نکات مشاوره ای شب امتحان

نکات مشاوره ای شب امتحان

سپتامبر 20, 2019 0 By edame

موقع مطالعه به این نکات توجه کنین (شب امتحان)

با خیلی از دانشجوا هر ترم صحبت می کنم می گن این ترم می خوام معدلم زیر ۱۸ نشه . انصافا خیلی هم چند جلسه اول خوب جلو می رن ولی پایان ترم با معدل ۱۴ قبول می شن .

توی این مطلب می خوام روش درست مطالعه رو واسه شما توضیح بدم تا شمام با معدل ۱۸ به بالا دروس رو پاس کنین . حالا هم شروع ترمه بهترین زمونه . بارها شنیده ایم که دانش آموز یا دانشجویی میگه : …

(( دیگرحال و حوصله خوندن این کتاب رو ندارم ))یا ((اونقدر از این کتاب خسته شده ام که قابل گفتن نیس )) ویا (( هر چقدر میخونم مثل اینکه کمتر یاد می گیریم )) و یا ((ده بار خوندم و تکرار کردم ولی بازم یاد نگرفتم ))به راستی مشکل چیه ؟

واسه یادگیری درس واقعا” باید ۱۰ بار کتاب رو خواند ؟ باید دروس خود رو پشت سرهم مرور کرد؟ و بایددهها بار درس راتکرارکردتا یادگرفت ؟ مطمئنا” اگه اینجور باشه ، مطالعه کاری سخت و غیر قابل تحمل هستش . اما واقعیت چیزی دیگه س .

واقعیت اون هستش که این گروه از فراگیران ، روش درست مطالعه رو نمی دونن و بدیش اینه در مدرسه و دانشگاه هم چیزی درباره چیجوری درس خوندن یاد نمی گیرن .

یادگیری و مطالعه ، رابطه ای نزدیک و مستقیم با همدیگه دارن، تا جایی که میشه این دو رو لازم و ملزوم همدیگه دونست. واسه اینکه اندازه یادگیری زیاد شه باید قبل از هرچیز مطالعه ای فعال و پویا داشت .

ادامه این مطلب رو از دست ندید

روش درست مطالعه ،چهار مزیت کلی زیر رو به دنبال داره:

۱- زمان مطالعه رو کم می کنه.

۲- اندازه یادگیری رو افزایش می ده .

۳- مدت نگهداری مطالب در حافظه رو طولانی تر می کنه.

۴- بخاطر سپاری اطلاعات رو راحت تر می سازه.

واسه داشتن مطالعه ای فعال وپویانوشتن چند تا نکته مهم درحین خوندن لازمه تابرای مرورمطالب،دوباره کتاب رانخوانده ودر وقتی کوتاه ازروی یادداشتهای خودمطالب رامرور کرد .

یادداشت ورداری ، بخشی مهم و حساس از مطالعه س که باید به اون توجهی خاص داشت . چون موفقیت شما رو تا حدودی زیاد تضمین می کنه و مدت زمان لازم واسه یادگیری رو کم می کنه. خوندن بدون یادداشت ورداری یه دلیل مهم فراموشیه.

شش روش مطالعه :

خوندن بدون نوشتن ،خط کشیدن زیرنکات مهم، حاشیه نویسی وخلاصه نویسی، کلید ورداری خلاقیت و طرح شبکه ای مغز

۱- خوندن بدون نوشتن: روش نادرست مطالعه س . مطالعه فرآیندی فعال و پویا هستش وبرای رسیدن به این هدف باید از تموم حواس خود واسه درک درست مطالب استفاده کرد.

باید با چشمون خود مطالب رو خواند، باید در زمان لازم مطالب رو بلند بلند ادا کرد و چند تا نکته مهم رو یادداشت کرد تا هم با مطالب مورد مطالعه درگیر شده و حضوری فعال و همه جانبه در یادگیری داشت و هم موقع لازم ، خصوصا” قبل از امتحان ، بشه از روی نوشته ها مرور کرد و خیلی سریع مطالب مهم رو دوباره” نگهداشت .

۲- خط کشیدن زیر چند تا نکته مهم :این روش شاید نسبت به روش قبلی بهتره ولی روش کاملی واسه مطالعه نیس چون که در این روش بعضی از افراد بجای اینکه دقیق شدن و فوکوس کردن وتوجه بروی یادگیری و درک مطالب داشته باشن ذهنشون معطوف به خط کشیدن زیر چند تا نکته مهم می شه .

دست کم روش درست خط کشیدن زیر چند تا نکته مهم به این صورته که اول مطالب رو بخونن و معنی رو به طور کامل” بفهمن و بعد زیر چند تا نکته مهم خط بکشن نه اینکه در کتاب بدنبال چند تا نکته مهم بگردند تا زیر اونو خط بکشن .

۳- حاشیه نویسی :این روش نسبت بدو روش قبلی بهتره ولی بازم روشی کامل واسه درک عمیق مطالب و خوندن کتب درسی نیس ولی می تونه واسه یادگیری مطالبی که از اهمیتی خیلی بهره مند نیستن استفاده بشه.

۴- خلاصه نویسی : در این روش شما مطالب رو میخونین و چیزی که رو که درک کردین به شکل خلاصه بروی دفتری یادداشت می کنین که این روش واسه مطالعه مناسبه و از روشای قبلی بهتره چون که در این روش اول مطالب رو درک کرده بعد اونا رو یادداشت می کنین اما بازم بهترین روش واسه خوندن نیس .

۵- کلید ورداری :کلید ورداری روشی بسیار مناسب واسه خوندن و نوشتن نکات مهمه . در این روش شما بعد از درک مطالب ، به شکل کلیدی چند تا نکته مهم رو یادداشت می کنین و در واقع کلید واژه کوتاهترین، راحتترین ،بهترین وپرمعنی ترین کلمه ایه که با دیدن اون، معنی جمله بیاد اومده و به خاطر آورده می شه .

۶- خلاقیت و طرح شبکه ای مغز: این روش بهترین روش واسه یادگیری خصوصا” یاد گرفتن مطالب درسیه .در این روش شما مطالب رو میخونین بعد از درک حقیقی اونا چند تا نکته مهم رو به زبون خودتون و به شکل کلیدی یادداشت می کنین و بعد کلمات کلیدی رو بروی طرح شبکه ای مغز می نویسه (در واقع نوشته های خود رو به بهترین شکل ممکن سازماندهی می کنین و نکات اصلی و فرعی رو مشخص می کنین)تا در دفعات بعد به جای دوباره خوانی کتاب ، فقط به طرح شبکه ای مراجعه کرده وبا دیدن کلمات کلیدی نوشته شده بروی طرح شبکه ای مغز ، اونا رو خیلی سریع مورد بررسی قرار بدین .

این روش درصد موفقیت تحصیلی شما رو تا حدود بسیار زیادی افزایش می ده و درس خوندن رو بسیار آسون می کنه. و بازده مطالعه رو افزایش می ده.

 

شرایط مطالعه

(( استفاده شرایط مطالعه یعنی بهره وری بیشتر از مطالعه ))

شرایط مطالعه ، مواردی هستن که با دونستن ، استفاده و یا جفت و جور کردن اونا ، میشه مطالعه ای مفیدتر با بازدهی بالاتر داشت و در واقع این شرایط به شما می آموزند که قبل از شروع مطالعه چه اصولی رو به کار گیرید ، در بین مطالعه چه مواردی رو جفت و جور کنین و چیجوری به اهداف مطالعاتی خود برسین و با دونستن اونا می تونین با آگاهی بیشتری درس خوندن رو شروع کنین و مطالعه ای فعالتر داشته باشین :

۱- شروع درست :واسه موفقیت در مطالعه ،باید درست آغازکنید.

۲- برنامه ریزی : یکی از عوامل اصلی موفقیت ، داشتن برنامه منظمه .

۳- نظم و ترتیب: پایه هر سازمانی به نظم اون بستگی داره .

۴- حفظ آرامش: آرامش ضمیر ناخود آگاه رو پویا و فعال میکنه.

۵- استفاده درست از وقت :بنیامین فرانکلین، (( زندگی رو دوست دارین؟ پس وقت رو تلف نکنین چون زندگی از وقت تشکیل شده .))

۶- سلامتی و تندرستی: عقل سالم در بدن سالمه .

۷- تغذیه مناسب: تغذیه درست نقش مهمی در سلامتی داره.

۸- دوری از مشروبات الکلی : مصرف مشروبات الکلی موجب ضعف حافظه می شه .

۹ – ورزش : ورزش کلید عمر طولانیه .

۱۰-خواب کافی: خواب یاد گرفتن و حافظه رو تقویت می کنه.

۱۱ –درک مطلب:چیزی که در حافظه دراز مدت باقی می مونه ، یعنی مطالبه .

چند پیشنهاد مهم که بایدفراگیران علم از اون باخبر باشن.

۱- بیشترین حد وقتی که افراد می تونن فکر خود رو بروی موضوعی متمرکز کنن بیشتر از نیم ساعت نیس ، یعنی باید تلاش شه حدود نیم ساعت بروی یه مطلب تمرکز کرد و یا مطالعه داشت و حدود ۱۰ الی ۱۵ دقیقه استراحت کرد بعد دوباره” با همین روال شروع به مطالعه کرد.

۲- قبل از مطالعه از صرف غذاهای چرب و سنگین دوری کنین. و چند ساعت پس از خوردن غذا بخونین چون پس از صرف غذای سنگین بیشتر جریان خون متوجه دستگاه گوارش میشه تا به هضم و جذب غذا کمک کنه و پس خونرسانی به مغز کم میشه و از قدرت تفکر و تمرکز کم میشه .

از مصرف الکل و دارو هم دوری کنین هم اینکه غذاهای آردی مثل نون و قندی قدرت درک و تمرکز رو کم می کنه نوشابه های گازدارهم همینطور هستن.

۳- ذهن آدمی با هوشه اگه یادداشت وردارین خود رو راحت از حفظ و بیاد سپاری مطالب می کنه و هم همزمان نمی تونین هم مطلبی رو بنویسین و هم گوش بدین . پس در بین مطالعه لطفا” یادداشت ورداری ننمائید .

مقدمات مطالعه

۱- واسه مطالعه ، فقط یه مکان انتخاب شه و اون مکان تغییر نکنه .

۲- در محیط مطالعه عواملی که باعث پرت شدن حواس می شه ، نباشه . مثلاً کتاب غیر درسی ، روزنامه ، عکس و … .

۳- محیط مطالعه آروم باشه .

۴- در بین خستگی مطالعه نکنین .

بهداشت مطالعه

۱- هوا و نور : کیفیت هوای تنفسی هم از نظر ایجاد نشاط و هم از دید جفت و جور آوردن موجبات مریضی خیلی مهمه . تنفس در اتاق دربسته که هوا به قدر کافی در اونجا وجود نداره ، کاردرستی نیس .

۲- جهت تابش نور : نور باید از سمت چپ ، بالا و با زاویه تقریبی ۴۵ درجه به کتاب و کاغذ بتابد . چون اگه از سمت راست بتابد ، خصوصاً هنگام نوشتن ، باعث ایجاد سایه دست برروی کاغذ می شه که در دید اشکال ایجاد کرده و در نتیجه باعث خستگی چشم می شه .

۳- به کار گیری نور غیر مستقیم : بهترین نور واسه مطالعه و کار ، روشنایی معمولی اتاقه که در هوای روشن از راه نور غیر مستقیم ایجاد شده باشه .

۴- فاصله مناسب چشمها با کتاب یا کاغذ : یه چشم سالم از فاصله ۳۰ سانتی متری می تونه حروف کتاب رو تشخیص بده . اگه از این فاصله قادر به خوندن نیستین به دکتر مراجعه کنین .

۵- نوع مرکب یا خودکار : بهترین رنگها ، رنگ آبی و مشکیه که فشار کمتری به چشم وارد می کنه و مانع خستگی می شه . رنگهای قرمز ، سبز و … دید رو مشکل و باعث خستگی چشم می شن .

۶- استراحت متناوب چشمها : واسه هر ساعت مطالعه یه ربع تا بیست دقیقه استراحت به درد بخور لازمه . این استراحت نه فقط واسه چشم بلکه واسه مغز هم فرصت مناسبیه که یادگیری خود رو مرور کنه . در زمان استراحت باید به فاصله دور و بدون توجه و دقت نگاه کرد ، این کار باعث تنوع و تمدد اعصاب هم می شه .

۷- یکنواخت بودن نور محیط : نورهای محیط خصوصا اگه در زاویه دید چشمهای شمان باید یکنواخت باشه . یکی از مشکلات به کار گیری چراغ مطالعه اینه که تمرکز نور به سطح کتاب و تاریکی نسبی محیط دور و بر باعث خستگی زودرس چشمها می شه .

۸- وضع نشستن به هنگام مطالعه : وضع نشستن واسه آدمایی که زیاد مطالعه می کنن خیلی با اهمیته . نباید به صورت خمیده و یا در دو طرف مطالعه کرد ، چون کم کم باعث تغییر ستون فقرات می شه ؛ ستون فقرات به هنگام مطالعه باید راست باشه ، بایدضمن مطالعه و در وقتهای استراحت چشمها و وضع نشستن خود رو تغییر داده ، مختصری حرکت کنین تا از رکود خون در پاها جلوگیری شه .

مطالعه در حال دراز کشیدن واسه چشم مناسب نیس چراکه روشنایی کتاب تامین نمی شه و خستگی زودتر فرا می رسه هم اینکه مطالعه در وسط روز رو به شمال مناسب نیس چون نور بیشتر یا کمتر از حد طبیعی به چشمها می رسه .

۹- مطالعه موقع حرکت : مطالعه هنگام راه رفتن به دلیل تکون ، حرکت و تغییر دائمی فاصله چشمها تا کتاب باعث خستگی و ضعف چشمها می شه .

۱۰- نور لامپهای مهتابی : به دلیل داشتن نوسان ، خیلی مناسب نیس و بهتره به جای به کار گیری یه منبع نوری از چند چراغ استفاده کرد . نور نباید نوسان داشته باشه تا روشنایی محل مطالعه برابر بمونه .

۱۱- تعیین اوقات و برنامه منظم واسه مطالعه : اگه مطالعه در ساعات معینی از شبونه روز انجام گیرد ، آمادگی ذهنی و بدنی به هنگام مطالعه رو کم می کنه ، مگه اینکه زمان مطالعه کوتاه مدت باشه .

۱۲- خوردن غذا و مطالعه : بدون این دست اون دست کردن پس از خوردن غذا نباید مطالعه کرد ، چون به دلیل شروع فعالیت دستگاه گوارش پس از خوردن غذا و حمله خون به معده و احشاء داخلی ، از اندازه جریان خون در مغز کم میشه و آمادگی واسه مطالعه کم میشه .

۱۳- تنفس هنگام مطالعه : انجام حرکات تنفسی متناسب در مطالعه خیلی با اهمیته . تنفس اگه بی نظم باشه ، کم کم باعث کاهش اکسیژن خون و ایجاد حالت خواب آلودگی می شه ودرنتیجه از آمادگی ذهنی واسه مطالعه کم می کنه .

۱۴- آرامش فکری : موقع مطالعه باید از اشتغالات ذهنی و عصبانیت جلوگیری کرد . اضطراب و ناراحتی باعث از بین رفتن جمع کردن حواس می شه و حافظه کسائی که دارای اضطراب و عصبانیت هستن ، به طور محسوسی از افراد عادی کمتره .

۱۵- ورزش و مطالعه : یکی از مشکلات اساسی در تحقیقات طولانی مشکل در جریان خونه . آدمایی که ساعت زیادی در شبونه روز به مطالعه می پردازن باید فعالیت و حرکات عضلانی کافی داشته باشن . چون که در افراد پرمطالعه ، خون بیشتر از همه جا ، در مغز و کاسه سر گردش کرده و اختلالاتی در گردش خونشون به وجود میاد .

 

جمع آوری: آلامتو

 

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

چیجوری ترس از نا امید کردن بقیه رو از بین ببریم؟

امتحان بازنشر روانشناسی چیجوری در درسای موفق شوم؟