نیروگاه هسته‌ای هینکلی؛گران ترین جسم روی زمین

نیروگاه هسته‌ای هینکلی؛گران ترین جسم روی زمین

سپتامبر 20, 2019 0 By مدیر کل

تازگیا ادعایی مطرح شده که طبق اون نیروگاه هسته ای جدیدی که در جنوب غربی بریتانیا قرار داره، گرانترین و پر هزینه ترین چیزیه که روی زمین ساخته شده اما بناهای دیگری هم در طول تاریخ بوده ان که بیشتر از نیروگاه هسته ای واقع در Somerset هزینه در بر داشته باشن؟ در ادامه مروری بر پر هزینه ترین «شیءهای» روی زمین داریم.

نیروگاه هسته ای هینکلی گران ترین جسم روی زمینه. در خوشبینانه ترین حالت چیزی حدود ۳۵ میلیارد دلار واسه ساخت این نیروگاه هزینه شده. این ها ادعای موسسه حافظ محیط زیست Greenpeaceه که ماه گذشته دادخواستی رو علیه این پروژه تنظیم کرده.

رقم تعیین شده با در نظر گرفتن وام ها و بهره هایی که باید در ازای دریافت این وام ها برگردوندن شن، تخمین زده شده با این حال به اندازه ای قرارداده های مالی این پروژه مبهمه که تقریبا محاسبه دقیق هزینه پایانی واسه اتمام این پروژه غیر ممکنه.

اگه بخوایم فقط هزینه های ساخت و ساز این نیروگاه اتمی رو برآورد کنیم، هرچند که همین هزینه هم به تنهایی خیلی زیاده، با رقم ۲۶ میلیارد دلار مواجه می شیم.

برج خلیفه

با در نظر گرفتن این که هزینه ساخت برج خلیفه که بلندترین بنای ساخته شده به دست بشره، ۱.۵ میلیارد دلار بوده، با هزینه ساخت نیروگاه هینکلی می تونیم چندین برج خلیفه رو کنار هم بسازیم. الان شتاب دهنده ذراتی که به طول ۱۷ مایل واسه کشف رازهای مخفی آفرینش در زیر مرز فرانسه و سوئیس ساخته شده، هزینه ای بالغ بر ۵.۸ میلیارد دلار داشته؛ پس حتی می تونیم شتاب دهنده ذراتی به طول ۷۰ مایل بسازیم.

پر هزینه ترین پلی هم که در طول تاریخ به دست بشر ساخته شده، پل Oakland Bay در سانفرانسیکو بوده که طوری طراحی شده تا در برابر سخت ترین زمین لرزه هایی که طی ۱۵۰۰ سال آینده رخ میده، هم مقاومت کنه. هزینه ساخت این پل ۶.۵ میلیارد دلار بوده.

با وجود مطالب گفته شده به چه دلیل نیروگاه هسته ای هینکلی تا این حد گرانه؟

پل اوکلند

استیو توماس- استاد بازنشسته سیاست انرژی دانشگاه گرین ویچ عقیده داره:

نیروگاه های هسته ای پیچیده ترین تسهیلاتی هستن که ما می سازیم. هزینه ساخت نیروگاه های هسته ای در طول تاریخ بالا رفته چون که حوادث زیادی که اتفاق افتاده ان باعث شده تا معیارهای جدیدی رو واسه کاهش خطرهای مربوط به این نیروگاه ها تعریف کنیم که این معیارها هزینه ساخت رو بالا برده ان.

واسه مقایسه، جدیدترین نیروگاه هسته ای بریتانیا که در سال ۱۹۹۵ ساخت اون به پایان رسیده تنها ۳.۴ میلیارد دلار یا به پول امروز ۶ میلیارد دلار هزینه در بر داشته. در قرن حاضر هنوز هیچ نیروگاه هسته ای جدیدی در اروپا تکمیل نشده و نیروگاه هایی که طی سال های گذشته ساخته شده ان در کشورهایی مثل هند و چین بوده ان. اما در مورد بناهای باستانی شرایط چطوره؟ هزینه ساخت هرم بزرگ Giza مصر بیشتر از نیروگاه هسته ای هینکلی بوده؟

واسه محاسبه هزینه ساخت بنایی که بیشتر از ۴۵۰۰ سال پیش ساخته شده رقابت های زیادی هست ولی در سال ۲۰۱۲ شرکت Turner Construction تخمین زد که می تونه اهرام مصر رو با هزینه ای بین ۱.۱ تا ۱.۳ میلیارد دلار بسازه.

اهرام مصر

این هزینه شامل ۷۳۰ میلیون دلار واسه سنگ های استفاده شده در هرم و ۵۸ میلیون دلار واسه ۱۲ جرثقیله. ضمن این که ۶۰۰ نیروی کار هم واسه ساخت این هرم لازمه. این در حالیه که در زمان ساخت هرم Giza حدود ۲۰ هزار نفر در حال کار بودن.

در مورد هزینه ساخت هرم مربوط به فرعون خوفو هم شرایط تا حدودی به همین ترتیبه. به نظر می رسد کارگران به مدت حدود ۲۰ سال، ۴ ماه در سال و در زمان طغیان رود رسیدن روی این اهرام کار می کردن. این حدود ۴۸.۴ میلیون نفر-روز می شه. انتظار میره که چیزی حدود ۴۰۰۰ نفر هم در طول سال فعالیت های جانبی در این اهرام داشته ان که با احتساب دست کم دستمزدهای فعلی مصر که ۵.۷۳ دلار در روزه، هزینه کارگران این اهرام چیزی حدود ۴۴۵ میلیون دلار می شه. البته این نکته رو هم باید مهم بدونیمش که فرعون احتیاجی به پرداخت هزینه خرید مواد اولیه نداشته.

جویس تیلدسلی- استاد مصر شناسی دانشگاه منچستر در مورد این موضوع می گوید:

پادشاه صاحب تموم سنگ های موجود در معادن بوده. اون نمی تونسته این سنگ ها رو بفروشه چون که هیچ کس نمی تونسته از این سنگ ها استفاده کنه. کاخ ها و معابد اون از آجرهای خشتی ساخته می شده و هیچکی سرمایه لازم واسه خرید این سنگ ها رو نداشته. در واقع این سنگ ها منبعی رایگان حساب می شدن.

اون عقیده داره که کارگران هم انگار رایگان حساب می شدن. دستمزد کارگران غذایی بود که می خوردند و اینم از راه مالیات هایی که قبلا فرعون جمع آوری کرده بود پرداخت می شد.

اگه اون این مالیات رو واسه نیروی کار خود صرف نمی کرد باید از راه دیگری اون رو بین مردم پخش می کرد. من عقیده دارم کل روند ساخت اهرام انگار واسه فرعون رایگان تموم شده.

به هر حال ۷۳۰ میلیون دلار واسه سنگ ها و ۴۴۵ میلیون دلار دستمزد کارگران اهرام مصر، بازم حتی نزدیک به هزینه ساخت نیروگاه هسته ای هینکلی نیس.

دیوار بزرگ چین

دیوار بزرگ چین پروژه بزرگ تری در مقایسه با اهرام مصر بوده. با در نظر گرفتن طول ۵۵۰۰ مایلی این دیوار، حجم کار این پروژه به مراتب سنگین تر از اهرام مصر بوده. اما در واقع دیوار بزرگ چین مجموعه ای از دیوارهاییه که در طول ۲۰۰۰ سال بوسیله پادشاهان جور واجور چین به هم وصل شده و پیشرفت پیدا کرده ان پس نمی توانیم دیوار چین رو یه «وسیله» در نظر بگیریم.

اما در نگاه اول یه پروژه هست که می تونه با نیروگاه هینکلی رقابت شونِه به شونِه داشته باشه. پروژه نوسازی مسجدالحرام در مکه چیزی حدود ۲۳ میلیارد دلار هزینه در بر داره که این پروژه شامل جاده جدید و راه آهن جدید در کنار یه سری های دیگه از تسهیلات می شه که از معنی گرانترین «جسم یا وسیله» مورد نظر ما فاصله می گیرد.

مسجد الحرام

کاندیدای بعدی گرانترین وسیله دنیا فرودگاه بین المللی هنگ کنگه که در سال ۱۹۹۸ روی یه جزیره مصنوعی با هزینه ۲۰ میلیارد دلار (۲۹ میلیارد دلار با ارزش فعلی پول) ساخته شده.

اما تموم هزینه های گفته شده در بالا بوسیله نیروگاه گاز مایع Gorgon که با هزینه ۵۴ میلیارد دلار در استرالیا ساخته شده شکسته می شن. این نیروگاه در جزیره Barrow در شمال غربی استرالیا ساخته شده تا روند استخراج و به کار گیری گاز موجود در دریا رو از ماه مارچ سال جاری عملیاتی کنه.

مطمئنا روزی می رسه که پروژه دیگری رکورد هزینه ساخت نیروگاه گاز مایع Gorgon رو هم می شکند.

استیو توماس در این باره می گوید:

الان ما دو راکتور در هینکلی می سازیم، ترکیه قراردادی واسه ساخت ۴ راکتور به امضا رسونده و آفریقای جنوبی بدنبال ساخت ۶ راکتوره. وقتی شما برنامه واسه ساخت ۶ راکتور داشته باشین باید هزینه ای بالغ بر ۳ برابر هزینه نیروگاه هسته ای هینکلی رو متقبل شید.

اما گرانترین چیزی که روی زمینه، هر چی که باشه، بالای سر ما در آسمون چیزیه که هزینه ساختش تموم این موارد روی زمین رو تحت سایه خود قرار می دهد. ایستگاه فضایی بین المللی با هزینه ای حدود ۱۱۰ میلیارد دلار ساخته شده.

تانکای لوکس و گرانقیمت دنیا + عکس

گرون ترین ساختمون سفارت خونه در دنیا

زومیت