چگونگی ساخت قالب بتن خاص در ساختمان سازی

چگونگی ساخت قالب بتن خاص در ساختمان سازی

دسامبر 11, 2020 0 By مدیر سایت

 

قالب بتن خاص  به یکی از قالب های کاربردی در صنعت ساختمان سازی گفته می شود که از آن استفاده های مختلفی می کنند. این قالب نوعی قالب فلزی است که در سازه ‌های بتنی خاص از آن استفاده می ‌کنند. برای ساخت این قالب افراد باید بسیار دقت و خلاقیت به خرج دهند زیرا یک اشتباه در طراحی و ساخت، ممکن است خسارت های جبران نا پذیری را به جا بگذارد. افراد سازنده و تولید کننده این بتن های خاص با توجه به سفارش مشتری و نوع خواسته آن ها دست به ساخت قالب های بتن خاص می زنند.

این قالب های بتنی معمولا برای سازه‌ های بتنی با شکل های مختلف، دارای قوس، شیب دار، برجسته، زاویه دار نا منظم و خم ساخته می شوند. همچنین قیمت قالب بتن دائما در حال تغییر می باشد و می توان گفت که این قیمت وابسته به ارزش روز مواد اولیه آن در بازار و هزینه های طراحی و تولید در قالب های خاص می باشد.

انواع قالب خاص بتن

 • قالب ستون و پایه پل بتنی

این قالب معمولا برای پایه و ستون بتنی پل ها که دارای اشکال هندسی ویژه و خاصی هستند  مورد استفاده قرار می گیرد.

 • قالب ماهیچه ای بتنی

معمولا قالب هایی برای کنج داخلی استفاده می شوند و 5 سانتی متر پخ دارند، شامل قالب های بتنی خاص می شوند. از نمونه این قالب های خاص می توان به دیوار مخازن آب اشاره کرد.

 • قالب نیوجرسی بتنی

قالب های نیوجرسی در سه مدل؛ برگردان چرخشی، برگردان و ساده طراحی می شوند و از به صرفه ترین، مقاوم ترین و سبک ترین انواع قالب های بتن هستند.

 • قالب منهول بتنی

از قالب منهول بیشتر در قالب بندی و تولید انواع لوله های بتنی پیش ساخته و درجا استفاده می کنند. قالب های فلزی منهول بسیار قیمت بالایی دارند و در مقابل میزان استفاده از آن ها نیز بسیار زیاد است و از آن جا که استفاده از این قالب ها در پروژه های ساختمانی به صورت طولانی مدت صورت می گیرد بسیار به صرفه تر نسبت به قالب های دیگر می باشد.

 • قالب سر ستون بتنی
 • یکی دیگر از انواع قالب بتن خاص، قالب های سر ستون هستند که اغلب برای سر ستون های مخزن آب و پل های بتنی استفاده می شوند.

قبل از خرید قالب های خاص باید به چه نکاتی توجه کرد؟

 • پیش از سفارش حتما با یک مشاور سازه و مهندس مشورت کنید.
 • پس از تهیه کردن نقشه های قالب بندی و به دست آوردن تقریبی وزن و قیمت هر کیلو قالب فلزی بتن توسط شرکت های قالب سازی مشخص، حتما باید نقشه ها بررسی و تأیید شوند زیرا بعد از تایید شدن نقشه و پیش فاکتور برش کاری ورق و ساخت و تولید قالب ها آغاز می شود.
 • هنگامی که برای قالب سفارشی خاص؛ به کارخانه های مذکور سفارش می دهید، این احتمال وجود دارد که تحویل آن کمی به طول بینجامد!
 • فراموش نکنید که تمام نکته های اجرایی قالب بندی در قالب های خاص طی یک جلسه حضوری و یا با تماس تلفنی اطلاع داده شود.
 • هزینه تولید قالب بتن خاص بیشتر از نوع استاندارد و آماده است و گاهی در سازه های خیلی خاص مانند سازه گنبدی شکل از ۲ برابر قیمت قالب استاندارد هم بیشتر می شود.

کاربرد قالب بتن خاص

معمولا قالب های بتن خاص مربوط به پروژه های خاصی می شود. به دلیل این که این نوع قالب در پروژه های زیادی مورد استفاده قرار می گیرد باعث شده تا در جایگاه خاصی قرار بگیرد و امروزه در بیشتر پروژه های عمرانی و بزرگ کشور از این نوع قالب استفاده می شود.

قالب های خاص قالب هایی هستند که جهت بتن ریزی در حجم مختلف هندسی با توجه به خواسته مشتریان طراحی و ساخته می شوند. برخی از این قالب ها پایه پل های خاص، ستون های گرد در قطر های مختلف و حجم های مخروطی می باشند.

قیمت قالب بتن معمولا در هر جایی متفاوت است، برای داشتن قالب های بتن خاص باید از قالب هایی استفاده کرد که از شکل و ابعاد خاصی بهره مند هستند. اشکالی که این نوع قالب بتن ها دارند بسیار خاص هستند. قالب های بتن خاص معمولا در اشکال متوازی الاضلاع، ذوزنقه، مثلث، منحنی و چند ضلعی ساخته می شوند.

معمولا این نوع قالب ها بر حسب شکل، ابعاد و جزییات قطعه بتنی و با در نظر گرفتن روش اجرای آن طراحی و ساخته می شده اند. افرادی که قصد ساخت و ساز در حوزه عمران را دارند می توانند با استفاده از قالب بتن خاص کارشان را انجام دهند.