نیویورک تایمز: بیت آشور، بازیکنی با دو اقلیم

نیویورک تایمز: بیت آشور، بازیکنی با دو اقلیم

سپتامبر 20, 2019 0 By مدیر کل

SPORT

روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی به بررسی حضور مهرداد بیت آشور در تیم ملی ایران پرداخت.

به گزارش آلامتو به نقل از ایسنا، مهرداد بیت آشور یکی از بازیکنانی بود که کی روش موفق شد اون رو واسه اولین بار به اردوی تیم ملی ایران دعوت کنه.

استیون بیت آشور ۱۱ ساله بود که ایران در جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه آمریکا رو شکست داد. خونواده ایشون در سن خوزه واسه تماشای پیروزی ۲ بر یه ایران جمع شدن. در مسابقه ای که به دلیل درگیری های سیاسی بین دو کشور تمایل فوق العاده ای به تماشای اون وجود داشت.

بیت آشور در جواب به این سوال که طرفدار کدوم تیم بود، گفت: طرفدار بازی خوب بودم.

اون موقع هم بیت آشور خواسته هایی بالاتر از تماشای جام جهانی از تلویزیون داشت. رونالدو، ستاره تیم ملی فوتبال برزیل قهرمون ایشون بود و آرزوی اون بدون توجه به سیاست های بین المللی، پاسپورت و مرزها پوشیدن پیراهن تیم ملی برزیل بود.

به نظر می رسد زمان واسه بیت آشور شده. در سال های گذشته دو بار به تیم ملی آمریکا دعوت شده اما در هیچ مسابقه ای به میدون نرفت. ایران در اکتبر گذشته به اون فرصت داد تا در دفاع راست بازی کنه و بیت آشور قبول کرد.

انتظار می رود ایشون در جام جهانی برزیل در ژوئن (خرداد) در بازی های تیم ملی ایران مقابل نیجریه، آرژانتین و بوسنی و هرزگوین حضور داشته باشه. بیت آشور در جام جهانی بعدی در سال ۲۰۱۸، ۳۱ ساله می شه و شاید این تنها فرصت ایشون واسه بازی کردن در معتبرترین رقابت های ورزشی دنیا باشه.

بیت آشور در این باره گفت: اگه این فرصت رو داشته باشین که واسه یه تیم در جام جهانی به میدون برید؟ این پیشنهاد رو رد می کنین؟ اگه بازی در سطح بین المللی همیشه آرزوی شما باشه، واسه هر کشوری بازی می کنین و چه رقابتی بالاتر از جام جهانی؟

با در نظر گرفتن درگیری های سیاسی میان ایران و آمریکا، بعضی در آمریکا بیت آشور رو به «فروختن روحش» واسه شانس بازی در جام جهانی متهم کرده ان اما بوکانگرا، کاپیتان قبلی تیم ملی فوتبال آمریکا در این باره گفت: اگه شانس بازی در جام جهانی به شما پیشنهاد شه، بسیار سخته که این پیشنهاد رو قبول نکنین. هر کسی باید تو ذهن خودش بررسی کنه و اگه این همون کاریه که می خواهد، انجامش دهد. بازی در جام جهانی واسه بیت آشور خوبه. نمی تونید به بقیه بگید چه احساسی داشته باشن.

بیت آشور در ژانویه ۲۰۱۳ در کمپ تیم ملی آمریکا حضور داشت اما در هیچ مسابقه بین المللی به میدون نرفت تا این فرصت رو داشته باشه که واسه ایران بازی کنه. ایشون در کودکی دو بار واسه سر زدن به اقوام به ایران سفر کرده بود. زبون فارسی رو می فهمد و تقریبا می تونه صحبت کنه. خونواده ایشون هر بهار در خونه در سال نو ایران مراسم رو به جا می بیارن و میز رو ماهی قرمز، شیرینی و قرآن؛ سبزه تزئین می کنن و در حالی که سرود تولد دوباره می خونن از روی آتیش می پرند.

مهارت های فوتبالی ایشون در میان دو فرهنگ رشد کرده: سیستم آمریکایی منظم و بازی های آخر هفته با بزرگ ترها در پارک. پدر ایشون، ادوارد بیت آشور در اوایل دهه ۶۰، خیلی قبل از انقلاب اسلامی ایران به آمریکا اومد و در سان فرانسیسکو فوتبال بازی کرد اما بعدا یه مهندس برق شد. ایشون هنوزم در زمان بازنشستگی تموم بازی های پسرش رو تماشا می کنه.

تونی بیت آشور، داداش بزرگ تر استیون در این باره گفت: بابام بازی های اون رو چند بار تماشا می کنه و بزرگ ترین هوادار و منتقد اونه.

فوتبال آمریکا و ایران در ۲۱ ژوئن ۱۹۹۸ در لیون فرانسه به هم رسیدن. قبل از این بازی بازیکنان ایران و آمریکا عکس گرفتن و هدایایی رد و بدل کردن و پس از این مسابقه هم پیراهن هاشون رو با هم عوض کردن.

ماهان بزرگ نیا، دوست صمیمی بیت آشور از دوران دبیرستان گفت: زمینه و فرهنگ شما همون جاییه که والدین شما از اونجا اومده ان و اونجا ایرانه. در عین حال شما در اون کشور بزرگ نشده اید و اینجا رشد یافته اید. با آمریکایی ها به مدرسه رفته اید. اول زبون انگلیسی رو یاد گرفته اید. با ایران احساس رابطه می کنین اما همون قدر هم با آمریکا رابطه دارین. از هر دو کشور پشتیبانی می کنین و پس جواب بیت آشور به اینکه طرفدار کدوم تیمه، از روی ترس نبود.

به نظر می رسید شانس حضور در جام جهانی بعد از این دیگه به سراغ بیت آشور نیاد. ایشون در سن خوزه بزرگ شد و در تیم سن خوزه بازی کرد، در دوران دبیرستان ستاره شد و واسه رفتن به سن دیگو بورسیه شد اما هیچوقت در هیچ یه از بازی های تیم جوانان آمریکا به میدون نرفت و نه آمریکا و نه ایران قبل از جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای تمایلی به ایشون نشون ندادند.

بعد از حضور بیت آشور در تیم ارث کوئیک که در سال ۲۰۱۱ بیشترین پاس گل تیمش رو به نام خود ثبات کرد و در سال ۲۰۱۲ ستاره تیمش شد، همه چیز تغییر کرد. ایشون یه مدافع مطمئن شده بود که توانایی حضور در حملات رو هم داره.

بزرگ نیا گفت: اون به همون اندازه که با پیراهن تیم ملی آمریکا احساس غرور می کنه، به پرچم سه رنگ ایران هم افتخار می کنه. هر کدوم که به اون فرصت بازی در سطحی که می خواهد رو بده، اون واسه همون تیم به میدون می رود.

یورگن کلینزمان در آگوست ۲۰۱۲ از بیت آشور دعوت کرد تا قبل از دیدار دوستانه در مکزیک واسه تیم ملی آمریکا بازی کنه اما ایشون در این مسابقه به میدون نرفت. ایشون دوباره در ژانویه ۲۰۱۳ به تیم ملی دعوت شد.

وقتی بیت آشور بازی واسه ارث کوئیک رو از سر گرفت، اعلام کرد که کلینزمان به اون گفته از برگشت اون خوشحاله و واسه ایشون آرزوی موفقیت کرد اما صحبت دیگری پیش نیومد. بیت آشور در اکتبر گذشته پنجره ای واسه حضور در رقابت های جام جهانی در مقابل خود دید.

کارلوس کی روش، سرمربی پرتغالی تیم ملی فوتبال ایران در همون زمان جست و جوی خود واسه پیدا کردن بازیکنان ایران در لیگ های خارج از این کشور رو شروع کرده بود. این بازیکنان شامل رضا قوچان نژاد (ملقب به گوچی) از تیم چارلتون انگلیس و اشکان دژاگه از تیم فولام انگلیس می شدن. وقتی ایران به بیت آشور فرصت داد تا در رقابت های مقدماتی جام ملت های آسیا ۲۰۱۵ بازی کنه، ایشون قبول کرد.

اون حتما فکر نمی کرد که فرصتش واسه بازی در تیم ملی آمریکا به پایان رسیده اما ماه ها بود که خبری از کلینزمان نداشت. ایشون در این باره گفت: می خواستم بازی کنم. باید تصمیم می گرفتم.

خیلی از تماشاگران ایرونی در ورزشگاه آزادی حضور ایشون به ایران رو به زبون انگلیسی خوش اومد گفتن و از سرمربی تیم خواستن که اون رو به میدون بفرستد.

بیت آشور که در چهار مسابقه واسه ایران بازی کرده، گفت: در ایران استقبال گرمی ازم شد. اونا عاشق تیم ملی کشورشون هستن و می خواهند این تیم برنده شه.

همسران بازیکنان رئال مادرید با حجاب در مسجد!+عکس

باحال و خواندنی درباره لیونل مسی

اخبار داغ فوتبالی ایسنا