علائم سرطان رحم و روش های علاج اون 

علائم سرطان رحم و روش های علاج اون 

ژوئن 29, 2018 0 By edame

 

تقریبا ۲.۸ درصد زنان در زندگی خود کمه کم یک بار به سرطان رحم گرفتار می شن، در صورت تشخیص زودهنگام و درمون به موقع، احتمال بیشتر از ۵ سال زنده ماندن به بیشتر از ۹۵ درصد می رسه. پس اگه سرطان رحم دارین، یا یکی از نزدیکان شما از این مریضی رنج می بره داشتن اطلاعات بیشتر می تونه به شما کمک کنه راحت تر با اون کنار بیایید. این مقاله رو بخونین تا ببینین چه عواملی باعث افزایش خطر دچار شدن به این مریضی می شن، نشونه ها، راه های تشخیص و راه های درمون اون کدومه.

 

حقایقی در مورد سرطان رحم

 • رحم اندامی توخالی در زنانه که در لگن قرار داره. این اندام معمولا بچه دان هم نامیده می شه. کارکرد رحم اینه که جنین رو تا زمان تولد رشد بده. رحم مثل یک گلابی سر و تهه؛ بالای اون فوندوس نام داره، در وسط جسم رحم و در پایین گردن رحم قرار داره؛ لایه داخلی رحم اندومتر نام داره و لایه خارجی از ماهیچه تشکیل شده (میومورتیوم) است.
 • سرطان رحم یعنی رشد بی روش (بدخیم) هر کدوم از سلولایی که بافت رحم رو تشکیل میدن. ازدیاد سلولای سرطانی باعث ایجاد توده (تومور بدخیم) می شه. سلولای غیر سرطانی که در رحم توده ایجاد می کنن تومور خوش خیم نام داره.
 • با اینکه دلیل دقیق سرطان رحم هنوز شناخته نشده، ولی عوامل خطرزا این موارد هستن: رشد بیشتر از حد اندومتر (هیپرپلازی)، چاقی، زنانی که هیچوقت بچه دار نشده ان، قاعدگی قبل از سن ۱۲ سالگی، یائسگی بعد از سن ۵۵، درمون با استروژن، مصرف داروی تاموکسیفن، تابش درمانی لگن، سابقه خانوادگی دچار شدن به سرطان رحم و سندروم لینچ (که بیشتر اوقات به عنوان سرطان روده بزرگ ارثی شناخته می شه).

علائم سرطان رحم:

 1. خونریزی غیر طبیعی از واژن (عادی ترین نشونه)
 2. ترشحات واژنی
 3. درد هنگام ادرار و/یا رابطه جنسی
 4. درد لگن

 • سرطان رحم معمولاً به وسیله معاینه لگن، آزمایش پاپ اسمیر، سونوگرافی، و نمونه ورداری تشخیص داده می شه. بعضی وقتا ممکنه واسه تشخیص اون از سی تی اسکن یا ام آر آی هم استفاده کنن.
 • مرحله های سرطان رحم (صفر تا چار) به وسیله نمونه ورداری، عکس ورداری سینه، و/یا اسکنای سی تی و ام آر آی تعیین می شن.
 • گزینه های درمون ممکنه شامل جراحی، تابش درمانی، هورمون درمانی، و شیمی درمانی باشن. درمون به مرحله سرطان رحم، سن، و سلامتی عمومی بستگی داره. سرطان رحم در مرحله چهارم، گسترده ترین و معمولا مهاجم ترین نوع سلول سرطانیه. شما و دکترتان می تونین با هم تصمیم بگیرین چه برنامه درمانی واسه شما بهترینه.
 • درمون با جراحی معمولا شامل برداشتن رحم، تخمدانا، لولهای فالوپین، گره های لنفاوی نزدیک بهش و بخشی از واژن می شه.
 • پرتودرمانی ممکنه شامل تشعشع خارجی یا تشعشع داخلی باشه.
 • شیمی درمانی معمولاً نیازمند تزریق وریدی داروییه که واسه کشتن سلولای سرطانی طراحی شده. بیشتر تزریقای شیمی درمانی باید در دوره های منظم انجام شن که بعد از اون دوره استراحته.
 • درمون هورمونی (معمولاً پروژسترون) واسه سلولای سرطانی رحم انجام می شه که واسه رشد به هورمون دیگری (استروژن) نیاز دارن.
 • دکتر شما می تونه متخصصین دیگری رو در منطقه یا در شهرهای دیگر به شما معرفی کنه که نظر اونا رو هم بپرسید.
 • علاجای بعدی هم اهمیت دارن. مشکلاتی که به وجود میاد رو میشه سریع درمون کرد و فورا بازگشت سرطان رو تشخیص داد.
 • گروه های حمایتی مختلف و زیادی وجود دارن که در منطقه محل سکونت شما فعالیت می کنن.

در سرطان اندومتر، سلولای بدخیم (سرطانی) در بافت اندومتر تشکیل می شن

اندومتر بافت پوشش رحمه، رحم اندامی ماهیچه ای و توخالی در لگن زنانه که جنین در اون رشد می کنه. در بیشتر زنانی که باردار نیستن، رحم تقریبا ۷.۵ سانتی متره. بخش پایین تر و باریک تر رحم گردن رحم نام داره که به واژن ختم می شه.

سرطان اندومتر با سرطان ماهیچه های رحم که بهش سارکوم رحم میگن، متفاوته.

عوامل خطرساز

هر چیزی که خطر ابتلای به مریضی رو زیاد کنه عامل خطرسازه. داشتن یکی از عوامل خطرساز به این معنی نیس که حتما سرطان می گیرین، و نداشتن این عوامل به این معنی نیس که سرطان نمی گیرین. اگه فکر می کنین در خطر خطر هستین با دکتر خود تماس بگیرین. عوامل خطرساز واسه سرطان اندومتر شامل این موارد می شن:

 • چاقی بیشتر از حد؛
 • فشار خون بالا؛
 • دیابت قندی؛
 • استفاده از داروی تاموکسیفن واسه درمون سرطان سینه یا فقط استروژن (بدون پروژسترون).

سرطان اندومتر ممکنه در بیماران گرفتار به سرطان سینه ایجاد شه که در حال درمون با تاموکسیفن هستن. مریضی که از این دارو استفاده می کنه باید هر سال معاینه لگن بکنه و اگه خونریزی واژن داشت (یه جز خونریزی پریود) فورا به دکتر خود آگاهی بده. زنانی که فقط از استروژن استفاده می کنن (هورمونی که می تونه روی رشد بعضی سرطانا اثر بزاره) بیشتر در خطر دچار شدن به سرطان اندومتر قرار دارن. استفاده از استروژن به همراه پروژسترون (یک هورمون دیگر) خطر دچار شدن به این سرطان رو در زنان افزایش نمی ده.

نشونه ها و علائم سرطان اندومتر

این موارد و بقیه علائم و نشونه ها ممکنه به خاطر سرطان اندومتر یا بقیه مریضیا به وجود بیان. اگه این علائم رو دارین به دکتر خود مراجعه کنین:

 • خونریزی یا ترشح که به پریود مربوط نمی شه؛
 • رحم سخت یا دردناک؛
 • درد هنگام رابطه جنسی؛
 • درد در ناحیه لگن.

آزمایشای بررسی اندومتر واسه تشخیص سرطان رحم

چون سرطان اندومتر در داخل رحم شروع می شه، معمولاً با آزمایش پاپ اسمیر مشخص نمی شه. واسه همین، باید با نمونه ورداری از بافت اندومتر و بررسی اون در زیر میکروسکوپ، وجود سلولای سرطانی رو تعیین کرد. میشه یکی از این اقدامات زیر رو انجام داد:

 • بیوپسی اندومتر: برداشتن بافت از اندومتر (پوشش داخلی رحم) به وسیله لوله ی نازک و انعطاف پذیری که از راه گردن رحم وارد رحم می شه. این لوله مقدار کمی از بافت اندومتر رو می تراشد و نمونه بافت رو خارج می کنه. آسیب شناس بافت رو زیر میکروسکوپ نگاه می کنه و به دنبال سلولای سرطانی می شه.
 • دیلاتاسیون و کورتاژ: فرایندی واسه برداشتن نمونه بافت از پوشش داخلی رحم. در این حالت گردن رحم باز شده و کورتاژ (ابزاری قاشق مثل) وارد رحم می شه تا بافت رو برداره. واسه یافتن نشونه های مریضی، نمونه بافت رو زیر میکروسکوپ بررسی می کنن. این مراحل «دی اَند سی» (D&C) نام داره.

بقیه آزمایشا و فرایندهایی که واسه تشخیص سرطان اندومتر به کار میره:

 • معاینه ی فیزیکی و بررسی سابقه پزشکی: معاینه ی بدن واسه بررسی نشونه های عمومی سلامتی انجام می شه، این موارد شامل جستجوی نشونه های مریضی مثل برآمدگیا و هر چیز غیرطبیعیه. سابقه سلامتی مریض و مریضیا و علاجای گذشته رو هم ثبت می کنن.
 • معاینه ی سونوگرافی ترانس واژینال: فرایندی که واسه معاینه واژن، رحم، لولهای فالوپ و مثانه به کار میره. در این روش یک پروب مبدل سونوگرافی وارد واژن می شه و امواج صوتی پرانرژی (سونوگراف) رو به بافتا و انداما می تاباند و درخشش می ده. این درخشش تصویری از بافتای بدن ایجاد می کنه که سونوگرام نام داره. دکتر معمولاً با مشاهده ی سونوگرام می تونه تومورا رو تشخیص بده.
 • سی تی اسکن (کت اسکن): فرایندی که از مناطقی در داخل بدن از زاویه های مختلف یه سری از تصاویر دقیق تهیه می کنه. این تصاویر به وسیله کامپیوتری گرفته می شن که به یک دستگاه اشعه ی ایکس متصله. بعضی وقتا رنگی رو به داخل رگ یا بخش متورم تزریق می کنن تا با کمک اون انداما و بافتا روشن تر نشون داده شن. این مراحل توموگرافی کامپیوتری، یا توموگرافی اساسی کامپیوتری نام داره.

عوامل مشخص و موثر بر پیش بینی مریضی (شانس درمون) و گزینه های درمون

پیش بینی مریضی (شانس درمون) و گزینه های درمون به این موارد بستگی داره:

 • مرحله مریضی ( مریضی فقط در اندومتره، کل رحم رو درگیر کرده، یا در بخشای دیگر بدن پخش شده)؛
 • سلولای سرطانی زیر میکروسکوپ چه جوری به نظر می رسن؛
 • سلولای سرطانی تحت اثر استروژن قرار می گیرن یا نه.

سرطان اندومتر تا حد زیادی قابل درمانه. بعد از تشخیص این نوع سرطان، با انجام آزمایشاتی معلوم می شه سلولای سرطانی در داخل رحم یا در بخشای دیگر بدن پخش شدن یا نه. مراحل تشخیص پخش سلولای سرطانی در داخل رحم یا بخشای دیگر، مرحله بندی نام داره. اطلاعات حاصل از این مراحل، مرحله مریضی رو تعیین می کنه. دانستن مرحله مریضی واسه برنامه ریزی درمون مهمه. آزمایشات و مراحلای خاصی در مرحله بندی به کار می رن. معمولا واسه تعیین میزان پیشرفت سرطان، هیسترکتومی (جراجی برداشتن رحم) انجام میدن.

در مراحل مرحله بندی از روشای زیر استفاده می کنن:

 • معاینه ی لگن: معاینه ی واژن، گردن رحم، لولهای فالوپ، تخمدانا و مقعد. آینه ای طبی به داخل واژن می فرستند و دکتر یا پرستار به داخل واژن و گردن رحم نگاه می کنه تا علائم مریضی رو پیدا کنه. معمولا آزمایش پاپ اسمیر گردن رحم هم انجام می شه. دکتر یا پرستار با دستکش و با استفاده از روان کننده یک یا دو انگشت یک دست رو وارد واژن می کنه و با دست دیگر زیر شکم رو فشار می ده تا اندازه و شکل رحم و تخمدانا رو حس کنه. جدا از اینکه این دکتر یا پرستار با دستکش و با استفاده از روان کننده انگشت خود رو وارد مقعد می کنه تا ببینه توده یا بخشای غیرعادی وجود دارن یا نه.
 • عکس رادیوگرافی از سینه: عکس رادیوگرافی از استخوانا و اندامای داخل سینه. رادیوگرافی یه جور اشعهه که از بدن رد می شه و به فیلم می رسه. این اشعه تصاویری از داخل بدن ثبت می کنه.
 • «ام آر آی» (MRI) (تصویربرداری رزونانس مغناطیسی): فرایندی که در اون با استفاده از یک آهنربای مغناطیسی، امواج رادیویی و کامپیوتر عکسای دقیقی از بخشای داخلی بدن می گیرن. به این مراحل تصویربرداری رزونانس مغناطیسی هسته ای یا «ان ام آر آی» (NMRI) هم میگن.
 • اسکن «پی ئی تی» (PET) (اسکن توموگرافی با پخش پوزیترون): فرایندی واسه یافتن سلولای بدخیم در بدن. در این روش مقدار کمی گلوکوز (شکر) رادیواکتیو به داخل رگ تزریق می شه. اسکن کننده ی «پی ئی تی» دور بدن می چرخد و عکسایی میگیره که نشون میدن گلوکوز در کجای بدن مورد استفاده قرار گرفته. سلولای تومور بدخیم در تصویر پر رنگ تر نشون داده می شن چون که اونا فعال تر هستن و بیشتر از سلولای عادی گلوکوز استفاده می کنن.

سه روش گسترش سرطان در بدن

سرطان ممکنه از راه بافتا، سیستم لنفاوی و خون پخش شه:

 • بافتا: سرطان از نقطه شروع خود منتقل می شه و به بخشای مجاور میره؛
 • سیستم لنفاوی: سرطان از نقطه شروع خود وارد سیستم لنفاوی می شه. سلولای سرطانی از راه عروق لنفی به بقیه بخشای بدن منتقل می شن؛
 • خون: سرطان از نقطه شروع خود وارد خون می شه. سرطان از راه رگای خونی به بقیه بخشای بدن منتقل می شه.

سرطان ممکنه از نقطه شروع خود در بقیه بخشای بدن پخش شه. به انتقال سرطان به بخشای دیگر بدن متاستاز میگن. سلولای سرطانی از نقطه شروع (تومور ساده) جدا می شن و از راه سیستم لنفاوی یا خون به جاهای دیگر می رن. تومور متاستاز شده از همون نوع تومور سرطانی اولیهه. مثلا، اگه سرطان اندومتر به ریه منتقل شه، سلولای سرطانی در ریه سلول سرطان رحم هستن. این مریضی سرطان اندومتر متاستاز شده نه سرطان ریه.

مرحله های سرطان اندومتر

مرحله اول

در مرحله اول سرطان فقط در رحم قرار داره. مرحله اول طبق اینکه سرطان چقدر پیشرفت کرده به دو مرحله تقسیم می شه، ۱A و ۱B.

 • ۱A: سرطان فقط در اندومتر قرار داره یا اینکه به کمتر از نیمه ی میومورتیوم (لایه ماهیچه ای رحم) رسیده.
 • ۱B: سرطان به نیمه یا بیشتر میومورتیوم رسیده.

مرحله دوم

در مرحله دوم سرطان به بافتای مجاور پخش شده، ولی به خارج از رحم منتقل نشده.

مرحله سوم

در مرحله سوم سرطان به خارج از رحم و گردن رحم منتقل شده، ولی به خارج از لگن نرسیده. مرحله سوم طبق اینکه سرطان چقدر در داخل لگن پخش شده باشه به مرحله های مختلف تقسیم می شه: ۳C، ۳B، ۳A

 • ۳A: سرطان به لایه خارجی رحم یا لولهای فالوپ، تخمدانا و رباطای رحم رسیده.
 • ۳B: سرطان به واژن یا پارامتریوم (بافتا و چربی اتصالی در دور رحم) رسیده.
 • ۳C: سرطان به گره های لنفاوی در لگن یا دور شاهرگ (بزرگ ترین شاهرگ در بدن که خون رو از قلب به جاهای دیگر منتقل می کنه) رسیده.

مرحله چهارم

در مرحله چهارم سرطان به خارج از لگن منتقل شده. مرحله چهارم طبق اینکه سرطان چقدر پیشرفت کرده به دو مرحله تقسیم می شه، ۴A و ۴B.

 • ۴A: سرطان به مثانه یا دیواره روده بزرگ رسیده.
 • ۴B: سرطان به بقیه بخشای بدن در خارج از لگن مثل شکم یا گره های لنفی در کشاله ران رسیده.

برگشت سرطان اندومتر

به زمانی میگن که سرطان بعد از درمون، دوباره برگشت می کنه (برمیگرده). سرطان ممکنه دوباره به رحم برگرده، یا در لگن، گره های لنفی در شکم و بقیه بخشای بدن ظاهر شه.

شکلای مختلف مختلف درمون سرطان رحم

شکلای مختلف مختلف درمون واسه بیماران گرفتار به سرطان اندومتر در دسترس هستن. بعضی علاجا استاندارد هستن (علاجای الان)، و بعضی از اونا در مرحله آزمایشات بالینی قرار دارن. علاجای آزمایشی بالینی، علاجای تحقیقاتی هستن که واسه بهبود علاجای الان، یا واسه رسیدن به اطلاعات جدیدی در مورد علاجای جدید سرطان به کار می رن. وقتی آزمایشات بالینی نشون بدن درمون جدید بهتر از علاجای استاندارده، اون روش به درمون استاندارد تبدیل می شه. بیماران باید درباره شرکت در آزمایشات بالینی فکر کنن. بعضی از این آزمایشات فقط واسه بیمارانی به کار می رن که هنوز درمون خود رو شروع نکرده ان.

پنچ نوع درمون استاندارد

جراحی

جراحی (برداشتن سرطان در یک عمل جراحی) عادی ترین درمون واسه سرطان اندومتره. ممکنه مراحلای زیر در جراحی موارد استفاده قرار بگیرن:

 • هیسترکتومی کامل: جراحی واسه برداشتن رحم، شامل گردن رحم. به جراحی ای که در اون رحم و گردن رحم از راه واژن ورداشته شن، جراحی هیسترکتومی واژنی میگن. اگه رحم و گردن رحم از راه شکاف (برش) بزرگی در شکم ورداشته شن، جراحی هیسترکتومی کامل شکمی نام داره. اگه رحم و گردن رحم از راه شکاف (برش) کوچیکی در شکم با استفاده از لاپارسکوپ ورداشته شن، جراحی هیسترکتومی کامل لاپاراسکوپیک نام داره.
 • سالپینو-اووفورکتومی دو طرفه: جراحی واسه برداشتن هر دو تخمدان و هر دو لوله ی فالوپ.
 • هیسترکتومی رادیکال: جراحی واسه برداشتن رحم، گردن رحم و بخشی از واژن. ممکنه تخمدانا، لولهای فالوپ و گره های لنفی دور هم ورداشته شن.

حتی اگه دکتر تموم سلولای سرطانی که موقع حراجی می تونه ببینه، برداره، بازم ممکنه بعد از جراحی به بعضی بیماران پرتودرمانی یا هورمون درمانی تجویز کنن تا سلولای باقی مونده هم از بین برن. این نوع درمون پس از جراحی با هدف کاهش خطر بازگشت سرطان صورت میگیره و درمون کمکی نام داره.

پرتودرمانی

در پرتودرمانی واسه درمون ی سرطان از اشعه ی رادیویی با انرژی بالا یا بقیه شکلای مختلف تابش استفاده می کنن تا سلولای سرطانی رو بکشه یا رشد اونا رو متوقف کنه. دو نوع پرتودرمانی هست:

 • پرتودرمانی خارجی که در اون از دستگاهی خارج از بدن تابشا رو به طرف سرطان می فرستند.
 • پرتودرمانی داخلی که در اون مواد رادیواکتیو قرار گرفته در سوزن ، دانه، سیم یا سوند رو مستقیما در داخل یا نزدیک سرطان قرار میدن.

روش اجرای پرتودرمانی به نوع و مرحله سرطان بستگی داره. پرتودرمانیای داخلی و خارجی واسه درمون سرطان اندومتر استفاده می شن و ممکنه واسه آرامش مریضی، کاهش علائم و افزایش کیفیت زندگی مریض هم به کار رود.

شیمی درمانی

در شیمی درمانی واسه درمون ی سرطان از داروهایی استفاده می کنن که رشد سلولای سرطانی رو متوقف می کنه، این درمون یا سلولا رو می کشه یا تقسیم اونا رو متوقف می کنه. وقتی شیمی درمانی از راه خوراکی یا تزریق وریدی یا عضلانی انجام میگیره، دارو وارد جریان خون می شه و می تونه به سلولای سرطانی در تموم بخشای بدن برسه (شیمی درمانی سیستمیک). وقتی شیمی درمانی مستقیما در داخل مایع نخاعی، یک اندام یا چاله برنی مثل شکم قرار داده می شه، دارو بیشتر روی سلولای سرطانی اون بخش از بدن اثر می ذاره (شیمی درمانی موضعی). روش انجام شیمی درمانی به نوع و مرحله سرطان بستگی داره.

هورمون درمانی

در هورمون درمانی با حذف هورمونا یا از بین بردن اثر اونا، رشد سلولای سرطانی رو متوقف می کنن. غدهای بدن هورمونا رو تولید و اونا رو وارد جریان خون می کنن. بعضی از هورمونا باعث می شن بعضی سلولای سرطانی در بدن رشد کنن. اگه آزمایشات نشون بدن سلولای سرطانی در مناطق پذیرنده ی هورمونا (دریافت کنندها) بوجود اومده ان، می کوشند با استفاده از دارو، جراحی یا پرتودرمانی، تولید هورمونا رو کم کنن یا اثر اونا رو از بین ببرن.

درمون بیولوژیک

درمون پیولوژیک درمانیه که از سیستم دفاعی مریض استفاده می کنه تا با سرطان جنگ کنه. موادی که بدن تولید می کنه یا در آزمایشگاه ساخته می شن به بدن کمک می کنن دفاع طبیعی خود رو بر علیه سرطان تقویت کنه، بفرسته، و یا بازیابی کنه. این نوع از درمون سرطان، بیوتراپی یا ایمونوتراپی نام داره.

شکلای مختلف جدیدی از علاجای مورد بررسی در آزمایشات بالینی

این بخش به علاجایی می پردازه که در آزمایشات بالینی مورد بررسی قرار می گیرن. ممکنه همه علاجای مورد آزمایش در این بخش گذاشته نشده باشن.

درمون هدفمند

یه جور از درمانه که با استفاده از دارو یا مواد دیگر، سلولای سرطانی رو کشف و به اونا حمله می کنه بدون اینکه به سلولای طبیعی آسیب بزنه. آنتی بادیای مونوکلونال و بازدارندهای تیروزین کیناز دو نوع درمون هدفمند هستن که در درمون سرطان اندومتر مورد آزمایش قرار گرفتن.

در روش درمانی آنتی بادی مونوکلونال از آنتی بادیایی استفاده می کنن که در آزمایشگاه و از یک نوع سلول سیستم دفاعی بدن ساخته می شن. این آنتی بادیا می تونن مواد روی سلولای سرطانی یا مواد طبیعی افزایش دهنده ی رشد سلولای سرطانی رو شناسایی کنن. آنتی بادیا به این مواد وصل می شن و سلولای سرطانی رو میکشن، رشد اونا رو متوقف می کنن، یا از پیشرفت اونا جلوگیری می کنن. آنتی بادیای مونوکلونال به تنهایی یا به همراه داروا، سموم یا مواد رادیواکتیو تزریق می شن تا این مواد رو مستقیماً به سلولای سرطانی برسانند.

بازدارندهای تیروزین کیناز داروایی واسه درمون هدفمند هستن که سیگنالای کنترل کننده ی رشد تومور رو متوقف می کنن. بازدارندهای تیروزین کیناز ممکنه به همراه بقیه داروای ضد سرطان یا به عنوان درمون کمکی به کار روند.

شرکت در آزمایش بالینی روشای درمانی

واسه بعضی بیماران، شرکت در آزمایشات بالینی ممکنه بهترین انتخاب واسه درمون باشه. آزمایشات بالینی بخشی از مراحل تحقیقات در مورد سرطان هستن که به ما کمک می کنن بفهمیم علاجای جدید واسه سرطان بی ضرر و مؤثر هستن و این علاجا از علاجای استاندارد بهتر هستن یا نه.

خیلی از علاجای استاندارد واسه سرطان طبق آزمایشات بالینی قبلی تهیه شدن. بیمارانی که در آزمایشات بالینی شرکت می کنن ممکنه درمون استاندارد رو دریافت کنن، یا در بین افرادی باشن که تحت درمون جدید قرار می گیرن.

بیمارانی که در آزمایشات بالینی شرکت می کنن به درمون سرطان در آینده نیزکمک می کنن. حتی وقتی آزمایشات بالینی به علاجای مؤثر جدید ختم نمی شه هم می تونه به سؤالات مهمی جواب بگه و به پیشرفت تحقیقات کمک کنه.

بیماران می تونن قبل، در بین و بعد از شروع درمون واسه سرطان وارد آزمایشات بالینی شن

بعضی آزمایشات بالینی فقط بیمارانی رو قبول می کنن که هنوز درمون رو شروع نکرده ان. بقیه آزمایشات درمون رو واسه بیمارانی امتحان می کنن که سرطان اونا بهتر نشده. آزمایشات بالینی هم وجود دارن که از بازگشت دوباره ی مریضی جلوگیری می کنن یا اینکه مشکلات جانبی درمون سرطان رو کاهش میدن.

ممکنه به آزمایشات بعدی هم نیاز داشته باشین

بعضی آزمایشات واسه این انجام می شن که سرطان یا مرحله پیشرفت اونو تشخیص دهند. بعضی از این آزمایشات تکرار می شن تا مشخص شه علاجا چقدر مؤثر بودن. طبق نتایج این آزمایشات می تونیم تصمیم بگیریم درمون الان رو ادامه دهیم، تغییر دهیم یا متوقف کنیم.

بعضی از این آزمایشات حتی بعد از تموم شدن درمون هم گه بعضی وقتا انجام می شن. نتیجه این آزمایشات نشون می ده تغییری در شرایط مریض ایجاد شده، یا سرطان دوباره برگشت کرده یا نه. این آزمایشات معمولا آزمایشات بعدی یا چک-آپ نام دارن.

گزینه های درمون طبق مرحله مریضی

مرحله اول سرطان رحم

درمون مرحله اول سرطان رحم می تونه شامل این موارد شه:

 • جراحی (هیسترکتومی کامل و سالپینو-اوفورکتومی دو طرفه) ممکنه گره های لنفی لگن و شکم هم ورداشته شن و واسه کشف سلولای سرطانی احتمالی زیر میکروسکوپ بررسی شن.
 • جراحی (هیسترکتومی کامل و سالپینو-اوفورکتومی دو طرفه، با یا بدون برداشتن گره های لنفی در لگن یا شکم) به همراه پرتودرمانی داخلی یا خارجی روی لگن. بعد از جراحی ممکنه یک سیلندر پلاستیکی شامل منبع اشعه در واژن بگیره تا سلولای سرطانی باقی مونده رو از بین ببره.
 • فقط پرتودرمانی واسه بیمارانی که نمی تونن جراحی شن.
 • جراحی به همراه شیمی درمانی کمکی با یا بدون پرتودرمانی در مرحله اول سرطان اندومتر که احتمال برگشت اون هست.
 • آزمایشات بالینی واسه امتحات شکلای مختلف جدیدی از درمون

با دکتر خود درمورد علاجای تحت آزمایشات بالینی که شاید واسه شما مناسب باشن صحبت کنین.

مرحله دوم سرطان اندومتر

درمون مرحله دوم سرطان اندومتر ممکنه شامل این موارد شه:

 • جراحی رادیکال (هیسترکتومی رادیکال و سالپینو-اوفورکتومی دو طرفه). ممکنه گره های لنفی لگن و شکم هم ورداشته شن و واسه کشف سلولای سرطانی احتمالی زیر میکروسکوپ بررسی شن. شاید پس از جراجی به پرتودرمانی هم نیاز باشه.
 • جراحی به همراه شیمی درمانی کمکی با یا بدون پرتودرمانی واسه مرحله دوم سرطان اندومتر که احتمال برگشت داره.
 • آزمایشات بالینی واسه امتحان شکلای مختلف جدیدی از درمون.

با دکتر خود درمورد علاجای تحت آزمایشات بالینی که شاید واسه شما مناسب باشن صحبت کنین.

مرحله سوم سرطان اندومتر

درمون مرحله سوم سرطان اندومتر ممکنه شامل این موارد شه:

 • جراحی رادیکال (هیسترکتومی رادیکال و سالپینو-اوفورکتومی دو طرفه). ممکنه گره های لنفی لگن و شکم هم ورداشته شن و واسه کشف سلولای سرطانی احتمالی زیر میکروسکوپ بررسی شن. شاید پس از جراجی به شیمی درمانی یا پرتودرمانی هم نیاز باشه.
 • شیمی درمانی همراه با پرتودرمانی داخلی و خارجی واسه بیمارانی که نمی تونن جراحی شن.
 • هورمون درمانی واسه بیمارانی که نمی تونن جراحی شن یا پرتودرمانی داشته باشن.
 • شیمی درمانی ترکیبی با یا بدون درمون بیولوژیک
 • آزمایشات بالینی واسه امتحان شکلای مختلف جدیدی از درمون

با دکتر خود درمورد علاجای تحت آزمایشات بالینی که شاید واسه شما مناسب باشن صحبت کنین.

مرحله چهارم سرطان اندومتر

درمون مرحله چهارم سرطان اندومتر ممکنه شامل این موارد شه:

 • جراحی به همراه شیمی درمانی یا پرتودرمانی
 • پرتودرمانی داخلی و خارجی واسه بیمارانی که نمی تونن جراحی شن.
 • هورمون درمانی واسه بیمارانی که سرطان اونا به بخشای دیگری بدن (مثل ریها) رسیده.
 • شیمی درمانی ترکیبی با یا بدون درمون بیولوژیک.
 • آزمایشات بالینی واسه علاجای هدفمند.
 • آزمایشات بالینی واسه شیمی درمانی

با دکتر خود درمورد علاجای تحت آزمایشات بالینی که شاید واسه شما مناسب باشن صحبت کنین.

گزینه های درمون سرطان رحم برگشت کرده

درمون سرطان رحم برگشت کرده ممکنه شامل این موارد شه:

 • پرتودرمانی به عنوان درمون آرامش دهنده واسه از بین بردن علائم و بهبود بخشیدن به کیفیت زندگی مریض.
 • هورمون درمانی
 • شیمی درمانی ترکیبی با یا بدون درمون بیولوژیک
 • علاجای هدفمند تحت آزمایشات بالینی
 • روشای جدید شیمی درمانی تحت آزمایشات بالینی

با دکتر خود درمورد علاجای تحت آزمایشات بالینی که شاید واسه شما مناسب باشن صحبت کنین.

منبع : www.medicinenet.com