علائم مننژیت، روش علاج و پیشگیری از اون 

علائم مننژیت، روش علاج و پیشگیری از اون 

ژوئن 29, 2018 0 By edame

 

مننژیت نا آرومی غشای دور مغز و نخاعه و معمولا به وسیله عفونت ایجاد می شه. این عفونت معمولا در کودکان، نوجوانان و جوونا رخ می ده. بزرگسالان و افراد میانسالی که مشکلات سلامتی دراز مدت مثل ضعف سیستم ایمنی داشتن هم در خطر دچار شدن قرار دارن. واسه آشنایی با این مریضی، روشای درمون و پیشگیری از اون با «چه جوری» همراه باشین.

 

مننژیت دو نوع اصلی داره:

 1. مننژیت ویروسی: بسیار شایعه و به مریضیای جدی منجر نمی شه. اما در موارد شدید باعث تب دراز مدت و تشنج می شه.
 2. مننژیت باکتریایی: شایع نیس، اما خیلی خطرناکه. این مریضی به خاطر جلوگیری از آسیب مغزی و مرگ باید به سرعت و به درستی درمون شه.

دلایل مننژیت

مننژیت ویروسی به وسیله ویروس و مننژیت باکتریایی به وسیله باکتری ایجاد می شه. بعضی میکروارگانیسما و بعضی از داروها هم می تونن باعث بروز مننژیت شن.

این مریضی مسریه و میکروبای عامل اون از راه سرفه و عطسه و از راه رابطه نزدیک از شخصی به شخص دیگر منتقل می شن.

علائم مننژیت

عادی ترین علائم این مریضی بین نوجوانان و جوونا به توضیح زیره:

 • گردن سفت و دردناک؛ به ویژه وقتی سعی می کنین که با چانه، سینه ی خود رو لمس کنین.
 • تب؛
 • سردرد؛
 • استفراغ؛
 • مشکل در بیدار ماندن؛
 • تشنج.

کودکان، بزرگسالان و افرادی با مشکلات سلامتی نشونه های متفاوتی بروز میدن:

 • نوزادان بداخلاق می شن و از غذاخوردن پرهیز می کنن. ممکنه پوستی تحریک شده داشته باشن و اگه اونا رو در آغوش خود نگه دارین، گریه می کنن.
 • کودکان نشونه هایی مثل علائم آنفولانزا نشون میدن. ممکنه سرفه کنن یا در تنفس مشکل داشته باشن.
 • بزرگسالان و افرادی با مشکلات سلامتی، ممکنه فقط یک سردرد کم و تب داشته باشن.

اگه خودتون یا کودک تون اینجور نشونه هایی دارین، سریع به دکتر مراجعه کنین. فقط یک دکتر می تونه تشخیص بده که مننژیت شما ویروسی یا باکتریاییه. مننژیت باکتریایی در صورت درمون نشدن به موقع، باعث مرگ میشه.

تشخیص و درمون مننژیت

دکتر شما سؤالایی در مورد سلامتی تون می پرسد و چند آزمایش انجام می ده.

پونکسیون کمری، مهم ترین تست آزمایشگاهی واسه مننژیته. در این آزمایش، از مایع نخاعی مریض نمونه ورداری می شه و واسه بررسی وجود میکروارگانیسمای عامل مریضی آزمایش می شه. شاید دکتر آزمایشای دیگری مثل آزمایش خون، سی تی اسکن یا ام آر آی هم تجویز کنه.

مننژیت باکتریایی با استفاده از آنتی بیوتیک و در بیمارستان درمون می شه. ممکنه واسه مریض دگزامتازون، یه جور داروی استروئیدی هم تجویز شه. مریض باید تحت مراقبت شدید باشه تا از مشکلات جدی مثل از دست دادن شنوایی، تشنج و آسیب مغزی پیشگیری شه.

مننژیت ویروسی خیلی شایع تره و افرادی که به این نوع از مریضی دچار می شن، در عرض دو هفته بهبود پیدا می کنن. اگه مننژیت کم باشه، استراحت در خونه کافی هستش. در طول زمان استراحت در خونه، باید واسه تب و درد دارو مصرف کرد و مقدار زیادی مایعات نوشید تا بدن بی آب نشه.

روشای پیشگیری

بهترین راه واسه حفاظت از کودک تون در برابر مننژیت، اطمینان از دریافت همه ایمن سازیای استاندارده. ایمن سازیای استاندارد شامل واکسن سرخک، آبله مرغان، ویروس آنفولانزای نوع ۲ و عفونت پنوموکوکه.

از دکتر خود بپرسید که خود یا کودک تون به واکسن مننگوکوک نیاز دارین یا نه. واکسن مننگوکوک، واکسنی واسه پیشگیری از مننژیت باکتریاییه. دو بار دریافت اون واسه بزرگسالان کافیه. واسه کودکان ۶ هفته به بالا و افرادی با مشکل سیستم ایمنی یا آسیب دیدگی طحال، یک بار دریافت اون کافیه. اگه به کشوری سفر می کنین که مننژیت در اونجا شایعه، مثل کشورهای آفریقای جنوبی، استفاده از واکسن لازمه.

واسه بیشتر افرادی که به نوعِ ویروسیِ این مریضی گرفتار می شن، استراحت در منزل کافیه. رعایت موارد زیر ضروریه:

 • استراحت کنین: استراحت به درمون کمک می کنه و نشونه هایی مثل سردرد رو بهتر کنه. فعالیتای آروم مثل کتاب خوندن، بازیای فکری، تماشای فیلم، گوش دادن به موسیقی و چیزای دیگه ای به جز اینا به گذران این زمان کمک می کنه.
 • تب خود رو کم کنین: از پارچهای خنک روی پیشانی، حمومای خنک و داروهایی مثل استامینوفن و ایبوپروفن استفاده کنین. از داروها برابر دستورالعمل استفاده کنین.
 • سردرد و دردهای ماهیچه ای رو آرامش بدین: با مصرف استامینوفن و ایبوپروفن، دردهای ملایم رو آرامش بدین.
 • از کم آب شدن بدن جلوگیری کنین: از مایعاتی مثل آب، آب میوه و چای استفاده کنین. کودکان از آب میوه های منجمد لذت می برن. اگه شخصی استفراغ می کنه، نباید از غذاهای جامد استفاده کنه و فقط باید مقدار کمی آب یا دیگر مایعات رو پی درپی مصرف کنه.

مراقب مشکلات مریضی باشین

شایع ترین مشکلاتی که در طول مریضی ایجاد می شن، تب دراز مدت و تشنجه. بعضی از افراد که با مشکلات بیشتری روبه رو می شن، لازمه دوره درمون خود رو در بیمارستان بگذرونن.

زمانی که خود یا کودک تون در منزل بهبود پیدا می کنین، مراقب مشکلات دراز مدت مننژیت مثل ازدست دادن شنوایی باشین.