نیروهای ویژه‌ی کمتر شناخته شده جهان+عکس

نیروهای ویژه‌ی کمتر شناخته شده جهان+عکس

سپتامبر 20, 2019 0 By مدیر کل

نیروهای خاص بسیاری در دنیا وجود دارن که با وجود نداشتن معروفیت جهانی از یگانای بسیار توانا در اجرای عملیاتای خاص به حساب میان.

امروزه بیشتر کشورای جهان دارای نیروهای خاص در ساختار نیروهای مسلح خود هستن که عملیاتایی مثل رهایی گروگان، شناسایی در پشت خطوط دشمن، مراقبت از شخصیتا و عملیاتای جستجو و نجات رو به انجام میرسونه.

در تموم دنیا آدمایی هستن که آموزشای نظامی خاصی رو دیده ان. خواه این افراد عضو گروه ببرهای تامیل بوده یا نام ویت کونگ رو روی اونا گذاشته باشن یا این که جزو تفنگداران دریایی ارتش آمریکا باشن. فرقی نداره همه اونا نظامی هستن و یه کار رو انجام میدن.

امروزه در جهان یگانایی مثل SAS انگلستان، گروه ALPHA روسیه، DELTA FORCE در آمریکا یا کلاهسبزها و صابرین ایرونی از جمله یگانایی با معروفیت خاص به حساب میان. این وسط نیروهای خاص دیگری هم وجود دارن که با وجود نداشتن معروفیت جهانی از جمله یگانای بسیار توانا در اجرای عملیاتای خاص به حساب میان.

KOPASKA

کشور اندونزی در جنوب شرقی آسیا از تعداد خیلی از جزیره های کوچیک تشکیل شده و جغرافیای این کشور ضرورت وجود یه نیروی دریایی قوی و هم اینکه یگان عملیات خاص دریایی رو بیشتر از قبل گوشزد می کنه. واحد عملیات خاص KOPASKA واسه نیروی دریایی اندونزی واحدی از ارتش این کشور هستش که از نیروی معروف SEALs نیروی دریایی آمریکا تاثیر پذیرفته و کلی تمرینات و تاکتیکای این نیرو از این واحد آمریکایی الگو ورداری شده.

نیروهای خاص

معمولا از هر ۳۰۰ نفری که واسه عضویت در این یگان وارد دوره آموزشی می شن؛ در آخر ۲۵ الی ۳۰ نفر موفق تموم کردن دوره می شن. به اعضای این گروه عملیاتایی مثل تهاجم آبی – خاکی ، تخریب زیرآبی و عملیات ضد تروریسم آموزش داده می شه. در بخش تسلیحاتی تنوع بسیار زیادی واسه اعضای این تیم هست که در اون شکلای جور واجور اسلحه های سبک ساخت روسیه، آمریکا، کشورای اروپای غربی و چین دیده می شه. براساس اطلاعات موجود این گروه الان دارای استعدادی در حدود ۳۵۰ نفره که در دو گروه در شرق و غرب کشور اندونزی گذاشته شدن. شعار یگان KOPASKA اینه: “هیچ مانعی که بشه اونو شکست داد وجود نداره”

نیروهای خاص

JW GROM

قدمت نیروهای خاص امروزی در ارتش لهستان به زمان جنگ جهانی دوم برمیگرده. در جریان اشغال این کشور از راه آلمان نازی گروهی از نیروهای لهستان یگانی رو واسه انجام عملیاتای خاص در لهستان اشغالی تشکیل دادن که با عنوان Cichociemni رو تشکیل دادن. با پایان جنگ دوم جهانی و ورود ارتش سرخ به لهستان اعضای این یگان بیشتر از این کشور خارج شده و یا در این کشور بدون اشاره ای به خدمات خود در زمان جنگ به زندگی پرداختن. در سال ۱۹۹۰ و با بالا گرفتن مشکلات در پیمان ورشو، لهستانیا به دنبال یه یگان خاص با توان عملیات در عمق خاک دشمن رفتن. یگان جدید که JW GROM نام گرفت به سرعت منظم و تا به امروز در عملیاتای زیادی شرکت داشته.

نیروهای خاص

استعداد انسانی این یگان در حدود ۵۰۰ نفره و عملیاتای جور واجور خاص مثل رهایی گروگان، عملیات در عمق خاک دشمن و یا حفاظت از افراد مهم رو انجام میده. این یگان ارتش لهستان تا به امروز در عملیاتایی به خاطر دستگیری جنایت کاران جنگی صرب، عملیات در عراق و افغانستان، حفاظت از شهروندان این کشور و مسابقات فوتبال یورو ۲۰۱۲ و عملیات در کشور هاییتی از جمله عملیاتای انجام شده از راه این تنها. کلی اسلحه های مورد به کار گیری راه این یگان ساخت اروپای غربی و آمریکا هستش.

نیروهای خاص

JW GROM امروزه به صورت منظم با یگانای عملیات خاص از کشورهایی مثل آمریکا، انگلستان، آلمان و فرانسه در حال تمرینه و در سازمان ناتو به عنوان یکی از بهترین یگانای عملیات خاص شناخته می شه. شعار این یگان: “افتخار و قدرت واسه سرزمین پدریه. “

SASR

هنگ خدمات خاص هوایی یگان عملیات خاص ارتش هستشرالیا هستش که به صورت کامل براساس یگان SAS انگلستان مثل سازی شده. این یگان از سال ۱۹۵۷ میلادی تا به امروز فعاله و جنگ ویتنام، جنگ عراق، درگیری در تیمور شرقی و درگیری با داعش از جمله نبردهایی بوده که این یگان در اون شرکت کرده. پرش با چتر از ارتفاع بالا، عملیات ضدتروریستی، حفاظت از افراد مهم، رهایی گروگان و مقابله با تهدیدات هسته ای، بیولوژیک و شیمیایی از جمله تخصصای این گروه استرالیاییه.

نیروهای خاص

استعداد این یگان استرالیایی به مانند SAS انگلستان یه هنگه و نکته باحال تر این که حتی آرم این یگان، چگونگی تمرینا و انتخاب و حتی شعار این یگان هم از یگان خاص ارتش انگلستان یعنی SAS کپی شده.

این یگان کلی تمرینات مشترک خود رو با واحدهای عملیات خاص انگلستان و آمریکا انجام داده و در بخش تسلیحات هم به طور کامل از اسلحه های غربی استفاده میکرد. اسلحه های مختلفی مثل گلوک اتریشی، ام ۴ آمریکایی، اچ کا ۴۱۷ آلمانی و هم اینکه خودروهای تاکتیکی لندرور انگلیسی از جمله لوازم این گروه خاصه.

نیروهای خاص

گارد امنیت ملی هند

نیروهای مسلح هندوستان در شاخه های زمینی، دریایی و هوایی دارای نیروهای خاصه، اما یکی از معروف ترین یگانای عملیات خاص کشور هند گارد امنیت ملی هند واسه وزارت کشور هندوستان ملقب به گربهای مشکی س.

این یگان در سال ۱۹۸۴ میلادی و پس از ترور ایندیرا گاندینخست وزیر هندوستان تشکیل شد. این یگان از اون زمان تا به امروز عملیاتای جور واجور ضد تروریستی و رهایی گروگان رو در سرتاسر شبه قاره هند به انجام رسونده که میشه انگار معروف ترین اونو مقابله با حملات تروریستی در شهر بمبئی در سال ۲۰۰۸ میلادی دونست.

نیروهای خاص

این یگان به صورت خاص واسه عملیاتای امنیت داخلی یعنی مقابله با تروریسم و هم اینکه حفاظت از شخصیتای مهم داخلی و خارجی آموزش دیده و در طول زندگی خود تا به امروز موارد زیادی از عملیاتای تروریستی در خاک هند رو خنثی کرده که همونجوری که گفته شد عملیات ضد تروریستی در بمبئی در سال ۲۰۰۸ بالاترین درجه کارکرد این گروه هستش. این گروه در جریان اون درگیری موفق شد ۹ تروریست رو از بین برده و ۶۰۰ گروگان در هتل محل درگیری رو نجات بدن. دو تن از اعضای این گروه هم در درگیری کشته شدن.

این گروه از اسلحه هایی مثل AKM روسی، گلوک اتریشی و یا تک تیرانداز SP66 ساخت ماوزر آلمان و یا اسلحه های ساخت SIG سوئیس استفاده میکرد. مرکز این گروه در شهر دهلی قرار داشته و حدودا ۷۵۰۰ نفر نیرو در اختیار داره.

نیروهای خاص

AFEUR

کلمبیا یکی از کشورهایی هستش که عملیاتای تروریستی، آدم ربایی و قاچاق مواد مخدر تبدیل به بخشی از زندگی روزمره مردم شده. یگان اصلی ارتش کلمبیا واسه مقابله با این تهدیدات گروه AFEUR هستش. این یگان که از ترکیب افراد نیروی زمینی و دریایی ارتش کلمبیا تشکیل شده؛ یکی از ورزیده ترین نیروها در عملیاتای رهایی گروگان، مقابله با قاچاق مواد مخدر، مقابله با گروه های تروریستی و حفاظت از شخصیتای مهمه.

نیروهای خاص

این یگان که از سال ۱۹۸۵ میلادی تا به امروز در خدمت قرار داره بیشتر در سایه ای از مخفی کاری فعالیت کرده و اطلاعات خیلی از عملیاتای اون منتشر نمی شه. اما اون چیزی که مسلمه بار اصلی مقابله با گروه های منظم قاچاق و هم اینکه گروه های تروریستی در کلمبیا بردوش این یگان از ارتش کلمبیا هستش. موقع انتخاب اعضای این گروه آمادگی جسمی و توان شلیک با دقت بالا از جمله نیازمندیا واسه پیوستن به این گروه خاص هستش.

نیروهای خاص

تاسیسات اصلی آموزشی این گروه در نزدیکی شهر بوگوتا، پایتخت کلمبیا قرار داره . اعضای این گروه واسه آموزش پیشرفته تر معمولا به آمریکا اعزام شده و تحت نظر کلاه سبزهای نیروی زمینی ارتش آمریکا آموزش می بینن.

زندگینامه میلیونرهای خودساخته

فواید گوش دادن به موسیقی واسه بدن

باشگاه خبرنگاران