نکاتی درباره انتخاب پزشک خانواده

نکاتی درباره انتخاب پزشک خانواده

سپتامبر 20, 2019 0 By مدیر کل

طرح دکتر خونواده هفته گذشته از راه وزیر بهداشت و جمعی از مسئولان کشوری شروع به کار کرد. خبری که از طرف مسئولان این وزارتخانه اعلام شد اما هنوزم بسیاری ازافراد جامعه نمی دونن که چیجوری باید دکتر خونواده خود رو انتخاب کنن.

طرح دکتر خونواده الان در ۴۰ کشور پیشرفته جهان اجرا می شه. در ایران هم این طرح در ۴ استان مازندران، تهران، فارس و سیستان و بلوچستان در حال اجراست.

با اجرای این طرح هر فرد ایرونی می تونه یه دکتر رو انتخاب کنه تا براساس برنامه ریزیای انجام شده با گرفتن مشاوره از این دکتر، از خدمات درمانی لازم واسه خود و دیگر اعضای خونواده بهره مند شه.

در این طرح دکتر خونواده فرد مریض رو تا آخر همه مراحل درمانی و حتی در آزمایشگاها همراهی می کنه و از این روش از سلامت کامل بیماران خود اطمینان حاصل می کنه.

از طرفی دکتر خونواده با دادن تلفن ثابت و همراه خود به کلیه تماسای تلفنی افراد تحت پوشش جواب داده و نسبت به ارائه مشاوره و راهنمایی لازم اقدام می کنه. و دکتر خونواده موقع عقد قرارداد دکتر خونواده دیگری رو با عنوان جانشین خود معرفی می کنه تا در شرایط خاص به جای اون مراجعه کنندگان تحت پوشش رو پذیرفته و خدمات سلامتی لازم رو برابر دستورالعمل بهش ارائه دهد. دکتر جانشین باید از بین پزشکان خونواده همون محله یا محله مجاور معرفی شه.

چگونگی ثبت نام افراد

در هر شهری هر کدوم از افراد تحت پوشش یکی از بیمه های پایه حق دارن با به کار گیری شماره تلفن ۸۹۹۹ یکی از پزشکان خونواده رو که از راه ستاد عملیاتی معرفی می شن به عنوان دکتر خونواده خود انتخاب کنن و پیش ایشون ثبت نام کنن.

شخص می تونه تا دو بار در سال نظر خود رو عوض کنه و دکتر خونواده خود رو عوض کنه. فاصله دو بارتغییر پشت سر هم هیچ وقت نبایدکمتر از سه ماه باشه.

خانوارها باید دکتر خونواده خود رو از بین پزشکانی که بیشترین حد در فاصله ۱/۵کیلومتری محل زندگی یا کارشون گذاشته شدن انتخاب کنن.

کلا دکتر خونواده دکتر همه اعضای خونواده یه فرد هستش مگه در مواردی که به دلایل خاص این واسه یک یا چند نفر از اعضای خونواده مقدورنباشد، در این موارد با نظر ستاد شهرستان یکی دیگه از پزشکان همون محدوده به عنوان دکتر خونواده فرد معذور انتخاب می شه.

کلیه بیمه شدگان تحت پوشش بیمه ها براساس دفترچه معتبر و شماره ملی، گرفتن هویت شده و در برنامه دکتر خونواده و نظام برگشت از راه دکتر خونواده ثبت نام می شه.

خونواده سلامت مشرق نیوز