نگاهی به داستانهای فانتزی علمی در دنیای واقعی فناوری

نگاهی به داستانهای فانتزی علمی در دنیای واقعی فناوری

سپتامبر 20, 2019 0 By مدیر کل

داستانهای فانتزی و تخیلی علمی با پیشرف در حال افزایش علم و فناوری روز به روز بیشتر شکل واقعیت به خود می گیرند و حتی ممکنه تا همین چند وقت دیگه که خیلی هم دور نیست تماشاگر به حقیقت پیوستن خیلی از چیزی که تا الان فقط در فیلمها قابل باور بود، در جهان واقعیت باشیم.

نگاهی به داستانهای فانتزی علمی در دنیای واقعی فناوری

سایت لایوساینس در نگاهی به جهان های تخیلی که قبل از اون فقط در تصور آدم جای داشته و حالا در دنیای سینما جامه عمل به تن کرده ان، پرداخته و هم اینکه اونا رو از دید امکان پذیری درجه بندی کرده.

 

 جهان پیشتازان فضا

مجموعه فیلمهای پیشتازان فضا از نمونه هایی جمع شدن شده از علم و فناوری، الهام بخش چندین نسل از محققان و مهندسان بوده ان: سفر با سرعت بالاتر از نور، انتقال از راه دور، سلاحهای پرتویی، مترجمان جهانی، واقعیت مجازی بر اساس هولوگرام و رابطان متحرک.

تعدادی از این فناوری ها تا اندازه ای شکل واقعیت به خود گرفته و تعداد دیگری مانند سرعت بالاتر از نور و وجود بیگانگان فضایی با شکل و رفتار انسانی از دید فیزیک و منطق قابل باور نیستن.

رتبه بندی علمی: خوش بینانه

پارک ژوراسیک

 

در فیلم «پارک ژوراسیک» محققان با به کار گیری راه های تاگ سازی و دی ان ای های قدیمی در فسیلها به بازسازی دایناسورها و دیگه حیاتهای منقرض شده می پردازند. محققان در مورد سالم باقی موندن دی ان ای در این دوره وقتی طولانی دودلی دارن. با این حال مایکل کرایتون داستان نویس تونست با ذکر این نکته که می توان بخشهای شکسته دی ان ای قدیمی رو با دی ان ای حیوانات زنده پر کرد، امتیازاتی بدست آورد.

رتبه بندی علمی: خوش بینانه

جنگ ستارگان

در فیلم «جنگ ستارگان»، شخصیتهای پیشرفته مصنوعی با سلاحهای پرتویی با هم جنگیده و با هولوگرامهای روی فضاپیماهای خود در مورد سلاحهای کشتار جمعی گفت وگو می کنن. این فیلم روی علم و فناوری در جهان واقعی اثر گذاشته. بسترهای تسلیحاتی طرح ابتکاری دفاعی هدف دار موجود در فضا که در دهه ۱۹۸۰ مورد بحث قرار داشت، بطور مسخره «جنگ ستارگان خونده می شد. البته هنوز قسمت سخت اون که از قبول کردن سرعت بالاتر از نور مشکل تر بوده، معنی نیرو به عنوان یه قدرت فیزیکیه که تله پاتی، دورجنبانى و پیش آگاهى رو ممکن می سازه.

رتبه بندی علمی: باورنکردنی

 جهان نارنیا

 

پشت یه کمد لباس در روستاهای انگلیس به جهان دیگری موسوم به نارنیا راه داره که گذشت زمان در اون با زمین متفاوت بوده و کودکان با یه شیر سخنگو و موجودات افسانه ای، علیه یه جادوگر مسلح به شیرینی جادویی که مخالفانش رو به سنگ تبدیل می کنه، با هم متحد می شن. عناصر این فیلم از جمله یه ورودی به یه سیاره دیگه که از زمان متفاوتی بهره مند بوده، فقط در داستانهای علمی تخیلی اتفاق افتاده و در جهان واقعی جایی ندارن.

رتبه بندی علمی: به طور کامل فانتزی

جهان کرم شب تاب

 

در آینده ای که در مجموعه تلویزیونی کرم شب تاب به تصویر کشیده شده، آدما از زمین مهاجرت کرده و یه سیستم رو با به کار گیری قابل سکونت کردن سیارات و قمرهای بسیار تشکیل داده ان. این جهانها بین فقیر و غنی تقسیم شده و یه جنگ داخلی منتهی به زندگی آدما در جهانهایی با روش دشمنی شده و معمولا از فناوری های اولیه قدیم جهان غرب بهره مند هستن. این برنامه بدون روبات، آدمای بیگانه و دستگاه های سریعتر از نور و فقط با چند عنصر نادر مانند تله پاتی به روایت یه داستان تخیلی می پردازه.

رتبه بندی علمی: خوش بینانه

سرزمین اوز

یه گردباد با خود، شخصیت داستان جادوگر شهر اوز رو به سرزمینی با مترسکها، شیره ها و مردان قلعی سخنگو می برد که در اونجا باید وارد یه شهر زمردی شده و با جادوگران رقابت کنه. باحال این که تغییر جنگلبان قلعی از یه موجود زیستی به یه حالت مکانیکی یادآور طرح هانس موراوک روباتیک کار واسه آپلود مغز در رایانه با جایگزینی یه نورون با ریزتراشه با توانایی اجرایی مشابهه. با این حال دیگه عناصر داستان مانند میمونهای پرنده به طور کامل تخیلی خواهند موند.

رتبه بندی علمی: به طور کامل فانتزی

زمین میانی جی تاکین

 

در داستان میونه زمین، آدما، الفها، دورف ها، کوتوله ها و اورک ها تو یه جهان مثل قرون وسطی در حال جنگ و زندگی به همراه گرگها، عقابها، عنکبوتها و موجودات عجیب غول پیکر هستن. محققان موفق به شناسایی بستگان ریز و پا بزرگ دور آدم که کوتوله نام گرفته ان، آدمای مدرن همزمان با اونا و ترکیب نسل اونا با دیگه آدم نماهایی مانند نئاندرتالها شده ان. محققان امروزه حتی تونسته ان پوشش نامرئی کننده رو مشابه قدرت ارباب حلقه ها تولید کنن. اما کلا این فیلم به طور کامل تخیلی بنظر می رسد.

 

رتبه بندی علمی: به طور کامل فانتزی

ماتریکس

 

در آینده ای که در سه گانه ماتریکس به نمایش درآمده، جنگ میان آدما و روباتها منتهی به نابودی زمین و به بردگی رفتن آدما با مغزهایی وصل به یه جهان تصویری رایانه ای و بدنهایی به عنوان ژنراتور برق شده. محققان به آرومی در حال پیشرفت در دنیای روباتیک و واقعیت مجازی بوده اما از تولید هوش مصنوعی در سطح آدم بسیار دور هستن. هم اینکه راه های بسیار بهتری واسه تولید برق از منابعی بجز آدم هست!

 

 

 

رتبه بندی علمی: باورنکردنی

Ringworld لاری نیون

 

تیمی از آدما و بیگانگان از دنیای طاقت فرسای Ringworld که شامل حلقه ای با عرض حدود ۲۹۰ میلیون کیلومتر مشابه مدار زمین در دور و بر خورشیده، دیدار می کنن. سرعت چرخش این حلقه واسه ایستادن روی اون و تجربه گرانشی مشابه گرانش زمین کافیه. این مسأله منتهی به تولید شرایط تقریبا مشابه زمین در محیط داخلی حلقه و در محیط قابل کاربری در حدود سه میلیون برابر سطح زمین شده. عناصر علمی تخیلی بسیاری در این فیلم مانند تله پاتی، انتقال از راه دور، سفرهای سریعتر از نور، بخش های سکون و پیش بینی های ژنتیکی، شانس هستن. اما این داستان خیلی با دنیای علم نزدیکه.

رتبه بندی علمی: خوش بینانه

دنیای رویاهای داستان بی پایان

 

در دنیای رویاها، قهرمون داستان باید با موجی از تاریکی موسوم به پوچی که جهان رو در بر می گیرد، مقابله کنه. ایشون در این راه بوسیله یه اژدهای بخت به نام فوخور کمک شده و با ایگرامول می جنگد. ایشون آخرسر در می یابد که پسری از جهان واقعی که داستان ایشون رو مطالعه می کنه با اون در هم تنیده شده. این داستان به طور کامل تخیلیه!

رتبه بندی علمی: به طور کامل فانتزی

قمر پاندورای آواتارها

 

پاندروا یه قمر قابل سکونت سیاره غول پیکر گازی و افسانه ای غول یه چشم در منظومه دو ستاره ای واقعی آلفا قنطورسه. در اونجا آدمای مسلح به پوششهای روباتیک با آدم نماهای بیگانه بر سر خارج کردن سنگی با ارزش و فلز مانند از دل این سیاره هستن. در جنگلهای انبوه پاندورا یه عروسک کنترل از راه دور بوسیله یه آدم معلول اداره می شه.

رتبه بندی علمی: خوش بینانه

جهان من، روبات

 

آینده به تصویر در اومده در فیلم «جهان من، روبات» پر از آندرویدها و دیگه روباتهاییه که سه قانون روباتیک مشهور اسحاق آسیموف رو رعایت کرده و از شکار بقیه و خودشون در زمان خدمت به آدما دوری می کنن. محققان قدم به قدم در حال پیشرفت روباتهایی با توانایی حرکت و راه رفتن مثل آدم هستن که در ژاپن واسه کمک به جمعیت سن بالا رو به رشد اون طراحی شده ان؛ اما تولید روبات هایی با منطق آدم در این حد بسیار دور از دسترس بوده و شاید با زیر روال های اخلاقی پیچیده هم روبرو می شه.

رتبه بندی علمی: ممکن

 گزارش کمترین

 

در آینده موجود در این فیلم، پلیس با تکیه بر آدمایی که توانایی دیدن آینده رو دارن، به توقف جرایم قبل از وقوع اونا می پردازه. با اینکه پیش آگاهی تا جایی که می دونیم، چیزی خیالیه اما در این فیلم از تعاملات رایانه ای بر اساس حرکت و تبلیغاتی که به افراد با نام اونا اشاره داره و امروزه شکل های جور واجور ابتدایی اون بوجود اومده، استفاده می شه. هم اینکه نیروهای سرمایه گذاری سیا و گوگل هر دو از شرکتی که به نظارت در لحظه بر اینترنت واسه پیش بینی آینده می پردازه، پشتیبانی می کنن. از این رو شاید پیش آگاهی جوری که تصور می شه، خیالی نباشه.

رتبه بندی علمی: خوش بینانه

دنیای دروازه ستارگان

 

 

حلقه های اصل فرازمینی مانند درگاه هایی به شکل کرم چاله به جهانهای دور عمل کرده که در اونا قهرمانان به جنگ با بیگانگانی مثل خدایان مصری می پردازند. با اینکه محققان در مورد وجود کرم چاله ها دودلی دارن، شاید از شکلی کروی مانند مشکی چاله بهره مند بوده و می توان در اون سفرهای رفت وبرگشت رو انجام داد.

رتبه بندی علمی: باورنکردنی

۲۰۰۱: ادیسه فضایی

 

بیگانگان در سیر تکاملی نوع بشر دستکاری کرده و مصنوعاتی بوجود آورده ان که می تونن فضانوردان رو در فضا حرکت داده و سیارات بزرگ گازی رو در میان ستارگان جابجا کنن. آرتور کلارک، هم اینکه دستی در علم داشته و اولین فیزیکدانی بود که حرکت ماهواره های ارتباطی رو ایجاد کرده و از این رو با اینکه بعضی از عناصر داستانی اون تخیلی هستن، اما به قول خودش، هر فناوری پیشرفته از جادو قابل تشخیص نیس. علم ایشون در کنار دیگه جنبه های داستانهایش مانند هوش مصنوعی، فیزیک اتمی، مکانیک چرخشی، انیمیشن آویزون، رابطه ویدیویی، سکونت در ماه و شناسایی صوت بطور معقولی به تصویر کشیده شده.

رتبه بندی علمی: خوش بینانه

بلید رانر

 

در آینده ای که این فیلم به تصویر کشیده، رپلیکانتهای انسانی باید بوسیله پلیس شکار شده و از بین برن. این آندرویدها بطور زیستی و با ژن مصنوعی مهندسی شده ان. با اینکه این موجودات مصنوعی بوده، در صورت آدم بودن اونا این حرکت در بخش فنی به طور کامل ممکن بوده چون که تا الان تلاشهای زیادی واسه ساخت آدمای روباتیک انجام شده. سفرهای فضایی الان قابل دسترسی بوده اما واسه عمومی شدن اون باید منتظر موند. حتی خودروهای پرنده درون فیلم هم در دنیای واقعی ممکن بنظر می رسند.

رتبه بندی علمی: ممکن

 لس آنجلس، کشور بیگانگان

 

در سال ۱۹۸۸ یه فضاپیما حامل ۲۵۰ هزار برده از سیاره تنکتون به صحرای موجاوه منتقل شدن. این مسافران که شیر ترش و گوشت خام می خوردند، به سرعت در جامعه آمریکا وارد شدن. این ادما از سه جنسیت بهره مند بودن که مثل بعضی از نمونه های مورچه برداشت کننده هستن.

رتبه بندی علمی: خوش بینانه

ترمیناتور

 

در فیلمها و مجموعه های ترمیناتور، دستگاه ها و آدمایی از آینده پیوسته در تلاش واسه بازنویسی تاریخ و قرار گرفتن سربازانی در زمان قبل واسه کشتن یا مواظبت از شخصیتهای تاریخی هستن که وسیله اصلی اونا ترمیناتورها هستن. این موجودات در واقع روباتهایی با پوشش پوست و گوشت هستن. با اینکه هنوز امکان سفر در زمان مورد دودلی قرار داره، حالا محققان بسیاری روی رویاتها کار کرده و هم اینکه به پرورش گوشت در آزمایشگاه پرداخته ان. هم اینکه دستگاه های اولیه با توانایی تغییر حالت هم تا الان ساخته شده ان.

 

منبع : ایسنا