نگاهی کوتاه به تاثیر دستگاه ویپ بر ترک سیگار

نگاهی کوتاه به تاثیر دستگاه ویپ بر ترک سیگار

سپتامبر 20, 2019 0 By مدیر کل

تحقیقات ابتدایی انجام شده حکایت از تاثیر مثبت دستگاه ویپ بر ترک سیگار داره

بیشتر تحقیقات انجام شده نشون دهنده تاثیر مثبت دستگاه ویپ و سیگارهای الکترونیکی هستن. با این وجود، هنوزم از دید استانداردهای جهانی تحقیقات زیادی در این مورد انجام نشده. شاید طی سال های آینده و با روش های تحقیق بهتر بشه به نتیجه گیری قاطعانه تری در مورد فواید دستگاه ویپ بر ترک سیگار رسید.

نگاهی کوتاه به تاثیر دستگاه ویپ بر ترک سیگار

دنیای دستگاه ویپ و شکل های جور واجور جویس، دنیای بسیار تازه و جدیدی بوده و طبیعتا نمی توان مانند سیگار، تحقیقات بسیار زیادی رو در مورد اون پیدا کرد. آدمایی که به دنبال تحقیقات بیشتری هستن، باید مدت زمان بیشتری رو صبر کنین تا محققان بتونن به طور کامل این دستگاه ها رو بررسی کنن؛ هر چند تحقیقات منتشر شده تا به امروز همه علمی بوده و هیچ گونه مشکلی در اون ها پیدا نمی شه. حتی اگه تحقیقات رو به طور کامل کنار بذاریم، به تجربه ی شخصی خیلی از کاربران و آمار و ارقام منتشر شده می توان رسید که در ادامه تلاش شده به بررسی اون ها پرداخته شه.

ویپ اسموک یه دستگاه کوچیک الکترونیکیه که با روشن شدن اون مایعی که درون مخزن اون قرار داره بخار شده و دودی مثل دود سیگار تولید می شه. با این وسیله فرد می تونه حس و حالی مثل حس و حال سیگار کشیدن رو تجربه کنه.

مایع درون ویپ اسامی مختلفی از جمله، قطره ویپ،  عصاره ویپ، مایع ویپ، ایجوس و جویس ویپ داره که جویس اصطلاح عادی تری واسه اون هستش. این مایع شامل ترکیباتی از جمله نیکوتینه و در واقع گرما دیدن این مایعه که موجب ایجاد بخار می شه.

سازمان CASAA که سازمانی جهانی واسه راه های جانشین سیگار حساب می شه، تازگیا آمار جدیدی رو منتشر کرده که بیشتر از ۱۱ هزار نفر از افراد تونسته ان با به کار گیری دستگاه ویپ، سیگار رو به طور کامل ترک کنن.

در هر حال، ترک سیگار بوسیله دستگاه های ویپ به طور کامل ممکنه. خیلی از تجربه های افراد در دنیای اینترنت منتشر نمی شن و آمار ۱۱ هزار نفری رو می توان نمونه ی کوچیکی از مصرف کنندگان ویپ دونست که سیگار رو ترک کرده ان. پس، با اینجور آماری دستگاه های ویپ اهمیت بیشتری پیدا می کنن. پس در ادامه نگاهی عمیق تر به آمار و ارقام منتشر شده انداخته می شه.

تحقیقات ابتدایی انجام شده حکایت از تاثیر مثبت ویپ بر ترک سیگار داره

یکی از اولین تحقیقاتی که در مورد دستگاه های ویپ منتشر شد به سال ۲۰۱۱ بر می شه که بیشتر از ۴۰ سیگاری که هیچ تمایلی به ترک سیگار نداشته ان رو به کار گرفته. در این تخقیق، به این افراد طی مدت شش ماه سیگار الکترونیکی داده شد و در آخر اون بیشتر از ۲۲.۵ درصد از افراد سیگار رو ترک کرده و تقریبا ۳۲.۵ درصد دیگه اندازه مصرف سیگار خود رو به نصف یا بیشتر کاهش داده بودن. از مشکلات این تحقیق می توان به نبود داشتن گروه کنترل و هم اینکه تعداد کم شرکت کنندگان اشاره کرد.

یکی دیگه از تحقیقاتی که به صورت تصادفی انجام شده، بیشتر از ۳۰۰ نفر از افراد سیگاری رو به کار برده. در این تحقیق به صورت به طور کامل تصادفی مقدار نیکوتین کارتریج ۷.۲ میلی گرمی، نیکوتین ۷.۲ میلی گرمی در قسمت اول تحقیق و بعد نیکوتین ۵.۴ میلی گرمی در قسمت دوم و هم اینکه کارتریج بدون نیکوتین به همراه سیگار الکترونیکی در اختیار شرکت کنندگان قرار گرفته. یافته های منتشر شده نشون دهنده این بوده که تقریبا ۱۳ درصد از افراد گروه نیکوتین ۷.۲، ۹ درصد از افراد نیکوتین ۷.۲ و ۵.۴ و ۴ درصد از افراد بدون نیکوتین موفق به ترک سیگار بعد از یه سال شده ان.

یکی دیگه از تحقیقات انجام شده در این مورد که مهم ترین اونم به حساب می رود بیشتر از ۶۵۷ نفر از افراد سیگاری رو برگزیده س. در این تحقیق، بعضی از افراد سیگار الکترونیکی به همراه کارتریج های ۱۶ میلی گرمی نیکوتین رو دریافت کرده بودن؛ یه سری های دیگه برچسب های نیکوتین و یه سری های دیگه سیگارهای الکترونیکی بدون نیکوتین رو استفاده کردن. بعد از شش ماه از انجام این تحقیق، ۷.۳ درصد از افراد گروه ویپ به همراه کارتریج نیکوتین سیگار رو به طور کامل ترک کرده بودن. این آمار واسه گروه برچسب نیکوتین به ۵.۸ درصد و واسه گروه کاتریج های بدون نیکوتین به ۴.۱ درصد رسیده بود.

همون طور که مشاهده می شه، بیشتر تحقیقات انجام شده نشون دهنده ترک سیگار بوسیله دستگاه ویپ و سیگارهای الکترونیکی هستن. با این وجود، هنوزم از دید استانداردهای جهانی تحقیقات زیادی در این مورد انجام نشده. شاید طی سال های آینده و با روش های تحقیق بهتر بشه به نتیجه گیری قاطعانه تری در مورد فواید خرید دستگاه ویپ و سیگار الکترونیکی بر ترک سیگار رسید و با اطمینان بیشتری در این مورد نوشت.

ویپ به ترک سیگار کمک می کنه؟

واسه جمع بندی کامل این موضوع دوباره باید نگاهی به مدارک و دلایلی انداخت که تا الان در مورد ویپ و ترک سیگار به دست آمده:

  • افراد سیگاری دستگاه ویپ رو واسه ترک سیگار بسیار به درد بخور دونسته ان.
  • به کار گیری دستگاه ویپ به جای سیگار بسیار منطقی به نظر می رسد.
  • با شروع به کار دستگاه های ویپ به صورت گسترده، اندازه افراد سیگاری به شکل محسوسی کم شده.
  • تحقیقات اولیه هرچند شک برانگیز و محدود، یافته های بسیار مثبتی داشته ان.
  • ادعای این که ویپ هیچوقت به ترک سیگار کمکی نمی کنه، ادعایی ضعیف و بدون مدرک مستحکمه.
  • تحقیقات گذشته منتشر شده با قاطعیت بیشتری به تاثیر ویپ روی ترک سیگار پرداخته ان.

در هر حال، بازم بحث و جنگ در مورد فواید دستگاه ویپ ادامه داره و به نظر می رسد واسه قاطعیت بیشتر، بازم باید منتظر موند. اما تحقیقات منتشر شده تا الان همه به تاثیر مثبت ویپ باور داشته ان. اگه نگاهی منطقی به اثرات دستگاه ویپ و جویس روی سلامتی افراد سیگاری و ترک سیگار انداخته شه، می توان متوجه فواید اون شد. تجربه ی کاربران سیگاری، تحقیقات انجام شده و هم اینکه آمار و ارقام همه به تاثیر مثبت دستگاه ویپ اشاره داشته ان.

علاقه مندان واسه دیدن مجموعه کامل، خرید و قیمت شکل های جور واجور دستگاه ویپ، می تونن به فروشگاه اینترنتی نشت آپ به نشانی nashtup.com مراجعه کنن.

هفت راه واسه ترک سیگار

مضرات سیگار کشیدن