علائم سرطان پانکراس (سرطان لوزالمعده)، علل، تشخیص و علاج اون "

علائم سرطان پانکراس (سرطان لوزالمعده)، علل، تشخیص و علاج اون "

ژوئن 29, 2018 0 By edame

 

سرطان از هر یک جور که باشه، مریضی مهلکیه، که حتی شنیدن نام اونم ما رو به وحشت میندازه. اما همه سرطانا مثل هم نیستن و بعضی از اونا به معنای واقعی کلمه کشنده ان. در این مطلب می خوایم تا به معرفی یکی از خطرناک ترین شکلای مختلف سرطانا بدیم: سرطان پانکراس یا سرطان لوزالمعده. این سرطان بیشتر در افراد سن بالا دیده می شه و بیشتر افراد گرفتار بهش بالای ۶۵ سال دارن. سرطان پانکراس کمترین میزان باقی موندن رو در ۵ سال اول پس از تشخیص داره (۷٫۲ درصد) و احتمال دچار شدن بهش حدود ۱٫۵ درصده. با ما همراه باشین تا با علائم، مشکلات، روشای پیشگیری، تشخیص و درمون سرطان لوزالمعده (سرطان پانکراس) آشنا شید.

 

آشنایی با لوزالمعده

لوزالمعده ی شما حدود ۱۵ سانتی متر طول داره و مثل به یک گلابیه که به پهلو قرار گرفته. لوزالمعده، هورمونایی مثل انسولین ترشح می کنه که به بدن کمک می کنن تا قند موجود در غذای تون رو پردازش کنه؛ شیرهای گوارشی تولید می کنه که به بدن تون در هضم غذاها کمک می کنن.

بررسی خلاصه سرطان پانکراس یا سرطان لوزالمعده

سرطان پانکراس در بافتای پانکراس (لوزالمعده) شما شروع می شه؛ لوزالمعده عضوی در شکم شماس که به طور افقی در پشت بخش تحتانی معده قرار داره. لوزالمعده ی شما، آنزیمایی ترشح می کنه که به هضم غذا کمک می کنن و هورمونایی آزاد می کنه که باعث کنترل قند خون شما می شن.

معمولا سرطان پانکراس (سرطان لوزالمعده) به سرعت به بخشای دور گسترش پیدا میکنه. این مریضی به کم در مراحل ساده تشخیص داده می شه، اما در افرادی که کیستای لوزالمعده یا سابقه خانوادگی دچار شدن به سرطان پانکراس دارن، انجام بعضی از آزمایشات می تونه به تشخیص زودهنگام این مشکل کمک کنه. یکی از نشونه های سرطان لوزالمعده، دیابته؛ به ویژه هنگامی که با کم شدن وزن، زردی یا دردی در قسمت بالای شکم همراه باشه که به پشت گسترش پیدا میکنه. درمون سرطان پانکراس ممکنه شامل جراحی، شیمی درمانی، تابش درمانی یا ترکیبی از اینا باشه.

علائم سرطان پانکراس

علائم و نشونه های سرطان پانکراس (سرطان لوزالمعده) بیشتر تا زمانی که مریضی پیشرفت نکنه، ظاهر نمی شن. اما این علائم می تونن از این قرار باشن:

 • درد در قسمت بالایی شکم که به پشت شما گسترش پیدا میکنه؛
 • بی اشتهایی یا کاهش وزن بدون دلیل؛
 • افسردگی؛
 • دیابت تازه شروع شده؛
 • لخته خون؛
 • خستگی؛
 • زرد شدن پوست و قسمت سفید چشما (یرقان).

چه زمانی باید به دکتر مراجعه کنین؟

اگه وزن تون بدون دلیل در حال پایین آمدنه یا اگه خستگی همیشگی، درد شکمی، زردی یا بقیه علائم و نشونه هایی رو تجربه می کنین که شما رو آزار میدن، حتما به دکتر مراجعه کنین. مریضیای بسیاری می تونن باعث بروز این علائم شن، پس ممکنه که دکتر تون جدا از اینکه سرطان لوزالمعده (سرطان پانکراس)، احتمال وجود مریضیای دیگر رو هم بررسی کنه.

علل سرطان پانکراس

دلیل ایجاد سرطان پانکراس (سرطان لوزالمعده) در بیشتر موارد روشن نیس، اما پزشکان فکر می کنن که عواملی مثل سیگار کشیدن، خطر دچار شدن به این مریضی رو افزایش میدن.

سرطان پانکراس چیجوری به وجود میاد؟

سرطان پانکراس (سرطان لوزالمعده) هنگامی به وجود میاد که جهشایی در DNA سلولای لوزالمعده اتفاق بیفته. این جهشا باعث می شن تا سلولا به شکل سرکشی رشد کنن و حتی پس از مرگ سلولای طبیعی هم به زندگی شون ادامه. جمع شدن این سلولا روی هم می تونه باعث تشکیل تومور شه. سرطان پانکراس درصورت نبود درمون، به بخشای دور و رگای خونی گسترش پیدا میکنه.

بیشتر سرطانای پانکراس در سلولایی شروع می شن که مجراهای لوزالمعده رو می پوشونن. این نوع از سرطان، سرطان آدنوکارسینوم پانکراس یا سرطان قسمت برون ریز پانکراس نامیده می شه. این سرطان در موارد نادر می تونه در سلولای تولیدکننده ی هورمون یا سلولای نورواندوکرین پانکراس ایجاد شه. این نوع از سرطانا به تومورهای سلول جزیره ای، سرطان پانکراس درون ریز و تومورهای نورواندوکرین پانکراس هم معروف هستن.

عوامل خطرساز سرطان لوزالمعده

عواملی که می تونن خطر ابتلای شما به سرطان پانکراس رو زیاد کنن، عبارتند از:

 • نا آرومی طولانی لوزالمعده (پانکراتیت)؛
 • دیابت؛
 • سابقه خانوادگی سندرومای ژنتیکی که می تونن خطر دچار شدن به سرطان رو زیاد کنن، ازجمله جهش ژن BRCA2، سندروم لینچ و سندروم ملانوم خالای زیاد غیرمعمول خانوادگی (FAMMM)؛
 • سابقه خانوادگی سرطان پانکراس؛
 • سیگار کشیدن؛
 • چاقی؛
 • سن بالا؛ این مریضی در بیشتر افراد پس از ۶۵ سالگی تشخیص داده می شه.

مطالعه زیادی نشون داد که ترکیبی از سیگار کشیدن، دیابت طولانی و رژیم غذایی غلط، می تونه بسیار بیشتر از هر یک از این عوامل به طور جدا از هم، خطر دچار شدن به سرطان پانکراس (سرطان لوزالمعده) رو زیاد کنه.

سرطان پانکراس چه مشکلات و خطراتی داره؟

هنگامی که سرطان پانکراس پیشرفت کنه، می تونه مشکلات جانبی زیر رو ایجاد کنه:

۱. کاهش وزن

عوامل زیادی می تونن باعث کاهش وزن در افراد گرفتار به سرطان پانکراس (سرطان لوزالمعده) شن. خود سرطان می تونه باعث پایین اومدن وزن شه. حالت تهوع و استفراغ به دلیل علاجای سرطان یا فشاری که تومور روی معده وارد می کنه هم ممکنه غذا خوردن رو سخت کنه. ممکنه بدن تون در پردازش مواد مغذی موجود در غذاها دچار مشکل شه، چون لوزالمعده ی شما شیرهای گوارشی کافی تولید نمی کنه.

ممکنه که دکتر تون واسه کمک به هضم بهتر، واسه شما مکملای غذایی آنزیم لوزالمعده تجویز کنه. سعی کنین با اضافه کردن کالریای اضافه و صرف وعدهای غذایی در موقعیتای آروم و بدون استرس، وزن تون رو حفظ کنین.

۲. زردی (یرقان)

سرطان پانکراس درصورتی که مجرای صفرای کبد رو بسته کنه، می تونه باعث زردی یا یرقان شه. علائم زردی عبارتند از چشما و پوست زرد، ادرار تیره رنگ و مدفوع رنگ پریده. زردی معمولا بدون درد شکمی اتفاق میفته.

ممکنه دکتر پیشنهاد کنه که واسه باز نگه داشتن مجرای صفرا، یک لوله ی پلاستیکی یا فلزی (استنت) در داخل اون قرار داده شه. این کار به کمک روشی به نام کلانژیوپانکراتوگرافی آندوسکوپیک پس رونده (ERCP) انجام می شه. درطی ERCP، یک آندوسکوپ از راه گلو وارد معده و قسمت بالایی روده ی کوچیک شما می شه. بعد از راه لوله ی توخالی کوچیکی (کاتتر) که از درون آندوسکوپ عبور می کنه، رنگی به داخل مجراهای صفراوی و پانکراس تزریق می شه. در آخر، تصاویری از مجراها گرفته می شه.

۳. درد

ممکنه که تومور در حال رشد بر اعصاب شکم تون فشار بیاره و باعث درد شدید شه. داروهای ضددرد می تونن به شما کمک کنن که احساس راحتی بیشتری کنین. ممکنه تابش درمانی بتونه به طور موقت جلوی رشد تومور رو بگیره و شما رو تا حدی آرامش بده.

در موارد شدید، ممکنه که دکتر روشی رو پیشنهاد کنه که طی اون، به داخل اعصاب شما الکل تزریق می شه. این روش که درد رو در ناحیه شکم شما کنترل می کنه، بسته کردن شبکه سلیاک نامیده می شه. تزریق الکل باعث از بین رفتن اعصاب می شه و پایانهای عصبی، دیگر قادر نیستن تا سیگنالای درد رو به مغز بفرستند، درنتیجه دردی احساس نمی شه.

۴. انسداد روده

سرطان پانکراسی که به بخش اول روده ی کوچیک (دئودنوم یا دوازدهه) گسترش یابد یا روی اون فشار وارد کنه، می تونه جریان غذای هضم شده از معده به رودها رو بسته کنه.

دکتر شما ممکنه پیشنهاد کنه که واسه باز نگه داشتن روده ی کوچیک، لوله ای (استنت) در اون قرار داده شه. بعضی وقتا هم لازمه تا واسه وصل کردن معده به نقطه پایین تری از رودها که به وسیله سرطان بسته نشده، عمل جراحی انجام شه.

پیشگیری از سرطان پانکراس

رعایت موارد زیر در پیشگیری از سرطان پانکراس (سرطان لوزالمعده) تاثیردارن:

۱. سیگار نکشید

اگه سیگار می کشین، سعی کنین که اونو کنار بذارین. با دکتر تون درمورد راه حلای مناسب واسه کمک به ترک سیگار، ازجمله گروه های حمایتی، داروها و درمون جانشین نیکوتین، مشورت کنین. اگه سیگار نمی کشید، هیچوقت به سراغ اون نرید.

۲. وزن نرمالی داشته باشین

اگه وزن سالم و نرمالی دارین، به فکر اثبات وزن خود باشین. اگه لازمه وزن تون رو پایین بیارین، روند کاهش وزن آهسته و پیوسته ای رو در پیش بگیرین؛ نیم تا یک کیلوگرم در هفته. واسه کمک به کاهش وزن تون، ورزش روزانه، رژیم غذایی غنی از سبزیجات، میوه ها و غلات کامل و داشتن وعدهای غذایی کوچیک تر رو باهم ترکیب کنین.

۳. رژیم غذایی سالم رو انتخاب کنین

داشتن رژیم غذایی سالم پر از میوه ها و سبزیجات رنگارنگ و غلات کامل می تونه به کاهش خطر دچار شدن به سرطان کمک کنه.

اگه در خونواده شما سابقه دچار شدن به سرطان پانکراس هست، حتما به یک مشاور ژنتیک مراجعه و با اون مشورت کنین. اون می تونه به کمک شما، سابقه سلامت خانوادگی تون رو بررسی کنه و تصمیم بگیره که انجام آزمایش ژنتیک واسه تعیین خطر ابتلای شما به سرطان لوزالمعده یا بقیه سرطانا ضروریه یا نه.

تشخیص سرطان پانکراس

اگه دکتر تون به سرطان لوزالمعده مشکوک شه، ممکنه از شما بخواد که یک یا چند مورد از آزمایشای زیر رو انجام بدین:

۱. تستای تصویربرداری از اندامای داخلی

این تستا به پزشکان کمک می کنن که اندامای داخلی شما ازجمله لوزالمعده رو به دقت بررسی کنن. تکنیکایی که واسه تشخیص سرطان پانکراس به کار می رن، عبارتند از سونوگرافی، اسکن توموگرافی کامپیوتری (سی تی اسکن)، تصویربرداری با زیاد مغناطیسی (ام آر آی) و بعضی وقتااً اسکنای توموگرافی گسیل پوزیترون (پِت).

۲. استفاده از اسکوپ واسه ایجاد تصاویر فراصوت از لوزالمعده

سونوگرافی اندوسکوپیک (EUS)، واسه ایجاد تصاویری از لوزالمعده ی شما، از یک دستگاه سونوگرافی استفاده می کنه. این دستگاه از راه لوله ای نازک و انعطاف پذیر (اندوسکوپ) وارد مری و بعد معده ی شما می شه و تصاویری از اونا ارائه می ده.

۳. نمونه ورداری از بافت واسه آزمایش (بیوپسی)

بیوپسی، روشی مثلا ورداری از بافت به خاطر بررسی اون در زیر میکروسکوپه. دکتر تون ممکنه با وارد کردن یک سوزن از راه پوست به درون لوزالمعده (آسپیراسیون سوزنی ظریف)، از بافت لوزالمعده نمونه ورداری کنه؛ یا ممکنه که درطول EUS، با هدایت وسایل خاصی به درون لوزالمعده، نمونه ورداری بکنه.

۴. آزمایش خون

ممکنه که دکتر، خون تون رو واسه پیدا کردن پروتئینای خاصی که به وسیله سلولای سرطانی لوزالمعده ترشح می شن (نشانگرهای تومور) آزمایش کنه. تست بیان کننده تومور که درمورد سرطان پانکراس (سرطان لوزالمعده) به کار میره، CA19-9 نامیده می شه. اما این تست همیشه قابل اعتماد نیس و بهترین زمان واسه انجام اون خیلی مشخص نیس. بعضی از پزشکان، سطوح این پروتئین رو قبل، درطول و پس از درمون اندازه می گیرن.

بعد از تشخیص سرطان پانکراس چه کارایی انجام می شه؟

اگه دکتر شما تشخیص سرطان لوزالمعده رو تأیید کنه، در قدم بعدی سعی می کنه تا درجه (مرحله) سرطان رو تعیین کنه. دکتر با استفاده از اطلاعات مربوط به تستای مرحله بندی سرطان، مرحله سرطان لوزالمعده ی شما رو مشخص می کنه. دکتر با مرحله بندی سرطان می تونه تصمیم گیری کنه که کدوم علاجا بیشتر از بقیه واسه شما مناسب هستن.

مراحل سرطان لوزالمعده به وسیله اعداد رومی از ۰ تا ۴ نشون داده می شن. پایین ترین مرحله نشون می ده که سرطان محدود به لوزالمعدهه اما در مرحله ۴، سرطان به بقیه قسمتای بدن گسترش پیدا کرده.

سیستم مرحله بندی سرطان بازم در حال پیشرفته و روزبه روز سخت تر می شه؛ درنتیجه پزشکان می تونن در تشخیص و درمون سرطان موفق تر عمل کنن. دکتر با توجه به مرحله سرطان تون، بهترین درمون ممکن رو به شما پیشنهاد می کنه.

در مراجعه به دکتر تون خجالت کشیدن رو کنار بذارین و از اون درباره میزان تجربه اش در تشخیص سرطان لوزالمعده سؤال کنین. اگه شک دارین که ممکنه تجربه اون در این مورد کافی نباشه، حتما از یک دکتر دیگر وقت بگیرین و با اونم مشورت کنین.

درمون سرطان پانکراس

درمون سرطان پانکراس به مرحله و محل این سرطان و سلامت کلی و اولویتای شخصی شما بستگی داره. اولین هدفِ درمون واسه بیشتر افراد، ازبین بردن سرطان درصورت امکانه. اگه این ممکن نباشه، هدف بعدی بهبود کیفیت زندگی فرد و جلوگیری از گسترش سرطان یا وارد اومدن صدمات بیشتره.

درمون سرطان پانکراس می تونه شامل جراحی، تابش درمانی، شیمی درمانی یا ترکیبی از اینا باشه. اگه سرطان پانکراس پیشرفته باشه و این علاجا هم مؤثر واقع نشن، دکتر شما آرامش علائم (مراقبت تسکینی) رو پیشنهاد می کنن که باعث می شه تا حد ممکن احساس راحتی کنین.

۱. جراحی

جراحیایی که در افراد گرفتار به سرطان پانکراس انجام می شه، عبارتند از:

جراحی تومورهای سر پانکراس

اگه سرطان شما در سر پانکراس قرار داشته باشه، ممکنه که عمل جراحیِ ویپل به شما پیشنهاد شه (پانکراتیکودئودنوستومی).

روش ویپل از نظر تکنیکی، جراحی سختی واسه برداشتن سر پانکراس، قسمت اول روده ی کوچیک (دئودنوم)، کیسه صفرا و بخشی از مجرای صفراویه. در بعضی موارد، قسمتی از معده و گره های لنفاوی مجاور هم ورداشته می شن. جراح، بخشای باقی مونده از پانکراس، معده و رودها رو دوباره به هم وصل می کنه تا شما قادر به هضم غذا باشین.

جراحی تومورهای بدنه و دُم پانکراس

جراحی برداشتن طرف چپ (بدنه و دم) پانکراس، پانکراتکتومی دیستال نامیده می شه. جراح ممکنه طحال شما رو هم بیرون بیاره.

جراحی برداشتن کل لوزالمعده

در بعضی موارد لازمه تا تموم لوزالمعده ورداشته شه. این جراحی، پانکراتکتومی کلی نامیده می شه. شما بدون لوزالمعده هم می تونین زندگی تقریبا نرمالی داشته باشین، اما به درمون جانشین نا تموم با آنزیم و انسولین نیاز دارین.

جراحی تومورهایی که به عروق خونی دور زیاد شدن

خیلی از افراد گرفتار به سرطان پانکراس پیشرفته، شرایط لازم رو واسه انجام روش ویپل یا بقیه جراحیای پانکراس ندارن، چون تومورهای اونا، عروق خونی دور رو دربرگرفته ان. جراحان باتجربه و متخصص در تعداد معدودی از مراکز پزشکی آمریکا، این عملای جراحی رو با برداشتن و بازسازی بخشایی از عروق خونی بعضی از بیماران خاص انجام میدن.

خطر خونریزی و عفونت در تموم این جراحیا هست. بعضی از افراد به خاطر این که در تخلیه ی معده مشکل دارن (تأخیر در تخلیه ی معده) پس از جراحی دچار تهوع و استفراغ می شن. پس از انجام هر یک از این روش ها، باید انتظار دوره نقاهت طولانی رو داشته باشین. شما چندین روز در بیمارستان بستری میشید و پس از اون باید چند هفته در خونه استراحت کنین.

تحقیقات گسترده نشون میدن که اگه جراحی سرطان پانکراس به وسیله جراحان متبحر و در مراکزی انجام شه که جراحیای زیادی مثل این در اونا صورت میگیره، مشکلات بسیار کمتری ایجاد می کنه. حتما درمورد میزان تجربه بیمارستان و جراح موردنظرتان در مورد جراحی سرطان پانکراس پرس وجو کنین. اگه در این مورد دودلی دارین، نظر دکتر دیگری رو هم جویا شید.

۲. شیمی درمانی

شیمی درمانی، روشیه که طی اون از داروهایی واسه از بین بردن سلولای سرطانی استفاده می کنن. این داروها می تونن به شکل وریدی یا خوراکی مصرف شن. ممکنه که درمون شما به وسیله یک یا ترکیبی از داروهای شیمی درمانی، انجام شه.

شیمی درمانی می تونه با تابش درمانی هم ترکیب شه (کمورادیوتراپی). به طور عادی، کمورادیوتراپی واسه درمون سرطانی که تا بخشای نزدیک به پانکراس گسترش پیدا کرده، به کار میره. در مراکز تخصصی پزشکی، ممکنه که این ترکیب پیش از عمل جراحی و به خاطر کمک به کوچیک شدن تومور به کار رود. بعضی وقتا، از این روش پس از عمل جراحی و به خاطر کاهش احتمال برگشت دوباره سرطان پانکراس هم استفاده می شه.

در افراد گرفتار به سرطان پانکراس پیشرفته، شیمی درمانی بیشتر واسه کنترل پیشرفت سرطان و افزایش میزان باقی موندن به کار میره.

۳. تابش درمانی (رادیوتراپی)

روش تابش درمانی از پرتوهایی با انرژی بالا، که بعضی وقتا از اشعهای X و پروتونا ساخته می شن، واسه ازبین بردن سلولای سرطانی استفاده می کنه. ممکنه که شما قبل یا بعد از جراحی سرطان، تحت تابش درمانی قرار بگیرین، که بیشتر در ترکیب با شیمی درمانی انجام می شه. اگه سرطان شما به وسیله جراحی درمون نشه، ممکنه دکتر تون ترکیبی از شیمی درمانی و تابش درمانی رو پیشنهاد کنه.

رادیوتراپی معمولا به وسیله دستگاهی انجام می شه که دور بدن شما در حرکته و تابشا رو به نقاط خاصی روی بدن تون (تابش تابش خارجی) هدایت می کنه. در مراکز تخصصی پزشکی، ممکنه که رادیوتراپی درطول جراحی انجام شه (intraoperative radiation یا رادیوتراپی بین جراحی).

رادیوتراپی معمولا از اشعهای X واسه درمون سرطان استفاده می کنه. بعضی مراکز پزشکی، رادیوتراپی با تابش پروتون رو ارائه میدن که می تونه گزینه ای درمانی واسه بعضی از افراد گرفتار به سرطان پانکراس پیشرفته باشه.

۴. آزمایشات بالینی

آزمایشات بالینی، مطالعاتی واسه آزمایش علاجای جدیدی مثل درمون سیستمیک، و روشای جدید جراحی یا تابش درمانی هستن. اگه ثابت شه که درمون مورد بررسی ایمن تر و مؤثرتر از علاجای فعلیه، می تونه به عنوان یکی از علاجای استاندارد جدید واسه مراقبت از بیماران سرطانی تبدیل شه. آزمایشات بالینی واسه سرطان پانکراس، به شما این امکان رو میدن که درمون هدفمند، داروهای شیمی درمانی، ایمونوتراپی (ایمنی درمانی) یا واکسنای جدید رو امتحان کنین.

آزمایشات بالینی، درمون مریضی رو تضمین نمی کنن و ممکنه مشکلات جانبی جدی یا غیرمنتظره ای داشته باشن. از طرف دیگه، آزمایشات بالینی سرطان، واسه حصول اطمینان از داشتن بیشترین حد ایمنی، به دقت تحت نظارت قرار می گیرن. ضمنا اونا دسترسی به علاجایی رو ممکن میسازن که در شرایط عادی در دسترس شما نیستن.

درمورد اینکه کدوم یک از آزمایشات بالینی می تونن واسه شما مناسب باشه، با دکتر تون صحبت کنین.

۵. مراقبت حمایتی (تسکینی)

مراقبت تسکینی، مراقبت پزشکی ویژه ایه که بر آرامش درد و بقیه علائم مریضیای جدی تمرکز می کنه. کارشناسان مراقبت تسکینی، با شما و اعضای خونواده شما و بقیه پزشکان شما کار می کنن تا واسه تکمیل روند مراقبت فعلی تون، حمایت اضافه ای رو ارائه دهند. مراقبت تسکینی می تونه درحین انجام علاجای تهاجمی، مثل جراحی، شیمی درمانی و تابش درمانی انجام شه.

هنگامی که مراقبت تسکینی در کنار بقیه علاجای مناسب به کار رود (حتی کمی بعد از تشخیص) می تونه به افراد گرفتار به سرطان کمک کنه تا احساس بهتری داشته باشن و مدت طولانی تری عمر کنن.

مراقبت تسکینی به وسیله تیمایی از پزشکان، پرستاران و بقیه کارشناسان آموزش دیده ارائه می شه. هدف این تیما، بهبود کیفیت زندگی واسه افراد گرفتار به سرطان و خونوادهای آنهاست. مراقبت تسکینی با مراقبت آسایشگاهی یا مراقبتای پایان زندگی متفاوته.

۶. طب جانشین

ممکنه که بعضی از روشای طب جانشین و گسترده، به کاهش علائم و نشونه هایی که به دلیل سرطان یا علاجای سرطان تجربه می کنین، کمک کنن.

علاجایی که به شما کمک می کنن تا با اضطراب تون مقابله کنین

افراد گرفتار به سرطان بیشتر دچار اضطراب می شن. بعضی تحقیقات نشون میدن که اضطراب در افراد گرفتار به سرطان پانکراس (سرطان لوزالمعده)، بیشتر از کسانیه که به بقیه شکلای مختلف سرطانا دچار می شن.

اگه اضطراب تون شدید باشه، ممکنه که دچار مشکلات خواب شید و همیشه درمورد سرطان تون فکر و خیال کنین. شاید غمگین هستین یا دچار عصبانیت میشید.

درمورد احساساتی که تجربه می کنین، با دکتر تون صحبت کنین. کارشناسان می تونن به شما در منظم و مدیریت احساسات به شما کمک کنن و کمک تون کنن راه هایی واسه مقابله با اونا پیدا کنین. در بعضی موارد، ممکنه که نیاز به مصرف دارو داشته باشین.

طب کامل و علاجای جانشین هم می تونن در شکست دادن اضطراب به شما کمک کنن. بعضی از نمونه هایی که می تونن واسه شما مفید باشن، عبارتند از:

 • هنردرمانی؛
 • ورزش؛
 • مراقبه؛
 • موزیک درمانی؛
 • تمرینات آرامش بخش؛
 • معنویت درمانی.

اگه به این گزینه های درمانی علاقه مند هستین، در این رابطه با دکتر تون صحبت کنین.

مقابله و حمایت از مبتلایان به سرطان پانکراس

دانستن این موضوع که به مریضی مرگبار و خطرناکی دچارید، می تونه شما رو خیلی بهم بریزه. بعضی از پیشنهادهای زیر می تونن به بهتر شدن حال شما کمک کنن:

۱. نکات لازم درمورد سرطان لوزالمعده رو یاد بگیرین

درمورد مریضی تون اطلاعات کافی جمع کنین تا بتونین بهترین تصمیمات ممکن رو در مورد روند مراقبتی و درمانی تون در پیش گرفتن کنین. از دکتر تون درمورد جزئیات مریضی و گزینه های درمانی سؤال کنین. از اون بخواهید منابع قابل اطمینانی رو واسه کسب اطلاعات بیشتر به شما معرفی کنه. اگه قصد دارین که خودتون تحقیق کنین، می تونین از مؤسسه ی ملی سرطان و انجمن سرطان پانکراس شروع کنین.

۲. سیستم پشتیبانی درست کنین

از دوستان وخانواده ی خود بخواهید تا واسه شما یک شبکه حمایتی تشکیل. ممکنه اونا پس از تشخیص سرطان شما احساس درموندگی و بهت زدگی کنن. کمک کردن به شما با انجام کارای ساده، روحیه ی اونا رو هم بهتر می کنن و از اونجا که شما دیگر مجبور نیستین تا نگران انجام یه سری از وظایف خاص باشین، بیشتر احساس آرامش می کنین. به اونا بگید که در چه کارایی می تونن به شما کمک کنن، مثلا درست کردن وعدهای غذایی یا رفتن پیش دکتر.

۳. کسی رو واسه صحبت کردن پیدا کنین

گرچه دوستان و اعضای خونواده می تونن بهترین هم صحبتاتون باشن، اما در بعضی موارد، اونا به خاطر شوک به دلیل تشخیص مریضی شما در وضعیت مناسبی به سر نمی برند. در اینجور مواردی، صحبت کردن با مشاور، مددکار اجتماعی – پزشکی، روحانی یا مشاور مذهبی می تونه مفید باشه. از دکتر تون بخواهید تا شما رو به فردی مناسب معرفی کنه.

۴. با بقیه افرادی که از سرطان نجات پیدا کردن، رابطه برقرار کنین

ممکنه از راه ایجاد رابطه با بقیه نجات یافتگان از سرطان، احساس بهتری پیدا کنین. واسه یافتن گروه های حمایتی سرطان در محل زندگی تون، با دفتر انجمن سرطان شهرتون تماس بگیرین. این انجمن، شما رو با افرادی آشنا می کنه که قبلا با این مریضی دست وپنجه نرم کردن و شما می تونین از راه تلفن، ایمیل یا حتی به شکل حضوری با اونا در رابطه باشین.

۵. به مراقبت آسایشگاهی فکر کنین

مراقبت آسایشگاهی از بیماران لاعلاج و خونواده هاشون حمایت می کنه و اونا رو آرامش می ده. این کار با کمک پرستاران، مددکاران اجتماعی و داوطلبان آموزش دیده، به خونواده و دوستان مریض امکان می ده که از عزیزشون در خونه یا آسایشگاه مراقبت کنه و زمینه های آسایش اونو جفت و جور کنن. مراقبت آسایشگاهی، از افراد مریض و نزدیکان اونا از نظر اجتماعی، عاطفی و الهی حمایت می کنه.