علائم زگیل تناسلی یا عفونت HPV، عوامل ایجاد، تشخیص و علاج اون 

علائم زگیل تناسلی یا عفونت HPV، عوامل ایجاد، تشخیص و علاج اون 

ژوئن 29, 2018 0 By edame

 

در این مطلب می خوایم به معرفی یکی از شایع ترین مریضیای مقاربتی، یعنی زگیل تناسلی بدیم. این مریضی، هم مردها و هم زنان رو گرفتار می کنه و در صورت درمون نشدن ممکنه حتی به سرطان منجر شه. زگیل تناسلی یک نوع مریضی ویروسی و خیلی مسریه که بیش تر در افرادی دیده می شه که زندگی جنسی فعالی دارن. توجه داشته باشین تنها یک تماس جنسی واسه انتقال این ویروس از مرد به زن یا برعکس کافیه و کاندوم هم نمیتونه به طور کامل از فرد در مقابل این ویروس محافظت کنه. با «چه جوری» همراه باشین تا با این مریضی، علائم اون، روشای پیشگیری و درمون اون آشنا شید.

 

تعریف زگیل تناسلی (عفونت HPV) و حقایقی درباره اون

 • زگیلای تناسلی، برجستگیای خاکستری یا گوشتی رنگی هستن که در زنان و مردها در ناحیه تناسلی و دور مقعدشان به وجود بین؛
 • زگیلای تناسلی بعضی وقتا با نام کوندیلوما آکومیناتا یا زگیلای مقاربتی هم شناخته می شن؛
 • زگیل تناسلی، شایع ترین مریضی انتقال پذیر از راه جنسی (STD) است که ویروس پاپیلومای انسانی اونو ایجاد می کنه؛
 • زگیل تناسلی هم مردها و هم زنان رو درگیر می کنه و ممکنه در هر سنی به وجود آید؛
 • بیشتر افراد گرفتار به زگیلای تناسلی بین ۱۷ تا ۳۳ سال سن دارن. زگیلای تناسلی بسیار مسری هستن و تنها یک بار رابطه جنسی با فرد گرفتار به زگیل تناسلی می تونه باعث انتقال این عفونت شه؛
 • فکر میره زگیلای تناسلی در کودکان زیر ۳ سال به وسیله روشای غیرمقاربتی، مثل تماس مستقیم دست منتقل شن؛ بااین حال در صورت وجود زگیلای تناسلی در کودکان باید احتمال سوء استفاده ی جنسی از اونا رو هم در نظر گرفت؛
 • حدود ۲۰درصد از افراد آلوده به زگیل تناسلی به بقیه مریضیای مقاربتی (STD) گرفتار می شن.

چه دلیلی باعث دچار شدن به زگیل تناسلی (HPV) می شه؟

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) عامل ایجاد زگیل تناسلی شناخته می شه. بیشتر از ۱۰۰ نوع HPV شناسایی شده که حدود ۴۰درصد از اونا، پتانسیل آلوده کردن ناحیه تناسلی رو دارن.

 • بیشتر زگیلای تناسلی رو دو نوع خاص از این ویروس (۱۱ و ۶ HPV) ایجاد می کنن و این دو نوع HPV به عنوان نوعای کم خطر در نظر گرفته می شن؛ یعنی به کم باعث بروز سرطان می شن. بقیه شکلای مختلف HPV، علل اصلی تغییرات پیش سرطانی و سرطانای دهانه ی رحم در خانوما هستن. ۱۶ HPV یکی از شکلای مختلف پرخطر HPVه که مسئول حدود ۵۰درصد از سرطانای دهانه ی رحمه. شکلای مختلف ۱۸، ۳۱، ۳۳، ۳۵، ۳۹، ۴۵، ۵۱، ۵۲، ۵۶، ۵۸، ۵۹ و ۶۸ HPV، بقیه شکلای مختلف ویروس HPV پرخطر هستن. شکلای مختلف HPV پرخطر به شکلای مختلف آنکوژنیک هم معروف ان. فکر میره همه نمونه های سرطان دهانه ی رحم (۱۰۰درصد نمونه ها) به دلیل عفونت HPV باشه.
 • زگیلای معمولی با زگیلای تناسلی متفاوت ان و به وسیله شکلای مختلف دیگر HPV که پوست رو آلوده می کنن، به وجود بین.

این ذرات ویروسی می تونن از راه سایش میکروسکوپی در ناحیه تناسلی که در طول فعالیت جنسی اتفاق میفته، به داخل پوست و سطوح مخاطی نفوذ کنن؛ اما علائم این مریضی بی معطلی پس از آلوده شدن سلولا به HPV ظاهر نمی شه و ممکنه یک دوره پنهون شدگی چندماهه تا چندساله داشته باشه. در طول دوره پنهون شدگی هیچ نشونه و علامتی از عفونت دیده نمی شه.

 • کلا حدود دوسوم از افرادی که با یک شریک جنسی آلوده به زگیل تناسلی رابطه جنسی برقرار می کنن، در عرض سه ماه به زگیل تناسلی دچار می شن.
 • زگیلای تناسلی به طور غیرمستقیم با استفاده از قرصای ضدبارداری در رابطه هستن؛ چون با مصرف این قرصا احتمال ایجاد رابطه جنسی محافظت نشده، داشتن چندین شریک جنسی و ایجاد رابطه جنسی در سنای پایین زیاد می شه.

علائم و نشونه های زگیل تناسلی (HPV) چیه؟

زگیلای تناسلی، بدون درد هستن؛ اما به دلیل محل قرار گرفتن، اندازه یا خارشی که ایجاد می کنن، می تونن آزاردهنده باشن.

 • اندازه زگیل ممکنه کمتر از یک میلی متر باشه و در صورت به هم پیوستن چندین زگیل تا چند سانتی متر مربع هم می رسه؛
 • مردها و زنان گرفتار به زگیلای تناسلی، بیشتر از خارش و ترشح و برجستگیای بدون درد شکایت می کنن؛
 • در موارد نادر ممکنه مشکل ساده ی فرد، خون ریزی یا انسداد ادراری باشه. این وضعیت زمانی اتفاق میفته که زگیل، جلوی دهانه ی پیشابراه (مجرایی که ادرار از راه اون از بدن خارج می شه) رو میگیره؛
 • معمولا زگیلا در بیشتر از یک ناحیه ایجاد می شن؛
 • ممکنه سابقه مریضیای مقاربتی قبلی یا هم زمان وجود داشته باشه.

توضیحای دقیق

 • زگیلای تناسلی در مردها می تونن پیشابراه، آلت تناسلی، کیسه بیضه و ناحیه مقعد رو آلوده کنن. این زگیلا ممکنه به شکل توده های برجسته و نرم با سطحی صاف (روی بدنه ی آلت تناسلی) یا ناهموار با برآمدگیای انگشتی شکل بسیار (زگیلای مقعد) ظاهر شن. بقیه ممکنه ظاهری مثل مروارید و گل کلم یا سطح تیره و ناهمواری داشته باشن. بیشتر این ضایعات برجسته هستن؛ اما بعضی از اونا ممکنه مسطح بوده و فقط کمی بالاتر از سطح پوست باشن. بعضی وقتا ممکنه این ضایعات به وسیله مو پنهون شن یا در داخل پوست ختنه بعضی وقتا مردانی که ختنه نشده ان، مخفی شن.
 • زگیلای تناسلی در زنان هم ظاهر مشابهی دارن و معمولا در نواحی مرطوب لابیا مینور و دهانه ی واژن ایجاد می شن. خانوما در صورت مشاهده ی هرگونه ضایعه روی قسمت بیرونی اندام تناسلی شون باید به دکتر مراجعه کنن تا معاینه ی کاملی از کانال واژینال، گردن رحم و ناحیه آنورکتال اونا صورت بگیره. بیشتر زگیلای واژینال هیچ گونه علامتی ندارن. در موارد نادر ممکنه خانوما پس از رابطه جنسی، دچار خون ریزی، خارش یا ترشح واژینال شن.

واکسنی واسه پیشگیری از زگیلای تناسلی هست؟

 • در سال ۲۰۰۶، یک واکسن HPV (گارداسیل) به وسیله FDA تأیید شد. این واکسن درحال حاضر واسه مردها و زنان ۹ساله تا ۲۶ساله پیشنهاد می شه. ثابت شده این واکسن در پیشگیری از آلودگی به ۴ نوع از شایع ترین ویروسای HPV یعنی ۶، ۱۱، ۱۶ و ۱۸ در زنانی که قبلا به این ویروس آلوده نشده ان، ایمن و بسیار مؤثره؛ با این حال این واکسن در کسائی که قبلا به HPV آلوده شدن، خیلی تأثیری نداره و از فرد در برابر همه شکلای مختلف عفونتای HPV محافظت نمی کنه. مطالعاتی در جریانه تا مشخص شه این واکسن در زنان مُسن هم مؤثر و ایمنه یا نه.
 • گارداسیل ۹ با ۴ نوع ویروس HPV در گارداسیل معمولی و ۵ نوع ویروس HPV دیگر شامل ۳۱، ۳۳، ۴۵، ۵۲ و ۵۸ (در کل ۹ نوع ویروس) مقابله می کنه. این واکسن هم واسه زنان و مردها ۹ساله تا ۲۶ساله تأیید شده.
 • یک واکسن دیگر واسه مقابله با شکلای مختلف ۱۶ و ۱۸ HPV، سِرواریکس نام داره. FDA این واکسن رو واسه خانومای ۱۰ساله تا ۲۵ساله تأیید کرد؛ اما در سال ۲۰۱۶ از بازار دارویی آمریکا جمع آوری شد.
 • به خاطر اینکه هیچ درمانی به طور کامل مؤثر نیس، پیشگیری از گسترش HPV که باعث زگیلای تناسلی و بعضی وقتا بعضی سرطانا می شه، بسیار مهمه. با استفاده از کاندوم و پرهیز افراد آلوده از رابطه جنسی تا کامل شدن دوره درمون، احتمال انتقال زگیل تناسلی تا حد زیادی کاهش پیدا میکنه.

چه زمانی باید واسه درمون زگیلای تناسلی (HPV) به دنبال کمک پزشکی برید؟

اگه زگیل تناسلی دارین، پیش دکتر متخصص برید و درباره گزینه های درمون با اون مشورت کنین.

اگه زگیل هاتون خون ریزی داره و نمی تونین خون ریزی اونا رو با فشار مستقیم کنترل کنین، حتما واسه معاینه به دکتر مراجعه کنین. پدیدآمدن زگیلایی که دهانه ی پیشابراه رو می بندن و به شما اجازه ادرارکردن نمی دن، به معنای وجود وضعیتی اورژانسیه و باید در اسرع وقت به دنبال درمون کردن برید.

آزمایشی واسه تشخیص زگیل تناسلی (HPV) هست؟

تشخیص بیشتر طبق یافته های به دست اومده از سابقه و ظاهر زگیلای تناسلی انجام می شه.

 • بعضی وقتا ضایعات فقط با یک تکنیک تقویتی به نام آستووایتنینگ (acetowhitening) تشخیص داده می شن. این تکنیک شامل استفاده از محلول اسید استیک ۵درصد در ناحیه مشکوک به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقهه. نواحی آلوده، سفید می شن.
 • ممکنه بزرگ نمایی ناحیه مربوطه (کولپوسکوپی) با استفاده از یک اسکوپ واسه دیدن ضایعات لازم باشه. در زنان ممکنه واسه دیدن ضایعات در کانال واژن و روی گردنه ی رحم از یک کولپوسکوپ استفاده شه.
 • به خاطر پیداکردن دلایلی از عفونت HPV و سلولای غیرطبیعی در دهانه ی رحم، همیشه باید یک تست پاپ اسمیر معمولی انجام شه.
 • اگه ضایعه، غیرعادی به نظر برسه یا پس از درمون، دوباره برگشت کنه، بهتره یک بیوپسی (نمونه ورداری) انجام شه.
 • واسه تأیید وجود عفونت HPV میشه از تستای آزمایشگاهی خاص هم استفاده کرد.

علاجای طبیعی یا خونگی واسه بهبود زگیلای تناسلی (HPV)

به خاطر اینکه زگیلای تناسلی به جز ظاهرشون از پایه هیچ علامتی ندارن، نیاز کمی به درمون خونگی احساس می شه؛ بااین حال مهمه که توجه داشته باشین اینجور زگیلایی وجود دارن.

 • واسه جلوگیری از واردآمدن ضربه و آسیب به ناحیه مورد توجه که می تونه به خون ریزی منجر شه، اقدامات احتیاطی لازم رو انجام بدین؛
 • مراقب باشین عفونت رو به شریک جنسی تون منتقل نکنین؛
 • به خاطر اینکه خود زگیلا عفونی هستن، از دست زدن به اونا پرهیز کنین. زگیلا رو نکَنید یا فشار ندین.

روشای درمون زگیل تناسلی (HPV)

هیچ درمون مؤثر واحدی واسه ازبین بردن زگیلای تناسلی وجود نداره. چندین گزینه درمانی در دسترس هستن، بااین حال هیچ درمانی در ازبین بردن زگیلا و پیشگیری از برگشت دوباره اونا در همه بیماران، حتما مؤثر نیس؛ در صورت آلوده شدن به ویروس پاپیلومای انسانی، امکان ازبین بردن عفونت اون وجود نداره. ممکنه زگیلای تناسلی در ۱۰ تا ۲۰درصد از افراد، بدون هیچ درمون خاصی در طول یک دوره ۳ تا ۴ماهه از بین برن.

 • کرایوتراپی (سرمادرمانی): این تکنیک، زگیل رو با استفاده از نیتروژن مایع یا «کرایوپروب» فریز (منجمد) می کنه. این روش معمولا به عنوان اولین درمون به کار میره؛ چون احتمال پاسخگویی به این درمون زیاده و مشکلات جانبی بسیار معدودی داره.
 • درمون لیزر: این درمون واسه زگیلای تناسلی وسیع یا عودکننده به کار میره و ممکنه به بیهوشی عمومی، بی حسی منطقه ای (رژیونال) یا بی حسی موضعی نیاز داشته باشه. لیزر به طور فیزیکی، ضایعه به دلیل عفونت HPV رو از بین می بره. مشکلات این روش عبارت ان از: هزینه زیاد، افزایش زمان درمون، به جای ماندن اثر زخم و ذرات ویروسی پنهون ی عفونی در هوا که به وسیله پلوم لیزر ایجاد می شن.
 • الکترودسیکاسیون: این تکنیک از یک جریان الکتریکی واسه ازبین بردن زگیلا استفاده می کنه. این روش می تونه در مطب با بی حسی موضعی انجام شه؛ البته توجه داشته باشین که پلوم دود حاصل ممکنه عفونی باشه.

چه داروهایی، زگیل تناسلی رو درمون می کنن؟

داروهای زیادی واسه درمون زگیل تناسلی وجود دارن و می تونن به عنوان جایگزینی واسه بقیه علاجا به کار روند:

 • پودوفیلوم رزین (Pod-Ben-25، پودوفین) به وسیله دکتر، به شکل موضعی روی ناحیه مورد توجه مالیده می شه؛
 • پودوفیلوکس (کوندیلوکس) می تونه به شکل موضعی در خونه استفاده شه و میزان درمون بالاتری نسبت به پودوفیلوم رزین داره. پودوفیلوکس واسه پیشگیری از زگیل تناسلی هم مفیده؛
 • اسید تری کلرواستیک یا اسید بی کلرواستیک به شکل موضعی به کار میره؛ بااین حال میزان جواب دهی پایین و میزان برگشت با این دارو بالاست و ممکنه باعث درد و سوزش شه؛
 • فلوروئوراسیل ۵ (اِفودکس) مثل کرم به کار میره، یک دوره درمون طولانی داره، می تونه باعث سوزش و تحریک پوست شه و دارای مشکلات جانبی بسیاریه؛
 • اینترفرون آلفا – n3 (آلفرون N)، یک داروی تزریقی واسه زگیل هاییه که به علاجای دیگر جواب نمی دن، با این حال مشکلات جانبی بسیاری داره؛
 • ایمی کیمود (آلدارا) به عنوان یک کرم به کار میره و آسیب ی جانبی شایع اون، تحریک پوست در ناحیه مربوطه.

جراحی واسه درمون زگیلای تناسلی

برداشتن زگیلا می تونه به شکل یک جراحی سرپایی با بی حسی موضعی در داخل مطب انجام شه. این روش معمولا هنگامی به کار میره که تعداد زگیلا کم و اندازه اونا کوچیک باشه. بریدن زگیلا و برداشتن اونا از راه جراحی در ریشه کن کردن اونا مؤثرتر از علاجای داروییه؛ اما میزان برگشت تقریبا بالایی داره.

نکاتی که فرد گرفتار به زگیل تناسلی باید بدونه

 • دوره درمون رو طبق دستور دکتر متخصص کامل کنه؛
 • زنان گرفتار به زگیل تناسلی باید واسه انجام تست پاپ اسمیر و بررسی وجود عفونت HPV در کانال واژن و گردنه ی رحم به متخصص زنان مراجعه کنن. اگه زگیلای تناسلی با درمون ساده به طور کامل بهبود نیافتند، فرد باید دوباره به دکتر یا متخصص پوست مراجعه کنه و درباره گزینه های درمون جانشین با اونا مشورت کنه؛
 • در خیلی از مواقع، زگیلای تناسلی به درمون جواب نمی دن یا حتی پس از عمل جراحی دوباره برگشت می کنن؛
 • میزان برگشت سلولای غیرطبیعی روی دهانه ی رحم خانوما با درمون شرکای جنسی اونا تغییر نمی کنه؛
 • احتمال برگشت زگیلای تناسلی پس از یک سال، بیشتر از ۵۰درصد در نظر گرفته می شه و با عوامل زیر مرتبطه:

۱. عفونت عودکننده از یک شریک جنسی؛

آلوده شدن به چندین نوع HPV محتمله.

۲. دوره پنهون شدگی پنهون طولانی HPV؛

۳. موندگاری ویروس در پوست دور، در فولیکول مو یا در محلایی که موقع درمون از قلم افتادن؛

۴. ضایعات عمیق یا ضایعاتی که قابل شناسایی نیستن.

 • زگیلای تناسلی بیشتر در طول حاملگی ظاهر می شن یا تعدادشان زیاد می شه. عفونتای خاموش هم ممکنه فعال شن. وجود زگیلای تناسلی در صورتی که در دهانه ی رحم یا مهبل قرار داشته باشن، می تونه زایمون طبیعی رو مشکل کنه و زگیلای حاضر در این نواحی معمولا خیلی راحت خون ریزی می کنن. این زگیلا بیشتر بدون هیچ درمانی پس از بارداری از بین می رن؛ بااین حال خطر واقعی متوجه ی نوزادان تازه متولدشدهه؛ چون ممکنه اونا موقع عبور از کانال زایمونِ آلوده، به این عفونت گرفتار شن. HPV می تونه باعث بروز یک وضعیت بسیار جدی به نام پاپیلوماتوز راجعه ی تنفسی (RRP) در کودکان شه. این مریضی خطرناکیه که دستگاه تنفسی کودک رو درگیر می کنه. پاپیلوماها یا زگیلا به سرعت ظاهر و پخش می شن و بعضی وقتا می تونن راه تنفسی کودک رو به شکل خطرناکی بسته کنن.