علائم سرطان روده و ۱۰ خوراکی واسه جلوگیری از این مریضی خطرناک 

علائم سرطان روده و ۱۰ خوراکی واسه جلوگیری از این مریضی خطرناک 

ژوئن 29, 2018 0 By edame

 

علائم، سرنخای ریز و آزاردهنده ای هستن و پیام شون اینه که شاید درون بدن تون همه چیز سر جای خودش نیس. سرطان یکی از وحشتناک ترین مریضیای عصر جدیده. این مریضی بسته به اینکه به کدوم بخش از بدن حمله می کنه، اَشکال مختلفی داره و یکی از شکلای مختلف اون، سرطان روده ی بزرگه. اما بعضی سرطانا، قابل پیشگیری هستن و با دانستن نشونه ها و علائم مربوطه شون، میشه اونا رو در مراحل سادهِ ابتلای فرد، تشخیص داد و نسبت به درمون اون اقدام کرد. سرطان روده بزرگ یکی از شکلای مختلف سرطانای قابل پیشگیریه. در این مقاله با علائم سرطان روده و ۱۰ غذایی که به پیشگیری از اون کمک می کنن، آشنا میشید.

علائم سرطان روده بزرگ، یه سری از شکایتای دستگاه گوارشه که می تونه نشون دهنده مسائل سلامتی زیاد دیگری هم باشه که بعضی از اونا خیلی هم جدی نیستن؛ مثل گاز معده یا زیاده روی در خوردن غذای مورد علاقه تون. بیشتر نشونه های سرطان روده بزرگ، پس از اینکه سرطان رشد می کنه، خودشون رو نشون میدن. به همین دلیله که بحثای دور و بر علائم سرطان روده بزرگ معمولا شامل مبحث معاینه، آزمایش و غربال گری می شه.

اگه می خواید با بعضی خوراکیای مفید واسه سرطان روده آشنا شید، ویدیوی زیر رو ببینین.

مرورگر شما قادر به پخش ویدیو نیس.

آزمایشای غربال گریِ سلامت روده ی بزرگ، مثل بررسی وجود خون در مدفوع یا کلونوسکوپی، یافتن هر گونه شرایط ناسالم رو در روده ی بزرگ، پیش از اینکه تبدیل به سرطان شن، آسون کردن می کنه. اگه بیشتر از ۵۰ سال سن دارین، دارای ژن مثبت هستین یا شرایطی مثل «پولیپ آدنوماتوز خانوادگی» (FAP) دارین که خطر ژنتیکی دچار شدن به سرطان رو در شما افزایش می ده، در مورد انجام آزمایشای غربال گری با دکتر تون مشورت کنین.

به چه دلیل انجام آزمایش این قدر مهمه؟

علائم سرطان روده بزرگ ممکنه نشون گر این باشه که سرطان در کدوم قسمت روده در حال رشده. گرچه ممکنه فردی سرطان روده بزرگ داشته باشه، اما هیچ نشونه ای نداشته باشه. عادی ترین نشونه های سرطان روده بزرگ در زیر اومده:

  • تغییر در عادات اجابت مزاج
  • وجود خون در مدفوع
  • مدفوع نازک و روبان شکل
  • کاهش وزن غیرقابل توجیه
  • خستگی همیشگی
  • درد شکمی
  • نفخ، گاز و احساس سیری و پُریِ غیر قابل توضیح
  • تهوع و استفراغ

گرچه احتیاجی نیس که نسبت به عادات اجابت مزاج تون حساس شید، با این حال تشخیص تغییرات اون بسیار بااهمیته. مثلا یک اسهال تصادفی به یک تغییر عادت دراز مدت در مدفوع تبدیل شده؟

به طور طبیعی هر روز یا یک روز در بین، یک یا دو بار اجابت مزاج می کنین؟ عادات اجابت مزاج ِ «عادیِ» خودتون رو بشناسین. چون این عادتا واسه هر فرد متفاوته.

تغییراتِ الگوهای عادیِ اجابت مزاج باید بررسی شن. اسهال یا یبوستای بعضی وقتا به بعضی وقتا، بسته به تغییرات تغذیه ای یا ننوشیدن آب کافی ممکنه طبیعی باشن. اما هنگامی که اسهال یا یبوست بیشتر از چند روز، چند هفته یا چند ماه طول بکشه، به عنوان یک تغییر طولانی در نظر گرفته می شه.

مدفوع خون آلود نشون دهنده ی یک مشکله که ممکنه یک مشکل کوچیک و ناراحت کننده مثل بواسیر (هموروئید)، یا یک مسئله سخت تر مثل خون ریزیِ پولیپا باشه. چه خونِ درون مدفوع، تازه و به رنگ قرمزِ روشن باشه، چه تیره و به رنگ قرمزِ تیره یا حتی سیاه، خون ریزیِ مقعدی ابدا چیز نرمالی نیس.

مدفوع روبان شکل بعضی وقتا به خاطر این رخ می ده که تومورها راه خارج شدن مدفوع رو بسته کردن. «انسداد» به معنای بسته شدنِ جزئی یا کلیِ راه حرکت مدفوعه.

درد شکمی یا هر دردی که در بالاتنه رخ می ده، نشون دهنده ی یک مشکله. به این دردها توجه کنین و سعی کنین محل دقیق، شدت و مدت اونو مشخص کنین و درد رو واسه دکتر تون توضیح کنین.

کلماتی که به دردتون نسبت میدید، مهم هستن. درد عمیق و همیشگی، ممکنه معنای متفاوتی از درد تیز و یهویی داشته باشه.

نفخ کردن و احساس سیری و پُری، پس از شام سنگین شب عید ممکنه اتفاقی عادی باشه. اما اگه هر روز رخ بده، دیگر عادی نیس. نفخ ممکنه بعضی وقتا باعث گاز روده شه و تبدیل به نشونه ای آزادهنده شه.

خستگی یا احساس بی حالی غیر قابل توجیه و همیشگی یکی از مبهم ترین نشونه های سرطان روده بزرگه. به معنای واقعی کلمه، احساس خستگی و بی حالی نشونه صدها نوع بیماریه و به طور خودکار به معنای سرطان نیس. مثلا شاید تحت فشار مسئولیتا و تعهدات خانوادگی، اجتماعی و کاری قرار داشته باشین. پس فقط خود شما واقعا از سطح انرژی تون و تغییرات اون آگاه هستین.

تهوع، استفراغ و کاهش اشتها می تونه نشون دهنده ی مشکلات دستگاه گوارش باشه. احساس تهوع و استفراغِ بعضی وقتا به بعضی وقتا ممکنه مربوط به «ویروس معده» باشه، اما در مورد یک فرد سالم، عادی نیس.

کاهش وزن غیر قابل توجیه مسئله ایه که حتما باید اونو با دکتر تون در بین بذارین. مشکلات ساده ی زیاد و همین طور مشکلات نه چندون ساده ی دیگری هم هستن که به کاهش وزنِ بدونِ دلیل در رابطه هستن.

اگه از یک یا چند تا از نشونه های گفته شده رنج می برین، با مراجعه به دکتر تون از سلامت روحی و جسمی تون مراقبت کنین. دکتر تون می تونه شما رو به طرف آزمایشای غربال گری هدایت کنه. این آزمایشا بسیار ساده ان و می تونن احتمال وجود سرطان رو در روده ی بزرگ رد کنن یا مشکلات موجود در اونو تشخیص دهند. بسته به نوع پوشش بیمه ای تون، این آزمایشا ممکنه هیچ هزینه ای واسه تون نداشته باشن. اما اگه بتونن خیال شما رو از واسه اینکه به سرطان گرفتار نشده اید یا سرطان تون برگشت نکرده، راحت کنن، بی اندازه مهم هستن.

۱۰ خوراکی واسه جلوگیری از سرطان روده

۱. گریپ فروت

گریپ فروت پر از ویتامین Cه. این ویتامین به دلیل اینکه مانع از تشکیلِ ترکیباتِ سرطان زای نیتروژن و پس کاهش دچار شدن به سرطان روده بزرگ می شه، شناخته شده.

۲. بادام زمینی و کره ی بادام زمینی

بیشترِ ما بادام زمینی رو به خاطر طعم فوق العاده اون دوست داریم. اما اگه تمایل داشته باشیم خودمون رو در برابر سرطان روده بزرگ محافظت کنیم، اونو بیشتر دوست داریم. چون کره ی بادام زمینی پر از ویتامین Eه. ویتامینی که غنی از خواص آنتی اکسیدانیه که واسه جنگ با سلولای سرطانی مورد نیاز هستن.

۳. شکلای مختلف توتا

هنگامی که پای میوه ها و غذاهایی در بین باشه که به جلوگیری از سرطان روده بزرگ کمک می کنن، خونواده توتا یکی از دلپذیرترین گزینه هاس. بلوبری (زغال اخته ی آبی)، تمشک قرمز (رَزبری) و کرنبری پر از آنتی اکسیدانی به نام تروستیلبِن هستن که خواص ضدِسرطان اون شناخته شده.

۴. سیب زمینیِ شیرین

سیب زمینیِ شیرین شامل آنتی اکسیدانی قوی به نام بتاکاروتِنه که یکی دیگر از منابع قویِ جنگ با سرطانه.

۵. سالمون آزاد

تحقیقات نشون دادن که سرطان خیلی به کمبود سطح ویتامین D در بدن مرتبطه. واسه همین، شما به یک منبع پر از این ویتامین نیاز دارین و این دقیقا همون جاییه که ماهی سالمون آزاد پا به میدون می ذاره. ویتامین D به انسداد رگای خونی ای که به تومورها وصل هستن، کمک می کنه که در آخر، به محدودسازیِ رشد و افزایش سلولای سرطانی منجر می شه.

۶. تخم کتان آسیاب شده

تخم کتان شامل اسیدای چرب امگا۳ه. از بین فواید بسیاری که این اسیدها ی چرب واسه سیستم ایمنی بدن ما دارن، پیشگیری از افزایشِ تومورهای سرطانی، شاید یکی از مهم ترین دلایلیه که باید حتما روی اون سرمایه گذاری کنیم.

۷. زردچوبه

بحثای جنجالی درباره مضرات مصرف ادویها رو آزاد کنین و زردچوبه رو که ادویه ای طبیعیه، استفاده کنین. این ادویه ی زرد رنگ که در پودر کاری پیدا می شه، یک جزءِ فعال به نام کورکومین داره که پر از خواص آنتی اکسیدانی و ضدِاحتراقیه و این توانایی رو داره که در کار پیام رسانیِ سلولای سرطانی اخلال بسازه.

۸. چای

چای پر از کاتچینه، ترکیبی که به عنوان پیشگیری کننده ی افزایش سلولای سرطانی در روده ی بزرگ شناخته شده. این ترکیب از جهش سلولیِ سلولای سرطانی جلوگیری می کنه و خبر خوب اینه که همه شکلای مختلف چای دارای این ترکیب هستن پس واسه جلوگیری از سرطان روده چای بخورین.

۹. کلما

غذاهای گیاهی شاملِ ترکیبات شیمیاییِ فیتونوتریِنتا (phytonutrient) یا همون «مواد مغذیِ گیاهی» هستن. این مواد مغذی فواید زیادی دارن که یکی از اونا جلوگیری از پیشرفت سرطان روده ی بزرگه. نمونه های خوبِ این غذاهای گیاهی، کلمایی مثل گل کلم و کلم بروکلی هستن.

۱۰. انار

این منابع شاملِ اِلاجیک اسید هستن که جزئی از «فیتونوتریِنتا» است. این اسید دارای خاصیت جنگ با تشکیل و جهش سلولای سرطانی ای که باعث سرطان روده بزرگ می شن، است.

به عنوان نتیجه گیری، میشه گفت که همه این غذاها به خاطر این که تغذیه ی مناسب و سالمی هستن، برخلاف بقیه روشای جنگ با سرطان روده بزرگ که دارای مشکلات جانبی هم هستن به وسیله کارشناسان تغذیه پیشنهاد شدن.

منبع : verywell.com bebinfa.com