علائم سقط جنین و دلایل عادی اون 

علائم سقط جنین و دلایل عادی اون 

ژوئن 29, 2018 0 By edame

 

بارداری دوره حساسیه و به مراقبتای مختلفی نیاز داره. اگه می خواید بچه دلبندتان در آخرِ آرامش به دنیا بیاد و شرایط جسمی خودتون هم ایده آل باشه، باید با مشکلات احتمالی بارداری و مراقبتای مربوط به اونا آشنا باشین. سقط جنین یکی از این مشکلاته. همراه ما باشین، در این مقاله می خواهیم شما رو با دلایل و علائم سقط جنین و هم کارایی که بعد از سقط جنین باید بکنین، آشنا کنیم.

 

سقط جنین مشکلی شایعه؟

هیچ بانوی بارداری دوست نداره راجبه سقط جنین فکر کنه اما متأسفانه این مشکل بسیار رایجه. پس دانستن نکاتی درباره اون تا حدودی ضروریه. به گزارش ACOG (یک کالج آمریکایی)، ۱۵ تا ۲۰ درصد بارداریا به سقط جنین ختم می شن. کارشناسان فکر می کنن بیشتر سقطا در بین زنانی رخ می ده که از بارداری خود مطلع نشده ان. طبق برآوردها، ۳۰ تا ۴۰ درصد از باروریا با مشکل روبه رو می شه و آخرش زایمانی شکل نمی گیره. هلن لَندی، استاد ارشد کالج ACOG می گه: «بیشتر خانوما قبل اینکه خود بفهمن یا دکتر به اونا آگاهی بده، جنین خود رو سقط می کنن.»

فهمیدن اینکه جنین خود رو سقط کردین، رقابت برانگیزه. چون خیلی از علائم سقط جنین مثل دردهای شکمی و لکه بینی در حالت عادی هم رخ می ده. اما خبر خوب اینه که بیشتر زنانی که سقط رو تجربه کردن، بعدا می تونن بدون هیچ مشکلی باردار بشن. پس اگه علائم سقط جنین رو در خود دیدید، وحشت نکنین. هر مشکلی چاره ای داره. باید یاد بگیرین که علائم سقط جنین چیه و چیجوری باید وضعیت رو مدیریت کنین.

علائم سقط جنین در سه ماه اول بارداری

بیشتر سقطا در ۱۳ هفته اول بارداری رخ میدن. یعنی در سه ماه اول بارداری. به همین دلیله که بیشتر خانوما ترجیح میدن پس از گذشت سه ماه اول، خبر بارداری خود رو به بقیه بدن. علائم سقط جنین زودهنگام عبارتند از:

۱. خون ریزی

خون ریزی در طول بارداری یکی از اصلی ترین علائم سقط جنینه و با مشاهده ی اون حتما باید به دکتر مراجعه کنین. پزشکان متخصص پیشنهاد می کنن که خون ریزی رو جدی بگیرین. اونا فکر می کنن هر نوع خون ریزی نشونه ای از سقط جنین نیس اما لازمه این موضوع به دقت پیگیری بشه. چون در خیلی از موارد، خون ریزی شروع سقطه. البته قبل از مراجعه به دکتر باید نوع خون ریزی آزمایش بشه. باید از خود بپرسید، خونی که مشاهده می شه، خونی کهنه و قهوه ای رنگه یا خونی تازه و پُررنگ که تموم سطح نوار بهداشتی رو پوشاندهه؟ (به بیان دیگر، خون ریزی تون مثل خون ریزی قاعدگیه؟) این سوالا واسه تعیین وضعیت فرد بسیار مهم ان. خون ریزی شدید و در حجم زیاد نگران کننده س.

۲. درد

درد هم نشونه دیگری از وجود مشکله. این درد می تونه در ناحیه شکمی، لگن، قسمت تحتانی پشت کمر احساس بشه. شدت اونم از حالتی کوتاه تا دردی مثل درد قاعدگی متنوعه. تشخیص عادی بودن دردهای این چنینی کمی سخته چون نمیشه اونا رو از دردهای رباطی یا حتی انقباضای شکمیِ عادی در طول بارداری که به دلیل بزرگ شدن جنین در رحم صورت میگیره، تمییز داد.

۳. احساس نکردن بارداری

بعضی از زنان در طول بارداری احساس بارداری ندارن. مثلا اونا در اول تهوع بارداری رو تجربه می کردن اما با گذشت زمان دیگر احساسات و علائم بارداری رو تجربه نمی کنن. هورمونای بارداری بعد از سقط جنین، کاهش پیدا می کنن. پس ممکنه به دلیل کم شدن هورمونا، دیگر در ناحیه پستان احساس درد و ناراحتی وجود نداشته باشه یا مشکل حالت تهوع حل بشه. البته نباید از یاد ببرین که کم شدن علائم بارداری هم بخشی طبیعی از بارداریه. علائمی مثل درد پستانا و حالت تهوع صبحگاهی با ورود به سه ماه دوم بارداری از بین میره.

علائم سقط جنین در سه ماه دوم بارداری

سقط جنین در سه ماه دوم بارداری یعنی از هفته ۱۴ تا هفته ۲۰، سقط جنین دیرهنگام نام داره. سقط در این مدت کمتر از سه ماه اول بارداری رایجه. با وجود این، دو درصد از بارداریا در سه ماه دوم به اینجور نتیجه ای ختم می شن. نشونه ها و علائم سقط جنین در این زمان مثل علائم سقط جنین در سه ماه اول بارداریه. اما درد و خون ریزی بیشتره و لخته خون به طور محسوسی در خون ریزیا دیده می شه.

یکی دیگر از علائم سقط جنین، حرکت نکردن و کاهش فعالیت جنین درون شکمه. باید به سطح حرکت و فعالیتای جنین دقت کنین. اگه دیدید که جنین به طور محسوسی بی حرکت شده، حتما واسه بررسیا و معاینات بیشتر به دکتر مراجعه کنین.

در صورت مشاهده ی علائم سقط جنین چیکار کنیم؟

در صورت مشاهده ی هرکدام از علائم سقط جنین به دکتر مراجعه کنین. با تماس و مراجعه به دکتر، خیال تون از واسه نبود وجود مشکل یا پیگیریای لازم راحت میشه. خون ریزی و درد حتما باید پیگیری بشن. در خیلی از موارد به ویژه در سقطایی که در سه ماه اول بارداری رخ میدن، کشف دلیل کمی سخته.

باید دقت کنین که تشکیل جنینی ظریف و کوچیک در شکم مادر چیزی مثل معجزهه که بعضی وقتا با مشکل روبرو می شه. دو مجموعه ژنتیکی متفاوت در کنار هم قرار می گیرن تا مخلوقی جدید پا به این دنیا بزاره. بعضی وقتا، در این راه شرایط خوب پیش نمی ره. با نگاهی منطقی و قشنگ به این داستان آگاهی کامل پیدا می کنین که سقط جنین نباید همراه با غم باشه چون نشونه ایه واسه اینکه جنین آمادگی ورود به این دنیا رو نداشته و نمی تونسته موافقت لازم رو با این دنیا پیدا کنه.

خیلی از زن و شوهرا خود رو در سقط مقصر میدونن. درحالی که این اصلا درست نیس و در بیشتر موارد، عواملی که باعث سقط می شن، از کنترل خارج هستن. پس بیشتر پزشکان به زن و شوهرا پیشنهاد می کنن قبل از اقدام به بارداری، وضعیت سلامت جسمی خود رو به بهترین شرایط ممکن برسانند.

پیشنهاد می شه که قبل از اقدام به بارداری زنان وضعیت و گذشته سلامت خود رو پیش دکتر زنان و زایمون بررسی کنن و از دید وجود مریضیای طولانی و … آگاهیای لازم رو به دست بیارن. دو تا سه ماه قبل از بارداری هم شروع به مصرف ویتامینای قبل از بارداری کنن. جدا از اینکه اینکه تموم واکسنای لازم رو بزنن، الکل و کافئین رو از رژیم غذایی خود حذف کنن. زنانی که سیگار میکشن یا به طور تفریحی مواد مخدر مصرف می کنن هم باید نسبت به ترک سیگار و ترک اعتیاد خود اقدام کنن اما حتی با رعایت اینا هم همیشه نمیشه جلوی سقط رو گرفت.

عادی ترین دلایل سقط جنین چیه؟

۱. ناهنجاریای ژنتیکی

عادی ترین دلیل سقط جنین بازمی شه به مشکلات ژنتیکی کروموزو مای اسپرم یا تخمک در بین تشکیل جنین. بعضی از مشکلات ژنتیکی مثل «تریزومی ۲۱» امکان تولد رو جفت و جور می کنن. تریزومی ۲۱ عادی ترین شکل سندرم داونه. بقیه مشکلات کروموزومی امکان تولد جنین رو سلب می کنن و از نظر ژنتیکی رشد جنین متوقف می شه.

مشکلات ژنتیکی در سقط جنین بیشتر در زنان بالای ۳۵ سال دیده می شه. دلیل اینه که ذخیره تخمک کاهش پیدا می کنه و تخمکا پیر می شن. سن والدین نقش مهمی در تشکیل جنین داره. بسامد سقط جنین در زنان زیر ۲۰ سال حدود ۱۲ تا ۱۵ درصده و با رسیدن به ۴۰ سالگی، این میزان دو برابر می شه. هیچ راه حلی واسه جلوگیری از سقطای به دلیل مشکلات کروموزومی وجود نداره. وقتی اینجور مشکلی شروع می شه، جلوگیری از اون ممکن نیس.

۲. مشکلات تیروئیدی

پرکاری تیروئید و کم کاری تیروئید، هردو می تونن باعث ناباروری و سقط جنینای تکراری بشن. وقتی تیروئید زنی کم کار باشه، بدن سعی می کنه هورمونایی تولید کنه که مانع از تخمک گذاری می شن. به طور برعکس هم، پرکاری تیروئید باعث ایجاد هورمونایی می شه که در فعالیتای استروژن خیلی دخالت و محیط رحم رو واسه جنین بد می کنن و موجب خون ریزیای غیرعادی می شن.

۳. شکلای مختلف دیابتا

زنانی که به دیابت گرفتار هستن باید تحت نظارت دکتر یا متخصص غدد درون ریز قرار بگیرن تا میزان قند خون خود رو کنترل کنن. اگه در دیابتایی که با تغییر سطح انسولین همراه هستن، کنترلای لازم در سه ماه اول بارداری صورت نگیرد، میزان سقط جنین بالا میره و ممکنه تولدهایی با ایراد و مشکل عضو نوزاد به اتفاق بپیوندد.

اگه دیابت دارین، واسه حفظ سلامتی خود قبل از بارداری باید به دکتر مراجعه کنین. مشکلات پزشکی طولانی مثل: دیابت، کم کاری تیروئید، فشار خون و بیماریای خودایمنی قبل از بارداری باید به دقت مورد بررسی قرار بگیرن. زنانی که مشکلات پزشکی ویژه دارن باید حتما قبل از بارداری تحت نظارت دکتر قرار بگیرن تا از مشکلات احتمالی جلوگیری شه.

۴. سبک زندگی

بعضی از عادتای موجود در سبک زندگی مثل مصرف مواد مخدر و الکل، کشیدن سیگار و … در افزایش سقط جنین نقش دارن و موجب سقط در سه ماه دوم بارداری می شن. بالا بردن سطح سلامت قبل از بارداری، احتمال سقط رو کم می کنه. بیشتر از نصف بارداریا بدون برنامه ریزی قبلی و یهویی صورت میگیره واسه همین مادران از قبل آمادگی لازم واسه بارداری رو ندارن.

بیشتر زنان زمانی متوجه بارداری خود می شن که چند هفته پریودشان جابه جا می شه و دچار عادت ماهانه نمی شن. در این مدت که مادر از وجود جنین باخبر نشده، نخاع جنین شکل میگیره و قلب اون ضربان پیدا می کنه. واسه گذراندن زمان بارداری به بهترین شکل ممکن لازمه به موارد مختلفی توجه بشه: اصلاح رژیم غذایی، ورزش کردن، کاهش استرس، مصرف ویتامینای بارداری، بهینه سازی مشکلات طولانی پزشکی. با وجود اینا، مشکلات ژنتیکی ای که باعث سقط می شن بازم غیرقابل کنترل هستن.

۵. مشکلات جسمی مختلف

این دلیل از گسترش کمتری برخورداره اما بااین حال، مشکلات جسمی مادر شامل مشکلات رحمی مثل: سِپتوم، پولیپا یا بی کفایتی دهانه رحم (مشکل دهانه رحم) می تونه موجب سقط بشه. بیشتر اوقات، این مشکلات موجب سقط در سه ماه دوم یا سه ماه سوم بارداری می شن.

۶. مشکلات انعقاد خون

مشکلات انعقاد خون مثل عامل ۷ لیدن (یکی از پروتئینای خون که موجب انعقاد خون می شه) هم مثل مشکلات جسمی به کم باعث سقط جنین می شن اما بعضی وقتا رخ میدن. البته این مشکلات بسیار کمتر از بقیه دلایل باعث ایجاد مشکلات بارداری می شن.

مشکلات ایمونولوژیک در بروز سقطای تکراری اثر دارن؟

مشکلات دستگاه ایمنی بدن زنان، موضوع بسیار بحث برانگیزی در بین متخصصانه. دلیل اینه که هنوز به دستاوردها و کشفیات خیلی بیشتری درمورد نقش این مشکلات در سقط جنین نیازه. با وجود این، تحقیقات دانشگاهی نشون می ده که این مشکلات در سقطای تکراری نقش مهمی اجرا می کنن. البته دلیل بازم مشخص نیس ولی پزشکان فکر می کنن که این مشکل نشون می ده که بدن بارداری رو قبول نمی کنه.

تحقیقات نشون دهنده اینه که بعضی از آنتی بادیا موجب سقط می شن. لوپوس یه جور مریضی خودایمنیه که میزان سقط جنین رو بالا می بره. دلیل هم حمل آنتی بادیای آنتی فسفولیپیدیه که زنان گرفتار به لوپوس در بدن خود حمل می کنن. بیشتر از ۵ درصد از دیگر زنان هم ممکنه اینجور آنتی بادیایی در بدن داشته باشن. اگه زنی بعد از ۱۰ هفتگی یا قبل از ۳۴ هفتگی دچار سقطای تکراری می شه، باید از نظر دچار شدن به سندروم آنتی فسفولیپید معاینه بشه. شما نمی تونین بفهمین که این آنتی بادیا رو دارین یا نه؟ در هر حال، علاجایی واسه کاهش خطر سقط جنین به دلیل وجود این آنتی بادیا هست که می تونین پیگیری بفرمایید.