جور واجور متافورمین رو می پذیرن اما در عین حال فکر می کنند که هنوز ساختار حقیقی اون روشن نیس. تحقیقات اخیری که همین هفته به چاپ رسید نشون دهنده اون هستش که متافورمین تحت تاثیر کارکرد روده ها، نه اعضای دیگه، موجب تغییر شاخص قند خون در بدن می شه.

دیابت نوع ۲چیست و چه صدماتی رو در بر داره؟

دیابت، یه بیماریه که به توانایی بدن واسه تنظیم سطح قند خون آسیب می رساند. قند در گروه اساسی ترین منابع تامین انرژی اندام های بدن محسوب می شه، اما اندازه اون به نسبت اندام های جور واجور و زمان های جور واجور فرق داره. در نتیجه، کبد و پانکراس با همدیگه همکاری می کنن تا دریابند واسه تامین انرژی تموم اندام ها چه اندازه قند در خون لازمه.

در دیابت نوع ۲، حسگرهای تنظیم و تشخیص اندازه قند خون از کار می افتند. بدین معنا که انسولین، هورمونی که بدن واسه کاهش سطح قند خون استفاده می شه، در وقتی که شاخص قند خون بالاست ترشح نمی شه. هم اینکه، اندام های بدن نسبت به انسولین ترشح شده حساسیت کم تری از خود نشون میدن و حتی در وقتی که انسولین ترشح می شه هم ازش استفاده نمی کنن.

در نتیجه، اندازه قند خون بعضی وقتا بسیار پایین و بعضی وقتا بالاتر از اون چیزی که باید، می شه. قند خون پایین، انرژی اندام ها رو تخلیه می کنه، کارکرد اونا رو متوقف و در آخر موجب آسیب های جبران ناپذیر و مرگ می شه. روند آسیب به اندام ها در قند خون بالا کمی طولانی تره، اما در آخر موجب احتباس قند در اندام ها شده و به تموم بافت های بدن آسیب های جدی مثل آسیب های عصبی، کوری، تاخیر در بازسازی زخم ها و زمینه ساز مریضی های دیگه می شه.

به چه دلیل در درمان دیابت نوع ۲ از متافورمین استفاده می شه؟

متافورمین به چند روش به افراد گرفتار به دیابت نوع ۲ کمک می کنه. متافورمین موجب بهبود کارکرد حس گرها در تشخیص قند خون می شه و در وقتی که اندازه قند خون افزایش می یابد به ترشح انسولین بیشتر از پانکراس بدست اومده می شه. تحقیقات نشون دهنده اون هستش که متافورمین ترشح هورمون موسوم به گلوکاگون( قندافزا) رو کاهش می دهد که موجب افزایش قند خون در وقتی که اندازه قند بسیار پایینه، می شه. اینطوری، متافورمین مانع از افزایش قند خون غیرضروری می شه. در آخر، متافورین حساسیت اندام ها رو نسبت به انسولین افزایش می دهد تا قند اضافی رو از خون دفع و اندازه اون رو در سطح خون تنظیم و کم کنه.

نقش سیستم گوارش این وسط چیه؟

تحقیقات قبلی نشون می داد که تاثیر متافورمین تزریقی که مستقیما وارد خون می شه خیلی کم تر از متافورمین خوراکی یعنی به صورت قرصه. همین امر محققان رو بر اون داشت تا دریابند که سیستم گوارش می تونه نقشی در کارکرد متافورمین داشته باشه یا خیر. تحقیقات گذشته نشون دهنده اون هستش که تاثیر متافورمین با گذر از روده چند برابرِ تاثیر تزریق اون در خونه، هم اینکه به این نتیجه رسیدن که روده نقطه ی مهمی در تاثیرگذاری بر متافورمین محسوب می شه.

مبنای تحقیقات و یافته های اون چی بود؟

تیم تحقیقاتی به دنبال اون بودن تا دریابند که فرستادن متافورمین بیشتر به روده و متافورمین کمتر به خون تاثیری در کارکرد بهتر دارو داره یا خیر. واسه فهمیدن به اون محققان از قرص هایی که در انتهای روده باز می شن کمک گرفتن. تاثیر انتهای روده بر داروها با اول روده از اون جهت فرق داره که انتهای روده متافورین چندانی رو جذب نمی کنه و در نتیجه متافورمین کم تری وارد خون می شه. محققان به این نتیجه رسیدن که هر گونه تاثیری بر قند خون بیشتر از اینکه تحت تاثیر دیگه اندام های بدن باشه تحت تاثیر روده هاست و خیلی فرقی بین اول و انتهای روده وجود نداره.

تیم تحقیقاتی به این نتیجه رسیدن که این تاخیر در آزاد سازی متافورمین هم خوب آزادسازی در اول رودهه و به آسونی جذب بدن می شه. واقعا، تاثیر اون بهتر از شکل های جور واجور تزریقی متافورمینه. یافته های اونا تائید کرد که روده نقش مهمی در کارکرد متافورمین بر دیابت اجرا می کنه اما هنوز از روند و چگونگی ی دقیق کارکرد اون آگاهی ندارن.

درک بهتر از چگونگی ی کارکرد داروهای رایج دیابت مثل متافورمین به محققان کمک می کنه تا روش های جدیدی رو واسه تاثیر بیشتر داروها بسازن و حتی به اونا کمک می کنه تا داروهای موثرتری رو واسه کنترل دیابت کشف کنن. از اونجایی که این مطالعه آزمایشی بالینی واسه آزمودن نوع جدید متافورمین بود، شاید تا مشاهده ی این داروی جدید در داروخونه چندین سال زمان لازمه.

واسه درمان دیابت چه بخوریم؟

چه غذاهایی واسه دیابتیا مضره؟

دکتر اوز دیابت