نکته های اساسی قبل از خرید خودروی دست دوم

نکته های اساسی قبل از خرید خودروی دست دوم

سپتامبر 20, 2019 0 By edame

آلامتو : خرید خودروی دست دوم همیشه سخته ! شما یا باید یه مکانیک خبره باشین یا اینکه همچین مکانیکی رو استخدام کنین که خودرو مد نظرتون رو امتحان کنه که خدایی نکرده مشکل فنی زیاد نداشته باشه ! حال ما راه سومی رو در اختیار شما عزیزان قرار می دیم ، با انجام ۱۵ نکته کلیدی که در ادامه میخونین می تونین از سلامت خودروی دست دومی که می خواید بخرین مطمئن شید.

نکته های اساسی قبل از خرید خودروی دست دوم

خرید اتومبیل دست دوم یکی از بزرگترین خطر هاییه که ممکنه هرکی در زندگی مرتکب شه. خریداران تازه کارمعمولا عاشق وضع ظاهری خودرو می شن و البته مکافات این زودباوری رو هم پس میدن . موارد زیر به شما در خرید اتومبیل دست دوم کمک می کنه :

 

۱- به خوردگی و زنگ زدگی بدنه ماشین توجه کنین. راه تشخیص اون حرکت دادن آهن ربا روی بدنه ماشینه .اگه آهن ربا به قسمت بزرگی از بدنه نچسبد بیان کننده اون هستش که این قسمت به خاطر تصادف از بین رفته و با بتونه پر شده. اگه قسمتهای از بین رفته زیاد باشه ازخریدن ماشین بیخیال شین.

۲- به همه جای ماشین به صورت عمودی فشار زیادی وارد کنین. در حالت طبیعی باید ماشین به شکل اولیه خود برگرده اما اگه ماشین شروع به لرزیدن کرد بیان کننده اون هستش که سیستم تعلیق اتومبیل نیاز به تعمیر داره.

۳- درها و پنجره ها و در کاپوت و صندوق عقب رو چک کنین و ببینین که خیلی راحت باز و بسته می شن و کلیدها راحت در قفلا می چرخن.

۴- پارگی صندلیا رو بررسی کنین و کفی ماشین رو کنار بزنین. اگه یه تیکه از کف ماشین زنگ زده باشه این به اون معناست که آب به زودی به داخل ماشین نفوذ می کنه.

۵- برق ماشین رو به دقت بررسی کنین چراغها ,راهنماها , بوق، آب پاشها و …

۶- به کیلومتر تعداد نگاه کنین ، راننده معمولی در سال ۱۲ هزار کیلومتر ماشین میراند اما اتومبیلی که در خدمت شرکته در سال ۴۰ هزار کیلومتر راه میگذرونه .

۷- موتور رو بررسی کنین تا هر گونه علامت تعمیری رو در اون پیدا کنین این علامات عبارتند از: روغن کاری جدید یا لحیم و بعضی وقتا تمیزی غیر عادی زیر در پوش موتور.

۸ – مکانهایی رو که آب به بیرون ترشح میکنه به دقت بررسی کنین. تعویض شیلنگ آب کار آسونیه اما اگه آب از رادیاتور ترشح کنه باید اون رو تعویض کنین و این کار هزینه سنگینی در بر داره .

۹ – موتور رو روشن کنین و بذارین به آرومی حرکت کنه (بچرخد). دیده شده که بعضی از بنگاه داران متقلب روغن غلیظ در موتور و جعبه دنده میریزند تا مانع شنیده شدن صداهای ناهنجار موتور شن .

 ۱۰- میله اندازه گیری روغن رو بررسی کنین اگه روی اون خالهای مایل به خاکستری رنگ و یا قطرات آب دیدید نشونه خرابی رینگ پیستونه.

۱۱ – در پوش کارتر رو بر دارین طوریکه از رو غن پر شه. وجود بخار یا دود بیان کننده خرابی بزرگه که باید موتور رو تعویض کنین بعد از اینکه موتور رو ۵ دقیقه روشن گذاشتیداگر دود مشکی از اگزوز خارج شد دلالت بر معطلی بر کاربراتور میکنه اما اگه دود آبی بود بیان کننده اینه که کاربراتور باید با هزینه سنگینی تعمیر شه .

۱۲- باطری رو بررسی کنین یعنی اول چند دقیقه روشن کنین و ببینین که بعد از اون موتور خیلی راحت روشن میشه .
بعد فرمون رو در سرازیری که شیبش تند و پر پیچ و خم باشه امتحان کنین و ببینین که صدایی از اون خارج نمی شه. بعد ماشین باید در راه مستقیم به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت حرکت کنه.

۱۳- ترمزها رو امتحان کنین اگه مجبور باشین اون رو تا آخر و یا ماشین هنگام ترمز گرفتن به این سو و اون سو مایل شه و یا صدایی از اون خارج شه نیاز به تعمیر فوری داره چون این امور خطری جدی واسه راننده به وجود می آورد.

۱۴- به هر صدای غیر عادی داخل ماشین گوش کنین اگه هنگام پیچیدن از چرخه های جلو صدای بلندی خارج شد بیان کننده وجود مشکل در سیستم کمک فنر اتومبیله.

۱۵- در سرعت زیاد(۱۵۰کیلومتر در ساعت)دست خود رو از روی فرمون وردارین اگه ماشین لرزید و یا به این سمت و اون سمت کشیده شد یا از خط مستقیم خارج شد فرمانا نیاز به اندازه شدن و تعمیر دارن.

قبل اینکه تصمیم پایانی رو واسه خرید ماشین دست دوم بگیرین بهتره که از کارشناسی کمک بگیرین تا ماشین رو به دقت بررسی کنه.

 

منبع : باشگاه خبرنگاران جوون