نکونام مُسن‌ترین، آزمون جوان‌ترین

نکونام مُسن‌ترین، آزمون جوان‌ترین

سپتامبر 20, 2019 0 By مدیر کل

کارلوس کی روش آخرین لیست خود رو واسه حضور بازیکنان تیم ملی در اردوی پرتغال اعلام کرد. بازیکنان دعوت شده به این اردو اولین نفراتی هستن که واسه آماده شدن تیم ملی جهت حضور در جام ملتای آسیا زیر نظر کادرفنی تمرینات خود رو دنبال می کنن و شب گذشته هم راهی لیسبون شدن.

در لیست جدید تیم ملی بازیکنان جدیدی به چشم می خورن که جانشین بعضی بازیکنان حاضر در جام جهانی شدن و تونسته ان میانگین سنی تیم ملی رو کمتر کنن. تیم ملی فوتبال کشورمون در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل با میانگین سنی ۲۸.۴۹ ششمین تیم پیر جام جهانی بود که این موضوع انتقادهایی رو به دنبال داشت و بعضی به فکر بودن باید تیم ملی جوون تر شه.

الان ۲۴ بازیکن به تیم ملی دعوت شدن که باید در اردوی پرتغال کار خود رو شروع کنن. در بین این بازیکنان جواد نکونام با ۳۴ سال سن پیرترین بازیکن تیم ملی حساب می شه و سردار آزمون ۱۹ ساله هم جوون ترین بازیکن لیست جدید کارلوس کی روشه.

میانگین سنی تیم ملی نسبت به آخرین لیستی که کی روش اعلام کرده بود ۱.۶۹ سال کم شده، اما بازم خطوطی دیده می شه که بازم پیر هستن و انتقاداتی به اون وارده.

دروازه بانا؛ میانگین سنی: ۲۴.۶۶

علیرضا حقیقی: ۲۶ سال

علیرضا بیرانوند: ۲۲ سال

محسن فروزان: ۲۶ سال

مدافعان؛ میانگین سنی: ۳۰.۱۴

هاشم بیک زاده: ۳۰ سال

وریا غفوری: ۲۷ سال

سیدجلال حسینی: ۳۲ سال

پژمان منتظری: ۳۱ سال

امیرحسین صادقی: ۳۳ سال

خسرو حیدری: ۳۱ سال

مهرداد پولادی: ۲۷ سال

هافبکا؛ میانگین سنی: ۲۶.۶۲

جواد نکونام: ۳۴ سال (پیرترین بازیکن)

آندرانیک تیموریان: ۳۱ سال

احمد عبدالله زاده: ۲۱ سال

امید ابراهیمی: ۲۷ سال

احسان حاج صفی: ۲۴ سال

مرتضی پورعلی گنجی: ۲۲ سال

سروش رفیعی: ۲۴ سال

مسعود شجاعی: ۳۰ سال

حمله کنندگان؛ میانگین سنی: ۲۴.۱۶

اشکان دژاگه: ۲۸ سال

رضا قوچان نژاد: ۲۷ سال

علیرضا جهانبخش: ۲۱ سال

سردار آزمون: ۱۹ سال (جوون ترین بازیکن)

کریم انصاری فرد: ۲۴ سال

وحید امیری: ۲۶ سال

به گزارش تسنیم بازیکنانی که در چهار پست دروازه بان، دفاع، هافبک و مهاجم قرار گرفتن، نفراتی هستن که در پستای تخصصی خود هستن و امکان داره کی روش از اونا در پستای دیگری استفاده کنه، اما با نگاهی به این لیست با پستای تخصصی بازیکنان به این نتیجه می رسیم که خط دفاعی تیم ملی با ۳۰.۱۴ پیرترین پست تیم ملی حساب می شه و فاصله زیادی با ۲۴.۱۶ داره که میانگین سنی حمله کنندگان حساب می شه و این فاصله سنی کمی نگران کننده س. شاید بشه گفت در خط دفاعی تیم ملی زنگ خطری به صدا درآمده و با در نظر گرفتن اینکه خط دفاعی باید توان بالایی از نظر بدنی و دوندگی داشته باشه، سن بالای بازیکنان تیم ملی در خط دفاعی مشکل ساز می شه و کارلوس کی روش باید فکری به حال خط دفاعی کنه.

از طرف دیگه خط حمله تیم ملی با میانگین سنی ۲۴.۱۶ امیدبخش تر از دیگر پستا انگار می تونه در آینده با کسب تجربه خط حمله ای مطمئن رو به تیم ملی بده. کی روش علاوه بر اینکه خط حمله اش رو جوون تر کرده، تجربه رو در این پست نگه داشته تا بازیکنان جوون در کنار بازیکنان با تجربه و بین المللی مانند دژاگه و قوچان نژاد بتونن تجربه به دست بیارن.

کی روش در خط هافبک هم تغییراتی ایجاد کرده و بازیکنان جدیدی رو واسه حضور در میونه میدون دعوت کرده، اما خط هافبک با میانگین سنی ۲۶.۶۲ جوون به حساب نمیاد و میشه گفت تیم ملی یه خط هافبک با تجربه داره. حضور جواد نکونام با ۳۴ سال سن به عنوان مُسن ترین بازیکن تیم ملی در کنار تیموریان ۳۱ ساله و مسعود شجاعی ۳۰ ساله در خط هافبک باعث شده میانگین سنی این خط کمی بالا بره، اما حضور بازیکنانی چون عبدالله زاده، پورعلی گنجی، رفیعی و … نشون میده کی روش به فکر جوون کردن خط هافبکشه.

در چارچوب دروازه تیم ملی هم که رحمان احمدی و دنیل داوری کنار گذاشته شدن تا علیرضا بیرانوند و محسن فروزان در کنار علیرضا حقیقی قرار بگیرن، کی روش دست به تغییرات زده و تا حدودی میانگین سنی تیم ملی رو در این بخش پایین آورده.

این البته اولین فهرست کی روشه و باید دید تا دی ماه سال ۹۳ که جام ملتای ۲۰۱۵ آسیا در استرالیا برگزار می شه این لیست چه تغییراتی می کنه. تیم ملی در این مسابقات با امارات، بحرین و قطر همگروهه و باید دید از لیست اولیه کی روش چه نفراتی در این میدون مهم تیم ملی رو همراهی می کنن.