نگرانی های اوایل دوران بارداری + راهکارها

نگرانی های اوایل دوران بارداری + راهکارها

سپتامبر 20, 2019 0 By مدیر کل

نگرانیای دوران بارداری

با تغییرات جسمی و روانی زیادی همراه س که نداشتن شناخت کافی از اونا باعث بروز نگرانی های طبیعی در مادر می شه. در «بارداری و زایمون» این هفته به بعضی از مشکلات و مسائلی که در بارداری بروز می کنه و بیشتر واسه مادر و دور و بری ها اون نگران کننده است، اشاره می کنیم، با این امید که خانوم هایی که قصد باردار شدن دارن یا در اول این راه هستن، قبل از روبرو شدن، با اونا آشنا شن و از این دوره از زندگی لذت ببرن.

۸ نگرانی ۳ ماهه اول بارداری

 1. تهوع صبحگاهی: بیشتر می شنویم که تهوع و استفراغ بارداری، صبحگاهیه و خانوم هایی که در طول روز این حالت رو دارن، نگران می شن. تهوع و استفراغ مخصوص صبح نیس، مخصوص اوایل بارداری هم نیس و ممکنه تا ماه چهارم یا حتی تا آخر بارداری ادامه پیدا کنه. تا وقتی که تهوع و بی اشتهایی شدید نباشه، احتیاجی به درمان نداره و به جنین آسیب نمی رساند اما وقتی شدید شد، لازمه خانوم باردار دارو مصرف کنه تا شرایط براش قابل تحمل شه.
 2. دردهای زیر شکمی: این دردها مثل درد قاعدگیه که به دلیل بزرگ شدن کم کم رحم و کشیدگی رباط های دور و بر اون بروز می کنه و با حرکات یهویی و رابطه زناشویی افزایش می یابد اما فقط در موارد شدید نگران کننده س.
 3. انقباض های عضلانی: تغییرات هورمونی باعث گرفتگی عضلات مخصوصا با حرکات یهویی می شه. بعضی افراد فکر می کنن گرفتگی عضلات به دلیل کمبود ریز مغذی هایی مثل کلسیم اتفاق می افتد اما واقعا این طور نیس و این انقباض بعد از زایمون برطرف می شه.
 4. خونریزی و لک بینی: اوایل بارداری به دلیل جایگزینی جنین ممکنه اتفاق بیفته. دکتر با مطمئن شدن از سلامت بارداری و محل اون، باید به خانوم باردار اطمینان دهد جای نگرانی نیس و به مصرف دارو احتیاجی نداره اما بدیش اینه در کشور ما، به محض لکه بینی، دارو تجویز می شه که کار نادرستیه و جنبه علمی نداره. لکه بینی معمولا به تدریج کم و برطرف می شه اما اگه خونریزی رو به افزایش باشه، باید با دکتر مشورت کرد. در بعضی موارد ممکنه بارداری خارج از رحم، باعث لکه بینی و خونریزی شه.
 5. تغییرات خلق و خو، بی خوابی یا پرخوابی: این حالت ها در افراد جور واجور فرق داره. استرس و افسردگی قبل از بارداری و در ۳ ماهه اول بارداری تو یه خانوم می تونه خود رو با بی خوابی و در دیگری با پر خوابی نشون بده. به هر حال اگه تغییرات خلق و خو شدید باشه، باید با متخصص مشورت کرد اما تا حدی تحریک پذیری در این دوران طبیعیه و تحت تاثیر هورمون ها رخ می دهد.
 6. خستگی، کوفتگی و سردرد: اگه ناچیز باشه، مشکلی نیس اما اگه شدید شد، می توان زیر نظر متخصص مسکن مصرف کرد.
 7. ترشحات واژینال: ترشحات آبکی به دلیل تغییرات هورمونیه و عفونی نیس اما بعضی عفونت ها مثل عفونت های قارچی در بارداری شایعه که جای نگرانی نداره و به جنین آسیب نمی رساند. عفونت های خطرناک واسه جنین بدون علامت هستن و با بررسی های ماهانه دکتر متوجه اون می شه.
 8. کمردرد: کمردرد ممکنه از ۳ ماهه اول شروع شه و ادامه پیدا کنه. دلیل اونم ترشح هورمون های بارداریه که باعث شلی رباط های دور و بر ستون فقرات و هم اینکه با بالارفتن سن بارداری، افزایش گودی کمر می شه. اگه درد کمه، احتیاجی به درمان نیس اما اگه شدید باشه، می توان از مسکن های مجاز زیر نظر دکتر استفاده کرد. خانوم های گرفتار به کمردرد باید از زیاد ایستادن خود داری کنن.

pregnant woman

نگرانیای سه ماهه دوم بارداری

۵ نگرانی ۳ ماهه دوم بارداری

 1. برگشت اسید از معده به مری و یبوست: به دلیل تغییرات هورمونی از ۳ ماهه دوم به بعد روده ها تنبل می شن و احتمال دچار شدن به یبوست، نفخ و ترش کردن بیشتر می شه پس خانوم های باردار تعداد وعده های غذایی رو بیشتر و حجم غذا رو کمتر کنن و پیاده روی رو به برنامه روزانه خود اضافه کنن.
 2. خونریزی از لثه: به دلیل ترشح هورمون های بارداری، لثه ها پر خون می شه و هنگام مسواک یا خود به خود ممکنه دچار خونریزی شن. اگه خونریزی زیاد باشه، خانوم می تونه واسه درمان به دندانپزشک مراجعه کنه.
 3. لکه بینی: دلایل خونریزی و لکه بینی در ۳ ماهه دوم بارداری و سوم ماهیتی جدا از دلایل اون در ۳ ماهه اول داره و حتما باید بررسی شه چون ممکنه دلیل اون زایمون های قبل از موقع یا سقط جنین باشه.
 4. افت فشار خون، احساس ضعف و سرگیجه: معمولا در ۳ ماهه دوم بارداری، فشار خون افت پیدا می کنه و حتی ممکنه خانوم باردار غش کنه. به خاطر همین به این خانوم ها پیشنهاد می شه تنها بیرون نرن و مخصوصا در حموم تنها نباشن. البته به محض اینکه خانمی حس کرد فشار خونش پایین اومده، کافیه دراز بکشه و هر دو پا رو به دیوار بزنه و بالا ببره تا احساس سرگیجه بهتر شه.
 5. تکرر ادرار: با افزایش سن بارداری، به دلیل فشار رحم روی مثانه، حجم اون کم می شه. از طرف دیگه، در انتهای بارداری سر جنین روی مثانه فشار می آورد و باعث تکرر ادرار می شه. اگه تکرر ادار با سوزش همراه شه، ممکنه نشونه عفونت باشه که باید حتما اون رو درمان کرد.

Pregnancy

نگرانیای سه ماهه سوم دوران بارداری

۳ نگرانی ۳ ماهه سوم بارداری

 1. شدید شدن بعضی مشکلات: انقباض های رحمی دروغین، بی خوابی، کمردرد و درد در ناحیه اندام تحتانی، شکم، لگن و پاها، برگشت اسید به معده و سوزش معده، همورویید و سنگینی پاها از مشکلات عادی در ۳ ماهه آخر هستن که با زایمون برطرف می شن. با احتمال خیلی کم امکان داره در روند تشخیص مشکلاتی چون کمردرد یا چیزای دیگه ای به جز اینا در بارداری درخواست تصویربرداری هایی چون رادیولوژی و

  سی تی اسکن شه اما درصورت صلاحدید دکتر باید انجام شه.

 2. احساس تنگی نفس و تپش قلب: این احساس به دلیل ترشح هورمون های بارداریه و ربطی به سن بارداری و بزرگی شکم نداره، هرچند در ۳ ماهه سوم شدید شدن می شه.
 3. پیگیری آزمایش های بارداری: از اول بارداری خانوم باید تحت نظر باشه و بررسی ها و آزمایش های لازم رو انجام بده و منتظر بروز مشکل خاصی نباشه تا به دکتر مراجعه کنه. عفونت های خطرناک یا فشار خون بارداری بدون علامت هستن و فقط با چکاپ های دوره ای قابل تشخیص و درمانند. ماما طی بررسی های دوره ای و زیر نظر گرفتن اندازه رشد جنین و امتحان فشار خون و وزن مادر، متوجه این مشکلات می شه.

  آزمایش های اولیه که واسه تموم خانوم ها تجویز می شه، شامل آزمایش خونه تا احتمال ابتلای مادر به بعضی مریضی های خطرناک واسه اون و جنینش (مانند ایدز) بررسی شه. سونوگرافی هم در اول امر واسه امتحان سن بارداری و بعد از اون در ۳ ماهه دوم واسه اطمینان از سلامت جنین تجویز می شه. زیر نظر گرفتن حرکات جنین و ضربان قلب اون هم از جمله چکاپ های لازمه.

  تست غربالگری تشخیص تریزومی ۲۱ و تست دیابت بارداری واسه تشخیص بالا بودن قند خون هم لازمه. اگه خانمی سن بالا داره یا ازدواج فامیلی داشته یا سابقه مشکلات ژنتیکی داره، لازمه آزمایش های جدی تری مثل آمینوسنتز هم انجام بده.

مواد غذایی خطرناک در دوران بارداری

خواص شیر مادر واسه نوزاد

بارداری هفته نامه سلامت