نکات مهم درباره باردار شدن و حاملگی

نکات مهم درباره باردار شدن و حاملگی

سپتامبر 20, 2019 0 By edame

Trying-To-Get-PregnanTنکات مهم و لازم باردار شدن حاملگی

قبل از مبادرت به بارداری باید اطلاعات عمومی خودتون رو بالا ببرین و در این مورد هرچقدر بیشتر مطالعه داشته باشین بهتره؛ در این مقاله می خوایم بعضی از چند تا نکته مهم در باردار شدن رو بررسی کنیم.

به گزارش آلامتو و به نقل از نی نی بان؛ میدونید پنجاه درصد زنان هنوز چه چیزایی درباره لقاح نمی دونن؟ می خواین باردار شید؟ پس بکوشید چند تا نکته مهم رو درباره لقاح و باردارشدن یاد بگیرین، نکاتی که بر لقاح تاثیر می ذارن و ممکنه شما از اون دسته زنائی باشین که هنوز اطلاعی در این باره ندارین.

قبل از هر کاری، روشای پیش گیری رو به کل کنار بذارین و مشغول شید. خوب، اینا همه اقدامات لازم واسه بچه دار شدنه، اینطوری نیس؟ اما نه، فقط این نیس. عناصر بسیاری در سبک زندگی شما ممکنه باشن که مانع از مادر شدن شما شن. با این حال، براساس یافته های یه مطالعه جدید، خیلی از زنان وقتی بحث لقاح به میان میاد، اطلاعات چندانی ندارن.

وقتی محققان دانشکده پزشکی دانشگاه ییل ۱۰۰۰ زن آمریکایی بین ۱۸ تا ۴۰ ساله رو مورد بررسی قرار دادن، به این نتیجه رسیدن خیلی از زنان از عوامل موثر بر لقاح و باروری خود اطلاعی ندارن (باحال اون که اونا به این نتیجه رسیدن ۳۰ درصد زنان یه بار در سال به متخصص زنان و زایمون مراجعه می کنن یا اصلا مراجعه نمی کنن!).

در این جا به نکاتی که خیلی از زنان درباره لقاح و باروری نمی دونن می پردازیم و به این که چیجوری می تونین احتمال بارداری تون رو اون طور که می خواین بالا ببرین.

نکته اول: به کار گیری فولیک اسید اهمیت زیادی داره

«نصف زنان نمی دونن قبل از بارداری باید از مکمل فولیک اسید استفاده کنن»

با وجود تاکیدهای بسیاری که شده و می شه، نصف زنان در سنین باروری هنوز نمی دونن باید قبل از باردار شدن و با هدف پیشگیری از نقصای لوله عصبی مانند اسپینا بیفیدا، از مولتی ویتامین شامل فولیک اسید استفاده کنن. فولیم اسید یه جور ویتامین B هستش که به ساخت سلولای سالم – از جمله سلولایی که در تشکیل ستون نخاعی تاثیر دارن – کمک می کنه. به کار گیری فولیک اسید حتی ممکنه کیفیت تخمکای یه زن رو زیاد کنه.

وقتی واسه بارداری تلاش می کنین، باید هر روز از ویتامینای بارداری استفاده کنین – بیشتر شامل ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ میکروگرم – که نیاز شما رو به فولیک اسید طی دوره بارداری جواب میدن (تموم زنان در سنین بچه داری باید با در نظر گرفتن احتمال بارداری برنامه ریزی نشده، روزانه ۴۰۰ میکروگرم مکمل فولیک اسید استفاده کنن). این ویتامین مدت زیادی در بدن شما نمی مونه، پس یادتون باشه باید هر روز استفاده کنین.

نکته دوم: چاقی بر تخمک گذاری یه زن تاثیر میذاره

«بیشتر از ۲۵ درصد زنان نمی دونن چاقی می تونه بر توان باروری اونا تاثیر بزاره»

سارا پنتلیکی، استاد زنان و زایمون در دانشگاه پنسیلوانیا میگه: «اضافه وزن می تونه با مسائل پزشکی دیگری مانند مریضی تیروئید، دیابت مخفی، دیابت و سندروم تخمدان پلی سیستیک در رابطه باشه، مواردی که می تونن بر تخمک گذاری یه زن تاثیر بذارن». اگه دچار پریودهای ناهنجار یا بی نظم هستین – مانند پریودهایی که بیشتر از ۳۵ روز به طول می رسن – ممکنه بدن شما هر ماه تخمک گذاری نکنه که احتمال بارداری تون رو کم می کنه.

خبر خوب اما اینه که اگه اضافه وزن دارین، کاهش ۵ تا ۱۰ درصد وزن بدن میشه شانس شما رو واسه بارداری زیاد کنه. دکتر پنتلیکی پیشنهاد می کنه که اگه پس از ۱۲ ماه تلاش باردار نشدین، به متخصص زنان و زایمون مراجعه کنین.

نکته سوم: سیگار به طور کامل ممنوع!

«حدود ۲۵ درصد زنان از نتیجه های بد سیگار واسه لقاح و باردار شدن اطلاعی ندارن»

سیگار کشیدن احتمال انسداد لوله های رحم رو زیاد می کنه و به تخمکاتون آسیب میرسونه. مصرف دخانیات هم اینکه احتمال سقط جنین، نقصای تولد و به دنیا آوردن کودکی با وزن کم رو بالا می بره. اگه اینجور عادت داغون کننده ای دارین، صبر نکنین تا موقع بارداری اون رو کنار بذارین، چه ترک سیگار موقع بارداری می تونه استرس شدیدی به بدن شما و شاید رشد بچتون وارد کنه.

نکته چهارم: با بالا رفتن سن امکان بارداری سخت تر می شه

«یه پنجم زنان از تاثیر بالارفتن سن بر باردار شدن آگاهی ندارن»

این درست که دروو باریمور، ستاره هالیوود در ۳۸ سالگی دومین فرزندش رو باردار شده یا لورا لینی، دیگه بازیگر سرشناس در ۴۹ سالگی واسه اولین بار مادر شده، اما واقعیت اون هستش با گذشت هر سال، لقاح و باردار شدن سخت تر می شه. در سن ۳۰ سالگی احتمال باردار شدن در هر پریود شما ۲۰ درصده، در حالی که با رسیدن به ۴۰ سالگی این احتمال در هر پریود به پنج درصد کم میشه.

بالا رفتن سن هم اینکه احتمال سقط جنین و بروز نقصای موقع تولد رو زیاد می کنه. سارا پنتلیکی در این باره میگه: «اگه بیشتر از ۳۵ سال سن دارین، و پس از ۶ ماه تلاش هنوز باردار نشدین، به دکتر مراجعه کنین. اون می تونه مشکلاتی رو مانند بسته بودن لوله رحمی شناسایی و درمان کنه».

مواد غذایی خطرناک در دوران بارداری

خواص شیر مادر واسه نوزاد

بارداری نی نی بان