نکات و توصیه هایی کاربردی برای پرورش بچه های باهوش

نکات و توصیه هایی کاربردی برای پرورش بچه های باهوش

سپتامبر 20, 2019 0 By edame

: آرزوی هر پدر و مادری اینه که فرزندانی سالم و باهوش داشته باشن ! پیشنهاد هایی که در ادامه این مقاله می خونید شما رو در داشتن فرزندانی باهوش کمک میکنه …

بچه باهوش

۱– توانایی ها و استعدادهای کودک خود رو بشناسین و با به کار گیری نظر کارشناسان این استعدادها رو در جهت درست پرورش بدید.

۲– واسه برنامه ریزی های آموزشی فقط به بهره هوشی به دست اومده از آزمون های هوشی اکتفا نکنین. توانایی های جسمی، رشد هیجانی و احساسی کودک خود رو هم درنظر بگیرین. قرار نیس کودک جدا از جامعه و تک بعدی رشد کنه. اندازه موفقیت کودک شما در زندگی اجتماعی، شغلی و تحصیلی آینده، به سلامت روانی اون و توانایی ایجاد رابطه با بقیه، توانایی مدیریت هیجان ها و حل مسایل بستگی داره نه فقط به بهره هوشی اون.

۳– کودکانی که از نظر جسمی و مهارت های حرکتی یا از نظر هیجانی و ارتباطات اجتماعی ضعیف تر از همسالان خود هستن، نباید به صرف اینکه نمره هوشی بالا دارن، جهشی درس بخونن و به کلاس های گروه سنی بالاتر برن، چون ممکنه با اون رده سنی نتونن رابطه مناسبی برقرار کنن یا از طرف اونا مورد اذیت و آزار فیزیکی و هیجانی قرار بگیرن.

۴– اگه کودک شما باهوشه، محکوم به این نیس که همیشه در بالاترین سطح توانایی و استعداد بکنه و همیشه رفتارای عاقلانه داشته باشه، اون هم نیاز داره مانند تموم همسالانش بازی کنه، لذت ببره و احساساتش رو بروز دهد.

۵– مراقب باشین آموزش و پرورش استعدادها و توانایی های کودک به قیمت منزوی شدن و دور موندن اون از اجتماع تموم نشه. چون اون در همین اجتماع باید توانایی هاش رو بروز بده و هم خودش و هم جامعه از توانمندی هاش استفاده کنن.

۶– فرصت هایی رو واسه آموزش کودک و بروز خلاقیت و کنجکاوی اون جفت و جور کنین. وسایل و اسباب بازی های متناسب که باعث تحریک حسی ـ حرکتی، تقویت مهارت های فکری و تقویت خلاقیت کودک و با افزایش سن کودک، بازی کردن با اونا پیچیده تر می شه، می تونه به درد بخور باشه. رفتن به فضاهای آموزشی ـ تفریحی علاوه بر اینکه واسه کودک آموزنده س، باعث تفریح، سرگرمی و گذروندن اوقات خوش و لذت بخش در کنار دوستان و پدر و مادر می شه.

۷– واسه کودک کتاب بخونین و اون رو به خوندن تشویق کنین. خودتون می تونید یه الگو واسه کودک باشین. عشق به مطالعه رو در کودک پرورش بدید.

۸– تماشای برنامه های تلویزیون رو واسه کودک محدود کنین. نباید تماشای تلویزیون جانشین برنامه کتابخوانی، بازی و جستجو در فضای باز شه.

۹– مدرسه، کلاس و محل آموزش کودک رو از بقیه کودکان جدا نکنین بلکه برنامه هایی بالاتر از برنامه کلاسی اش واسه اون تدارک ببینین. کودکان تیزهوش و با استعداد، به برنامه ها و خدمات آموزشی بالاتر از چیزی که در مدارس عادی ارائه می شه، نیاز دارن.

۱۰– در مورد مدرسه، کلاس ها و برنامه آموزشی کودک اطلاعات به دست بیارین و بر انجام تکالیف مدرسه اون نظارت و انجام اونا رو با تشویق همراه کنین.

۱۱– کودک تیزهوش در درجه اول کودکی خردساله با نیازها و مسایل خاص خودش؛ تیزهوشی ویژگی درجه دوم اونه.

۱۲– از کودکان فقط به عنوان وسیله ای واسه رسیدن به اهداف عالی خود و برآورده کردن آرزوهاتون استفاده نکنین.

به نقل از :

سلامت نکات بچه داری