هاشمی، احمدی نژاد و روحانی روی جلد تایم/عکس

هاشمی، احمدی نژاد و روحانی روی جلد تایم/عکس

سپتامبر 20, 2019 0 By مدیر کل
انتشار تصویر حسن روحانی روی جلد هفته نامه تایم، بهونه ای شد واسه اینکه ببینیم تایم، چه تیترهایی واسه جلدهای روسای جمهور ایرونی درنظر گرفته؟

مجله مهر: یه ایرونی روی جلد تایم. هفته نامه امریکایی «تایم» جلد جدیدترین شماره اش رو به «حسن روحانی» اختصاص داده. اونم به بهونه مطلبی از «فرید زکریا» خبرنگار و ویرایشگر این هفته نامه. رئیس جمهور دولت یازدهم ایران، البته اولین ایرونی نیس که روی جلد این هفته نامه معروف امریکایی میره. قبل از اون ۱۸ بار، ایرانیا جلد هفته نامه تایم رو به خود دادن.

رضا شاه پهلوی(۲ بار)، دکتر محمد مصدقنخست وزیر وقت ایران، محمدرضا شاه پهلوی (۵ بار ) ، امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران(۵ بار)  و محمود احمدی نژاد رئیس جمهور دولتای نهم و دهم  (۲ بار) تصاویر روی جلد هفته نامه تایم رو از اون خود کردن. ضمن این که تصویری از آیت الله هاشمی رفسنجانی هم یه بار سوژه جلد ترکیبی این هفته نامه بوده.

محمود احمدی نژاد و حسن روحانی دیگه روسای جمهور ایران بودن که چهره شون سوژه جلد هفته نامه تایم شده. شاید نگاهی به جلدها و تیترهای انتخابی تایم، واسه روسای جمهور ایران باحال باشه:

اکبرهاشمی رفسنجانی، اولین رئیس جمهور ایران بود که تصویری از اون  همراه با ریگان(رئیس جمهور وقت امریکا) روی جلد ترکیبی تایم رفت. سردبیر تایم در ماجرای «مک فارلین» و گفتگو ایران و امریکا واسه معامله اسلحه، این تیتر رو واسه جلد خود انتخاب کرد:«معاملات پنهونی ریگان با ایران»

گفتگوی اختصاصی تایم با محمود احمدی نژاد، تصویر جلد این هفته نامه رو واسه اولین بار به رئیس جمهور ایران اختصاص داد. با این تیتر :«جنگ با ایران چیجوری هستش؟ (و چیجوری می شه از اون دوری کرد؟)»

طرح کاریکاتوری از احمدی نژاد به بهونه گزارش نهادهای امنیتی درباره برنامه هسته ای ایران. گزارش هایی که ثابت می کرد ایران از همون سال ۲۰۰۳ هم به دنیال رسیدن به اسلحه اتمی نبود. تایم  در یکی از شماره های دسامبر سال ۲۰۰۷ با منتشر کردن مقاله ای دراین باره، این تیتر رو واسه جلد خود انتخاب کرد:«حالا به ما می گن؟». این تیتر در واقع اعتراضی به اعلام دیرهنگام این نکته بود که ایران به دنبال اسلحه هسته ای نیس.

فقط دو ماه پس از روی کارآمدن «حسن روحانی» به عنوان رئیس جمهور دولت جدید ایران و پس از بازتابای زیاد سخنان و ملاقاتای روحانی، در مقاله ای به نوشته «فرید زکریا» با این تیتر، عکس روحانی رو روی جلد برد :«معامله بر سرچیست؟ چیجوری حسن روحانی می تونه با امریکا صلح کنه؟»

تایم که از سال ۱۹۲۳ میلادی منتشر می شه، الان به سردبیری ریچارد استنگل در شهر نیویورک به چاپ می رسد. ویرایش اروپایی این مجله در لندن چاپ می شه و رویدادهای خاور میانه، آفریقا و آمریکای لاتین رو هم پوشش می دهد. ویرایش دیگری از این مجله، خاصٔ کشورای جنوب اقیانوس آروم بوده و رویدادهای مربوط به استرالیا، زلاندنو و جزیره های اقیانوس آروم رو پوشش می دهد

noindex