نگاهی به مجموعه‌های ماه رمضان؛ از «چراغ خاموش» تا «در مسیر زاینده‌رود»

نگاهی به مجموعه‌های ماه رمضان؛ از «چراغ خاموش» تا «در مسیر زاینده‌رود»

سپتامبر 20, 2019 0 By مدیر کل

حسن فتحی می خواد بعد از موفقیت «میوه ممنوعه» بخت خودشو دوباره با مجموعه «در راه زاینده رود» امتحان کنه. اون واسه نوشتن این مجموعه هم مثل «میوه ممنوعه»…

مجموعه های خاص ماه رمضان از سال ۱۳۸۰ با پخش سریال “چراغ خاموش” شروع شد و امسال مجموعه تلویزیونی “در راه زاینده رود” واسه این ایام از شبکه یه پخش می شه.

به گزارش خبرنگار مهر، سریالهای مختلفی چون چراغ خاموش، نسیم رویا، یکی مثل من، اگه بابام زنده بود، مرده متحرک، صاحبدلان، اغماء، روز حسرت و نردبام آسمون از سال ۸۰ تا ۸۸ روی آنتن شبکه یه رفته.

شبکه یه سیما واسه ماه رمضان امسال هم مجموعه تلویزیونی “در راه زاینده رود” رو به نوسیندگی علیرضا نادری، کارگردانی حسن فتحی و جفت و جور کنندگی اسماعیل عفیفه آماده کرده. به همین دلیل نگاهی داریم به این مجموعه و همه مجموعه هایی که از سال ۱۳۸۰ در این ماه از شبکه یه سیما پخش شده:

“در راه زاینده رود”(۱۳۸۹)

این مجموعه قراره از اول ماه رمضان ساعت ۲۲:۱۵ ازشبکه یه پخش شه و در اون مسعود رایگان، حسین محجوب، مهدی باقربیگی، مهرانه مهین ترابی، اشکان خطیبی، بهنوش طباطبایی، پردیس افکاری، مهرداد ضیایی، هومن برق نورد، افسانه پاکرو، مهدی سلطانی، الهه حسینی، فرخ نعمتی، حمیدرضا آذرنگ، مهران نائل و نیما نادری بازی می کنن.

*خلاصه داستان:

مهران سارنگ فوتبالیست جوون و با آتیه تهرانی که واسه عقد قرارداد با یه باشگاه تازه تاسیس به اصفهان سفر کرده، طی تصادف با مسعود مصیب جوون نخبه اصفهانی، با اون درگیر می شه و این شروع ماجرایی طولانیه…

*حاشیه ها:

– مجموعه “در راه زاینده رود” تنها مجموعه ماه رمضان امسال بود که وقتی کلید خورد با حضور اسماعیل عفیفه، جفت و جور کننده و خبرنگاران نشست خبری برگزار شد و عفیفه توضیحاتی درباره این پروژه به خبرنگاران داد. این نشست خبری در دفتر اون تشکیل شد.

-عفیفه در نشست خبری اعلام کرد از یه سال پیش با مهرانه مهین ترابی واسه بازی در این پروژه صحبت کرده بود.

– حسن فتحی در این مجموعه مثل آثار قبلی اش تلاش کرده از بازیگران تئاتر استفاده کنه.

– شنیده می شه کریم باقری از تیم پیروزی و آرش برهانی از تیم استقلال در این مجموعه تلویزیونی بازی می کنن.

– در این مجموعه فتحی از مهدی باقربیگی واسه بازی بهره برده که می تونه واسه مخاطبان تا حدودی “قصهای مجید” اون رو تداعی کنه.

– قرار بود ۹۰ درصد لوکیشنا در اصفهان باشه، اما گروه لوکیشنایی تو تهران پیدا کرد تا فضای اصفهان رو داشته باشه و در کل ۳۰ تا ۳۵ درصد از کار در اصفهان ضبط شه.

– حسن فتحی می خواد بعد از موفقیت “میوه ممنوعه” بخت خودشو دوباره با مجموعه “در راه زاینده رود” امتحان کنه. اون واسه نوشتن این مجموعه هم مثل “میوه ممنوعه” از علیرضا نادری بهره برده.

“چراغای خاموش” (۱۳۸۰)

مجموعه “چراغای خاموش” به کارگردانی کاظم بلوچی، نویسندگی علی خودسیانی و جفت و جور کنندگی بلوچی و محمد غلامپور واسه ماه رمضان سال ۸۰ جفت و جور شد. در این مجموعه اسماعیل شنگله، فرامرز صدیقی، هایده حائری، غزل با ارزش، مهدی سلوکی، رحیم نوروزی، خسرو احمدی، اسدالله منجزی، حسین چنگی، مهدی فقیه، محسن رمضانی، ولی الله شیراندامی و … بازی کردن.

* خلاصه داستان:

بهزاد جوون ۲۱ ساله ایه که تو یه خونواده متمول زندگی می کنه. پدر و مادرش اونقدر در کار خود غرق هستن که توجهی به فرزندان خود ندارن. بهزاد دوستان نابابی داره و دچار مشکلات زیاد می شه. اون که از طرف پلیس تحت تعقیبه با پسر نابینایی آشنا می شه و تو یه زندگی اجباری با این نوجوون روشندل پی به حقیقت دور و بر خود می بره. از طرف دیگه پدر و مادر همدیگه رو متهم می کنن و خونواده در حال از هم پاشیدنه که حضور بابابزرگ مانع فرو ریختن خونواده می شه.

“نسیم رویا” (۱۳۸۱)

* شبکه یه مجموعه تلویزیونی “نسیم رویا” رو به کارگردانی کاظم بلوچی و محسن بزرگ نیا، نویسندگی حسن مشگلاتی و جفت و جور کنندگی محمدباقر فاضل واسه ماه رمضان سال ۸۱ آماده کرد. در این مجموعه بهزاد فراهانی، حسن جوهرچی، پرویز فلاحی پور، ژاله صامتی، آناهیتا همتی، شراره رخام، محمود جعفری، مهدی فقیه، زنده یاد لوریک میناسیان، نیما رئیسی و جلیل فرجاد بازی کردن.

* خلاصه داستان:

بعضیا زن و مرد، جدا از هم با آدرسی که در دست دارن وارد خونه ای قدیمی می شن که بعداً مشخص می شه خونه بابایی اوناس و همه اونا آبجی و داداش هستن و از قدیم با هم مشکلاتی داشته و از هم گریزان بودن. اونا در این تجمع اجباری داستان خود رو روایت می کنن. در آخر میفهمن نامه ای از طرف پدر و بنا به درخواست مادر مرحوم شون نوشته شده تا اونا رو با هم روبرو کنن.

*حاشیه :

– کاظم بلوچی کارگردانی دو سال مجموعه ماه رمضان شبکه یه رو رو دوش داشت. البته مجموعهش زیاد مورد استقبال مخاطبان قرار نگرفت.

“یکی مثل من” (۱۳۸۲)

*شبکه یه مجموعه تلویزیونی “یکی مثل من” رو به کارگردانی محسن شاه محمدی، جفت و جور کنندگی سیدجمال ساداتیان و نویسندگی مهدی سجاده چی واسه ماه رمضان سال ۸۲ جفت و جور کرد. در این مجموعه صالح آقامیرزایی، رونا قیصرنژاد، هما خاکپاش، زهره فکور صبور، بهروز سلطانی فر و بهناز توکلی به اجرای نقش پرداختن.

* خلاصه داستان:

این مجموعه نشون دهنده زندگی دختری به نام آهوه که در پرورشگاه بزرگ شده. آهو با پسری ازدواج می کنه و از ایشون صاحب فرزندی می شه، اما در همین بین شوهرش به دلیل کارای قاچاق به زندان میفته. در نتیجه آهو با بچه ای در شکم تنها می مونه و چاره ای جز پناه بردن به امام رضا (ع) نداره. پس راهی مشهد می شه و …

* حاشیه ها:

– نام این مجموعه در اول “میعاد در سپیده دم” بود، اما تغییر کرد.

– این مجموعه اول قرار بود به کارگردانی ابراهیم سلطانی فر جفت و جور شه، اما اون در اواسط تصویربرداری از پروژه کنار کشید و محسن شاه محمدی جانشین اون شد.

“اگه بابام زنده بود” (۱۳۸۳)

*شبکه یه مجموعه تلویزیونی “اگه بابام زنده بود” رو به کارگردانی همایون اسعدیان و جفت و جور کنندگی محمد رضایی واسه ماه رمضان سال ۸۳ روی آنتن فرستاد. در این مجموعه پرویز فلاحی پور، مهرانه مهین ترابی، سیامک انصاری، اشکان خطیبی، نادر سلیمانی، محسن قاضی مرادی و زهرا اویسی به اجرای نقش پرداختن.

* خلاصه داستان:

این مجموعه درباره چند جوونه که از بیکاری و بی پولی رنج می برن، به خاطر همین تصمیم می گیرن از مکانی سرقت کنن. اونا به شکل دستفروش رو به روی مکان مورد نظر سکنی انتخاب می کنن و تلاش می کنن اونا رو زیر نظر بگیرن تا نقشه خود رو در فرصت مناسب عملی کنن، اما …

* حاشیه ها:

– نام این مجموعه اول “دزدان باشخصیت” بود، اما مدیران شبکه یه عزمشونو جزم کردن نام این مجموعه رو تغییر بدن.

– فیلمنامه این مجموعه رو حمیدرضا باباگلی و جابر قاسمعلی نوشته بودن، اما بعد از پخش چند قسمت از این مجموعه قاسمعلی به دلیل تغییرات زیاد فیلمنامه و ضعیف بودن ساختار از جفت و جور کننده خواست نام اون رو از تیتراژ مجموعه حذف کنن.

– علاوه بر مجموعه “اگه بابام زنده بود”، مجموعه تلویزیونی “روح مهربون” از تولیدات گروه خونواده هم به کارگردانی امیر قویدل واسه پخش در ماه رمضان نظر گرفته شد و قرار بود در برنامه سیمای خونواده روی آنتن بره، اما شبکه یه اعلام کرد به دلیل کیفیت بالا، این مجموعه بعدا از این شبکه پخش می شه. البته پخش اون با تاخیر چند ساله همراه شد و در آخر به صورت هفتگی از شبکه یه روی آنتن رفت.

“مرده متحرک” (۱۳۸۴)

*شبکه یه مجموعه تلویزیونی “مرده متحرک” رو ماه رمضان سال ۸۴ پخش کرد. از عوامل این مجموعه میشه به رضا کریمی کارگردان، سعید رحمانی فیلمنامه نویس و کتایون ریاحی، مجید صالحی، پرویز فلاحی پور، اسماعیل خلج، فردوس کاویانی و رامین ناصر نصیر بازیگران اشاره کرد.

* خلاصه داستان:

این مجموعه نشون دهنده جوونی به نام جلاله که به دلیل بدبیاریای جور واجور قصد رفتن به ناکجاآباد رو داره، اما طی اتفاقاتی جنازه ای پیدا می کنه که میفهمه میلیاردها تومن ارزش داره.

* حاشیه ها:

– نام این مجموعه اول “دوست اختصاصی من” بود، اما هنگام پخش نام این مجموعه به “مرده متحرک” تغییر کرد.

– حضور کتایون ریاحی تو یه مجموعه پس از حضور موفق در فیلمای سینمایی سالای گذشته بود.

– رضا کریمی، کارگردان بعد از پخش این مجموعه گفت: مجید صالحی منتهی به تقویت بار طنز این مجموعه شد، چون که مجموعه پایه رو بر تقویت طنز کار گذاشته بود، به خاطر همین تلاش شد بازیگری انتخاب شه که این مشخصه ها رو داشته باشه.

– سعید رحمانی، نویسنده این مجموعه هم بعد از پخش چند قسمت از “مرده متحرک” اعلام کرد مدیران صدا و سیما از تولید این مجموعه ترس داشتن. علاوه بر اون دیالوگای مجید صالحی بداهه خودش بود.

“صاحبدلان” (۱۳۸۵)

*شبکه یه مجموعه “صاحبدلان” رو به کارگردانی محمدحسین لطیفی، نویسندگی علیرضا خواهان زاده و جفت و جور کنندگی رضا جودی واسه ماه رمضان سال ۸۵ آماده کرد. در این مجموعه حسین محجوب، محمد کاسبی، ثریا قاسمی، باران کوثری، مهرانه مهین ترابی، حمید ابراهیمی، برزو با ارزش، پوریا پورسرخ، سیروس گرجستانی و هائده حائری به اجرای نقش پرداختن.

* خلاصه داستان:

ماجرای زندگی دو داداش به اسمای خلیل و جلیل رو دنبال می کنه که در انتخاب راه زندگی خود راه هایی به طور کاملً جدا از هم در پیش گرفتن، اما اتفاقاتی اونا رو روبرو هم قرار میده.

* حاشیه ها:

– نام این مجموعه در اول “ساده دلان” بود، اما بر مبنای تصمیم مدیران شبکه یه نام این مجموعه تغییر کرد، چون که ممکن بود نام ساده دلان به معنی این مجموعه ضربه بزنه.

– “صاحبدلان” پس از “وفا” دومین مجموعه مناسبتی محمدحسین لطیفی بود.

– رضا جودی با در نظر گرفتن موفقیت نسبی مجموعه “مرده متحرک” واسه دومین سال متوالی جفت و جور مجموعه مناسبتی شبکه یه رو رو دوش گرفت.

– محمدحسین لطیفی بعد از پخش این مجموعه گفت: وقتی فیلمنامه علیرضا خواهان زاده رو خوندم، همون حسی رو که به من منتقل شد ساختم. حال این تزریق حس ممکنه در کس دیگه ای که فیلمنامه رو می خواند فرق داشته باشه. هرچند من در نوشتن دوستی ای با خواهان زاده نداشتم.

اون اعلام کرد در این مجموعه می تونست از کاخ سعدآباد به دلیل فرعونی بودن قصه واسه زندگی جلیل استفاده کنه تا اشرافی بودن اون رو بیشتر نشون بده، اما این اتفاق به دو دلیل نیفتاد. اول اینکه خودش علاقمند نبود این کار انجام شه و مردم فکر کنن زندگی جلیل از اونا خیلی فاصله داره و اون رو از خودشون جدا بدونن. دوم اینکه باید هزینه مجموعه جواب می داد که اگه میخواس از لوکیشن چند میلیونی استفاده کنه، جفت و جور کننده باید به زندان می رفت که این منطقی نبود.

– باران کوثری هم با بازی در “صاحبدلان” اولین تجربه تلویزیونی اش رو بدست آورد.

“اغماء” (۱۳۸۶)

*شبکه یه سیما مجموعه تلویزیونی “اغماء” رو به کارگردانی سیروس مقدم و جفت و جور کنندگی رضا جودی واسه ماه رمضان ۸۶ جفت و جور کرد. در این مجموعه امین تارخ، لعیا زنگنه، ایرج نوذری، ناصر ممدوح، عبدالرضا اکبری، حامد کمیلی، لادن طباطبایی، شیرین بینا، نفیسه روشن، سعید داخ، افشین سنگ چاپ، فلور نظری، شیوا خنیانگر، غزاله جزیره هایی و کورش سلیمانی بازی می کنن.

* خلاصه داستان:

این مجموعه نشون دهنده زندگی دکتر طه پژوهان فوق تخصص جراحی مغز و اعصابه. اون به دلیل جراحیای موفقی که روی رزمندگان داشته به عنوان پنجه طلا مشهوره. تا اینکه همسرش تولد گرفتار به مریضی حادی می شه و اون بر سر دوراهی قرار میگیره …

* حاشیه ها:

– اتفاقی که واسه پروژه “وفا” افتاد واسه مجموعه “اغماء” هم اتفاق افتاد. علیرضا افخمی که اول به عنوان ناظر کیفی در “وفا” حضور داشت، کم کم به دلیل اعمال نظرهای بسیار بر فیلمنامه و تغییرات بیشتر از اندازه جانشین فریدون جیرانی شد. همین اتفاق هم در “اغماء” افتاد و فیلمنامه داریوش مختاری مورد تائید افخمی قرار نگرفت و خودش جانشین اون شد.

– علیرضا افخمی که همزمان ناظر کیفی مجموعه ماه رمضان شبکه سه سیما هم هست، به دلیل کمبود وقت نتونست به موقع فیلمنامه رو برسونه و همین امر موجب شد متنا با تاخیر برسه، حتی بعضی روزا به دلیل آماده نبودن متن، گروه کار نمی کرد.

– می گن بعد از ضبط چند قسمت از مجموعه “اغماء” مدیران شبکه یه عزمشونو جزم کردن لعیا زنگنه که در این مجموعه نقش متخصص بیهوشی رو بازی می کنه، با حجاب چادر در مجموعه حاضر باشه. همین امر منتهی به قهر چند روزه زنگنه از پروژه شد، اما در آخر اون راضی شد چادر سر کنه و دوباره سکانسای بدون چادر ضبط شه.

– رضا جودی با جفت و جور کنندگی مجموعه “اغماء” سومین سال متوالیه که جفت و جور کنندگی مجموعه های ماه رمضان رو تجربه می کنه.

– می گن جودی قبل اینکه کارگردانی این پروژه رو به سیروس مقدم بده با مهدی فخیم زاده واسه ساخت اون مذاکراتی کرده بود، اما فخیم زاده به خاطر حساسیتایی که واسه ساخت مجموعه داره و محدودیت زمان واسه تولید، کارگردانی پروژه رو قبول نکرد.

– سیروس مقدم، کارگردان بعد از پخش مجموعه اعلام کرد کارگردانی این پروژه دو جذابیت خاص براش داشت، اول اینکه این ژانر رو تا حالا تجربه نکرده بود، چون که محوریت کار پزشکی متافیزیکی و ماورایی بود. دیگه اینکه کار مناسبتی واسه ماه رمضانه.

“روز حسرت” (۱۳۸۷)

* شبکه یه مجموعه تلویزیونی “روز حسرت” رو به کارگردانی سیروس مقدم و جفت و جور کنندگی مهران رسام واسه ماه رمضان ۸۷ جفت و جور کرد. در این مجموعه فرامرز قریبیان، افسانه بایگان، مهراوه شریفی نیا، پوریا پورسرخ، رحیم نوروزی و لیندا کیانی بازی می کنن.

* خلاصه داستان:

این مجموعه قصه یه وکیل با بازی بایگان رو دنبال می کنه که به همراه همسرش (قریبیان) و پسرش (پورسرخ) و عروسش (کیانی) زندگی آرومی داره، اما اون یه شب خوابی عجیب می بینه که زندگی اون و خونواده اش رو دچار تغییر می کنه…

* حاشیه ها:

ـ قبل از “روز حسرت”، ساخت مجموعه “گلای گرمسیری” به کارگردانی محمدمهدی عسگرپور واسه ماه رمضان شبکه یه شروع و واسه رسوندن به موقع کار، تدوین و آهنگسازی اونم همزمان کلید خورد. با اینکه بارها از طرف شبکه یه و عوامل اعلام شد “گلای گرمسیری” ماه رمضان از شبکه یه روی آنتن میره، اما یهو پروژه “روز حسرت” جانشین اون شد.

ـ مهران رسام و سیروس مقدم بعد از گرفتن گوی رقابت از حریف تا دو هفته خبری از پروژه به خبرگزاریا و مطبوعات نمی دادن. عنوان مجموعه “روز حسرت” هم در اول “برزخ” بود که بعد از گذشت دو تا سه هفته از تصویربرداری نام اون تغییر کرد.

ـ رسام تا مدتا حاضر به گفتن خلاصه داستان “روز حسرت” نبود و به گفتن یه جمله که داستانی متفاوت و ماوراییه، اکتفا می کرد، اما بعد از یه مدت خلاصه داستان مجموعه از طرف شبکه یه در اختیار رسانه ها گذشته شد.

ـ مقدم با کارگردانی مجموعه “روز حسرت” سومین ساله مجموعه ای واسه ماه رمضان می سازه. اون سال ۸۱ مجموعه “عروج” رو با حضور عبدالرضا اکبری، رامبد شکرآبی، کتایون ریاحی و لادن طباطبایی و سال ۸۶ “اغما” رو با نقش آفرینی امین تارخ، لعیا زنگنه، ایرج نوذری، حامد کمیلی، شیرین بینا، ناصر ممدوح و عبدالرضا اکبری ساخت.

ـ مقدم با ساخت مجموعه “اغما” با یه موضوع ماورایی مورد تقدیر عزت الله ضرغامی رئیس رسانه ملی قرار گرفت.

– قریبیان که تا الان در مجموعه های مناسبتی بازی نکرده بود، بخت خود رو با “روز حسرت” امتحان کرد.

ـ علیرضا افخمی بعد از نوشتن چند قسمت از فیلمنامه “روز حسرت” و مورد توجه قرار نگرفتن مدیران شبکه از ادامه کار بی خیال شد و مجموعه تا چند روز آویزون موند، اما بعد از چند روز افخمی با نوشتن یادداشتی اعلام کرد مشکلی نداره با پروژه نداره و همکاری با اون رو ادامه میده.

ـ بایگان با بازی در مجموعه “روز حسرت” بعد از مجموعه “اس ام اس از دیار باقی” دومین بار بود تو یه مجموعه مناسبتی به کارگردانی مقدم همکاری کرد. گفته می شد اون واسه بازی در “روز حسرت” قرارداد خود رو واسه بازی در فیلم “حریم” به کارگردانی رضا خطیبی لغو کرد.

“نردبام آسمون” (۱۳۸۸)

*شبکه یه مجموعه تلویزیونی “نردبام آسمون” رو به کارگردانی محمدحسین لطیفی و جفت و جور کنندگی محسن علی اکبری واسه ماه رمضان سال ۸۸ آماده کرد. در این مجموعه وحید جلیلوند، برزو با ارزش، حسن پورشیرازی، وحید جلیلوند، ماهچهره خلیلی، شبنم قلی خانی، ویشکا آسایش و فرهاد قائمیان بازی کردن.

*خلاصه داستان:

“نردبام آسمون” مجموعه ای تاریخیه که زندگی غیاث الدین جمشید کاشانی ریاضیدان برجسته، منجم ، کاشف عدد پی و فیلسوف قرن نهم هجری رو در دو مرحله کودکی تا نوجوونی و بزرگسالی در زمان زمامداری مغولا در ایران روایت می کنه.

*حاشیه ها:

– در اول قرار بود در ماه رمضان سال ۸۸ مجموعه “شب هزار و یکم” به کارگردانی علی بهادر و جفت و جور کنندگی علی لدنی پخش شه، حتی در نشست خبری خاص برنامه ماه رمضان اعلام شد، اما در دقیقه ۹۰ “نردبام آسمون” جانشین این مجموعه شد. نکته باحال این بود که ضرغامی در بخش خبر ساعت ۲۲ شبکه دو مجموعه های ماه رمضان رو اعلام کرد و گفت: تلویزیون تلاش داره بهترین مجموعه ها رو واسه ماه رمضان پخش کنه. بعد از اعلام ضرغامی همه متوجه تغییر در مجموعه ماه رمضان شبکه یه شدن.

– محمدحسین لطیفی بعد از ساخت مجموعه های موفق و پرمخاطب “همسایه ها”، “سفر سبز” و مجموعه های مناسبتی “وفا” و “صاحبدلان” در پنجمین تجربه تلویزیونی اش “نردبام آسمون” رو در ژانر تاریخی ساخت. اون از کارگردانانیه که فقط در ژانر خاصی کار نمی کنه.

– شبکه یه اولین بار بود که در ماه رمضان مجموعه تاریخی پخش کرد.

– دکتر علی اکبر ولایتی مشاور این پروژه بود و دو بار از این مجموعه دیدن کرد. اون در این بازدید “نردبام آسمون” رو از نمونه های خوب تاریخ علم و تاثیر اون رو بیشتر از صدها کتاب دونست.

– محمدحسین لطیفی قبل از پخش مجموعه “نردبام آسمون” گفت: تلاش کردم دیالوگای کار نه خیلی محاوره ای باشه و نه خیلی تاریخی تا مخاطب رابطه برقرار کنه. البته فکر می کنم بیننده در چند قسمت اول شوکه شه که کاری تاریخی با نوع روایتی می بینه که مثل دیگه کارا نیس.

– وحید جلیلوند بعد از ۹ سال دوری از فضای تئاتر از اجرا فاصله گرفت و در مجموعه “نردبام آسمون” بازی کرد. اون قبل از پخش این مجموعه درباره اندازه آزاد بودن بازیگران در اجرای نقش از طرف کارگردان گفت: خیلی زیاد، خیلی زیاد، خیلی زیاد! جو گیر نشده ام، اما کار کردن با حسین لطیفی نعمتیه که واسه هر بازیگری آرزوی تجربه اون رو دارم. چون میشه به اون اطمینان کرد و مثل کوه پشت شماس. اون در اجرای نقش بازیگر رو آزاد میذاره، اما پشت دوربین مراقب همه چیزه.

– شنیده شد شبنم قلی خانی واسه بازی در “نردبام آسمون” از اسب افتاد، اما مشکل جدی واسه اون پیش نیومد.

منبع: خبرگزاری مهر

جمع آوری: پایگاه فرهنگی آلامتو