علائم فشار خون پایین؛ دلیل افت یهویی فشار خون چیه؟ 

علائم فشار خون پایین؛ دلیل افت یهویی فشار خون چیه؟ 

ژوئن 29, 2018 0 By edame

 

علائم فشار خون پایین چیه؟ به چه دلیل زمانی که وضعیت بدن تون از حالت خوابیده به نشسته تغییر می کنه سرتون گیج میره؟ به چه دلیل زمانی که خبر بدی می شنوین، از حال می روید؟ تموم اینا علائم فشار خون پایین هستن و در بعضی موارد این علائم و نشونه ها می تونن بسیار خطرناک باشن.

 

چه زمانی فشار خون پایینه؟

فشار خون (بالا یا پایین) به فشار خون پمپاژ شده به رگا یعنی فشار خون وارد بر دیواره ی رگا گفته می شه. میزان فشار خون بالا یا پایین از یکی به یکی دیگر متفاوته. مثلا واسه یک ورزشکار حرفه ای یا کسی که هر روز ورزش می کنه، فشار خون پایین می تونه بیان کننده میزان سلامتی اون باشه.

تحقیقات کلینیک مایو نشون می ده زمانی فشار خون پایینه که مقدار بالای فشار خون (فشار سیستولیک) ۹۰ میلی متر جیوه یا کمتر باشه و مقدار پایین فشار خون (فشار دیاستولیک) ۶۰ میلی متر جیوه یا کمتر باشه، یعنی زمانی فشار خون تون پایینه که دستگاه بالاترین مقدار فشار رو ۹۰ میلی متر جیوه یا کمتر و پایین ترین مقدار فشار رو ۶۰ میلی متر جیوه یا کمتر نشون بده. گرچه فشار خون پایین زمانی خطرناکه که به همراه علائمی مثل گیجی، غش کردن و… به وجود آید.

علائم فشار خون پایین

اطلاعات رسمی منتشر شده به وسیله مؤسسه ی ملی سلامت آمریکا نشون میدن که افت فشار خون معمولا با دیگر مشکلات سلامتی در ارتباطه. مثلا عادی ترین نشونه های فشار خون پایین سرگیجه و سبکی سر هستن. هر چند خستگی شدید بدون دلیل، بینایی تیره و تار، ضعف شدید، سردرگمی و حالت تهوع (که معمولا به همراه استفراغ و اسهال) هم بروز می کنه.

در بعضی مواقع که از حالت نشسته یا خوابیده بلند میشید، به یهو فشار تون افت می کنه که در بعضی موارد ممکنه از حال برید. به این حالت افت فشار، افت فشار موضعی میگن. ممکنه به دلایل ایستادن به مدت طولانی، هنگام شنیدن خبری بد یا احساساتی شدن شدید فشارتان افت کنه که به این نوع افت فشار، افت فشار واسطه ای گفته می شه. در هر دو مورد افت فشار که در بالا اشاره شد، معمولا فشار خون پس از چند دقیقه به حالت عادی باز می شه.

علائم جدی پایین بودن فشار خون

طبق تحقیقات مؤسسه ی سلامت ملی آمریکا، فشار خون بسیار پایین معمولا باعث از حال رفتن و غش کردن، ضربان بی نظم قلب یا حتی تشنج می شه. گرچه در موارد خیلی بد تر، علائمی مثل درد قفسه ی سینه و تنگی نفس هم هست.

افت فشار ممکنه علائمی مثل سر درد، سفتی گردن، سرفهای طولانی همراه با خلط، سختی در دفع ادرار (سوزش ادرار)، تب بالا، مدفوع به رنگ قهوه ای تیره، درد بالای کمر و حتی سوء ِهاضمهای طولانی و پشت سر هم، که می تونن باعث استفراغ و اسهال شن رو هم داشته باشه (مطالعه بیشتر در مورد درمون سرفه). اینا نشون میدن مریضی دیگری در بدن تون هست که اثرات افت فشار رو افزایش می ده. اگه هرکدام از این نشونه ها رو دارین باید خیلی سریع به دکتر مراجعه کنین.

افت فشار در اثر شوک

زمانی که در بخشای اصلی (مثل مغز) به یهو سطح اکسیژن و خون کاهش پیدا می کنه، فشار خون بر اثر شوک افت کرده. شوک باعث می شه که رگای خونی خیلی شل و آروم شن. اگه بدن در حال از دست دادن مقدار زیادی خون باشه (بر اثر آسیب ی قلبی) شوک رخ می ده و باعث بالا رفتن پالس و تنفس سریع می شه. در این حالت بدن گرم و بعد سرد و مرطوب می شه.

در موارد خیلی بد، قبل از این که از هوش برید احساس سردرگمی و ضعف شدید می کنین. کسائی که در خطر شوک شدید بودن و بررسی شدن، رنگ پوست قفسه ی سینه اونا آبی رنگ شده که در زیر اون، رگای خونی مشخص بوده. شوک رو باید یکی از موارد لازم به حساب آورد و زمانی که در خطر شوک قرار می گیرین، باید خیلی سریع به اورژانس آگاهی بدین. پس از انتقال به بیمارستان اولین آزمایشایی که انجام می شه، آزمایش خون و قلبه تا واکنش فشار خون سنجیده شه و طبق اون درمون شروع شه.

معمولا افت فشار خون به چه دلایلی اتفاق میفته؟

همونجوریکه اشاره شد، دلایل زیادی واسه به وجود اومدن افت فشار خون هست، ولی معمولا دلایلی مثل کم آبی، بارداری، کمبود مواد مقوی در رژیم غذایی، از دست دادن سریع مایعات بدن به دلیل گرمازدگی و اسهال و استفراغ باعث افت فشار خون می شن. اگه افت فشار خون تون به دلیل یکی از موارد بالاست، شاید با منظم کردن سطح مایعات و الکترولیت بدن تون مشکل برطرف میشه.

گرچه مواردی که در بالا اشاره شد، نشونه هایی هستن که ممکنه سلامت تون رو به خطر نیندازند، ولی افت فشار خون در بعضی موارد می تونه باعث ضربه های سنگینی به سلامتی شما شه. نشونه هایی مثل واکنش شدید آلرژیک (آنافیلاکسی)، کم خونی، عفونت یا خون ریزی که باعث کاهش حجم خون می شه. اگه هرکدام از این نشونه ها رو همراه با افت فشار خون داشتین، خیلی سریع به دکتر معالج مراجعه کنین. بعضی وقتا افت فشار خون به دلیل استفاده از بعضی داروها مثل قرصای کنترل فشار و داروهای کنترل ضربان قلبه که می تونن باعث کاهش ضربان قلب و کاهش پمپاژ خون شن. مشکلات قلبی مثل سکته، دریچه ی معیوب یا ضربان کم، می تونن در افت فشار خون بسیار مؤثر باشن.

شناسایی و درمون فشار خون پایین

بعد از اون که دوره افت فشار در شما با نشونه هایی که بیان شد، به اتمام رسید، دکتر معالج، شما رو به متخصصی معرفی می کنه تا دلیل افت فشار تون رو شناسایی کنه. معمولا یک متخصص قلب از روی این نشونه ها گزارشی تهیه می کنه. نوار قلب میگیره تا فعالیت قلبی تون مشخص شه. شاید نیاز باشه که دکتر متخصص از شما تست استرس هم بگیره تا مشخص شه که قلب تون تحت استرس چیجوری کار می کنه، یا ممکنه به شما دستگاهی وصل کنن که شرایط قلب رو در طول روز گزارش می ده و اگه مشکلی در ریتم ضربان قلب وجود داشته باشه، دکتر معالج متوجه میشه.

اگه در این روند، دلیل اصلی مشخص نشد، دکتر معالج شما رو به متخصص اعصاب و روان یا متخصص کلیه معرفی می کنه. اگه دکتر، دلیل افت فشار رو داروهایی که مصرف می کنین، تشخیص بده، داروهایتان رو تغییر می ده. درمون افت فشار با توجه به سن و شرایط فیزیکی افراد و شدت نشونه های افت فشار تعیین می شه و در بیشتر موارد واسه مریض دارو تجویز می شه و/یا مریض باید واسه حفظ سلامتی خود، عادتای زندگی روزمره اش رو تغییر بده.

منبع : activebeat.com