نکته های مهم آشنایی قبل از ازدواج

نکته های مهم آشنایی قبل از ازدواج

سپتامبر 20, 2019 0 By مدیر کل

قبل از ازدواج

یه مشاورخانواده گفت: در مراحل قبل از ازدواج آدما به روش های جورواجور باهم آشنا می شن. روش آشنایی اون ها مهمه اما مهم تر از اون روندیه که زوج ها قبل از ازدواج طی می کنن و واسه زندگی مشترک آماده می شن.

به گزارش ایسنا، دکتر آناهیتا خدابخش کولایی اضافه کرد: زوج مراجعه کننده ای داشتم که از راه یه اتفاق ساده با هم آشنا شده بودن. خانمی به اشتباه با شماره آقایی تماس گرفته بود و بعد از کمی صحبت این صحبت بازم تکرار شده بود و در آخر آشنایی شون شش ماه ادامه داشت تا آخرسر تصمیم گرفته بودن با هم ازدواج کنن و واسه مشاوره مراجعه کردن.

خدابخش کولایی اضافه کرد: افراد می تونن به روش های مختلفی باهم آشنا شن و در این مورد محدودیتی وجود نداره اما وقتی که واسه ازدواج تصمیم می گیرن، مهمه از نظر اعضای خونواده بهره بگیرن. اگه فکر می کنن ممکنه تصمیم اونا هیجانی باشه، پیشنهاد می شه از مشاور کمک بگیرن. نباید تصور کنن خودشون قادر به حل همه مشکلات هستن. قبل از ازدواج تعهدی وجود نداره، اما اگه انتخاب درست نباشه در آینده مشکلاتی ایجاد می شه.

رفت و اومد واسه شناخت بیشتر

یه مشاورخانواده با بیان اینکه زوج ها قبل از ازدواج به خاطر آشنایی با خصوصیات رفتاری و اخلاقی هم باید باهم رفت و اومد کنن، گفت: در گذشته بعضی از خونواده ها واسه اینکه بفهمن پسری واسه ازدواج مناسبه، تحقیقاتی رو انجام می دادن. تا وقتی که رفت و اومد وجود نداشته باشه، رفتارای افراد و خونواده ها نامعلوم باقی می مونه.

ایشون در ضمن گفت: وسیله ارتباطی آدم ها زبانشانه. پس بهتره دختر و پسر قبل از ازدواج و شروع زندگی مشترک درباره مهریه، چگونگی زندگی، ایجاد رابطه با خونواده ها و … با هم صحبت کنن. متأسفانه در مواردی می بینیم به دلیل باورها یا تعصبات خونواده ها، تا قبل از برگزاری مراسم عقد، رفت و آمدهای کمی انجام می شه.

خدابخش کولایی در ادامه گفت: ممکنه پدر اجازه نده دختر با خواستگارش بیرون بره. در اینجور شرایطی خونواده ها و دختر و پسر می تونن با همین اندازه رابطه یا ارتباطات تلفنی از هم پرس و جو کنن و سؤالات شون رو سوال کنن. حتی دختر و پسر می تونن در حضور خونواده در گوشه ای صحبت کنن.

ایشون تاکیدکرد: والدین دختر باید بدونن هدف ازدواجه و هیچ پسری واسه آزار و اذیت واسه خواستگاری به خونه کسی نمی رود. مادرها می تونن در این زمان تلفنی باهم حرف بزنن، دختر و پسر در محل کار همدیگه رو ببینن و … .به هر حال راه های مختلفی واسه حرف زدن هست اما در بعضی خونواده ها به دلیل وجود تعصبات، بعضی از دختران ازدواج نمی کنن یا پس از ازدواج به دلیل نداشتن شناخت کافی، با مشکلات مختلفی رو به رو می شن.

پرسیدن عیب نیس

یه مشاورخانواده در ادامه گفت: یکی از مهم ترین نکات در مورد آشناییای قبل از ازدواج که به شناخت رفتارای فردی کمک می کنه « سؤال پرسیدن » است. در واقع رفتارها تا وقتی که درباره اونا صحبت نشه، نامعلوم می مانند پس بهتره افراد هنگام آشنایی های قبل از ازدواج باهم صحبت کنن و رابطه بیشتری داشته باشن. اونا باید درباره هر موضوعی که براشون مهمه از همسر آینده شون سؤال کنن.

خدابخش کولایی اضافه کرد: شاید قبل از ازدواج فرد خودشو از هر نظر خوب نشون بده، اما وقتی حرف می زند، رفتاراش معلوم می شه. وقتی افراد قبل از ازدواج باهم حرف می زنند بهتره بدونن خیلی از حرف ها و نظرات قبل از ازدواج، در رفتارای پس از ازدواج ظاهر می شن، به طور مثال آقایی که می گوید مخالف کار کردن خانوم در محیط مردانه س، پس از ازدواج فکرش عوض نمی شه.

ایشون در ادامه گفت: با صحبتهای قبل از ازدواج خیلی از رفتارها معلوم می شن. ازدواج مهمه و باید انجام شه اما درباره اون نباید خیلی زود عزمشو جزم کرد. وقتی مورد مناسبی پیدا شد باید روی اون فکر کنین و با عجله تصمیم نگیرید. اگه ازدواج بدون شناخت کافی و با عجله انجام شه، تصمیم درستی نیس. در اینجور شرایطی اگه ازدواج به طلاق منجر شه اثرات بدتری بر جای می گذارد و اگه بچه ای هم به دنیا اومده باشه مشکلات به مراتب بیشتر می شن.

شناسایی مرد خسیس

یه مشاورخانواده با بیان اینکه یکی از خصوصیاتی که ممکنه بعضی از مردها داشته باشن، خساسته، اظهارکرد: این ویژگی در رفتارای قبل از ازدواج هم خودشو نشون میده. وقتی خونواده ای به دختر و پسر اجازه میدن باهم مراوده داشته باشن و بیرون برن، خانوما می تونن با در نظر گرفتن چند رفتار به ظاهر ساده به این ویژگی رفتاری پی ببرن. به طور مثال به این نکته توجه کنن که پسر اونا رو کجا می بره، تعارف می کنه یا نه و چیزای دیگه ای به جز اینا.

ایشون در ضمن گفت: مناسبت هایی مانند روز تولد یا روز زن هست که بهتره مردها به عنوان خواستگار هدیه ای واسه زنان بخرن. به هر ترتیب نوع خرج کردن مهمه و افراد خسیس زود خودشون رو لو میدن. پس از ازدواج هم رفتاراشون به شکل خرجی ندادن بروز می کنه.

خدابخش کولایی در ادامه گفت: خیلی از آدمایی که واسه مشاوره مراجعه می کنن به دلیل خساست شوهراشون افسردگی گرفته ان. مرد به مادر خودش نگاه می کنه که در شهر کوچیکی زندگی کرده و هر چند سال یه بار فقط یه چادر می خریده س. در نتیجه توقع اینجور رفتاری رو از همسرش داره و خیلی از انتظارات دختران امروزی رو ندیده می گیرد. به هر حال زندگی با مرد خسیس مشکلات زیادی رو بوجود میاره.

اخطار در مورد اعتیاد و بیکاری

این روانشناس گفت: بعضی از آدمایی که واسه مشاوره مراجعه می کنن درباره رفتارهایی حرف می زنند که قبل از ازدواج از همسرشون دیده و چشم پوشی کرده بودن به طور مثال از قبل می دونستن همسرشون معتاده یا شغلی نداره، اما بازم با اون ازدواج کرده بودن. بعضی وقتا هم خونواده ها می می گن پسر ازدواج می کنه، بعد مشکلاتش حل می شه. اگه فردی قبل از ازدواج فردی تنبل و بیکاره، پس از ازدواج رفتاری رو ادامه میده. لازمه قبل از ازدواج به وجود اینجور رفتارهایی دقت شه.

ایشون تاکید کرد: بعضی افراد در خونه بابایی راحت بوده ان و خرجشون رو با پشتیبانی های خونواده تأمین می کرده ان، به خاطر همین پس از ازدواج نمی خواهند سر کار برن. البته گروهی از مردها اصلا دوست ندارن همسرشون در محیط های مردونه کار کنه و بعضی دلشون می خواد همسر اونا شغل و در اومدی داشته باشه. به هر حال بهتره دختر و پسر قبل از ازدواج درباره این موضوع باهم صحبت کنن و حتی درباره اینکه درآمد خانوم در چه بخش از خونواده و چیجوری تقسیم شه هم حرف بزنن تا درآینده مشکلاتی واسه شون پیش نیاد.

این روانشناس با بیان اینکه اشتغال مردها اهمیت زیادی داره، اظهارکرد: مهمه مرد قبل از ازدواج توانایی مالی لازم رو داشته و جداگونه باشه. خونواده ها می تونن تا حدودی کمک کنن، اما نه خیلی زیاد. وقتی کمک های مالی خونواده بیشتر می شه فرد از خونواده اش اثر می گیرد و شاید دخالت هایی پیش بیاد که زوج ها رو با مشکلاتی رو به رو کنه.

رفت و اومد با مجردها

خدابخش کولایی در آخر گفت: گروهی از آدما به خاص زنان نسبت به رفت و اومد شوهراشون با دوستان شون حساس هستن و اینجور رفتاری رو مناسب نمی دونن. به خاطر همین تصور می کنن اینجور ارتباطاتی باید محدود یا قطع شه. اگر اونا باید بدونن وقتی همسرشون دوستائی داره که مدت هاست با اونا رفت و اومد می کنه، نمی تونه این رابطه رو قطع کنه. اینجور روابط و رفتارهایی باید مدیریت شه، هر دو طرف شرایط رو در نظر بگیرن و قبل و بعد از ازدواج درباره این رفت و آمدها، درخواستهای نامعمول نداشته باشن.

مهارتای ازدواج موفق چیه؟

چیزایی که نباید به همسر گفت

ازدواج ایسنا