علائم سکته قلبی؛ قبل اینکه دیر شه این ۱۱ نشونه رو بشناسین 

علائم سکته قلبی؛ قبل اینکه دیر شه این ۱۱ نشونه رو بشناسین 

ژوئن 29, 2018 0 By edame

 

اگه واسه قلب شما یا عزیزان تون مشکلی پیش بیاد متوجه اون میشید؟ همه مشکلات قلبی علائم واضحی از خود نشون نمی دن. همیشه مثل فیلما خبری از نشونه هشداردهنده نیس؛ اینکه فرد از درد قلبش رو بگیره و بعد به زمین بیفته. بعضی علائم سکته قلبی اصلا در قفسه ی سینه واقع نمی شن، و همیشه فهمیدن اتفاقی که در حال رخ دادنه آسون نیس. در این نوشته می خوایم به علائم سکته قلبی که می تونه هشداردهنده باشه. اشاره کنیم.

 

چالرز چمبر، دکتر و مدیر مؤسسه ی درمانی قلب، می گه: «اگه از وجود علائمی که تجربه می کنین اطمینان ندارین اونو با دکتر در بین بذارین.»

علائم سکته قلبی

۱. احساس ناراحتی در قفسه ی سینه

این علامت شایع ترین علامتِ خطر قلبیه. اگه با بسته شدن رگ یا سکته قلبی روبرو شده باشین، ممکنه در قفسه ی سینه احساس درد، تنگی یا فشار کنین.

دکتر چمبر می گه: «هرکسی عبارت متفاوتی رو واسه احساسی که در قفسه ی سینه تجربه می کنه به کار می بره. بعضی میگن انگار فیلی روی سینه شون نشسته س، یه سریای دیگه هم میگن که در قفسه ی سینه شون احساس فشار یا سوزش می کنن.»

این احساس معمولا بیشتر از یکی دو دقیقه دووم داره. ممکنه بین فعالیت فیزیکی یا در زمان استراحت احساس شه.

دکتر چمبر می گه: «اگه این درد خیلی گذرا بود یا اگه درد نقطه ایه و با فشار دادن یا لمس کردن بدتر می شه، شاید مربوط به قلب نیس، اما هنوز لازمه که دکتر شما رو معاینه کنه. اگه علائم شدید تره یا بیشتر از یکی دو دقیقه طول کشیدهه باید با اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرین.»

، فراموش نکنین که ممکنه مشکل قلبی داشته باشین یا حتی دچار سکته قلبی بشین بدون اینکه درد قفسه ی سینه رو تجربه کنین. این وضعیت خصوصا در بین زنان معموله.

۲. تهوع، سوءِهاضمه، سوزش سر دل یا معده درد

علائم سکته قلبی می تونه همراه با علائم گوارشی تجربه شه. بعضی افراد علائم گوارشی رو بین سکته تجربه می کنن و حتی ممکنه استفراغ کنن.

زنان بیشتر از مردها این دسته علامتا رو گزارش می کنن.

البته مشکلات گوارشی می تونن به دلایل زیادی که هیچ ارتباطی با قلب ندارن به سراغ افراد بیان. علائم گوارشی می تونن به دلیل غذایی باشن که خوردین، اما لازمه از این نکته که بین سکتهای قلبی هم ممکنه علائم گوارشی رو تجربه کنین باخبر باشین.

پس اگه این علائم رو دارین و در خطر عوامل خطر سکته قلبی (که قبلا بهش اشاره کردیم) هستین اجازه بدین که پزشکان دلیل اونو بررسی کنن، به ویژه اگه هر کدوم از دیگر علائم سکته قلبیِ این فهرست رو در خود مشاهده می کنین.

۳. دردی که تا بازوها پخش پیدا می کنه

درد پیشرونده به طرف بازوها جزءِ علائم سنتی سکتهای قلبیه که در طرف چپ بدن منتشر می شه. دکتر چمبر می گه: «این درد تقریبا همیشه از قفسه ی سینه شروع می شه و به خارج از اون حرکت می کنه. با اینحال من بیمارانی داشته ام که درد بازو شکایت اصلی اونا بوده و بعدا معلوم شده که سکته قلبی کردن.»

۴. احساس سرگیجه یا سبکیِ سر

موارد زیادی می تونن باعث شن تعادل خود رو از دست بدین یا به طور لحظه ای احساس غش وضعف کنین. ممکنه آب یا غذای کافی به بدن تون نرسانده باشین یا شاید خیلی سریع از جایتون بلند شدین.

اما اگه به شکل یهویی تعادل خود رو از دست دادین و با هم در قفسه ی سینه احساس ناراحتی کردین یا دچار تنگی نفس شدید، بدون معطلی با اورژانس تماس بگیرین.

سرگیجه و سبکی سر می تونه به دلیل افت فشار خون باشه، چون قلب نمیتونه اون طور که باید، خون رو پمپاژ کنه.

۵. گلو درد یا فَک درد

درد گلو یا فک به تنهایی جزءِ علائم سکته قلبی نیس. این دو با احتمال بالاتری به دلیل مشکلات عضلانی، سرماخوردگی یا مشکلات سینوسا رخ میدن.

اما اگه درد یا فشاری در مرکز قفسه ی سینه تون احساس می کنین که به طرف گلو یا فک تون کشیده می شه، ممکنه علامت سکته قلبی باشه. با اورژانس تماس بگیرین و کمک پزشکی بخواهید تا مطمئن شید که خطری شما رو تهدید نمی کنه.

۶. زود خسته و بی رمق میشید

اگه یهو دچار خستگی بیشتر از اندازه میشید یا پس از فعالیتی که قدیم بدون مشکل انجام می دادین، مثلا بالا رفتن از پلها یا بردن خریدها از ماشین تا خونه، از نفس می افتین بدون اتلاف وقت با دکتر تون قرار ملاقاتی تنظیم کنین.

تغییرات قابل توجه ای ازاین دست، مهم تر از هر ناراحتی یا درد کوچیک دیگری هستن که ممکنه تجربه کنین.

خستگی بسیار زیاد یا ضعف بدنیِ بی دلیل، که بعضی وقتا به شکل چند روزه و تکراری رخ می ده، می تونه نشونه حمله قلبی، به ویژه در زنان باشه.

۷. خر وپف

خر وپف کردن هنگام خواب اگه به میزان کم باشه اشکالی نداره. اما خرو پف با صدای بلندتر از عادی که مثل به نفس نفس زدن یا خفه شدن به نظر برسه می تونه نشونه ای از معطلی ی تنفسی (آپنه) در خواب باشه. معطلی ی تنفسی یعنی فرد در بین خواب شبونه چندین بار به مدت کوتاهی نفس نمی کشه. این معطلی فشار اضافه ای بر قلب وارد می کنه.

دکتر به شما خواهد گفت که واسه پی بردن به اینکه دچار معطلی ی تنفسی هستین لازمه به کلینیکای خواب مراجعه کنین یا نه. اگه معلوم شه که دچار معطلی ی تنفسی بین خواب هستین، ممکنه واسه باز ماندن راه تنفس تون نیاز به استفاده از یک دستگاه CPAP داشته باشین که جریانِ هوا رو به طور پیوسته وارد نای شما می کنه.

۸. تعریق

نشستن عرق سرد بر بدن بدون دلیل روشن می تونه از علائم سکته قلبی باشه. اگه عرق سرد کردین و هر کدوم از نشونه های دیگر این فهرست رو دارین حتما بدون فوت وقت به اورژانس ۱۱۵ زنگ بزنین تا شما رو به بیمارستان برسانند. در این حالت هیچوقت خودتون رانندگی نکنین.

۹. سرفه ای که متوقف نمی شه

در بیشتر موارد، سرفهای ادامه دار از علائم سکته قلبی به حساب نمی رن. اما اگه مریضی قلبی دارین یا میدونید که در خطر سکته قلبی هستین، این احتمال رو جدی بگیرین.

اگه سرفهای ادامه دارتان همراه با خلط سفید یا صورتی رنگه ممکنه نشونه آسیب ی قلبی باشه. وقتی قلب نمیتونه جواب گوی نیازای بدن باشه، خون به درون ریها نشت می کنه.

واسه معلوم کردن دلیل سرفه هاتون با دکتر مشورت کنین.

۱۰. تورم در ساق پا، کف پا و مچ پا

این مورد می تونه نشون دهنده ی مشکل قلب در پمپاژ کردن خون باشه. زمانی که قلب قادر نیس خون رو به سرعت لازم پمپاژ کنه، خون در رگای پا جمع می شه و تورم ایجاد می کنه.

آسیب ی قلبی کار بیرون روندن آب و سدیم اضافه رو واسه کلیه ها سخت کنه که اینم منجربه پف کردن بدن می شه.

۱۱. ضربان قلب بی نظم

اگه زمانی که هیجان زده یا نگران اید قلب تون تندتر بزنه، یا بعضی وقتا ضربانی جا بیفته یا ضربانی اضافه شه جای نگرانی نیس.

اما اگه بیشتر از چند ثانیه ی کوتاه احساس می کنین قلب تون خارج از ریتم می زنه، یا اگه این اتفاق واسه شما به شکل عادی رخ می ده، موضوع رو با دکتر در بین بذارین.

بیشتر وقتا دلیل بی نظم شدن ضربان قلب چیزیه که خیلی راحت قابل کنترله، مثل مصرف مقدار زیاد کافئین یا کمبود خواب. اما بعضی وقتا این نشونه می تونه خبر از یک مشکل قلبی با نام فیبریلاسیون دهلیزی بده که نیاز به درمون داره. پس از دکتر بخواهید که این مورد رو بررسی کنه.

منبع : webmd