علائم سرطان پوست، شکل های مختلف و روش های پیشگیری و علاج اون "

علائم سرطان پوست، شکل های مختلف و روش های پیشگیری و علاج اون "

ژوئن 29, 2018 0 By edame

 

سرطان پوست معمولا در صورت، بازوها، سینه، دستا و جاهایی که بیشتر در خطر تابش پرتوهای فرابنفش خورشید قرار دارن، مشاهده می شه. البته این سرطان می تونه پوستِ سر، گوشا، لبا، گردن، زیر ناخنا، کف پا، اندامای تناسلی و بقیه نقاطی رو که کمتر در خطر نور خورشید هستن هم درگیر کنه. سرطان پوست معمولا به شکل لکهای پوستی، کک ومک و خالای سیاه و مشکوک نمایان می شه، ولی علائم سرطان پوست بسته به نوع اون متفاوته. در این مطلب با شکلای مختلف سرطان پوست و راه های درمون و پیشگیری از اونا آشنا میشید.

 

آکتینیک کراتوز یا کراتوز خورشیدی

این آسیب ی پوستی یه جور ضایعه پیش سرطانیه و به شکل ضایعات پوستی سخت و ناهموار در نقاط مختلفی از بدن بروز می کنه. پوستِ سر، لب، صورت، گوش، پشت دست، بازو، شونِه و گردن که بیشتر در خطر تابشای خورشیدی قرار دارن، با احتمال بیشتری درگیر این مریضی می شن.

ضایعات حاصل از این پدیده ممکنه اون قدر ریز باشن که حتی بشه اونا رو با چشم دید و فقط با لمس کردن متوجه وجودشون شد. این ضایعات معمولا گسترش پیدا می کنن و حسی مثل به تماس یک کاغذ سمباده روی پوست ایجاد می کنن. معمولا قرمزرنگ هستن، ولی ممکنه به رنگای قهوه ای مایل به زرد و صورتی هم مشاهده شن. حتی ممکنه این ضایعات به رنگ خودِ پوست باقی بمونن. درمون زودهنگام این ضایعات پوستی بسیار مهمه، چون ۱۰٪ از موارد آکتینیک کراتوزی درصورتی که درمون نشن، به کارسینوم سلول-سنگفرشی (سرطان سلول سنگفرشی) تبدیل می شن.

سرطان سلول پایه ای

سرطان سلول پایه ای در سلولای پایه ای پوست که در زیر اپیدرم وجود دارن، به اتفاق می پیوندد. اپیدرم خارجی ترین لایه پوسته. سرطان سلول پایه ای به شکلای متفاوتی نمایان می شه. مثل علائم اون عبارتند از:

 • زخمایی که با گذشت ۷ تا ۱۰ روز بهبود پیدا نمیکنن؛
 • وجود لکهای قرمزرنگ در سطح پوست که ممکنه با خارش، درد و پوسته پوسته شدن همراه باشن و خیلی راحت خونریزی کنن؛
 • توده هایی به رنگای صورتی، قرمز و سفید در افرادی که پوست روشنی دارن و توده هایی به رنگ قهوه ای، سیاه و قهوه ای مایل به زرد در افرادی که پوست شون تیرهه؛
 • ضایعات صورتی رنگی که دور شون کمی بالاتر از سطح پوست و مرکزشان فرورفتهه.

این شکل از سرطان پوست هم معمولا در نقاطی از بدن دیده می شه که بیشتر در خطر تابشای خورشید قرار دارن. معمولا سرطان سلول پایه ای خیلی راحت درمون می شه. رشد این ضایعات پوستی به آرامی صورت میگیره. پس احتمال گسترش اون به بقیه انداما، عضلات، استخوانا و اعصاب کمه.

سرطان سلول سنگفرشی

سرطان سلول سنگفرشی معمولا در نقاطی از پوست ایجاد می شه که بیشتر در خطر تابش نور خورشید هستن. احتمال بروز این مشکل در دور دهن و آلت تناسلی هم هست. تومورهای حاصل از سرطان سلول سنگفرشی می تونن به شکلای مختلفی بروز کنن، مثل:

 • لکهای زِبر و قرمزی که ممکنه خونریزی کنن؛
 • زخمای بازی که خونریزی می کنن، پوسته پوسته می شن و بهبود پیدا نمیکنن؛
 • ضایعات کوچیک و پیش رونده ای که مرکزشان خونریزی می کنه؛
 • ضایعه ای مثل به زگیل که پوسته پوسته می شه و خونریزی می کنه.

سرطان سلول سنگفرشی موجب ناراحتی و خارش شدید می شه و پوست رو تحریک و ملتهب می کنه. خاراندن این ضایعه ها، می تونه باعث بروز عفونتایی شه که واسه درمون شون به مصرف آنتی بیوتیک نیازه.

نبود درمون سرطان سلول سنگفرشی می تونه موجب بزرگ تر شدن اون شه و در موارد نادری هم به غدد لنفی یا بقیه انداما گسترش پیدا میکنه.

ملانوما

ملانوما شایع ترین نوع سرطان پوست نیس، ولی خطرناک ترین آنهاست. ملانوما در زنان معمولا روی پا و در مردها معمولا روی سینه، پشت، سر و گردن بروز می کنه. بااین حال احتمال بروز این سرطان در بقیه نقاط بدن حتی چشم هم هست. با کمک روشای زیر، می تونین تشخیص بدین کدوم لکها و خالای پوستی می تونن علامت ملانوما باشن. افرادی که مشکوک به ملانوما هستن، حتما باید به دکتر مراجعه کنن.

۱. مساوی نبودن

اگه در وسط خال خطی بکشین و هردو قسمت اون خیلی به هم مثل باشن، اون خال سالم (غیرسرطانی) است. ولی خالای سرطانی معمولا نامتقارن ان، یعنی یک طرف خال با طرف دیگر خیلی متفاوته.

۲. حاشیه ی خال

اگه حاشیه ی خال یا لکه ی پوستی صاف و تقریبا یکنواخت باشه، اون خال یا لکه غیرسرطانیه. اگه مرز یا حاشیه ی خال یا لکها ناصاف، برجسته یا سوراخ باشه، می تونه نشونه ای از سرطان باشه.

۳. تغییر رنگ

لکها یا خالای پوستی معمولا رنگ یکنواختی دارن. تنوع رنگ اونا می تونه به دلیل سرطانا باشه. حواس تون به رنگای قهوه ای، سیاه، قرمز، سفید، آبی و قهوه ای مایل به زرد باشه.

۴. اندازه

معمولا قطر لکها یا خالای سرطانی بیشتر از ۶ میلی متره.

۵. افزایش اندازه یا تعداد

حواس تون به خال یا لکهای جدید باشه. تغییر رنگ یا اندازه اونا هم می تونه نشونه سرطان باشه.

روشای درمون سرطان پوست

سرطان پوست درصورتی که در مراحل ساده تشخیص داده شه، معمولا با برداشتن ضایعه های پوستی درمون می شه. این کار به روشای زیر انجام می شه.

۱. کرایوسرجری

در این روش زایده ی پوستی رو در خطر نیتروژن مایع قرار میدن. بعد اون زایده بدون هیچ گونه برش یا شکافی از بین میره یا کوچیک می شه. این روش بیشتر واسه درمون آکتینیک کراتوز مورد استفاده قرار میگیره.

۲. خشک کردن الکتریکی و کورتاژ

در این روش ضایعه پوستی با وسیله ای به نام کورت (ابزاری قاشق مثل) ورداشته می شه. بعد محل دلخواه با استفاده از یک سوزن و با کمک انرژی الکتریکی سوزانده می شه تا هرگونه اثر باقی مونده از سلولای سرطانی نابود شه.

۳. کِرِما

ممکنه دکتر کِرِمای موضعی مثل ایمیکویمود (آلدارا، زیکلارا) و ۵-فلوروراسیل (کاراک، افودکس) رو واسه درمون تجویز کنه. این کرما به مدت چند هفته واسه درمون آکتینیک کراتوز و سرطان سلول پایه ای سطحی استفاده می شن. (بدون دستور دکتر، از هیچ کِرِم یا پمادی واسه درمون ضایعات پوستی استفاده نکنین.)

۴. جراحی اکسیژنال

در این روش محل ضایعه پوستی و دور اون، به کمک یک اسکالپل (تیع جراحی) ورداشته می شه. بعد محل دلخواه واسه بررسی وجود سلولای سرطانی، دوباره مورد آزمایش قرار میگیره. اگه سلولای سرطانی پیدا شدن، این روند دوباره تکرار می شه.

درصورتی که سرطان به غدد لنفاوی یا بقیه انداما گسترش یابد، به علاجای پیشرفته تری مثل شیمی درمانی یا عملای جراحی نیاز هستش.

پیشگیری از سرطان پوست

با رعایت موارد زیر، می تونین احتمال بروز سرطان پوست رو کاهش بدین:

 • هر روز از کرم ضدآفتاب با کمه کم SPF ۳۰ استفاده کنین. کرم ضدآفتاب رو ۱۵ تا نیم ساعت قبل از بیرون رفتن، روی پوست تون بمالید.
 • اگه میزان تعرق تون بالاست یا شنا می کنین، هر ۲ ساعت کرم ضدآفتاب خود رو تجدید کنین.
 • از قرار گرفتن در خطر نور خورشید در ساعات اوج تابش (ساعت ۱۰ تا ۱۶) پرهیز کنین. اگه مجبورید در این ساعات بیرون باشین، از عینک آفتابی، کلاه و لباس روشنی استفاده کنین که سطح پوست تون رو بپوشونه.
 • کمه کم یک مرتبه در ماه پوست تون رو بررسی کنین تا مطمئن شید مشکل پوستی ندارین.
 • هرساله یک بار واسه معاینه ی پوست به دکتر مراجعه کنین.

منبع : healthline