نکاتی که باید برای خرید دوربین دیجتال بدانید

نکاتی که باید برای خرید دوربین دیجتال بدانید

سپتامبر 20, 2019 0 By مدیر کل

دوربینای دیجیتال در دنیای امروز شرایطی رو جفت و جور کردن که شما با هزینه ای کم می تونین بهترین امکانات و شرایط واسه عکاسی خاطره انگیز رو داشته باشین.

شاید تنها موضوعی که ممکنه در اول عضویت شما در این گروه بزرگ براتون یکم دردسرساز شه، موضوع خرید یه دوربین مناسبه. اولین قدم واسه ورود به دنیای عکاسی دیجیتال، خرید یه دوربین مناسبه. بیشتر از ۱۰ شرکت معروف و بنام مانند کانن، نیکون، سونی، الیمپوس، فوجی و… در مورد طراحی و ساخت دوربینای عکاسی فعالیت دارن و تقریبا همه این شرکتا دوربینایی در مدلای جور واجور رو به بازارهای تجاری در سراسر دنیا عرضه کردن که همه اونا توانایی پاسخگویی به نیازای یه کاربر خونگی رو داره و دوربینایی با تواناییا و امکانات بیشتر هم هست که امکان عکاسی نیمه حرفه ای رو واسه علاقه مندان جفت و جور می کنه.

 

یکی از مهم ترین ویژگیایی که هنگام خرید دوربین عکاسی باید مورد توجه بذارین، ابعاد و وزن دوربینه. بهتره دوربینی سبک و کوچیک واسه خود انتخاب کنین که هیچ محدودیتی براتون ایجاد نکنه.

کیفیت عکسا رو با مگاپیکسل نسنجید

با اینکه دوربینای دیجیتال در مقایسه با دوربینای آنالوگ قیمت بیشتری داره، اما باید توجه داشت با خرید یه دوربین دیجیتال دیگه مجبور به پرداخت هزینه ظهور و چاپ عکس نیستین، بلکه می تونین یه سری از عکسا رو به شکل یه فایل کامپیوتری ذخیره کنین. با صرف هزینه ای در حدود ۲۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومن می تونین یه دوربین مناسب بخرین که پاسخگوی نیازای یه کاربر خونگی باشه.

دوربینایی که قیمت بالاتری داره، دوربینای نیمه حرفه ایه که از نظر کیفیت خیلی فرقی با دوربینای ارزون قیمت نداره و تنها فرق اونا با هم تواناییای جزئیه؛ تواناییایی که ممکنه واسه یه کاربر معمولی استفاده چندانی نداشته باشه. یکی از باورهای غلط در میان افراد اینه که Resolution یا قدرت تفکیک پذیری اجزای تصویر یا یعنی، بزرگنمایی رو به عنوان معیاری واسه امتحان کیفیت عکسای ثبت شده در نظر می گیرن، اما واقعا هرچه مگاپیکسل یه دوربین یا اندازه تفکیک پذیری اون بیشتر باشه، به این معنیه که با این دوربین میشه عکس بزرگ تری ثبت کرد.

خیلی از دوربینا برخلاف این که مگاپیکسل کمتری دارن، تصاویری باکیفیت تر می گیرن. این توانایی عدسی دوربین عکاسیه که کیفیت تصویر رو تعیین می کنه نه قدرت بزرگنمایی اون.

بهتره اندازه تفکیک پذیری دوربینای خونگی در حدود ۵ مگاپیکسل باشه. اگه عکسایی رو که می گیرین، در حافظه کامپیوتر یا DVD نگهداری می کنین، یه دوربین ۳ مگاپیکسلی هم واسه شما مناسبه.

عکسایی که با زوم (بزرگنمایی) دیجیتالی گرفته می شه، معمولا کیفیت مناسبی نداره. چراکه بزرگنمایی واقعی یه دوربین فقط وقتی اتفاق میفته که وسیله نوری یا اپتیکی مانند لنز دوربین این کار رو بکنه. بزرگنمایی (زوم) دیجیتال مانند بزرگ کردن تصویر در نرم افزارهای گرافیکی عمل می کنه که فقط می تونه بخشی از تصویر رو با ندیده گرفتن افت کیفیت، بزرگ کنه.

زوم نوری همون قدرت بزرگنمایی عدسی دوربینه که قدرت واقعی نزدیک بینی رو تعیین می کنه و موجب بهبود کیفیت تصویر از نمای نزدیک می شه. بهتره دوربینی رو انتخاب کنین که دارای لنز مخصوص بزرگنمایی باشه. این دوربینا امکان عکاسی در زوایای باز و بسته رو جفت و جور می کنه و به کمک اون می تونین در فضاهای کوچیک و بسته هم بدون هیچ سختی ای عکاسی کنین یا حتی از فاصله دور از کودکانی که بیشتر بسختی میشه اونا رو جلوی دوربین نشاند، عکس بگیرین.

معمولا دوربینای ارزون قیمت بدون لنز بزرگنمایی هستن و به خاطر همین کیفیت تصاویر ثبت شده با این دوربینا از سوژهای دور در مقایسه با رقبایی که لنز خوبی دارن، پایین تره.

ظرفیت حافظه یه دوربین دیجیتال هم در انتخاب شما تاثیر چندانی نداره، چراکه می تونین در صورت نیاز به حافظه بیشتر، کارتایی با حافظه بیشتر رو جانشین کارت حافظه اولیه این دوربینا کنین.

با اینکه دوربینای عکاسی با توانایی ثبت تصاویر ویدئویی، معمولا به همون خوبی که عکس میگیره، فیلم ضبط نمی کنه، اما داشتن این توانایی به شما کمک می کنه در مواردی که به دوربین فیلمبرداری دسترسی ندارین، بتونین از این دوربین واسه ثبت فیلم از یه صحنه مورد نظرتون استفاده کنین.

یادتون نره یه دوربین عکاسی واسه فیلمبرداری ساخته نشده. پس باید اونو به عنوان یه توانایی در نظر گرفت، همونجوریکه دوربینای فیلمبرداری که عکس میگیره هم هیچ وقت جانشین مناسبی واسه یه دوربین عکاسی دیجیتال نیس.

ویژگیایی نه خیلی مهم

ویژگیایی مانند حالتای جور واجور عکاسی، White balance و I.S.O از جمله پارامترهاییه که معمولا در نوعای جورواجور دوربینای دیجیتال مشابهه. پس لازم نیس هنگام خرید خیلی به این موارد دقت شه. I.S.O اندازه حساسیت به نور رو تنظیم می کنه. در دوربینای دیجیتال میشه با تغییر I.S.O حساسیت به نور افزایش یا کم میشه. اگه در محیطایی که نور کمی داره، عکاسی می کنین می تونین با به کار گیری این توانایی، عکسایی قشنگتر ثبت کنین. هرچه دامنه حساسیت دوربین به نور بیشتر باشه، عکاسی در محیطای کم نور به مراتب راحت تره.

اگه عکاس تازه کارین، دوربینی واسه شما مناسبه که کار کردن با اون ساده تر باشه. از این رو دوربینایی با توانایی تنظیم و فلاش خودکار از محبوبیت بیشتری در بازار مصرف برخورداره. بعضی دوربینا با در نظر گرفتن مدلای از پیش تعریف شده مانند پرتره، عکاسی در شب، منظره، ورزشی و… امکان گرفتن عکسای بهتری رو واسه کاربران غیرحرفه ای جفت و جور می کنه.

این دوربین به طور خودکار واسه عکسبرداری در شرایط انتخابی شما تنظیم و آماده می شه و احتیاجی به تنظیم دستی نداره. تراز سفید یا White Balance هم از ویژگیای منحصر به فرد نسل جدید دوربینا یا دوربینای دیجیتاله. در دوربینای آنالوگ این ویژگی هنگام ساخت فیلم عکاسی دید می شه. این ویژگی شرایط عکاسی از نظر نور موجود در محیط رو تعیین می کنه. طبق این که در سایه یا در برابر تابش نور لامپای معمولی عکس می گیرین، تراز سفیدی دوربین متفاوت هستش.

دوربینایی که امکان تنظیم دستی تراز سفید در اونا هست، بهتره. در بیشتر دوربینای دیجیتال در حالتای جور واجور تراز سفیدی به شکل محیطای نوری متفاوت از هوای آفتابی و ابری تا نور مهتابی و لامپ معمولی به صورت پیشفرض ذخیره می شه. داشتن توانایی لرزه گیر هم به شما کمک می کنه تا وقتی که می خواین با زوم بالا از یه صحنه عکس بگیرین، از تار شدن عکس به دلیل لرزش دست جلوگیری کنه و تصویری با کیفیت بالا از منظره موردنظرتان به ثبت برسه.

باتری یعنی همه چیز

برخلاف چیزی که تصور می شه، نوع باتری دوربین دیجیتال هم در عکاسی مهمه. در واقع باتری از بخشای مهم و اصلی واسه به کار گیری دوربین عکاسیه که شاید در مرحله اول اهمیت اون خیلی مورد توجه قرار نگیره، اما درست در همون لحظه ای که می خواین، از یه صحنه به یادماندنی تصویری ثبت کنین و یهو پیغامی مبنی بر به آخر رسیدن شارژ باتری دوربین اعلام می شه، به اهمیت اون پی میبرین.

باتریایی که ظرفیت بالاتر یا عمر به درد بخور بیشتری داره یا باتریای قابل شارژ، واسه دوربینای دیجیتال مناسب تره. علاوه بر این، ویژگیای دیگری مانند توانایی تشخیص چهره، تشخیص لبخند، کاهش قرمزی چشم و… هم هست که با اینکه می تونه در ثبت تصاویر ایده آل نقش مهمی داشته باشه، اما توجه به اونا هنگام خرید یه دوربین عکاسی به اندازه دیگه تواناییایی که به اونا گفته شد، اهمیت چندانی نداره.

دوربین دیجیتال