علائم تبخال تناسلی، روش های جلوگیری و علاج اون 

علائم تبخال تناسلی، روش های جلوگیری و علاج اون 

ژوئن 29, 2018 0 By edame

 

مریضیای مقاربتی یا عفونتای منتقله از راه جنسی، دسته ای از مریضیا هستن که از راه تماس جنسی منتقل می شن. بعضی از این مریضیا با درمون به موقع و مصرف داروهای مناسب به طور کامل برطرف می شن اما بعضی از اونا در تموم عمر همراه فرد هستن، هر چند وقت یک بار برگشت می کنن و داروها فقط می تونن به کاهش شدت علائم شون کمک کنن. تبخال تناسلی یکی از این مریضیای عفونیه که میزان گسترش اون در خانوما بیشتر از آقایانه. جالبه بدونین این مریضی از راه حوله یا صندلی توالت فرنگی به فرد منتقل نمیشه چون ویروس اون نمیتونه در خارج از بدن آدم زنده بمونه. همراه ما باشین، در مطلب زیر شما رو به طور کامل با تبخال تناسلی، علائم و روشای درمون اون آشنا می کنیم.

 

تبخال تناسلی یکی از شایع ترین مریضیای منتقله از راه جنسی در ایالات متحدهه. این مریضی به وسیله ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) ایجاد می شه.

بیشتر موارد تبخال تناسلی به وسیله عفونت به دلیل ویروس هرپس سیمپلکس نوع ۲ (HSV – ۲) به وجود بین.

ویروس هرپس سیمپلکس نوع ۱ (HSV – ۱) در بیشتر موارد دلیل تبخال یا زخم سرده اما می تونه باعث بروز تبخال تناسلی هم شه.

بیشتر افراد گرفتار به تبخال تناسلی نمی دونن که اینجور مریضی ای دارن. دلیلش اینه که تبخال تناسلی در بیشتر افراد، هیچ گونه علائمی ایجاد نمی کنه یا علائم اون بسیار خفیفه.

در یک عفونت HSV چه اتفاقی میفته؟

ویروس تبخال تناسلی از راه تماس جنسی از یکی به یکی دیگر منتقل می شه. این در صورتی که شخص آلوده به ویروس، علائم یا نشونه های عفونت رو نداشته باشه هم اتفاق میفته.

هنگامی که این ویروس از راه پوست وارد بدن شد، در مسیرهای عصبی حرکت می کنه. این ویروس ممکنه در اعصاب (خاموش) غیرفعال شه و به طور نامحدود در اونجا بمونه.

بعضی وقتا این ویروس ممکنه فعال شه. هنگامی که این اتفاق بیفته، ویروس از راه راه عصبی به سطح پوست بازمی شه؛ یعنی جایی که ویروس اضافی ریزش پیدا می کنه (پراکنده می شه).

در این مرحله ویروس ممکنه باعث بروز یه سری علائم شه یا بازم بدون علامت بمونه.

در هر دو مورد، ویروس فعال خیلی راحت از راه تماس جنسی از یکی به یکی دیگر منتقل می شه. حتی پوشیدن کاندوم هم ممکنه از آلوده شدن فرد جلوگیری نکنه. این ویروس می تونه بدون داشتن هیچ گونه علائمی روی پوست شخص وجود داشته باشه.

تعداد موارد بازگشت یا برگشت در هر فرد می تونه فرق داشته باشه.

علائم تبخال تناسلی چیه؟

ممکنه شما هیچ گونه علائمی از عفونت HSV نداشته باشین اما بازم این عفونت رو منتقل کنین. از سویی دیگر ممکنه در عرض چند روز تا چند هفته پس از تماس ساده، متوجه ی علائم شید یا تا ماه ها یا حتی چند سال پس از آلوده شدن، علائم تون برگشت نکنه.

هنگامی که علائم مدت کمی پس از آلوده شدن فرد ظاهر شن، معمولا شدید هستن. اونا ممکنه به شکل تاولای کوچیکی ظاهر شن که درنهایت می ترکند، زخمای دردناک و ملتهب ایجاد می کنن، بعد دَلَمه می بندند و در عرض چند هفته خوب می شن. این تاولا و زخما ممکنه با علائمی مثل علائم آنفولانزا – تب و تورم غدد لنفاوی – همراه باشن.

هر کدوم از این علائم عفونت HSV تناسلی می تونن در مردها یا زنان اتفاق بیفته:

 • نواحی ترک خورده، ملتهب یا قرمز در دور ناحیه تناسلی شما بدون درد، خارش یا سوزش؛
 • خارش یا سوزش در دور اندامای تناسلی یا ناحیه مقعد؛
 • تاولای کوچیکی که می ترکند و باعث زخمای دردناک می شن. این تاولا ممکنه دور یا روی اندامای تناسلی یا روی باسن، ران یا ناحیه مقعد باشن. این تاولا در موارد نادر ممکنه در داخل مجرای ادرار – لوله ای که ادرار از راه اون از بدن خارج می شه – ایجاد شن.
 • درد به دلیل عبور ادرار از روی زخما که این مورد، بیشتر در زنان اتفاق میفته؛
 • سردرد؛
 • پشت درد؛
 • علائمی مثل آنفولانزا ازجمله تب، تورم غدد لنفاوی و خستگی.

تبخال تناسلی تنها مریضی ای نیس که می تونه این علائم رو بسازه. بعضی وقتا HSV با عفونتای قارچی واژن، عفونتای باکتریایی یا عفونتای مثانه اشتباه گرفته می شه. تنها راه واسه اونکه مطمئن شید علائم شما به دلیل عفونت HSVه یا به یک مریضی دیگر مربوط می شه، اینه که به دکتر مراجعه کنین.

تبخال تناسلی با یک معاینه ی فیزیکی تشخیص داده می شه و معمولا با یک تست سوآب یا آزمایش خون تأیید می شه.

امکان بازگشت علائم هست؟

افرادی که پس از آلودگی به عفونت HSV تناسلی دچار یک برگشت ساده می شن، می تونن توقع داشته باشن که علائم مریضی شون در عرض یک سال، ۴ تا ۵ بار دوباره برگشت کنه.

با گذشت زمان، بدن شما مصونیت بیشتری نسبت به این ویروس ایجاد می کنه؛ درنتیجه ممکنه برگشت علائم به دفعات کمتری اتفاق بیفته یا حتی در بعضی از افراد متوقف شه.

چی باعث بازگشت علائم می شه؟

علائم معمولا در طول دوره های مریضی یا استرس روحی ظاهر می شن. دلیلش اینه که در طول این زمانا، توانایی سیستم ایمنی بدن شما واسه سرکوب این ویروس و غیرفعال نگه داشتن اون کاهش پیدا میکنه.

عوامل زیر می تونن باعث بازگشت علائم شن:

 • خستگی؛
 • مریضی؛
 • مقاربت جنسی؛
 • قاعدگی؛
 • استرس؛
 • جراحی؛
 • تروما (هر نوع ضربه، جراحت، شوک یا آسیب وارده بر بدن).

واسه کاهش ناراحتی و آرامش علائم، چه کارایی بکنیم؟

کارایی وجود دارن که می تونین واسه کاهش ناراحتی و شدت علائم در طول برگشت مریضی بکنین. این اقدامات عبارتند از:

 • داروهای مُسکن مثل آسپرین، استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده کنین.
 • نواحی زخم دار رو دوبار در روز در وان شامل محلول آب نمک گرم شستشو بدین (نصف قاشق چای خوری نمک به ازای هر ۲۵۰ میلی لیتر آب گرم).
 • با پوشیدن لباسای آزاد اجازه بدین هوا در دور زخما جریان داشته باشه.
 • یک بسته یخ روی ناحیه مورد نظر قرار بدین. بسته یخ رو در یک حوله یا یک تکه پارچه بپیچید.
 • به مقدار کافی استراحت کنین .

ضمنا کارایی هست که می تونین واسه جلوگیری از انتقال ویروس به بقیه قسمتای بدن تون و به بقیه افراد بکنین، ازجمله:

 • اگه طرف مقابل یا خود شما تبخال دارین، از بوسیدن همدیگه پرهیز کنین.
 • در صورتی که شریک جنسی تون زخمایی در ناحیه تناسلی یا دهنش داره، از رابطه جنسی دهانی پرهیز کنین.
 • در صورت وجود هرگونه زخم از ایجاد رابطه جنسی مقعدی یا تناسلی پرهیز کنین.
 • پس از دست زدن به مناطق آلوده، دست هاتون رو با آب و صابون بشورید.
 • لنزهای تماسی تون رو با بزاق مرطوب نکنین.

علائم تبخال تناسلی تا چه حد جدی هستن؟

تبخال تناسلی واسه بیشتر افراد، یک تهدید جدی واسه سلامتی به حساب نمیاد. یک عفونت HSV به جز ایجاد ناراحتی، بیشتر یک عامل استرس زای روحی روانی به حساب میاد و می تونه:

 • اضطراب بسازه؛
 • بر عزت نفس فرد اثر بزاره؛
 • در حس امنیت و صمیمیت شخص مشکل بسازه.

گرچه در بعضی موارد، مشکلات به دلیل تبخال تناسلی می تونن جدی و حتی خطرناک باشن.

در موارد نادر، زنان باردار می تونن عفونت تبخال تناسلی رو در بین زایمون به نوزادشان انتقال بدن. این می تونه به یک عفونت جدی و بعضی وقتا مرگبار در نوزادان منجر شه. واسه همین انجام اقدامات لازم واسه پیشگیری از برگشت علائم در زمان زایمون پیشنهاد می شه که این اقدامات از هفته ۳۴ بارداری شروع می گردن. اگه شما در زمان زایمون علائم یک عفونت ویروسی فعال رو داشته باشین، دکتر تون شاید زایمون به روش سزارین رو به شما پیشنهاد می کنن.

افراد گرفتار به تبخال تناسلی در خطر خطر بیشتری واسه دچار شدن به عفونت HIV قرار دارن. یکی از دلایل این مسئله، اینه که ترکا و شکافایی که درنتیجه ی برگشت علائم در پوست ایجاد می شن، باعث به وجود اومدن منافذی می گردن که ویروس HIV می تونه از راه اونا وارد بدن شه.

اگه به دلایلی فکر می کنین که ممکنه درنتیجه ی یک تماس جنسی – خواه دهانی یا تناسلی – عفونت HSV داشته باشین، حتما به دکتر مراجعه کنین.

درمون تبخال تناسلی

هیچ درمانی واسه تبخال تناسلی وجود نداره اما درمون ضدویروسی می تونه مفید باشه. با درمون مناسب میشه علائم رو کم کرد یا از برگشت دوباره اونا جلوگیری کرد. درمون می تونه خطر آلوده شدن بقیه رو هم کاهش بده.

دکتر شما ممکنه واسه کمک به پیشگیری یا کاهش درد و ناراحتی به دلیل برگشت علائم واسه شما داروهای ضدویروسی تجویز کنه. داروهایی که به شکل روزانه واسه سرکوب این ویروس مصرف می شن، می تونن تعداد دفعات برگشت و خطر آلوده شدن بقیه رو کاهش بدن. این داروها عبارت ان از:

 • زوویراکس؛
 • فامویر؛
 • والترکس.

تموم این داروهای ضدویروسی می تونن واسه کوتاه کردن یا پیشگیری از دوره های برگشت به کار روند. درمون سرکوبگر روزانه می تونه تعداد دفعات برگشت و احتمال انتقال عفونت به بقیه رو در هنگامی که زخما رو نیستن (پراکندگی بدون علامت نامیده می شه) کاهش بده. داروهای جدیدتر – فامویر و والترکس – می تونن به دفعات کمتر مورد استفاده قرار گیرند و ممکنه در بعضی از افراد بهتر جذب شن و قابل تحمل تر باشن.

در طول یک دوره اپیزود تبخال فعال، شما باید کارایی واسه سرعت بخشیدن به روند درمون و جلوگیری از آلوده شدن بقیه بکنین:

 • ناحیه گرفتار رو تمیز و خشک نگه دارین. این کار به دور نگه داشتن بقیه عفونتا کمک می کنه.
 • به زخمای تبخال دست نزنید. در صورت تماس با اونا، دست هاتون رو به طور کامل بشورید.

از زمان بروز اولین نشونه علائم تا برطرف شدن کامل زخما، از تماس جنسی پرهیز کنین. این وقتیه که دلمه افتاده و پوست جدید، جایی که قبلا تاول زده رو می پوشونه. اما به یاد داشته باشین که هنوزم ممکنه کسی رو آلوده کنین؛ حتی اگه هیچ گونه علائم یا زخمی نداشته باشین.

چیجوری میتونم از تبخال تناسلی جلوگیری کنم؟

اگه تبخال تناسلی دارین، در صورت داشتن هرگونه علائمی از یک اپیزود تبخال، رابطه جنسی نداشته باشین. استفاده از کاندوم و سدهای لاتکس در بین اپیزودها می تونه به پیشگیری از گسترش ویروس کمک کنه. اما این ویروس بازم می تونه به وسیله تماس مستقیم پوست به پوست منتقل شه. دکتر تون ممکنه پیشنهاد کنه که شما یک داروی ضدویروسی روزانه استفاده کنین؛ این داروهای روزانه، تعداد دفعات برگشت و خطر انتقال عفونت به شریک جنسی شما رو کاهش میدن.

اگه تبخال تناسلی ندارین، واسه محافظت از خودتون در طول رابطه جنسی از کاندوم و سدهای لاتکس استفاده کنین. این اجناس به طور کامل از شما محافظت نمی کنن اما مطمئنا خطر دچار شدن به عفونت رو تا حدی کاهش میدن.