نوابغ معلول+عکس

نوابغ معلول+عکس

سپتامبر 20, 2019 0 By edame

به گزارش آلامتو به نقل از تابناک باتو؛ معلولیت در کلمه معنی مشکل میده، ولی خیلی از آدمایی که دچار معلولیت هستن، نشون دادن که معلولیت نه فقط یه مشکل نیس، بلکه می تونه ایجاد کننده موفقیتای بزرگی شه. خیلی از بزرگان و مشاهیر تاریخ دچار معلولیت بودن؛ اما با عزم و اراده راسخ، نقصانای جسمی رو کنار زده و نور امید و روشنایی خوشبختی رو بر زندگی خود تابانیده ان.

در این گزارش درباره نوابغی می خونیم که نشون دادن معلولیت محرومیت نیس و در هر شرایطی نیروی اراده س که حرف اول رو می زنه.

استیون هاوکینگ

استیون هاوکینگ فیزیکدان، کیهان شناس و نویسنده بریتانیاییه. اون معروفیت و اعتبار علمی خود رو مدیون محاسبات ریاضی پیچیده و بسیار دقیقیه که در مورد پیدایش و تغییر سیاهچالهای آسمونی یا چاله های مشکی انجام داده. اون مشهور ترین دانشمند دهه آخر قرن بیستمه. استیون هاوکینگ در ژانویه ۱۹۶۳ به یه مریضی درمان ناپذیر به نام ALS دچار شد، این مریضی بخشی از نخاع، مغز و سیستم عصبی اون رو مورد حمله قرار داد و اعصاب حرکتی اون رو کم کم نابود کرد. اون از هرگونه حرکت ضعیف بود و حتی توان حرکت نداشت. از اون چیزی جز پوست و استخون باقی نمونده بود. با این حال اون تسلیم نشد و مغز عجیب اون بازم به تحقیق واسه حل معماهای نامعلوم جهان ادامه داد.

جون نش

جون فوربز نش ریاضیدان نخبه و مطرح آمریکایی و برنده جایزه نوبل اقتصاد بود. اون در سال ۱۹۵۸ میلادی به مریضی اسکیزوفرنی از نوع پارانوئید دچار شد. اون به دلیل این مریضی کرسی استادی خود رو از دست داد و نزدیک سه دهه با این مریضی جنگید. جون نش با کمک دوستان و همسرش تونست خود رو از بند این مریضی نجات دهد و پس از اون افتخارات علمی بسیاری به دست بیاره. جون نش در تکامل نظریه بازیا نقش مهمی داشت و در سال ۱۹۹۴ برنده جایزه نوبل اقتصاد شد. فیلم سینمایی«یه ذهن قشنگتر» با نقش آفرینی راسل کرو براساس بیوگرافی اون ساخته شده.

فردیناند ماژلان

پس از کشفیات کریستف کلمب در اواخر قرن پانزدهم میلادی جستجو واسه پیدا کردن راه های تجاری تازه ادامه پیدا کرد. فردیناند ماژلان داوطلب پیدا کردن راه تجاری جدید واسه دولت اسپانیا شد. ماژلان در سال ۱۵۲۰ میلادی از تنگه ای در جنوبی ترین نقطه قاره آمریکای جنوبی گذشت که از اون روز به بعد به نام اون تنگه ماژلان نامیده شد.

ماژلان اولین کسی بود که با هدف دور زدن کره زمین، هدایت یه ناو کشف رو رو دوش گرفت. اون در دوران نوجوونی بر اثر یه حادثه دچار معلولیت در پا شد و تا آخر عمر از این آسیب رنج می بره و موقع راه رفتن می لنگید، با اینحال، هیچوقت دست از تلاش و کشف برنداشت و نام خود رو در تاریخ موندگار کرد.

بتهوون

لودویگ بتهوون یکی از موسیقیدانان برجسته آلمان بود. در ۲۸ سالگی شنوایی اون رو به نقصان گذاشت و در ۴۴ سالگی کامل ناشنوا شد. زمونه ای که اون سمفونی شماره ۹ رو می ساخت، به طور کامل ناشنوا بود. ساخت این سمفونی دو سال زمان برد و در وقتی که این شاهکار رو روی صحنه اجرا کرد، با اشاره دور و بری ها به پشت سر خود نگاه کرد، اون صداها رو نمی شنید اما از حرکات دست و چهره حاضران متوجه تشویق اونا شد و در این لحظه از شدت تأثر شدیدا گریه کرد.

دیوید رایت

نویسنده و شاعر؛ اون سال ۱۹۲۰ در ژوهانسبورگ به دنیا اومد. در هفت سالگی به تب مخملک دچار شد و به دلیل نبود درمان بموقع شنوایی خود رو از دست داد. در چارده سالگی به انگلستان مهاجرت و در مدرسه ناشنوایان ثبت نام کرد. دیوید رایت در مدرسه اوریل درس خواند و در سال ۱۹۴۲ فارغ التحصیل شد. اولین اشعار خود رو در سال ۱۹۴۲ در مجله ادبی آکسفورد منتشر کرد. ا و به عنوان نویسنده با مجله ساندی تایمز هم همکاری داشت. رایت پس از اون به عنوان یه نویسنده جداگونه به کار خود ادامه داد. چند سال در کسوت استادی دانشگاه به فعالیت پرداخت و آخرسر ۲۴ کتاب ادبی از اون به به جای موند.

فریدا کالو

ماگدالنا کارمن فریدا کالو یکی از نقاشان برجسته تاریخ هنر معاصره. اون در سال ۱۹۰۷ میلادی در مکزیک به دنیا اومد. در شش سالگی دچار مریضی فلج کودکان شد و پای راست اون لاغرتر از پای چپ به نظر می رسید. کالو در سال ۱۹۲۵ در تصادف وحشتناک یه اتوبوس دچار شکستگی ستون فقرات شد و راه رفتن واسه همیشه واسه کالو به یه رویا تبدیل شد. فریدا کالو در بستر مریضی و جایی که می تونست نقطه پایان باشه، شروع به نقاشی کشیدن کرد و موفق شد. اون با قلم موی خود رنجای یه دختر معلول رو به تصویر کشید و به معروفیت جهانی رسید و به نمادی از مقابله با معلولیت تبدیل شد.

کریستی براون

نویسنده، نقاش و شاعر ایرلندی در سال ۱۹۳۲ در شهر دوبلین به دنیا اومد. اون گرفتار به فلج مغزی بود و تنها می تونست پای چپ خود رو حرکت دهد. اون با کمک مادر خود تونست نقاشی کشیدن رو بیاموزد و تصاویر زیبایی رو بوجود بیاره. کریستی سرگذشت زندگی خود رو در کتاب «پای چپ من» به نوشتن درآورد. ایشون در سال ۱۹۸۹ میلادی هم یه درام سینمایی براساس کتاب اون ساخته.

تابناک با تو