علائم سرطان پروستات؛ چه کسائی در خطر دچار شدن به این سرطان هستن؟ 

علائم سرطان پروستات؛ چه کسائی در خطر دچار شدن به این سرطان هستن؟ 

ژوئن 29, 2018 0 By edame

 

سرطان پروستات در بعضی از آقایان به شکل مخفی پیشرفت می کنه و زمانی علائم خود رو نشون می ده که مریضی وارد مراحل پیشرفته شده. پس شناخت این مریضی و نشونه های اون و انجام تستای سرطان در تشخیص به موقع مریضی مهمه. دکتر متخصص بهترین کسیه که شما رو در مورد ضرورت و نحوه ی انجام تستا راهنمایی می کنه. الان روشای درمانی متفاوتی واسه شکست دادن این مریضی هست و بدون شک روشای موجود واسه درمون سرطان پروستات همگام با پیشرفت علم در حال پیشرفته.

در این مقاله به بررسی نشونه ها، روشای تشخیص و علاجای موجود واسه سرطان پروستات می پردازیم.

 

سرطان پروستات چیه؟

پروستات غده ی کوچیکی در بدن آقایانه که دقیقا در زیر مثانه قرار داره. تموم سلولای بدن ما با سرعت مشخصی رشد می کنن و تقسیم می شن و بعد از یه مدت از بین می رن. سرطان پروستات زمانی اتفاق میفته که سلولای پروستات با سرعت غیرعادی رشد کنن و برخلاف سلولای عادی بعد از پایان عمر خود از بین نرن و تجمع سلولا باعث به وجود اومدن تومور در پروستات شه. تومور به وجود اومده با گذشت زمان می تونه به بقیه بافتا، غدد لنفاوی و در آخر به استخوانا انتقال کنه.

سرطان پروستات دومین سرطان عادی در آمریکا و دومین دلیل مرگای به دلیل سرطان در بین مردانه. در آمریکا از هر ۷ مرد ۱ نفر به سرطان پروستات مبتلاست. حدود ۲,۵ میلیون نفر در آمریکا درگیر این مریضی هستن. طبق گزارش انجمن سرطان آمریکا هرساله ۳۰۰۰۰ مرد بر اثر سرطان پروستات جون خود رو از دست میدن.

علائم سرطان پروستات

عادی ترین نشونه های سرطان پروستات عبارتند از:

 • مشکل در دفع ادرار؛
 • تکرر ادرار؛
 • ادرار با فشار کم؛
 • مشاهده ی خون در ادرار یا منی؛
 • تورم پاها؛
 • درد و ناراحتی در لگن یا مقعد؛
 • درد به هنگام انزال؛
 • ناتوانیای جنسی.

توجه کنین که بعضی وقتا ممکنه سرطان به شکل مخفی و بدون هیچ نشونه ای پیشرفت کنه و ماه ها یا حتی چند سال بعد نشونه های خود رو بروز بده، پس انجام آزمایشای منظم در پیش گیری و درمون به موقع سرطان پروستات نقش مهمی داره.

آزمایشای تشخیص سرطان پروستات

آزمایش آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA): در این آزمایش میزان PSA خون اندازه گیری می شه. PSA یه جور پروتئینه که به وسیله غده ی پروستات تولید می شه و با یک آزمایش خون ساده میشه میزان این ماده رو در خون اندازه گیری کرد. مشکلاتی مثل نا آرومی، بزرگی پروستات یا سرطان باعث می شن مقدار این ماده در خون از حد نرمال اون بیشتر شه.

در بعضی موارد به تشخیص دکتر، آقایان بالای ۵۰ سال یا جوون تر که احتمال دچار شدن به سرطان پروستات در اونا هست مورد معاینه ی دیجیتال مقعد (DRE) قرار می گیرن. ممکنه از سونوگرافی واسه بررسی وجود تومور استفاده شه. اگه در معاینات ساده مورد مشکوکی مشاهده شه، در مرحله بعد واسه معاینه ی دقیق تر، بیوپسی یا همون نمونه ورداری تجویز می شه. در نمونه ورداری قسمتی از بافت پروستات به وسیله سوزن مخصوص نمونه گیری و زیر میکروسکوپ بررسی می شه.

ملاک گلیسون

دکتر بعد از نمونه ورداری و بررسی سلولای نمونه، نمره ای به نمونه دلخواه می ده که ملاک گلیسون (Gleason score) نام داره. هرچه عدد این ملاک بزرگ تر باشه، توده دلخواه بدخیم تره. پاتالوژیست به کمک این ملاک و آزمایشا و معاینات انجام شده، تشخیص می ده که سرطان در چه مرحله ایه و تا چه حد به بافتا و بخشای دور خود انتقال کرده.

درجدول زیر معنی هر کدوم از مقادیر ملاک گلیسون رو می بینیم:

چه کسائی بیشتر در خطر دچار شدن به سرطان پروستات قرار دارن؟

عوامل زیر احتمال دچار شدن به سرطان پروستات رو در آقایان افزایش می ده:

 • سن: خطر دچار شدن به سرطان پروستات از سن ۵۰ سالگی به بعد زیاد می شه و معمولا در آقایان بالاتر از ۶۵ سال شایع تره؛
 • نژاد: سیاه پوستان آمریکایی بیشتر از بقیه به این مریضی گرفتار می شن و احتمال بروز این مریضی در مردها آسیایی نسبت به بقیه نژادها کمتره؛
 • سابقه خانوادگی: در صورتی که اقوام نزدیک فرد، گرفتار به سرطان پروستات بوده باشن خطر دچار شدن بالا میره؛
 • وزن: گسترش این مریضی در آقایان دارای اضافه وزن بیشتره.

چه کسائی باید مورد بررسی قرار بگیرن؟

در جواب به این سؤال باید بدونین که با توجه به نتایج آزمایشا دکتر تون تصمیم میگیره که شما به بررسی بیشتر و درمون نیاز دارین یا نه. فراموش نکنین که سطح بالای PSA همیشه نشونه دچار شدن به سرطان پروستات نیس. مشکلاتی مثل نا آرومی، عفونت و بزرگی پروستات هم ممکنه دلیل افزایش سطح این ماده در خون باشن. پس بهتره پیش از انجام این آزمایش با دکتر خود مشورت کنین.

روشای درمون سرطان پروستات

واسه درمون سرطان پروستات از روشای زیر استفاده می شه:

 • پروستاتکتومی رادیکال که طی اون غده ی پروستات از بدن خارج می شه؛
 • پرتودرمانی که با کمک اشعهای قوی سلولای سرطانی رو از بین می بره؛
 • شیمی درمانی که از داروهای شیمیایی واسه شکست دادن سلولای سرطانی استفاده می کنه؛
 • هورمون درمانی که طی اون جلوی تولید هورمون تستوسترون گرفته می شه، چون این هورمون به رشد تومورهای پروستات کمک می کنه؛
 • براکی تراپی که در اون واسه از بین بردن تومور، ذرات رادیواکتیو در نزدیکی تومور قرار داده می شه؛
 • سرمادرمانی که با انجماد بافتای منطقه دلخواه تومور رو از بین می بره؛
 • روش اولتراسوندتراپی که با گرم کردن بافت پروستات تومور رو هدف قرار می ده.

پیشرفت در روشای درمانی

سازمان غذا و داروی آمریکا در سال ۲۰۱۰ اولین واکسن درمون سرطان رو تأیید کرد. این واکسن پروونج (Provenge) نام داره و با استفاده از سلولای بنیادی به بیمارانی که در مرحله پیشرفته ی سرطان پروستات قرار دارن، کمک می کنه.

محققان در حال ایجاد روشای جدید واسه درمون سرطان پروستات هستن. روش اولتراسوند متمرکز با شدت بالا جهت نابود کردن سلولای سرطانی و علاجای دارویی هدفمند واسه متوقف کردن رشد این سلولا جزو روشای جدید درمون سرطان به حساب بین. RFA هم روش نوینیه که از فرکانسای رادیویی واسه کاهش درد در مردها گرفتار به سرطان از اون استفاده می کنن.

در آخر اینکه…

سرطان پروستات هرچه زودتر تشخیص داده شه شانس بیشتری واسه درمون داره. در بیشتر موارد این مریضی در مراحل ساده قابل درمانه. اگه مریضی وارد مراحل بالاتر شه، درمون اونم سخت تر هستش. جدا از اینکه این، روشای درمانی که در مراحل پیشرفته ی سرطان پروستات استفاده میشن بعضی وقتا عوارضی مثل بی اختیاری ادرار و مشکل در نعوظ رو به همراه دارن.

دکتر متخصص با توجه به شرایط فرد، سبک زندگی و سن شخص تصمیم میگیره که آزمایشای مربوط به سرطان پروستات از چه سنی و به چه صورت باید انجام شه.

منبع : healthline.com