ویژگی­های روانی اعتیاد به اینترنت

طبقه­بندی اعتیاد به اینترنت

اعتیاد به اینترنت اصطلاح وسیعی است که شامل مشکلات کنترل امیال و رفتار متنوع و وسیعی می­شود. در طبقه­بندی­ای که توسط روان­شناسان صورت گرفته است حداقل 5 نوع مشخص اعتیاد به اینترنت وجود دارد:

1- وابستگی به وب­سایت جنسی (اتاق گفتگو یا سایت­های هرزه­نگاری).

2- وابستگی به ایجاد رابطه با دوستان مجازی در اتاق گفتگو که جایگزین دوستان واقعی فرد شوند.

3- وسواس و وابستگی به قماربازی­های آنلاین، وابستگی به حراج­های آنلاین، تجارب وسواسی آنلاین.

4- اضافه بار کردن اطلاعات (پوشش افراطی وب­سایت، وب­گردی بی­هدف و …).

5- وابستگی به بازی­های اینترنتی افراطی، بارگذاری نرم­افزار جدید و مختلف و هر آن چه که به علم کامپیوتر و نرم­افزارهای گوناگون مربوط می­شود (مارکس و ویرجینیا، 2003).

پراتارلی و دانشجویان، 4 فاکتور و گروه را برای کاربران اینترنت و مدل آسیب­شناختی استفاده از اینترنت (PIU) توصیف کرده­اند:

طبقه اول: روی رفتارهای اختلال­گونه که به استفاده فراوان از اینترنت مربوط است متمرکز شده و به وسیله چندین سبک رفتارهای مشکل­آفرین طرح کلی آن را مطرح کرده­اند.

طبقه دوم: استفاده کاربردی از اینترنت را بررسی کرده که شامل استفاده بامعنی و مفید (هدفمند) از اینترنت است.

طبقه سوم: بر روی استفاده از اینترنت در جهت دستاوردهای اجتماعی یا ارضاء جنسی تأکید دارد. این فاکتور توضیح می­دهد که چگونه کاربر خجالتی یا درونگرا به اینترنت اعتماد می­کند تا احساسات خودش را بیان و توجه افرادی را در اتاق­های گفتگو به دست آورد.

طبقه چهارم: افرادی را توصیف می­کند که به هیچ­وجه به اینترنت وابسته نشدند یا به طور معمولی و بهنجار از این تکنولوژی استفاده می­کنند (استفانیا، 2002).

ویژگی­های روانی اعتیاد به اینترنت

  1. اعتیاد اینترنتی، نوعی اختلال و بی­نظمی وسواسی است که برخی ویژگی های آن مشابه شرایط آسیب شناسانه است. در واقع، زمانی می­توان گفت که فرد دچار اعتیاد به اینترنت شده است که دارای علائم خستگی زودرس، تنهایی، افسردگی و غیره باشند. روش های درمان این نوع اعتیاد نیز رفتار درمانی شناختی و تقویت درمانی انگیزش است.
  2. اعتیاد اینترنتی، نوعی اختلال و بی­نظمی روانی است. از این دیدگاه زمینه تحقیقی جدیدی تحت عنوان «روان درمانی اینترنتی» ظهور کرده است. این دیدگاه، معتادان اینترنت را به­عنوان بیمار می­بیند. روش درمان این نوع اعتیاد نیز، تشکیل گروه های خبری و گروه های بحث است. در این شکل از درمان، اعضای اختلالات روانی مرتبط به­هم، نقش یک گروه حمایتی را بازی کرده و با ارائه پیشنهادات آنلاین و روشهای برخورد با آن، از شدت اعتیاد اینترنتی می­کاهند.
  3. اعتیاد اینترنتی، نوعی مشکل رفتاری است. دلیل این مسئله نیز، یک رابطه قوی بین اعتیاد اینترنتی و وابستگی شیمیایی است. مطالعات نشان داده­اند که افرادی که مشکلات وابستگی شیمیایی دارند، در هفته وقت بیشتری را صرف اینترنت می­کنند، تا کاربران وابسته غیر شیمیایی (ضیایی پرور، 1393).

روان­شناسان همچنین علائم هشداردهنده­ای را مشخص کرده­اند که اگر افراد آن علائم را در خود بیابند می­توانند متوجه وابستگی خود و سوء­مصرفش از اینترنت شوند. این علائم عبارتند از:

1- فرد احساس می­کند مجذوب اینترنت شده است و پیوسته به فعالیت­های قبلی آنلاین خود فکر کرده و یا منتظر جلسه بعدی­ای که آنلاین خواهد شد، می­باشد.

2- فرد زمانی طولانی­تری را نسبت به آن چه که در اول قصد داشت، آنلاین می­ماند.

3- فرد احساس بی­حوصلگی و  افسردگی دارد، هنگامی که می­خواهد ارتباطش را با شبکه قطع کند.

4- فرد بسیاری از فرصت­های شغلی و آموزشی را از دست می­دهد، روابط خود را با افراد خانواده یا دوستانش  به خطر می­اندازد و رابطه­اش را با آن­ها قطع می­کند تا در اینترنت آنلاین باقی بماند.

5- فرد ارتباط با اینترنت را به عنوان یک راه فرار از مشکلات زندگی واقعی یا خلاص شدن از احساس کسالت ملالت­انگیز خود و رهایی از احساسات درماندگی، گناه، اضطراب یا افسردگی انتخاب کرده و از آن استفاده می­کند (مارگارت و آنگز، 2002).

[1] – Pratarelliet

[2] – Pathological internet use (PIU)

[3] – Stefania

مدیر کل

Next Post

اقدامات جامعه امروز در برابر فرار دختران

ش مرداد ۲۰ , ۱۳۹۷
اقدامات جامعه امروز در برابر فرار دختران    2-7-1- اقدامات پیشگیرانه: مثل استفاده از وسایل ارتباط جمعی جهت آگاه کردن والدین از وظایف نسبت به فرزندان یا ایجاد مؤسسات برای تشویق خانواده ها جهت جلوگیری از کثرت اولاد، شناساندن مذهب به نوجوانان، تعدیل نابرابری های طبقاتی و …    2-7-2- اقدامات […]