مقاله رایگان با موضوع
آرامش خاطر، امام صادق

مقاله رایگان با موضوع آرامش خاطر، امام صادق

دسامبر 29, 2018 0 By edame

باشد، در این صورت ما نیازمند تغییر هستیم نه کودکان؛ زیرا ما از ایشان انتظار داریم خلاف طبیعت انسانی باشند و این خارج از توانایی آنهاست247.
“کانت” از “ژان ژاک روسو” چنین نقل می کند: “تنها از بچه شیطانِ(بازیگوش) امروز، مرد کارآمدِ فردا توان ساخت. یک پسرک سرزنده زودتر از یک جوانکِ از خود راضی و خود خواه به مرد حسابی تبدیل می شود”248.
بدین روی بازی، یک نیاز طبیعی و استعداد فطری کودک است و اگر این نیاز به طور مستقیم یا غیر مستقیم از طرف بزرگترها برای آنها فراهم گردد، عامل بسیار مؤثری برای زمینه سازی تحکیم روابط محبت آمیز بین والدین و فرزند خواهد بود؛ زیرا” کودک به بازی عشق می ورزد، نه به این دلیل که آسان است، بلکه برعکس، به دلیل آن که دشوار است. کودک پیاپی تلاش می کند، هر مرحله را پشت سر بگذارد تا به کارهای مشکل تر بپردازد وبه تدریج کارهای بزرگتر را انجام دهد”249. و این کار برای هرشخصی لذت بخش است
4-4.آثار ابراز محبت در خانواده
در لا به لای دستورات اخلاقی اسلام سفارشاتی مبنی بر ابراز محبت و علاقه به انسان ها بالاخص نزدیکان به چشم می خورد یکی از این نزدیکان همسر می باشد که با گفتار و رفتار می توانیم عشق خود را به او هدیه کنیم. این هدیه آثار زیادی در بالا بردن کیفیت زندگی ما دارد که در این بخش، این آثار را بررسی می کنیم.
1-4-4.استحکام خانواده
محبت و علاقه نیرومندترین جاذبه درونی میان زن و شوهر است. بر خلاف تصور غلط عده ای که تنها مایه پیوند زن و شوهر را تمایل جنسی می دانند، باید دانست که اگرچه مسئله شهوت، عامل نیرومندی برای کشش و جذب زن و مرد به یکدیگر است. اما آنچه به زندگی زناشوئی گرمی و دوام می بخشد، عاطفه و محبت است.
در فضایی که سرشار از ارادت عمیق زوجین است. ملاک ها و معیارها بطور کلی دگرگون می شود. افراد نشاط می یابند و رشد می کنند، خطاها، سختی ها، کمبودها، بیماری ها، همه و همه جلوه دیگری دارند و گوئی افراد نسبت به آن ها کور و کر شده اند، چشم عاشق از دیدن عیب های معشوق کور است و گوش او از شنیدن زشتی هایش کر.
انسان تشنه محبت است اگر در محیط زندگی آب زلال محبتی از همسر خود یافت با تمام وجود به او علاقه مند می شود و انس می گیرد و گرنه به ناچار وقتی آب شیرین نبود به آب شور هم بسنده می کند. یک همسر شایسته با گفتار و رفتار زیبای خود چنان همسر خود را از محبت سیراب می کند که مشتاقانه به سوی خانه باز گردد.
افرادی که از همسر خود توجه، احترام و محبت مشاهده می کنند از معاشرت و مصاحبت و زندگی با آنان به شدت احساس آرامش خاطر و خوشبختی می کنند و کاشانه محبت آنها در مقابل طوفان حوادث محافظی است امن برای جان و روح آنها.
ابراز محبت در سلامت و استحکام خانواده تأثیر فوق العاده ای دارد ولذا اسلام دستور به اظهار کردن محبت و دوستی می دهد تا آثار آن در زندگی جاری گردد.
نکته مهم دیگر که باید در اینجا ملاحظه گردد وجود محرک ها و جاذبه ها و دلربای های بیرونی است که زمینه انحراف را هموار می کنند لذا یک همسر شایسته بایستی تلاش کند چنان عشق و صفا و صمیمیت خود را بروز و ظهور بدهد تا همسر او در برابر محرک های صوتی و رفتاری نامحرمان کاملاً مصون بماند.
2-4-4. تسخیر دل
خداوند حکیم زن را در بعد روحی و روانی به جاذبه ها و ویژگی های خاص احساسی و عاطفی مجهز کرده که از طریق بروز و ظهور آنها در عرصه زندگی می تواند مرد را در میدان جاذبه اخلاقی و عاطفی خود قرار دهد و او را مجذوب و دل داده خود گرداند.
جاذبه نیرومند عاطفی زنان از بهترین ابزارها و سازکارها برای انعطاف بخشیدن به دل های همسرانشان و سیطره یافتن بر قلب آنهاست.
در تاریخ اسلام نمونه های بسیاری از زنان وجود دارند که با شناخت و بکارگیری صحیح ظرفیت های روحی و روانی خود،دل همسران خود را تسخیر کرده و آنها را عاشق خود نموده اند از جمله آنها رباب دختر امرءُ القیس همسر پاک و شایسته امام حسین (ع) است. او پس از ازدواج توأم با ایمان و اخلاصش چنان محبت و علاقه خود را بروز داده که در فراق او امام حسین (ع) صبر و طاقت ندارد و حتی یک شب جدایی او را تحمل نمی کند. هنگامی که رباب برای صله رحم و دیدار بستگانش حضور امام را ترک می کند آنحضرت چنان بی تاب می شود که خواب به چشمش نمی آید و در فراق رباب چنین می سراید:
کَأَنّ اللّیلَ مُوصُولٌ بلَیْلِ اذا زَارََتْ سکینَهُ و الرُّبابُ
لَعَمْرُکَ اِنَّنِی لَاُحِبُّ دارّاً تَکونُ فیها سکینَّهُ و الرُّبابُ 250
زمانی که دخترم سیکنه و همسرم رباب به دیدار بستگانش می روند، آن شب فراق آنان برای من آنچنان طولانی است که گویا این شب به شب های دیگر پیوسته است و هرگز پاپانی برای آن متصور نیست. قسم به جان من خانه ای را دوست دارم که رباب و سکینه ام در کنارم در آن باشند.
همانطور که از آثار ابراز محبت زن به شوهر تسخیر قلب اوست، مرد هم بر اساس فطرت خدادادی زن که او را محبوب و دل دار قرار داده با اظهار عشق و علاقه به او علاوه بر تأمین این نیاز فطری می تواند حریم دل او را تصرف کند و او را به زندگی خود امیدوارتر کند و با انگیزه ای قوی، کانون خانواده را برای زندگی مشترک گرم تر کند. در این شرایط، زن همه سختی ها و ناملایمات را به جان می خرد و توقعات خود را به حداقل کاهش می دهد. امام صادق (ع) با نقل حدیث از پیامبر (ص) در خصوص تأثیر شگرف اظهار محبت به زن می فرمایند:
قول الرجل للمراءه اِنِّی اُحِبُّک لا یذهَب مِن قَلْبها ابداً
.2
51
سخن مرد به همسرش که من تو را دوست دارم، هرگز از دل او بیرون نمی رود.
3-4-4.تقویت روحیه همسر
در اینجا مسأله اصلی با توجه به اینکه آنچه در اثر برخورد با مشکلات پیش از همه، خسته می شود روح انسان