علائم خروسک در کودکان و علاج خونگی اون 

علائم خروسک در کودکان و علاج خونگی اون 

ژوئن 29, 2018 0 By edame

 

چند روزه که کودک تون علائمی مثل سرماخوردگی داره اما کم کم سرفهای خشک و گوش خراش می کنه، هنگام خوابیدن به سختی نفس می کشه یا بدنش کمی داغ می شه. اینا دیگر علائم سرماخوردگی نیستن و باید بدونین که کودک تون شاید به کروپ (خروسک) دچار شده. الان این مریضی دیگر به اندازه گذشته خطرناک نیس و انجام واکسیناسیون سرخچه، سرخک و دیفتری باعث شده که کودکان دیگر به خروسک شدید و خطرناک گرفتار نشن. این مریضی معمولا در عرض یک هفته و با علاجای خونگی بدون هیچ مشکلی برطرف می شه، اما اگه علائم اون بازم پابرجا بود یا زیاد شد، حتما به دکتر مراجعه کنین، چون در موارد شدید ممکنه باعث بروز مشکلات تنفسی جدی شه. در این مطلب، شما رو با علل مریضی خروسک، علائم و روشای درمون خونگی اون آشنا می کنیم.

 

خروسک، بیماریه که راه های هوایی فوقانی رو در کودک شما تحریک می کنه و باعث ورم کردن اونا می شه؛ مریضی که چون باعث می شه کودک سرفهایی مثل صدای خروس داشته باشه، این لقب بهش داده شده. با تنگ و باریک شدن راه های هوایی که در زیر طنابای صوتی کودک قرار گرفتن، نفس کشیدن واسه کودک تون سخت می شه. تنفس اون پر سروصدا میشه و سرفهایی می کنن که بسیار مثل صدای فوک یا پارس سگه. صدای اونم کلفت و گوش خراش می شه، به ویژه وقتی گریه می کنه. خروسک در پاییز و اول زمستون شایع تره و پسرها بیشتر از دخترها بهش گرفتار می شن. کودکان ۳ ماه تا ۵ ساله، بیشتر از بقیه درمعرض خطر دچار شدن به خروسک قرار دارن. این مریضی، مسریه، به ویژه در چند روز اول یا تا زمانی که کودک تون تب داره.

شکلای مختلف خروسک و دلیل دچار شدن به اونا

بیشتر وقتا خروسک با یک عفونت ایجاد می شه. دو نوع از این مریضی هست:

۱. خروسک ویروسی

به وسیله هر ویروسی که حنجره (لارنکس) و نای (تراکئه) رو آلوده می کنه، ایجاد می شه. ویروسی که بیشتر باعث خروسک می شه، پاراآنفولانزا نام داره. این مریضی در اول مثل سرماخوردگیه اما کم کم، کودک تون دچار سرفهایی میشه که مثل پارس سگ هستن (barky cough). ممکنه موقع تنفس، صدای خس خسی در راه هوایی تحتانی تولید کنه. صدای خروسک در راه هوایی فوقانی، صدای خشن و بلندیه که به استریدور (تنفس صدادار) معروفه. ممکنه کودک تون تب کمی هم داشته باشه.

۲. خروسک اسپاسمی

یهویی و بیشتر در وسط شب بروز می کنه. کودک شما ممکنه در شب با نفس نفس زدن از خواب بیدار شه. ممکنه خِرخِر کنه، استریدور و سرفه ای مثل پارس سگ داشته باشه.

خروسک اسپاسمی معمولا با تب همراه نیس. پزشکان فکر میکنن که خروسک اسپاسمی ممکنه به وسیله یک آلرژی یا رفلاکس معده ایجاد شه. این وضعیت هنگامی اتفاق میفته که محتویات معده ی کودک تون به مری اون برمیگرده.

فرقی نمی کنه که خروسک کودک شما از چه یه جور باشه؛ هر زمانی که بچتون موقع استراحت دچار مشکلات تنفسی شد، رتراکسیون (داخل کشیده شدن عضلات قفسه ی سینه موقع تنفس) یا تنفس صدادار داشت، فورا اونو پیش دکتر ببرین. تنفس صدادار هنگام گریه، بی قراری یا بازی یا سرفه ی مثل پارس سگ، یک وضعیت اورژانسی نیس اما اگه در این مورد نگران هستین، با دکتر کودک تون تماس بگیرین.

علائم خروسک چیه؟

خروسک معمولا با علائمی مثل سرماخوردگی شروع می شه. کودک شما ممکنه گرفتگی یا آبریزش بینی و تب داشته باشه. اما بعد از مدت کوتاهی، علائم کودک تون تغییر می کنن. اینا علائمی هستن که نشون میدن کودک تون ممکنه خروسک داشته باشه:

 • سرفهایی با صدای مثل پارس سگ (ممکنه در شبا بدتر شه)؛
 • صدای خشن یا گوش خراش؛
 • تنفس سخت و پرسروصدا؛
 • تب (در بعضی موارد)؛
 • راش (بثورات جلدی)؛
 • قرمزی چشم؛
 • تورم غدد لنفاوی.

اگه این علائم بعد از ۳ تا ۵ روز بهبود نیافتند یا بدتر شدن، با دکتر کودک تون تماس بگیرین. در موارد زیر فورا به دکتر مراجعه کنین:

 • کودک تون یک تنفس پرسروصدا با صدای زیر داره (پزشکان بهش استریدور میگن)؛
 • کودک تون آبریزش دهن داره یا در بلعیدن مشکل پیدا کرده؛
 • کودک تون پریشون و دچار اضطرابه یا انرژی نداره؛
 • کودک تون بسیار تندتر از حد عادی نفس می کشه؛
 • کودک تون به سختی نفس می کشه (موقع نفس کشیدن، عضلات قفسه ی سینه اش به طرف داخل کشیده می شه)؛
 • دور بینی، دهن یا ناخن هاش خاکستری یا آبی شده؛
 • کودک تون علائم کم آبی بدن رو داره؛ دچار خشکی لب یا زبون شده یا ادرار نمی کنه.

درمون خروسک چیه؟

خروسک می تونه واسه کودک شما آزاردهنده و ناراحت کننده باشه اما بیشتر موارد کم این مریضی در خونه درمون می شن. با ۴ روش زیر می تونین کاری کنین که کودک بیمارتان بیشتر احساس راحتی کنه:

۱. اونو آروم نگه دارین

خروسک باعث می شه راه های هوایی کودک شما ملتهب و تنگ (باریک) شن. این مسئله می تونه نفس کشیدن رو واسه اون مشکل کنه. اما هر چه اون بیشتر گریه کنه و هیجان زده شه، علائمش بدتر می شن. سعی کنین کودک تون رو تا حد ممکن آروم نگه دارین. می تونین واسه اون آواز بخونین، اونو بغل کنین و براش داستان تعریف کنین تا آروم شه.

۲. هوا رو مرطوب کنین

واسه مرطوب کردن هوای خشک، از یک دستگاه بخور سرد استفاده کنین. اگه دستگاه بخور ندارین، دوش آب داغ رو در حموم باز بذارین. وقتی هوای حموم پر از بخار شد، به مدت ۱۰ دقیقه با کودک تون در حموم بشینین. این کار می تونه به آرامش سرفهش کمک کنه. اگه هوای بیرون سرده، واسه چند دقیقه یکی از دره ها یا پنجرها رو باز بذارین. هوای تمیز و خنک هم ممکنه به آرامش علائم اون کمک کنه. می تونین درحالی که پنجرهای ماشین پایینه، کودک تون رو واسه هواخوری با ماشین بیرون ببرین.

۳. بهش مایعات بدین

اگه کودک تون خروسک داره، مهمه که اونو هیدراته نگه دارین. مایعات شفاف و گرم می تونن به شل کردن مخاط (موکوس) و برداشتن فشار از روی طنابای صوتی اون کمک کنن. اگه اون خیلی کوچیک یا بیش ازحد بداخلاقه، با استفاده از یک قاشق یا قطره چکان کم کم بهش مایعات بدین.

۴. سر اونو بالا نگه دارین

موقع خواب کودک یک بالش اضافه زیر سر اون بذارین تا سرش کمی بالاتر بیاد. اما واسه کودکان زیر ۱۲ ماه از بالش استفاده نکنین. بهتره در این جور مواقع با کودک تون در یک اتاق بخوابید تا اگه دچار مشکلات تنفسی شد، بی معطلی فهمیده باشین.

چه زمانی با دکتر تماس بگیرین

اگه علائم کودک شما بیشتر از ۳ تا ۵ روز طول کشید یا بدتر شد، سعی نکنین اونو در خونه درمون کنین. در موارد زیر فورا به دکتر مراجعه کنین:

 • اگه کودک تون دچار خس خس سینهه یا موقع تنفس، یک صدای زیر تولید می کنه (پزشکان به این وضعیت، استریدور میگن)؛
 • اگه کودک تون آبریزش دهن داره یا در بلعیدن دچار اشکال شده؛
 • اگه کودک تون همیشه بداخلاق، تحریک پذیر یا ناراحته؛
 • اگه کودک تون به سختی نفس می کشه؛
 • اگه عضلات قفسه ی سینه یا گردن کودک تون موقع تنفس به داخل کشیده می شه؛
 • اگه کودک تون خواب آلود و دچار خستگی شدیده یا به سختی از خواب بیدار می شه؛
 • اگه دور لبا، زیر بینی، دهن یا دور ناخن هاش آبی یا تیره شده؛ (بد نیس بدونین تعداد خیلی از مریضیا از روی ماهک ناخن قابل تشخیص هستن)
 • اگه ادرارش بسیار کم شده (پوشکش دیر به دیر خیس می شه) و دچار کم آبی بدن شده.