نگه داری سگ‌ با هزینه های میلیونی در پایتخت + عکس

نگه داری سگ‌ با هزینه های میلیونی در پایتخت + عکس

سپتامبر 20, 2019 0 By مدیر کل

اینجا خیابون شانزه لیزه یا هاید پارک لندن نیس. باغ وحش حیوانات هم نیس. کافیه عصر روز تعطیل در یکی از خیابون های معروف شمال تهران پشت چراغ قرمز گیر کنی. کم کم متوجه می شی که تو جزو معدود آدمایی هستی که جای یه سگ «گوگولی مگولی» با موی پریشون و به اصطلاح از اون اشمیتزهای مو بلند در کنارت خالیه.

پارک… در ایرانشهر یکی از پاتوق هاست. با غروب خورشید سر و کله اونایی که سگ هاشون رو واسه هواخوری می بیارن پیدا می شه. یکی از مدل موی جدید واسه «پاپی» کوچولویش می گوید. دیگری، از اینکه «پا کوتاه» علاقه ای به خوردن پای مرغ پخته نشون نمی دهد و عاشق استیکه.

جوون ۲۲ ساله ای سگ قهوه ای رنگ رو در آغوش گرفته و همیشه از چگونگی غذا خوردنش صحبت می کنه.

اون می گوید آرایشگره و ۲ شیفت کار می کنه و ماهانه حدود ۲ میلیون تومن درآمد داره.

بهزاد خاطرنشان می کنه که «ببری» فقط گوشت و فیله پخته می خورد و ماهانه بیشتر از یه میلیون تومن واسه این سگ هزینه می کنه.

اون در جواب به اینکه حیف نیس واسه این حیوان این قدر هزینه می کنی می گوید: ببری ارزش بیشتر از اینا رو داره. این حیوان خیلی با وفاست و توی این دوره زمونه بهترین دوست، سگه چون بی کلکه و همیشه به حرف ام گوش می دهد.

کلینیک دامپزشکی دانشگاه تهران مقصد بعدی ماست.

اینجا تموم خدمات درمانی واسه حیوانات خونگی مخصوصا سگ و گربه ارائه می شه. از زدن واکسن گرفته تا معاینه دندون و گچ گرفتن پا و جراحی.

زوج جوونی که ۲۷ ، ۲۸ سال بیشتر ندارن. نگرانن و همیشه این طرف و اون طرف می روند. وقتی دلیل نگرانی رو جویا می شیم جواب اینه: «دنی» از یه پله افتاده و یه ناخنش شکسته. دکتر می گوید اگه ناخنش رو نگیریم ممکنه برگرده توی گوشت.

زن جوون ادامه می دهد: این سگ رو به عنوان هدیه تولد گرفته ام. طفلکی همه چیز می خورد. از نون و پنیر به عنوان صبحونه تا قورمه سبزی ولی با هزینه واکسن و ویزیت دکتر ماهی ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومن هزینه داره.

این زوج جوون تا الان فرزندی به دنیا نیاورده ان و وقتی می پرسم بچه نمی خواهید همسرش در ادامه می گوید: بچه می خواهیم چیکار همین سگ کوچولو جای بچه رو برامون پر کرده. هم می فهمد، هم گریه می کنه و هم خودشو در بغل جا می کنه نگران آینده و تربیتش هم نیستیم که بره معتاد شه!

مرد میانسالی گربه ای رو در سبد گذاشته و منتظره تا نوبت به اون برسه.

ً گربه با ماشین تصادف کرده و هفته گذشته مجبور شده ان با جراحی، پلاتین در پایش کار بذارن و این موضوع ۵۰۰ هزار تومن هزینه روی دستشون گذاشته.

ایشون می گوید: به غیر از این گربه، یه سگ و یه خوکچه هندی هم در خونه نگهداری می کنیم. سرتون رو گرم کرده ان هر چند فامیل خوششون نمی آید که خیلی به خونه ما بیان ولی ما نمی توانیم از این حیوانات دل بکنیم.

فرهنگ نگهداری از حیوانات خونگی مانند مرغ و خروس و حیوانات سود مانند گاو گوسفند از دیر باز در فرهنگ دهاتی ایران وجود داشته و همیشه سگ به عنوان ابزاری در حراست از گله های گوسفند و شکار مورد استفاده بوده.

از طرفی دین اسلام سگ رو جزو نجاسات برشمرده که حتی ظرفی که سگ در اون غذا می خورد فقط با خاک مال کردن پاک می شه و نزدیک شدن به سگ و نگهداری اون نهی شده.

علیرضا فیروز، متخصص پوست و عضو مرکز تحقیقات پوست و جذام دانشگاه علوم پزشکی تهران در مورد خطرات احتمالی نگهداری سگ و گربه در منزل می گوید: نگهداری حیوانات خونگی مخصوصا سگ و گربه می تونه منشایی واسه انتقال شکل های جور واجور میکروب و قارچ مخصوصا قارچ های پوستی به آدم شه.

ایشون اضافه می کنه: آدمایی که سابقه آلرژی، حساسیت پوستی و تنفسی دارن به دلیل ریزش تکراری موی سگ و گربه ممکنه بیشتر در خطر باشن.

حمید عمادی، متخصص عفونی و عضو هیئت علمی علوم پزشکی تهران در مورد مریضی های منتقله از سگ و گربه می گوید: عفونت های پوستی خیلی از راه نگهداری این حیوانات در منزل به آدم منتقل می شه که شکل های جور واجور ژیاردیا و عفونت های انگلی که بین سگ و گربه و آدم قابل انتقاله از جمله اونا هستش.

ایشون تأکید می کنه: بارها شاهدیم که این حیوانات دست صاحب خود رو گاز می گیرند یا به روی صاحب خود ناخن می کشن که ممکنه خیلی راحت از این روش مریضی رو منتقل کنن.

توکسوپلاسموز مریضی دیگه ایه که معمولاً از گربه به آدم انتقال می یابد عمادی تاکید می کنه: با زددن واکسن یا دارو تموم مریضی های این حیوانات قابل پیشگیری نیس. حتی در کشورای اروپایی که نگهداری حیوانات خونگی مثل سگ و گربه مرسومه بر این نکته اقرار دارن که نگهداری این حیوانات مشکل ساز و عامل انتقال بیماریه.

حمید یعقوبی، رئیس انجمن روانشناسی بالینی ایران عقیده داره: کاهش تعاملات اجتماعی، افزایش زندگی در فضای مجازی و استفاده زیاد از اینترنت، تهاجم فرهنگی و تمایل به تنهایی از دلایلیه که آدما مخصوصا نسل جوون، سگ یا گربه رو به عنوان همدم خود انتخاب می کنن.

ایشون نگهداری از سگ و گربه رو یه نوع تب می دونه و می افزاید: معمولاً تمایل به نگهداری از این حیوانات مخصوصا به عنوان همدم به وجود اومده بوسیله مشکلات شخصیتی، فضای خالی عاطفی و نداشتن هم صحبته.

محمدرضا شیرزادی، رئیس اداره مقابله با مریضی های مشترک آدم و حیوان وزارت بهداشت هم اخطار می دهد: نگهداری هر نوع حیوان از جمله سگ و گربه عامل انتقال عفونت های انگلی، سالمونلا، لیپتوسیروز، بیماریهای قارچی، شکل های جور واجور حیوان گزیدگی، مانند کک و کنه و لارو مهاجره.

اون می گوید: آدمایی که به علل جور واجور دچار ضعف ایمنی بدن هستن، بیماران سرطانی و آدمایی که شیمی درمانی می شن اصلا نباید در نزدیکی این حیوانات قرار گیرند.

سگهای میلیونی در آغوش دختران و پسران پایتخت جا خوش کرده ان، بیماریهای رنگارنگشون دست به دست می شه و اون سوتر دخترک زیبای فقط واسه جفت و جور داروی پدر از کارافتاده اش آدامس می فروشه.

باشگاه خبرنگاران سگ