نکات مهم در خواستگاری و قرار ملاقات اول

نکات مهم در خواستگاری و قرار ملاقات اول

سپتامبر 20, 2019 0 By edame

wedding ring

کار سختی نیس اما باید اصول رفتار در خواستگاری یا ملاقات اولتون رو خوب بدونین.

مجله ایده آل: همیشه اولین برخورد با یه خواستگار تعیین کننده تریــن تصویر رو تو ذهن می نشاند. اولین برخورده که نوع شخصیت طرف مقابل رو نشون می دهد و حتی می تونه تعیین کنه که رابطه ای ادامه پیدا کنه یا نه. فرض کنین که آقایی از شما به عنوان یه خانوم جوون خواستگاری کرده و قراره با همدیگه واسه یه جلسه صحبت کنین، شاید واسه این جلسه اضطراب زیادی دارید و حتی شاید گیج شید که چه بگید و چه نگید؛ به شما نمی بگیم آرامش خود رو حفظ کنین چون این جلسه اصلا مهم نیس.

نمی خواهیم گول تون بزنیم، ترجیح می بدیم به شما بگیم که چیجوری رفتار کنین و چه اشتباهاتی رو مرتکب نشید، به هر صورت این دیداریه که نمی توان اون رو جدی نگرفت، چون ممکنه در زندگی شما نقشی تعیین کننده داشته باشه.

۱. گذشته ممنوع

شما قراره آینده رو با خواستگارتان بسازین و به خاطر همین باید بیشتر درباره برنامه های آینده خود صحبت کنین؛ اینکه چه اشتباهاتی کرده اید، چه خواستگارانی داشته اید، چه بر سر زندگی تون اومده و… نباید در جلسه اول گفته شه چون جلسه اول آشنایی، وقت گذشته گفتن نیس. در جلسات بعدی می تونید کمی به گذشته برید و هم از گذشته خودتون حرف بزنین و هم از گذشته اون باخبر شید ولی فعلا باید بفهمین چقدر با برنامه های آینده تون به هم می خورید.

۲. دیر نکنین

به صورت میانگین ۳۰ درصد مردان و ۵۰ درصد زنان تلاش می کنن در جلسه اول دیدار کمی دیر به قرار برسن تا به طرف مقابل نشون بدن خیلی هم اشتیاق ندارن اما باید بدونین دیر کردن سر قرار، اولین اشتباهیه که می تونید مرتکب شید؛ خیلی از خانوم ها فکر می کنن که دیر کردن واسه جلسه اول یه رسم عادی خانوم هاست اما باید بدونین که درحقیقت این جوری نیس؛ وقتی سر قرار دیر می رسید، اولین پیامی که به خواستگارتان منتقل می کنین اینه که خیلی براتون ارزش نداره تا بخواین سروقت به قرار برسین.

۳. تنها نباید گوینده باشین

زندگی زناشویی وقتی می تونه موفق باشه که دو طرف بتونن خیلی راحت با هم حرف بزنن و حرف همدیگه رو بفهمن. وقتی در جلسه اول فقط بخواین خودتون حرف بزنین این فکر رو در طرف مقابل به وجود می بیارید که شنونده خوبی نیستین؛ در همون جلسه اول اجازه بدین طرفتون هم فرصت حرف زدن داشته باشه. باید بدونین که لازم نیس همه اطلاعات مربوط به زندگی، شغل، تحصیلات و خونواده تون رو پشت سر هم و یه نفس بگید؛ کمی صبور باشین؛ اگه از همدیگه خوشتون بیاد در جلسات بعدی فرصت این حرف ها پیش میاد.

۴. پول رو از یاد ببرین

درسته که مسائل مالی نقش مهمی در زندگی زناشویی داره ولی به طور حتم در درجه اول اولویت نیس. چیزای مهم تری هست که اونا رو هنگام انتخاب همسر در اولویت بذارین؛ به خاطر همین در جلسه اول دیدار با خواستگارتان هم خیلی سراغ مادیات نرید، لازم نیس در همون جلسه اول شروع به خط و نشون کشیدن و بیان انتظارات مالی تون کنین. چون اون رو به این نتیجه می رسونید که خیلی فرد مادی ای هستین و اولویت اول زندگی تون پوله؛ نذارین اون حس کنه در حال چشم وهم چشمی هستین. درباره مسائل مالی می تونید با کمک بزرگ ترها به توافق برسین.

۵. زیاد صمیمی نشید

در جلسه اول آشنایی دو طرف فقط همدیگه رو آزمایش می کنن تا ببینن به هم می آیند که بخوان رابطه رو ادامه یا نه؛ به خاطر همین پیشنهاد می کنیم حتما حریم تون رو حفظ کنین و حتی اگه در همون نگاه اول اون رو پسند کردین و احساس کردین همسر موفقی واسه شما می شه، ذوق زده رفتار نکنین. بذارین رابطه تون روند طبیعی خود رو طی کنه و کم کم جلو بره تا رسمیت پیدا کنه. در نزدیک کردن رابطه عجله نکنین.

۶. خود رو بی خیال نشون ندین

بعضی ها هستن که فکر می کنن باید در جلسه اول خود رو بی خیال نشون بدن تا عزت نفس شون رو حفظ کنن. همه آدم ها به روشی از رد شدن می ترسند. وقتی خودنمایی می کنین اصلا درگیر نیستین، باعث می شه احساس امنیت کنین اما ممکنه از نظر طرف مقابل کناره گیر و بی خیال باشین و همین اون رو دلسرد کنه. اشکالی نداره که بهترین شکل و شخصیت خودتون رو به طرف مقابل نشون بدید و کمی با احتیاط باشین اما باید جربزه داشته و خود واقعی تون رو به طرف مقابل نشون بدید.

۷. اول سؤال بعد جواب

وقتی یه نفر از شما خواستگاری می کنه شاید از قبل درباره خونواده تون کمی تحقیق کرده. در واقع خواستگار شما و خونواده اش، موقعیت تون رو می دانند. اگه هم از قبل چیزی درباره شما ندونن، با ورود به خونه تون می تونن نقاط قوت خونواده شما رو بفهمن؛ پس روی دارایی هاتون، اصل و نسب و جایگاه تون زیادتر از اندازه تاکید نکنین. فقط در حد معرفی بگید و بقیه موارد رو به سؤال پرسیدن اون واگذار کنین.

۸. شکسته نفسی نکنین

جلسه اول، فرصتی واسه بیشتر آشنا شدنه؛ پس از خودتون و چارچوب های زندگی تون بگید. نمی بگیم فخرفروشی کنین ولی تواضع بیشتر از اندازه هم به خرج ندین چون اون شما رو نمی شناسد و نمی فهمد که این گفته ها به وجود اومده بوسیله فروتنی شماس نه نبود موفقیت تون در زندگی. به اندازه کافی از موفقیت ها و برنامه های آینده تون بگید اما کوتاه و کلی. وقت واسه صحبت درباره جزئیات زیاده؛ اون رو به جلسات بعد بندازین.

۹. عروس نشید

همین طور که هستین باشین؛ یعنی اصلا بیشتر از اندازه آرایش نکنین و دنبال لباس های خاص و عجیب هم نباشین. درسته که دوست دارین زیبایی و برازندگی خود رو نشون بدید اما قرار نیس مثل یه عروس آرایش کنین و لباس بپوشید! سادگی این حسن رو داره که واقعیت شما رو نشون می دهد و علاوه بر اینا با سلیقه هیچ کس هم مخالف نیس و خواستگارتان هر سلیقه ای داشته باشه، به نظرش شما نامتناسب جلوه نمی کنین.

۱۰. محل ملاقات رو خونواده تعیین کنه

اگه در جلسه خواستگاری قرار شد همدیگه رو خارج از خونه هم ملاقات کنین، تعیین محل ملاقات رو به خونواده ها بسپارین. وگرنه تلاش کنین شما تعیین کننده باشین و تا حد ممکن محل این قرار در دور و بر خونه شما، محل کار یا دانشگاه تون نباشه تا در صورت به هم خوردن نامزدی و آشنایی، نگران قضاوت دور و بری ها نباشین.

۱۱. به موبایل جواب ندین

در قرار اول یه تصویر کلی از شما تو ذهن طرف مقابل خواهد نشست؛ تصویری که می تونه تعیین کننده باشه. وقتی اون در حال صحبته اگه شما به دلیل جواب دادن به گوشی همراه تون حرف هاش رو قطع کنین.فکر می کنه شما آدمی هستین که نمی تونید بین مسائل مهم و خانوادگی و مسائل جزئی  تفاوت قائل شید و در کل خیلی فرد منضبطی نیستین؛ پس حتی اگه جراح قلب هم هستین تلفن تون رو در این جلسه مهم خاموش کنین.

۱۳. کودک درونتون رو کنترل کنین

بعضی از دخترها هستن که با دوستانشون با لحنی کودکانه صحبت می کنن و در واقع این طرز حرف زدن براشون یه جور شوخیه؛ پیشنهاد می کنیم در اولین جلسه با خواستگارتان مثل یه خانوم جوون به طور کامل باوقار صحبت کنین و واژه ای کودکانه رو به کار نبرین. لازم نیس در همون جلسه اول اونقدر با خواستگارتان خودمونی شید که مثل جمع های دوستانه تون رفتار کنین. البته این بدون معنا هم نیس که اونقدر رسمی صحبت کنین که طرف مقابل رو بترسونین؛ طوری که دیگه نتونه حرف هاش رو خیلی راحت با شما مطرح کنه.

۱۳. همیشه سؤال نپرسید

اشتباه دیگری که خیلی از خانوم ها مرتکب می شن، پرسیدن سؤال شخصی و البته خیلی زیاده؛ سؤالاتی چون «شما تا حالا چند بار خواستگاری رفته اید؟» یا « تا حالا شکست عشقی خورده اید؟» یا… درسته که شما می خواهید اون رو بیشتر بشناسین ولی قرار نیس در همون جلسه اول درباره تموم جزئیات زندگی اون بدونین؛ خودتون رو جای اون بذارین؛ اگه فرد ناآشنا یهو اینجور سؤال هایی رو از شما سوال کنه، چه جوابی می بدید؟ پس اجازه بدید در جلسه اول اون هم راحت باشه.

ازدواج سالم چیجوریه؟

مهارتای ازدواج موفق چیه؟

ازدواج