نکات مهم درباره باتری لپ تاپ

نکات مهم درباره باتری لپ تاپ

سپتامبر 20, 2019 0 By edame

درباره باطری لپ تاپ

توجه به طول عمر باتری یکی از مهم ترین معیارهای انتخاب لپ تاپه. هیچکی دستگاهی نمی خواد که با چند ساعت گشت وگذار در وب و پخش فیلم، با باتری خالی مواجه شه. اما به درستی چیجوری با این مشکل درگیر نشیم؟

به گزارش آلامتو به نقل از زومیت؛ در این مطلب، تعدادی از عادی ترین باورهای اشتباه درباره افزایش مدت شارژدهی باتری لپ تاپ و موندگاری اون، هم اینکه نکاتی درمورد مراقبت از باتری واسه استفاده متمادی از اونو میگیم.

۱. صحت ادعای سازندگان، درمورد مدت شارژدهی باتری

بیشتر سازندگان، ادعای طول عمر بالای شارژدهی رو داشته و لپ تاپای خود رو با این ادعاهای به نظر مشکوک به بازار فروش عرضه می کنن. آزمایشا و بررسیای انجام گرفته، مشکوک بودن این ادعاها رو تصریح می کنه. کارشناسان، بیشتر به دنبال ادعاهای این چنینی رفته و صحت ماجرا رو در آزمایشگاه بررسی می کنن. تازگیا لپ تاپی ادعای شارژدهی ۸ ساعته رو کرده بود. ولی با کمتراز۵ ساعت وبگردی با اتصال وای فای، شارژ اون خالی شد!

۲. جدا کردن شارژر، پس از شارژ کامل باتری

به طور خلاصه، احتیاجی به انجام این کار نیس. باتریای لپ تاپ پس از پرشدن، روند شارژ رو متوقف می کنن. فناوری مورد استفاده در باتریای امروزی بسیار هوشمندانه تر از قبل عمل می کنه. درمقایسه با ۱۰ سال پیش، الان می تونین صد درصد مطمئن باتری درحال شارژ رو به حال خود رها کنین. جای هیچ گونه نگرانی نیس؛ چون باتری دستگاه خوب هوای خودشو داره!

۳. تخلیه کامل باتری، قبل از شارژ دوباره

این مورد هم، اصلا غلطه. این باور اشتباه، تحت تاثیر تکنولوژیای قدیمی باتری که دووم کمی هم داشت به وجود اومده. اگه از لپ تاپ استفاده خونگی می کنین، بهتره به شارژر وصل باشه. دراین حالت با قرار دادن تنظیمات باتری روی high performance، سطح بالایی از کارکرد دستگاه رو تجربه می کنین.

۴. جایگزینی بی دردسر باتری قدیمی لپ تاپ

مدت زمان شارژدهی باتری دستگاه، طبیعتا کم کم کوتاه و کوتاه تر می شه. از این رو پس از گذشت چند سال، نیازمند جانشین کردن باتری جدیدی هستین. جدای از هزینه تعویض باتری، این کار همیشه عملی نبوده یا با دردسرهایی همراه س. واسه نمونه، اولترابوکا معمولا همراه با باتری غیرقابل تعویض عرضه می شن. بخاطر این، اجازه تعویض عادی باتری رو از کاربر سلب می کنن.

۵. کارکرد شارژدهی باتری طبق تعهد سازنده

نمیشه گفت که باوری به طور کاملً اشتباهه. ولی این ادعا فقطّ به دووم باتری زیر شرایط محیطی بسیار خاص اشاره می کنه. دراین میان، ممکنه بعضی از سازندگان ادعای تقریباّ صحیحی رو داشته باشن؛ یا ممکنه ادعای شارژدهی هفتگی و حتی یه ماه س رو هم دربرخی از اولترابوکا ببینین.بعضی لپ تاپا مدعی شارژدهی ۵۰ روزه باتری در حالت Standby هستن. با اینکه، میشه انتظار شارژدهی طولانی مدّتی رو در حالت Sleep دستگاه داشت؛ اما نه تا این حد.

به طور عادی مدت زمان شارژدهی ادعا شده، درنتیجه آزمایش باتری دستگاه تحت شرایط محیطی خاصی به دست میاد؛ که کمی شک برانگیزه. مدّت زمانای ادعا شده باید اندازه دووم شارژدهی باتری رو در موقعیّت زندگی واقعی به کاربران و خریداران نشون بده.

نکاتی درمورد افزایش مدت شارژدهی باتری لپ تاپ

  • بررسی Power Options ویندوز: به طور خودکار، لپ تاپ در زمان به کار گیری باتری به گزینه Power Saving تغییر حالت میده. اما بازرسی Power Options ویندوز خالی از لطف نیس. اگه درحال به کار گیری باتری لپ تاپ هستین، در ویندوز ۷ یا ۸ نباید گزینه High performance در بخش Power Options فعال باشه؛ گزینه های Balanced یا Power Saver بسیار مناسب تر هستن. حالت Power Saver ممکنه تاثیر زیادی بر کاهش کارایی کلی سیستم بزاره.
  • کاهش روشنایی نمایشگر: این عمل، سرعت مصرف شارژ باتری رو کم می کنه. دکمه تنظیم روشنایی بیشتر با نماد خورشیدی شکل روی صفحه کلید لپ تاپ مشخص می شه.
  • خاموش کردن وای فای و بلوتوث: خاموش کردن این اتصالا، مدت شارژدهی باتری رو بهتر کنه.
  • خارج کردن CD و DVD از درایو نوری: چرخش دیسکا می تونه شارژ باتری رو قورت دهد! تا جای ممکن از استفاده دراز مدت از درایو نوری دوری کنین.

خصوصیات افراد خوشحال

چک لیست موفقیت روزانه

زومیت