نگران قطع عرضه نفت ایران نباشید، عربستان که هست!

نگران قطع عرضه نفت ایران نباشید، عربستان که هست!

سپتامبر 20, 2019 0 By مدیر کل

 “ماریا ون در هوون”  در کنفرانسی در دهلی نو گفت که عربستان سعودی می تونه به قدر نیاز واسه جبران نفت ایران به بازارها نفت پمپاژ کنه.

 

 

 

هوون در حالی این سخنان رو بر زبون می آورد که قیمت نفت برنت دریای شمال از اول سال جاری میلادی که فقط سه ماه از اون گذشته س، ۱۵ درصد افزایش رو نشون می دهد. دلیل اصلی این زیاد شدن قیمت نگرانی از قطع ۲.۵ میلیون صادرات نفت ایران در روزه.

 

 

سعودی ها روز سه شنبه اعلام کردن که حاضرن تولید نفت خود رو از ۱۰ میلیون بشکه به ۱۲.۵ میلیون بشکه در روز زیاد کنن، این در حالی ست که نفت عربستان از نوع سنگینه و پالایش اون گرون تر از نفت سبک ایران بوده و هم اینکه مواد پتروشیمی قابل استخراج از اون، کمتر از نفت ایرانه.

 

 

 

طی هفته گذشته، “کریستین لاگارد”، مدیر عامل صندوق بین المللی پول گفت که با قطع عرضه نفت ایران به بازار، قیمت این ماده حیاتی می تونه بین ۲۰ تا ۳۰ درصد زیاد شه. بعضی تحلیل کنندگان هم از قیمت بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار نفت در صورت قطع عرضه نفت ایران خبر داده ان.

 

 

اتحادیه اروپا و آمریکا خرید نفت از ایران رو تحریم کرده ان اما آمریکا تازگیا به پاس چیزی که تلاش این کشورها واسه کاهش واردات نفت از ایران خونده شد، یازده کشور رو تا ۱۸۰ روز از تحریم های مربوط به معامله با ایران معاف کرد. بعضی تحلیل کنندگان از این مبادرت به اندازه یه عقب نشینی یاد کرده ان.

 

منبع:farsnews.com

عربستان قطع عرضه نفت ایران