نیوشا ضیغمی: بازیگرم، مدل نیستم!!

نیوشا ضیغمی: بازیگرم، مدل نیستم!!

سپتامبر 20, 2019 0 By مدیر کل

 «نیوشا ضیغمی» از جمله بازیگرانیه که بیشتر در آثار سینمایی حضور داره و سریال «راستش رو بگو» پس از «در چشم باد» دومین سریال تلویزیونیه که این هنرمند در اون اجرای نقش کرده.

ضیغمی در «راستش رو بگو» نقش دختر دانشجویی به نام خاطره آرومی رو اجرا می کنه که از شبکه یه سیما روی آنتن می رود.

چیزی که در ادامه می خونید گفت وگوی خبرنگار رادیو و تلویزیون فارس با این بازیگر درباره حضورش در این سریال و شرایط سینمای فعلیه.

 

نیوشا ضیغمی

 

 

* شما بعد از حدود ۸ الی ۹ سال که در مجموعه «در چشم باد» اجرای نقش کردین، دیگه در سریال های تلویزیونی دیده نشدید، چیجوری شد که حضور در پروژه «راستش رو بگو» رو قبول کردین؟

– من این کار رو به واسطه رزومه کاری آقای آهنج قبول کردم؛ واسه اینکه احساس کردم نسبت به کارای دیگری که در تلویزیون ساخته می شه و خیلی تاثیر گذار نیستن و حرفی واسه گفتن ندارن، در کاری متفاوت و تو یه فضای خوب کار می کنم.

 

* شما به عنوان یه چهره سینمایی شناخته می شید، حضور در مدیوم تلویزیون براتون فرقی با سینما نداره؟

– به هر حال بازیگری یه مبحث گسترده س و بازیگری یعنی بازیگر تئاتر، تلویزیون و سینما. من فکر می کنم انتخاب من بین پیشنهادهایی که اون زمان داشتم، بهترین انتخابه و دوست دارم دوباره این مدیوم رو تجربه کنم. چون اولین تجربه ام بسیار موندگار و خوب بود و خوشحالم که دوباره این تجربه رو به واسطه یه فیلمنامه ای که قابل دفاعه، داشتم. از پایه به خاطر اینکه مخاطب تلویزیون مخاطب گسترده و قابل احترامیه و شاید رسانه سینما و بازیگرانش متفاوت از سینما باشن و حتی در تموم دنیا حتی جشنواره های سینما و تلویزیون از هم جدا هستن. من با یه کار تلویزیونی بازیگر تلویزیون نمیشه و یه کار ملاک نیس. هم اینکه خیلی از بازیگران سینمایی ما تلویزیون رو تجربه کرده ان و دوباره به سینما برگشته ان و کارشون رو ادامه داده ان.

 

 

 

نیوشا ضیغمی

 

 

 

در سینما فیلم تولید نکنن بهتره

 

* یعنی ترجیح می بدید تو یه کار خوب تلویزیونی حضور داشته باشین تا در کارای ضعیف سینمایی؟

– دقیقا. بدیش اینه نسبت به سال های گذشته سینما به نظرم دچار افت شده. آمار فروش فیلم ها رو که روزانه می بینیم چقدر پایین آمده، نمی دانم قراره واسه سینما چه اتفاقی بیفته. من اگه قرار باشه سینما این طور پیش بره، ترجیح می دهم تا وقتی که سینما به حالت عادی برنگشته به این وادی برنگردم و دیگه بازی نکنم. چون این اندازه فروش یه سوم هزینه تولید فیلم هم نیس و این خیلی تلخه، هم واسه بازیگر، هم سرمایه گذار، هم جفت و جور کننده و سینمادار. من فکر می کنم تولید نکنن خیلی بهتر از این باشه که اکران شه و به اینجور سرنوشتی دچار شه. بعضی فیلمنامه ها هم طوری هستن که مردم اصلا به سمت شون نمی روند. سینما جایی موفقه که مخاطب داره.

 

* خود شما شرایط مطلوب سینما رو در چه می ببینن؟

– شرایطیه که فیلمنامه هایی ساخته شه که بتونه اون قدر اثر داشته باشه که مخاطبش رو با اینحال همه گزینه هایی که هست به سینما بکشونه. فیلم های هزار تومانی کنار خیابون، ماهواره، اینترنت و هزار منبع دیگه واسه مخاطب هست. در اینجور شرایطی هم اینکه اینکه واسه یه خونواده، رفتن به سینما حدود ۵۰ هزار تومن تموم می شه، یه فیلم باید اون قدر جذابیت داشته باشه که خونواده رو واسه رفتن به سینما تشویق کنه. سینما سرگرمیه و قرار نیس حتما حرفی واسه گفتن داشته باشه، اما در اینجور شرایطی می تونه دست کم یه جذابیت چشمی و یا یه فکر باشه. در تموم دنیا واسه اینکه یه فیلم فروش داشته باشه، گروهی سال ها تحقیق می کنن و درباره اش فکر می کنن که موضوع فیلم رو چیجوری مطرح کنن، کی بازی کنه، چیجوری بازی کنه، چیجوری اکران کنن که بتونن از همه دنیا مخاطب جذب کنن ولی ما چی؟ فیلم هایی ساخته می شن که خنثی هستن، ساخته می شن، اکران می شن و بعد هم فراموش می شن. فقط یه سرمایه ای این وسط به باد رفته. در اینجور وضعیتی آدم بازی نکنه خیلی بهتره.

 

* برگردیم به سریال، سریال «راستش رو بگو» شامل داستان های ریز و درشتیه که به طور موازی پیش می روند، احساس نکردید این داستان های موازی مخاطب رو سردرگم می کنه؟

– مخاطب باید روی کاری که می بیند، کمی هم فکر کنه. من کارایی رو که مخاطب رو به فکر کردن مجبور می کنن، دوست دارم. ما همه چیز رو شسته و رفته تحویل بدیم، خیلی اتفاق خوبی نیس. این کار پیچیدگی داره و مخاطب رو به فکر کردن مجبور می کنه.

 

ما بازیگریم، مدل نیستیم

 

* شما در این سریال نقش یه خانوم چادری ظاهر شده اید، براتون نوع پوشش نقشی که اجرا می کنین مهمه یا خیر؟

– من یه بازیگر هستم و اتفاقا این نقش و این نوع پوشش رو خیلی دوست داشتم. ما بازیگریم، مدل نیستیم. تجربه کردن همه نوع نقش برام جذابه. نقش خاطره آرومی هم برام ویژگی هایی داشت که جذاب بود.

 

شکایت از قضاوت های زودتر از موعد متعارف

 

* در بعضی محافل ذکر شد که شما چادرتان رو در این سریال خوب نگه نمی دارین.

– به نظرم طرح اینجور مواردی حاشیه س. من به سطح جامعه و علی الخصوص قشر دانشجو نگاه کردم. قرار نیس من یه مدلی که روی کاغذ می کشن رو اجرا کنم. یه خانوم با این نوع پوشش زندگی می کنه، ممکنه یه لحظه اون رو شُل بگیره و یه لحظه دیگه سفت. حتی یه لحظه ممکنه باد بیاد. آدم در حرکته و نقش باید واقعی باشه. من نمی توانم جوری اون رو بازی کنم که غیر واقعیه. این حرف ها حاشیه ایه. من تلاش کردم نقشم رو طوری اجرا کنم که واقعی باشه. شما اگه به ادامه سریال نگاه کنین متوجه می شید که به چه دلیل خاطره این گونه س. چیزی که شما می ببینن وجود واقعی این فرد نیس و در حال تظاهره، اما همین قضاوت های غلط و زودتر از موعد متعارف و ایجاد حاشیه باعث می شه کار خوب دیده نشه.

همین قضاوت های بی مورد و با عجله به سینما هم ضربه می زند. اگه کمی با هم مهربون تر باشیم اینجور فضاهایی پیش نمی آید.

 

صفحه فیس بوک ندارم

 

* از شما به عنوان هنرمندی فعال در شبکه های اجتماعی یاد می شه.

– اصلا این طور نیس. من عضو هیچ صفحه اجتماعی نیستم. خیلی ها این مطلب رو به من می می گن ولی اون صفحه ها هیچ کدوم واسه من نیس. بدیش اینه ما هیچ گونه قانونی هم واسه پیگیری اینجور مواردی در ایران نداریم. در تموم دنیا اگه فردی از نام و چهره فردی دیگه سوءاستفاده کنه، قابل پیگیریه، اما چون اینجور سایت هایی از پایه در کشور ما فیلتره، امکان پیگیری قضایی و قانونی اون هم واسه ما وجود نداره. من هم نمی دانم با اینجور مشکلاتی چه کنم؟

از اسم من، همسرم، خواهرم و همه اعضای خونواده ام سوء استفاده می کنن ولی دستمون هم به هیچ جایی نمی رسد.

مطالب باحال روز نیوشا ضیغمی