علائم بارداری؛ ۱۷ نشونه ای که شناخت به موقع اون لازم و سرنوشت سازه 

علائم بارداری؛ ۱۷ نشونه ای که شناخت به موقع اون لازم و سرنوشت سازه 

ژوئن 29, 2018 0 By edame

 

الان بیشتر خانوما واسه تشخیص بارداری از تست بارداری و سونوگرافی استفاده می کنن، ولی بارداری علائم زودهنگام دیگری هم داره؟ البته. بعضی علائم بارداری در مراحل ساده و حتی از همون اولین روزها خود رو نشون میدن و تنها علامت مشکوک، عقب افتادن عادت ماهیانه نیس. باید علائمی مثل تهوع صبحگاهی، حساسیت زیاد به بو و خستگی رو هم جدی گرفت.

 

این نشونه ها چه موقع خود رو نشون میدن؟

شاید تا به حال این موضوع رو نشنیده باشین ولی دکتر اولین هفته بارداری رو طبق آخرین عادت ماهیانه حساب می کنه. با اینکه در آخرین قاعدگی باردار نبوده اید ولی اون دوره، جزو هفته اول بارداری حساب می شه. روز زایمون رو هم از اولین روز عادت ماهیانه محاسبه می کنن. بخاطر این اولین هفته های بارداری، حتی اگه بدون علامت باشه و متوجه اون نشید، بازم جزو ۴۰ هفته بارداری شماس.

درد شکم و لکه بینی

از هفته اول تا چهارم بارداری همه تغییرات در سطح سلولی رخ میدن. تخمک بارور، توده پرسلول سیالی به نام بلاستوسیت می سازه که در مراحل بعدی به اندامای داخلی و اجزای بدن کودک تبدیل می شه. حدود ده تا چارده روز پس از لقاح (هفته چهارم بارداری) بلاستوسیت به غشای داخلی رحم می چسبد. در این مرحله که بهش لونه گزینی میگن خونریزی کمی رخ می ده که بیشتر اونو با لکه بینی عادت ماهیانه اشتباه می گیرن.

رنگ: در هر مرحله رنگ لکه خون، صورتی، قرمز یا قهوه ایه.

خونریزی: معمولا خونریزی این مرحله رو با قاعدگی مقایسه می کنن. لکه بینی نسبت به این خونریزی بسیار کمتره.

احساس درد: دردی که فرد اول بارداری حس می کنه ممکنه کم، متوسط یا شدید باشه. در بررسی که محققان روی ۴۵۳۹ زن انجام دادن به این نتیجه رسیدن که ۲۸ درصد اونا لکه بینی و خونریزی رو همراه با درد تجربه کردن.

زمان: خونریزی لونه گزینی کمتر از سه روز طول می کشه و به درمون نیاز نداره.

در طول این دوره واسه جلوگیری از بیشتر شدن خونریزی از کشیدن سیگار و استفاده از داروهای محرک پرهیز کنین.

عقب افتادن عادت ماهیانه

با کامل شدن عمل لونه گزینی، بدن ، هورمون گنادوتروپین غشای کوریون انسانی (hCG) می سازه. این هورمون به بدن کمک می کنه تا شرایط مناسب رو واسه بارداری آماده کنه و به تخمدانا فرمون می ده تا زمان وضع حمل، تخمک گذاری ماهیانه رو متوقف کنن.

شاید در هفته چهارم بعد از لقاح دیگر پریود نخواهید شد. اگه چرخه عادت ماهیانه تون نامنظمه، یک تست بارداری بگیرین تا بفهمین باردار شدین یا نه. بیشتر تستا هشت روز پس از به تأخیر افتادن عادت ماهیانه، وجود هورمون گنادوتروپین رو تشخیص میدن. تست بارداری وجود این هورمون در بدن رو از راه ادرار مشخص می کنه.

اقدامات احتیاطی

 • اگه شک دارین باردار شدین یا نه، حتما از تست بارداری استفاده کنین.
 • در صورتی که نتیجه تست مثبت بود، با دکتر تون تماس بگیرین تا نوبت ویزیت و معاینه رو مشخص کنه.
 • در صورتی که تحت درمون دارویی هستین از دکتر خود بپرسید لازمه مصرف اونو قطع کنین یا نه.

افزایش دمای بدن

افزایش کلی دمای بدن می تونه نشونه بارداری باشه. اگه باردار باشین، دمای بدن با ورزش و قرار گرفتن در هوای گرم به سرعت بالا میره. در این موارد آب بیشتری بخورین و با احتیاط ورزش کنین.

خستگی

هنگام بارداری، احساس خستگی وقت و بی وقت به سراغ تون میاد. خستگی، یکی از نشونه های عادی اول بارداریه که به خاطر افزایش هورمون پروژسترون خون پیش میاد و به شما حس خواب آلودگی می ده.

اقدامات احتیاطی

 • در اولین هفته های بارداری خیلی خسته میشید، پس به اندازه کافی بخوابید.
 • خنک نگه داشتن تخت خواب و کلا بسترتان، راه مفیدی واسه کاهش دمای بدنه، اینطوری با افزایش دمای بدن مقابله کنین.

افزایش ضربان قلب

حدود هفته هشتم تا دهم بارداری ممکنه سرعت پمپاژ خون بالا برود، پس بروز تپش و بی نظمی ضربان قلب چیزی طبیعیه. دلیل این اتفاق تغییرات هورمونیه. البته افزایش جریان خون که به دلیل وجود جنین در رحم پیش میاد واسه مراحل ساده بارداری نیس. اگه مشکل قلبی دارین باید قبل از بارداری، تمهیداتی بیاندیشید ولی اگراز قبل مشکل قلبی داشته اید و تا زمان بارداری متوجه اون نشده اید دکتر می تونه درمون دارویی رو با دُز پایین شروع کنه.

تغییرات ساده ی سینه: احساس سوزن سوزن شدن، درد و بزرگ شدن سینه

بین هفته چهارم تا ششم بارداری شاهد تغییر در سینها و نوک سینه هستیم. به خاطر تغییرات هورمونی سینها حساس و متورم می شن. این حالت بعد از گذشت چند هفته که بدن به هورمونای جدید و تغییرات هورمونی عادت کنه، از بین میره.

در هفته یازدهم تغییراتی در نوک و بافت سینه به وجود میاد. ترشح هورمونای جدید سینهاتون رو بزرگ تر می کنه. هاله ی سینه هم ممکنه تغییر کنه، اینطوری رنگ اون تیره تر و اندازه اون بزرگ تر می شه. در صورتی که قبل از بارداری سابقه جوش داشته اید شاید دوباره بهش گرفتار میشید.

اقدامات احتیاطی

 • می تونین واسه آرامش حساسیت سینها سوتین بارداری بخرین و در این دوره از اون استفاده کنین. به شما سوتین کتان فنردار رو پیشنهاد می کنیم.
 • آرامش

 • سگک سوتینی که می خرید باید قابل تغییر باشه تا در ماه های آینده همراه با رشد سینه هاتون بتونین اندازه اونو تغییر بدین و به مشکل برنخورید.
 • واسه کاهش تماس نوک سینها با سطح سفت سوتین از پد سینه بند استفاده کنین.

تغییرات خلقی

در زمان بارداری میزان هورمونای استروژن و پروژسترون در بدن همیشه تغییر می کنه. افزایش این هورمونا بر ایجاد و خوی شما اثر می ذاره و بیشتر از حالت عادی، احساساتی یا زودرنج میشید. از دم دمی مزاج بودن خود در این دوره تعجب نکنین و منتظر بروز احساساتی مثل افسردگی، بدرفتاری، اضطراب و خوشحالی بیشتر از حد هم باشین.

تکرر و بی اختیاری ادرار

بدن در زمان بارداری مقدار خونی رو که قلب پمپاژ می کنه، افزایش می ده. اینطوری کلیه ها مایع بیشتری دفع می کنن و میزان ادرار در مثانه بیشتر می شه. هورمونای دوره بارداری به سلامت مثانه هم کمک می کنن. بین بارداری بیشتر وقت خود رو در رفت و اومد به دستشویی می گذرونین و حتی بعضی وقتا قبل از رسیدن به اونجا بی اختیار ادرارتان می ریزه.

باید چه کرد

 • مصرف روزانه آب رو به مقدار ۳۰۰ میلی لیتر (کمی بیشتر از یک فنجون) افزایش بدین.
 • کمی زودتر از این که احساس نیاز به دفع ادرار کنین به دستشویی برید تا به بی اختیاری دچار نشید.

نفخ و یبوست

نفخ هم مثل عقب افتادن عادت ماهانه یکی از علائم ساده بارداریه. تغییرات هورمونی بر دستگاه گوارش هم اثر می ذاره، سرعت حرکت رودها رو کنه می کنه و درنتیجه دچار یبوست میشید. یبوست درد شکمی به دلیل نفخ رو شدیدتر می کنه.

تهوع صبحگاهی، دل به هم خوردگی و استفراغ

دل به هم خوردگی و حالت تهوع صبحگاهی معمولا از هفته چهارم تا ششم شروع می شه. برخلاف اسمش، ممکنه هر زمانی از روز و شب پیش بیاد. دلیل اصلی این حالت هنوز مشخص نیس ولی شاید هورمونا در بروز اون بی اثر نیستن.

طبق گفته انجمن سلامت بارداری آمریکا، میزان تهوع در خیلی از خانوما با رسیدن به هفته دوازدهم کمتر و کمتر می شه.

اقدامات احتیاطی

 • یک بسته بیسکویت نمکی مثل چوب شور کنار تخت تون داشته باشین و هر روز صبح به محض بیدار شدن کمی از اون بخورین تا حالت تهوع صبحگاهی از بین برود.
 • با نوشیدن مقدار زیادی مایعات، میزان آب بدن رو بالا نگهدارید.
 • اگه نمی تونین اشتهایتان رو کنترل کنین، حتما این موضوع رو به دکتر خود آگاهی بدین.

فشارخون و سرگیجه

ممکنه اول زمان بارداری فشار خون بالا و پایین برود. یکی از علائم بروز این آسیب، سرگیجهه، چون با نوسان فشار خون، رگا گشاد می شن.

تشخیص فشار خون بالا در دوره بارداری سخته. تقریبا تموم زنانی که در بیست هفته اول بارداری به فشار خون گرفتار شده بودن از قبل هم با استعداد دچار شدن بهش بودن. فشارخون در این جور موارد ممکنه خود رو در بارداری یا حتی قبل از اون نشون بده. دکتر در اولین ویزیت بارداری، فشار خون تون رو چک می کنه و در صورتی که بالا باشه پرونده ای واسه رسیدگی بهش تشکیل می ده.

اقدامات احتیاطی

 • اگه تا الان به سراغ ورزشای مجاز در زمان باردای نرفته اید، وقت اون رسیده که شروع کنین.
 • نحوه ی امتحان فشار خون رو یاد بگیرین.
 • از دکتر بخوهید غذا و خوراکیایی که به کاهش فشار کمک می کنن، به شما معرفی کنه.
 • همیشه به اندازه کافی آب بخورین ومیان وعده بخورین تا سرگیجه نگیرید. اگه از روی زمین یا صندلی به آهستگی بلند شید سرتون کمتر گیج میره.

حساسیت به بو و نفرت از غذا

این مورد رو بیشتر خود خانومای باردار گزارش دادن. تا الان دلایل علمی کمی واسه اثبات حساسیت به بو در سه ماه اول بارداری ارائه شده. البته حساسیت قوه ی بویایی نشونه مهمیه، چون موجب حالت تهوع و استفراغ، و بیزاری فرد از غذا می شه.

محققان بین سالهای ۱۹۲۲ تا ۲۰۱۴ گزارشی از وضعیت زنان باردار جمع آوری کردن و به بررسی رابطه بین بو و بارداری پرداخته ان. به گفته اونا، زنان باردار درسه ماه اول بارداری،شکلای مختلف بوها رو با شدت بیشتری احساس می کنن.

افزایش وزن

در مراحل بعدی وزن اعضای بدن به شکل زیر زیاد می شه:

وزن سینه (حدود پانصد گرم تا یک کیلو و نیم)، رحم (حدود یک کیلو)، جفت (پانصد تا هفتصد و پنجاه گرم)، مایع آمنیون (حدود یک کیلو)، افزایش حجم خون و مایعات بدن (حدود دو کیلو و نیم تا سه کیلو و نیم) و چربی (سه تا چار کیلو).

ترش کردن معده

یکی از مشکلات جانبی هورمونای بارداری، شل شدن دریچه ی بین معده و مریه. اینطوری اسید معده به مری وارد می شه و احساس می کنیم سرمعده مون می سوزد.

چیکار باید کرد

 • به جای وعدهای غذایی پرحجم، وعدهای کوچکتری در دفعات بیشتر بخورین تا سوزش معده برطرف شه.
 • دست کم یک ساعت بعد از خوردن غذا، صاف بشینین تا معده زمان بیشتری واسه هضم غذا در اختیار داشته باشه.
 • اگه به داروی ضد اسید معده نیاز دارین، قبل از مصرف با دکتر مشورت کنین تا مطمئن شید واسه جنین بی ضرره.

قرمز شدن صورت و جوش

ممکنه خیلیا به شما بگن به خاطر بارداری صورت تون سرخ و برافروخته شده. اینجا هم پای هورمونا در بینه که جریان خون افزایش یافته رو به طرف صورت می رانند. در اثر این عمل غدهای چربی ساز هم دست به کار شده و بیشتر از حد عادی چربی تولید می کنن. پس پوست صورت براق به نظر می رسه و احتمال دچار شدن به جوش بالا میره.

علائمی که در سه ماه اول بارداری خیلی کم خود رو نشون میدن

 • سه ماه اول بارداری تقریبا بدون هیچ نشونه بارزی شروع می شه.
 • تا هفته چهارم متوجه ی علائم بارداری نمی شین. در این زمونه که عادت ماهیانه عقب میفته، کمی درد شکمی دارین و لکه می ببینن.
 • حالت تهوع صبحگاهی حدود هفته پنجم یا ششم شروع می شه و دل به هم خوردگی و استفراغ در تموم ساعات روز همراه شماس.
 • هنگامی که پا به سه ماه دوم می ذارین، بیشتر تغییراتی که نشونه بارداری هستن از بین می رن. هر نشونه ای که در روند زندگی روزمره تون مشکل ایجاد می کنه با دکتر در بین بذارین. به کمک اون می تونین بارداری راحت و کم دردسری داشته باشین.