نکاتی درمورد روغن زیتون

نکاتی درمورد روغن زیتون

سپتامبر 20, 2019 0 By مدیر کل

همیشه شنیده ایم که مصرف روغن زیتون موجب کاهش سکته های قلبی و مغزی می شه. یافته های جدیدی درباره مزیتای مصرف اون به دست اومده؟

رازایی واسه روغن زیتون

جدیدترین تحقیقات نشون میده که اضافه کردن مقادیر زیادی روغن زیتون به رژیم غذایی در برابر آسیب سلولی که می تونه به سرطان منجر شه، اثر محافظتی داره.

در عین حال، روغن زیتون شامل اسیدهای چرب از جمله اسید اولئیک، اسید پالمیتیک، اسید لینولئیک (اسید چرب امگا ۳ ) و مقدار بسیار کمی اسید لینولنیک (اسید چرب امگا ۶) و مواد آنتی اکسیدان، کاروتنوئیدها و ویتامینای A و E هستش که مصرف اون همیشه پیشنهاد می شه. اما علاوه بر این میشه از روغن زیتون واسه زیبایی هم استفاده کرد.

اگه به دنبال ماده طبیعی واسه زیبایی و سرحالی پوست خود هستین،بدونین که روغن زیتون از دیر باز واسه حفظ سرحالی و تازگی پوست موثر بوده و الان در تولید لوازم آرایشی و بهداشتی کاربرد داره اما اگه می خواین طبیعی ترین و بهترین کرم و ماده آرایشی رو واسه تازگی پوست خود انتخاب کنین،می تونین روغن زیتون به پوست خود بمالید.

روغن زیتون مانع از خشکی پوست شده و رطوبت کافی رو به پوست میرسونه. امروزه در خیلی از شامپوها،روغنای حموم، لوسیونا،صابونا،روغنای ماساژ و روغنای ناخن و حتی واسه درمان مریضیای ناخن از روغن زیتون استفاده می شه.

این روغن به دلیل داشتن پلی فنولا از آسیبای پوستی که ممکنه در روبرو شدن با نور خورشید ایجاد شه،جلوگیری می کنه.پوست وقتی آسیب می بینه که سلول هاش تخریب شن پس پلی فنولای موجود در کرمای ضدآفتابی که از روغن زیتون جفت و جور می شن،می تونن مانع از آسیبای پوستی شن.

در یونان باستان،مصر و روم از این ماده واسه زیبایی پوست زنان استفاده می شد پس نرمی پوست و حفظ خاصیت ارتجاعی اون و نابود کردن خشکی پوست و مو از دیگر خواص روغن زیتونه.زیتون و قلبنقش روغن زیتون در پیشگیری از دچار شدن به مریضی های قلبی از مدتا پیش اثبات شده.

مریضی های قلبی کلا در اثر رادیکال های آزاد و وجود کلسترول بد ایجاد می شن.اما محققان پرتغالی دانشگاه پورتو تازگیا به این نتیجه رسیدن که در روغن زیتون یه جور آنتی اکسیدان هست که گلبول های قرمز خون رو از آسیب دیدن مراقبت می کنه. به گفته این محققان روغن زیتون دارای یه جور ماده به نام DHPEA-EDAه که نقش مهمی در مراقبت از گلبول های خونی که مستعد آسیب های اکسیداتیو هستن، داره.

محققان قبلا اثر محافظتی روغن زیتون روی قلب رو کشف کرده بودن، اما حالا دلیل این حفاظت رو بهتر درک می کنن. اینطوری که مصرف ۲۵ سی سی، یعنی ۲ قاشق غذاخوری روغن زیتون در روز به مدت یه هفته دلیل کاهش خیره کننده کلسترول و افزایش آنتی اکسیدان های خون می شه.

نقش حفاظتی از معده، لوزالمعده و کیسه صفراروغن زیتون تنها روغنیه که از راه معده بسیار خوب تحمل می شه. در واقع روغن زیتون کارکرد محافظتی واسه معده داشته و این بخش رو از زخم و التهاب حفظ می کنه.

این روغن دلیل افزایش ترشح صفرا و هورمون های لوزالمعده می شه و بهتر از هر دارویی از این دو عضو مراقبت می کنه، در نتیجه می تونه از تشکیل سنگ های صفراوی هم جلوگیری کنه.

———-

جمع آوری : گروه آلامتو

به نقل از : سلامت ایران

همیشه شنیده ایم که مصرف روغن زیتون موجب کاهش سکته های قلبی و مغزی می شه. یافته های جدیدی درباره مزیتای مصرف اون به دست اومده؟ …

خواص و کاربرد روغن بادام شیرین واسه پوست

روغن شتر مرغ واسه پوست

بازنشر