نکات مهم در مورد سلامتی

نکات مهم در مورد سلامتی

سپتامبر 20, 2019 0 By edame

blood-pressure-check

هیچی مهمتر از شما نیس. شما باید همیشه واسه مراقبت از خودتون تلاش کنین. کار خیلی سختی نیس فقط باید اعداد مربوط به خودتون رو کنترل کنین. درسته که الان، مطمئنین که ورزش می کنین و درست غذا می خورید اما حتما به این معنی نیس که شما سالم هستین.

مثلا ممکنه فشار خون یا کلسترول بالا داشته باشین. اگه این اعداد رو کنترل کنین، نه فقط وزن بیشتری از دست می بدید بلکه یه قدم دیگه به زندگی سالمتر، نزدیکتر می شید. اینجا ۶ عدد هست که شما باید به اونا توجه کنین:

  1. فشار خون

داشتن فشار خون بالا می تونه از قلبتون، زیادتر از اندازه کار بکشه، منتهی به آسیب مغزی، آسیب به کلیه، نابینایی و مشکلات دیگه شه. اندازه فشار خون مناسب، چیزی کمتر از ۱۳۰/۸۰ میلی لیتر جیوه س.

  1. کلسترول خون

اینجا یه واقعیت باحال هست. کلسترول نمی تونه به تنهایی بوسیله خون شما جابجا شه چون نمی تونه در خون حل شه پس باید بوسیله لیپوپروتئین ها حمل شه.

لیپوپروتئین های با چگالی پایین، کلسترول بد نامیده می شن و لیپوپروتئین های با چگالی بالا، کلسترول خوب هستن. یه عدد کلسترول کل مناسب باید کمتر از ۱۸۰ میلی گرم در هر دسی لیتر باشه.

  1. وزن بدن

وزن شما هر چقدر باشه می تونه روی سلامتی شما، اثرات مهمی بزاره. داشتن فقط ۱۰ پوند اضافه وزن می تونه احتمال فشار خون بالا رو در شما زیاد کنه. هم اینکه می تونه خطر دچار شدن به مقاومت به انسولین و سندرم متابولیک رو بالا ببره.

وقتی دور کمر شما بیشتر از ۳۵ اینچ شه، خطراتی واسه سلامتی شما بوجود میاد. در حالت ایده آل، شاخص توده بدنی یا BMI شما باید بین ۲۴.۹ و ۱۸.۶ باشه.

با این حال وزن ایده آل شما براساس سن، جنسیت و قدتون متغیره. هم BMI و هم دور کمر شما، شاخص های خوبی هستن که به شما می می گن که تو یه وزن سالم هستین یا نه (از راه قلب).

امتحان شاخص توده بدنی

  1. کالری لازم روزانه

بیشتر خانمها روزانه به حدود ۲۰۰۰ کالری نیاز دارن. بهترین راه واسه فهمیدن اینکه به چه مقدار کالری نیاز دارین، ضرب کردن وزنتون(به پوند)در عدد ۱۳ تا ۱۵ه که بستگی به مقدار ورزش و تحرکتون داره. واسه هر وعده غذایی معمولا در حدود مقادیر زیره:

  • ۳۰۰ تا ۴۰۰ کالری واسه صبحونه
  • ۵۰۰ تا ۶۰۰ کالری واسه ناهار
  • ۶۰۰ تا ۷۰۰ کالری واسه شام
  • ۱۰۰ تا ۲۰۰ کالری واسه یک تا دو میان وعده

اگه تلاش دارین وزن کم کنین، کالری مصرفی تون رو به اندازه ۵۰۰ کالری کم کنین.

امتحان سوخت و ساز پایه

  1. تری گلیسیرید

چربی ها و کربوهیدرات هایی که می خورید به شکلی تبدیل می شن که بتونن در سلول های چربی شما ذخیره شن و بعدا در وقتی که شمامیان وعده های غذایی به انرژی اضافی نیاز داشته باشین، آزاد می شن.

همیشه مقدار کمی تری گلیسیرید در جریان خون شما هست اما مقادیر بالای تری گلیسیرید می تونه نشونه ای از مریضی عروق کرونر باشه. اگه شما تری گلیسیرید بالا به همراه HDL پایین دارین، خطر مقاومت به انسولین و سندرم متابولیک در شما افزایش می یابد. اندازه تری گلیسیرید نرمال چیزی کمتر از ۱. ۷ میلی مول در هر لیتره.

  1. ضربان نبض

شما باید در حالت ایده آل، ماهی یه بار نبضتون رو بگیرین. ضربان نبض شما تعداد دفعاتیه که قلبتون در هر دقیقه می زند. بررسی ضربان قلب به شما این امکان رو می ده تا بفهمین برنامه تمرینی شما به تقویت قلبتون کمک می کنه یا نه.

ضربان قلب نرمال در حالت استراحت، ۶۰ تا ۹۰ ضربان در دقیقه س. اگه بطور منظم ورزش می کنین و اگه اندام مناسبی دارین، شاید ضربان قلب کمتری داشته باشین چون عضلات قلبتون از نظر فیزیکی، در وضعیت خوبی هستن.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

چیجوری با انگیزه کار کنیم؟

اختصاصی دانستنی مجموعه بهترین دانستنیا